Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

Αν το λες για αυτό που είπα, κατάλαβες λάθος. Απλά τη συζήτηση για το αν πρέπει κάποιος να μείνει μονος του την έχω κάνει με πάρα πολλά άτομα και βλέπω ότι ενα τραγικα μεγαλο ποσοστό αντρών μένει μόνο του ανεξάρτητα από το αν του φτάνει ο μισθός ή όχι, για να έχει χώρο να πηδάει. Κλάμα.

Η πιο σωστή συμβουλή εδώ μέσα.

Για να ανακεφαλαιωσω:

Όταν δε μας εχουν παρει τα χρόνια για εργασια (δηλαδη οι ηλικίες από 18-45 που εργαζομαστε -έστω γενικεύοντας το- με ορεξη) καλό είναι να ξεκινησουμε να φροντίζουμε για την ηλικία μετά τα 45.  Έχουμε σα λαος την αθλια νοοτροπία να χαλάμε όλο μας το μισθό ακόμα και αν εχουμε διαφορετικη επιλογή. Βγαζουμε 600 ευρω και κοιταμε τα εξοδα μας να ειναι των 600 ευρω, βγαζουμε 700, ωραια τωρα μπορουμε να χαλαμε αλλα 100 ευρω παραπανω το μηνα. Θελουμε να παρουμε κατι που κανει 300 ευρω, τα σκαμε ολα και μενουμε με τον υπολοιπο μισο μισθο. Θελουμε κατι που κανει 3000, οι δοσεις θα μας σωσουν ωστε να το παρουμε τωρα αμεσως. Η αποταμιευση μας ειναι εντελως αγνωστη εννοια. Εγω θελω να παρω πχ κατι που κανει 2000 και δε θελω να τα σκασω ολα μαζι γιατι δε μου αρεσει αυτη η νοοτροπια, βαζω στοχο να βαζω 200 το μηνα στην ακρη και σε 10 μηνες το παιρνω, ή ότι καλυτερο επανω στην κατηγορια εχει βγει και το εχει αντικαταστησει.

Όταν ενα νεο παιδι ρωταει αν αξιζει να μεινει μονος του (φανταζομαι πως εισαι νεος για να ρωτας κατι τετοιο), εννοειται πως δεν υπαρχει λογος να μπει σε αυτη την ψυχοφθορα διαδικασία. Δηλαδη σωνει και καλά πρεπει να δει τι; Πως ειναι να χαλας το μεγαλυτερο μερος του μισθου σου στα βασικα πραγματα ωστε να γινει πιο σκληραγωγημενος αντρας; Το να μεινεις με τους δικους σου δεν ειναι κακο αν συνεισφερεις γιατι και εκεινοι θα χαλανε λιγοτερα απο οτι αν εμεναν μονοι τους, και εσυ λιγοτερα απο οτι αν εμενες μονος σου και θα βοηθας και σε πραγματα που λογο ηλικιας θα εχουν βαρεθει να κανουν. Και τα λεφτά που γλυτωνεις, ή αποταμιευση ή ακομα καλυτερα βρες κατι να τα επενδυεις (αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και δε χωραει εδω βεβαια) στο λεει καποιος που οι οικονομικες του ανησυχιες ξεκινησαν ηδη απο το Λύκειο και δεν ενιωθε καλα με την επαγγελματική αποκατασταση και την ιδεα του στανταρ μισθου που εχει αυτη (ακομα και αν ηταν υψηλος). Απο μικρος ηθελα να χωθω σε παθητικα εισοδηματα και δεν ειμαι ουτε ημουν πλουσιος. Ακομα δουλευω σε δουλειες με μισθους της πλακας απλα για να προσθετω ακομα περισσοτερα στον κουμπαρα 'των ονειρων' μου ενω εχω πλεον αρκετα καλά παθητικα εισοδηματα τα οποια μου πηρε χρονια να φτασω εκει και θα μπορουσα να μη δουλευω πλεον. Αλλά ακόμα θεωρουμαι μικρός και η ζωή έχει και αναποδιές και εγώ έχω μεγάλα όνειρα και πρέπει να τα σιγουρέψω όσο μπορώ.

Και οποιος ειπε οτι οι γονεις μας 'μας τρωνε στη μαπα' τι να πω. Πρεπει να μην ειχε καλα βιωματα απο τους δικους του γονεις. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΒΑΡΕΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΠΑΝΩ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ 200 ΕΥΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΞΟΔΑ

Πανω σε εναν καυγα με εναν γνωστο μου ο οποιος ηξερε κάποιες από τις οικονομικες κινησεις που κανω και για να με μειωσει επειδη πολύ απλά ζηλευε, με κοροϊδεψε για μια απο τις επενδυσεις που κανω (η συλλογη σφραγισμενων σπανιων παιχνιδιων) λέγοντας πράγματα του τύπου "πρώτη φορά βλέπω άτομο να μαζευει σφραγισμενα σπανια παιχνιδια για να βγαλει λεφτά μετά απο μερικα χρονια, εισαι ο μονος που ξερω που κανει κατι τετοιο" και γελαγε. Γυρισα και του ειπα "Ναι γιατι εσυ και οι φιλοι σου ολοι ειστε οικονομικα μυαλα και φροντιζετε καθε μηνα για το μελλον σας". Οταν λοιπον βγηκε μια εταιρεια που εβγαζε βιντεοπαιχνιδια σε λιγα αντιτυπα τα οποια παντα ηταν sold out σε 1-10 λεπτα (δεν αναφερω ονομα αλλα ειναι πασιγνωστη πλεον), εσπρωχνα το μηνα 60 - 300 ευρω σε αυτην ωστε να αγοραζω καθε παιχνιδι που βγαζει (το ποσο που χαλαγα ειχε να κανει με το πόσα παιχνιδια έβγαζε το μηνα προς πωληση). Οταν μετα απο 2+ χρονια ειχα μαζεψει τους 200 πρωτους τιτλους της και τους ειχα ολους σφραγισμενους, εφυγαν στο eBay με κερδος 600% και με ενα ομορφο 5ψηφιο ποσο στην τραπεζα πρακτικα απο το πουθενα. Γιατι οταν κατα μεσο ορο σκας 150 ευρω το μηνα δε σε τσουζει και τοσο και ειναι και σαν να ανοιγεις ενα κουμπαρα στο τελος της διετιας που σε ανταμοιβει για το οτι ησουν σταθερος στους στοχους σου.

Αυτο ακριβώς είναι το συναίσθημα με το οποίο σε ανταμοίβει η προνοητικότητα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Περιττό να πω ότι ο γνωστος αυτος αλλαζει δρομο οταν με βλέπει.

Να αναφέρω κάτι για εμένα για να καταλάβετε λίγο καλύτερα την κατάσταση μου, έχω ζήσει γύρω στα 4 χρόνια μόνος στο εξωτερικό (χωρίς οικονομική βοήθεια) και τώρα που γύρισα Ελλάδα μένω για κοντά 2 χρόνια που εργάζομαι Αθήνα στον πατέρα μου που μένει πολύ μακριά απο την δουλειά μου. Δεν είναι πως θέλω να ζήσω μόνος για να μαζέψω εμπειρίες ή να δω πως είναι, αλλά επειδή το έχω δει μου λείπει το να έχω τον δικό μου χώρο, και σαν μπόνους είναι πως το θα μένω πολύ πιο κοντά στην δουλεία μου οπότε το σύνολο 2ωρο για μεταφορά θα γίνει μισή ωρα. Γιαυτό και ρωτάω στο αρχικό ποστ για τα έξοδα του να το κάνω αυτό για να δω αν βγαίνουν τα λεφτά που απο πολλές απαντήσεις καταλαβαίνω πως είναι αρκετα ευτυχώς.

Κάποιοι αναφέρουν οικονομία να πάρω δικό μου σπιτι, αυτό εχω την εντύπωση οτι παίρνει υπερβολικά πολλα χρονια και δεν θέλω να μειώσω το επίπεδο ζωής μου για αυτά τα χρόνια για να αγοράσω ένα σπιτι στα 30+ και να το πληρώνω μέχρι τα 55 (εντελώς τυχαία νούμερα, μπορεί να ειμαι και εντελώς λάθος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, simplemaths είπε

Να αναφέρω κάτι για εμένα για να καταλάβετε λίγο καλύτερα την κατάσταση μου, έχω ζήσει γύρω στα 4 χρόνια μόνος στο εξωτερικό (χωρίς οικονομική βοήθεια) και τώρα που γύρισα Ελλάδα μένω για κοντά 2 χρόνια που εργάζομαι Αθήνα στον πατέρα μου που μένει πολύ μακριά απο την δουλειά μου. Δεν είναι πως θέλω να ζήσω μόνος για να μαζέψω εμπειρίες ή να δω πως είναι, αλλά επειδή το έχω δει μου λείπει το να έχω τον δικό μου χώρο, και σαν μπόνους είναι πως το θα μένω πολύ πιο κοντά στην δουλεία μου οπότε το σύνολο 2ωρο για μεταφορά θα γίνει μισή ωρα. Γιαυτό και ρωτάω στο αρχικό ποστ για τα έξοδα του να το κάνω αυτό για να δω αν βγαίνουν τα λεφτά που απο πολλές απαντήσεις καταλαβαίνω πως είναι αρκετα ευτυχώς.

Κάποιοι αναφέρουν οικονομία να πάρω δικό μου σπιτι, αυτό εχω την εντύπωση οτι παίρνει υπερβολικά πολλα χρονια και δεν θέλω να μειώσω το επίπεδο ζωής μου για αυτά τα χρόνια για να αγοράσω ένα σπιτι στα 30+ και να το πληρώνω μέχρι τα 55 (εντελώς τυχαία νούμερα, μπορεί να ειμαι και εντελώς λάθος). 

Όταν με το καλό θα κάνεις οικογένεια και παιδιά και θα πρέπει να μείνεις σε ένα μεγάλο σπίτι και να πληρώσεις ενοίκιο όσο μια δόση δανείου τότε θα το σκεφτείς με άλλο μυαλό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 13 σελίδες καταλήξαμε:

  • Πόσο κοστίζει να μένεις μόνος σου το μήνα (με ακρίβεια +-500€)
  • πόσο καίει ένα μάτι που βράζει 1 αυγό
  • Αν μένεις με τους γονείς είσαι ψυχοπαθής 
  • Αν δεν μένεις με τους γονείς είσαι ψυχοπαθής
  • Μπορείς να ζεις με μακαρόνια και ρύζι πρωί μεσημέρι βράδυ, για πάντα για να μένεις μόνος
  • Η γκόμενα είναι πάγιο έξοδο
  • Η γκόμενα δεν είναι πάγιο έξοδο
  • Η γκόμενα δεν γουστάρει να μένεις με γονείς
  • Η γκόμενα γουστάρει γούστα αν πλερώνεις αλλά μένεις με γονείς
  • Αν πάρεις αυτοκίνητο, τα έξοδα σου θα μειωθούν
  • Τα σώβρακα τα πλένουμε σε σκάφη για να μην καίμε ρεύμα
Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xaerialtwistx Ακόμη και αν τα κατάφερες με την αποταμίευση των 150 ευρώ να έχεις 3 μισθούς, δηλαδή 1500 ευρώ ΚΑΘΕ μήνα παθητικά  που αμφιβάλλω , δεν είσαι το παράδειγμα αλλά η εξαίρεση.  Τέτοια σχόλια του στυλ "Δε σου φταίει ο μισθός, δε ξέρεις να κάνεις κουμάντο " τα έχω ακούσει πολλές φορές από αφεντικά με 5ψηφιο εισόδημα και φίλους που ο πατέρας τους τους άφησε 9 διαμερίσματα. Και μου κουνούσαν το δάχτυλο. 

Το 80% των νέων κάνει αποταμίευση για να βάλει ένα δόντι ή να πάει ένα Σ/Κ σε 3 μήνες από τώρα. 

Λογικό το βρίσκω να σε θεωρούν εξωγήινο όταν παλεύουν να βγάλουν μήνα και εσύ τους λες να επενδύσουν σε videogames.

Δεν έχουν όλοι τα ίδια βιώματα,ούτε την ίδια βοήθεια από γονείς για να αποταμιεύουν και να πάρουν σπίτι στα 40  πως να το κάνουμε τώρα.  

Αποταμίευση κάνεις όταν παίρνεις ΑΡΚΕΤΆ παραπάνω από τις ανάγκες σου ,όποιες και αν είναι αυτές πχ να σου μένουν λεφτά αφού πληρώσεις τα πάντα και τα φροντιστήρια των παιδιών σου. Δηλαδή αν βγάζεις 2500 είναι πολύ καλά λεφτά ακόμη και με 2 παιδιά μικρά.  Με δύο παιδιά που σπουδάζουν τα 2.5 είναι κέρματα.  

Ο άλλος τρόπος να κάνεις αποταμίευση είναι πχ να αφαιρείς τα μανιτάρια από την πίτσα να γλυτώσεις 50 λεπτά. Η να περιμένεις cosmote deals 4 u για να βγάλεις καμία κοπελίτσα βόλτα. 

Το βαλε 50 ευρω το μήνα στην ακρη για να σωθείς 35 χρόνια μετά είναι η πιο αστεία συμβουλή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NickTG είπε

Δηλαδή αν έχεις ξεχωριστό σπίτι αλλά είναι πάνω ή διπλά από τους γονείς το αφήνεις άδειο και πας να μείνεις αλλού για να μην είσαι κοντά? 

ΝΑΙ, το αφήνεις άδειο, το κάνεις αποθήκη, οτιδήποτε για να μην είστε μέσα στα πόδια τους και αυτοί στα δικά σας. Όσο καλή σχέση και να έχεις με τους γονείς σου αυτή η τόσο κοντινή και καθημερινή επαφή τείνει να γίνει τοξική. Είναι κατηφόρα που γίνεται εύκολα χιονοστιβάδα. 

Φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει όμως αυτό δεν με σταματάει να βλέπω τα αποτελέσματα τέτοιου είδους πρακτικών. Γέμισε ο τόπος μπουληδες και μαλθακα παιδάκια ετών 45 και γονείς που ναι μεν "βοηθάνε" τα παιδιά τους αλλά υπάρχει και το παράπονο "μα καλά τι θα κάνει αυτό το παιδί όταν εγώ φύγω"; 

Η τριβή και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε προετοιμαζουν και σε σκληραινουν ως χαρακτήρα, το να υπάρχει πάντα κάποιος δίπλα σου να σου κάνει το Χ, το Ψ, το Δ θες δε θες σιγά σιγά θα σταματήσεις να τα κάνεις γιατί τα κάνει άλλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να μαζέψεις χρήματα και άσε τα ενοίκια οι δουλειές πάνε και έρχονται.

Αυτές τις 3 ώρες που θα γλειτώσεις θα τις σπαταλάς σε συγύρισμα, μαγείρεμα και σουπερμάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ikaruga24 said:

ΝΑΙ, το αφήνεις άδειο, το κάνεις αποθήκη, οτιδήποτε για να μην είστε μέσα στα πόδια τους και αυτοί στα δικά σας. Όσο καλή σχέση και να έχεις με τους γονείς σου αυτή η τόσο κοντινή και καθημερινή επαφή τείνει να γίνει τοξική. Είναι κατηφόρα που γίνεται εύκολα χιονοστιβάδα. 

Φυσικά ο καθένας κάνει ότι νομίζει όμως αυτό δεν με σταματάει να βλέπω τα αποτελέσματα τέτοιου είδους πρακτικών. Γέμισε ο τόπος μπουληδες και μαλθακα παιδάκια ετών 45 και γονείς που ναι μεν "βοηθάνε" τα παιδιά τους αλλά υπάρχει και το παράπονο "μα καλά τι θα κάνει αυτό το παιδί όταν εγώ φύγω"; 

Η τριβή και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε προετοιμαζουν και σε σκληραινουν ως χαρακτήρα, το να υπάρχει πάντα κάποιος δίπλα σου να σου κάνει το Χ, το Ψ, το Δ θες δε θες σιγά σιγά θα σταματήσεις να τα κάνεις γιατί τα κάνει άλλος. 

Δεν είναι θέμα απόστασης, εντός λογικών πλαισίων πάντα, αλλά χαρακτήρα. 

Μια χαρά έφερναν λοιπόν μια φορά τη βδομάδα ρούχα άτομα που ξέρω και εμέναν μακριά ή έπαιρναν φαγητό έτοιμο για μέχρι την επόμενη βδομάδα που θα έρθουν ή πήγαιναν οι γονείς 2-3 φορές το μήνα να τα κάνουν. 

Δεν ξέρω τι είδους σχέση λοιπόν έχεις στο μυαλό σου αλλά δεν φταίει η απόσταση. 

Ούτε χρειάζεται να μείνεις μόνος για να μάθεις βασικά πράγματα όπως το να μαγειρεύεις, πως να μαζεύεις και να καθαρίζεις ή πως δουλεύουν οι ηλεκτρικές συσκευές που τα μάθαμε πολλοί αρκετά πριν φτάσουμε σε ηλικία που να μπορούσαμε να μείνουμε μόνοι. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NickTG είπε

Δηλαδή αν έχεις ξεχωριστό σπίτι αλλά είναι πάνω ή διπλά από τους γονείς το αφήνεις άδειο και πας να μείνεις αλλού για να μην είσαι κοντά? 

Σε λιγο θα βάλουμε και χιλιομετρικό όριο. Πχ οκ ειναι άρρωστο να μένεις δίπλα. Στα ποσα χιλιόμετρα ειναι υγιές να έχεις απόσταση ? Με 5χλμ ειναι οκ ή πρέπει να ναι 25? Στην ίδια πόλη ειναι οκ ή να φύγουμε για τη Λαμία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Σε λιγο θα βάλουμε και χιλιομετρικό όριο. Πχ οκ ειναι άρρωστο να μένεις δίπλα. Στα ποσα χιλιόμετρα ειναι υγιές να έχεις απόσταση ? Με 5χλμ ειναι οκ ή πρέπει να ναι 25? Στην ίδια πόλη ειναι οκ ή να φύγουμε για τη Λαμία? 

Στα 27 λεπτά απόσταση με αυτοκίνητο <1332cc, είναι ανώμαλο. 

Στα 27 λεπτά απόσταση με αυτοκίνητο <999cc, είναι Super ανώμαλο. 

Οτιδήποτε διαφορετικό είναι Hyper Ανωμαλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matsakonistisbm είπε

Εγώ προτείνω να μαζέψεις χρήματα και άσε τα ενοίκια οι δουλειές πάνε και έρχονται.

Αυτές τις 3 ώρες που θα γλειτώσεις θα τις σπαταλάς σε συγύρισμα, μαγείρεμα και σουπερμάρκετ.

Και ποιος θα τις κανει τις δουλειες η μητερα σου?Αν απαντησεις η καθαριστρια/υπηρετρια/ερχονται και τα παιρνουν τα ρουχα για σιδερωμα κτλπ προφανως εισαι σε λαθος τοπικ

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Σε λιγο θα βάλουμε και χιλιομετρικό όριο. Πχ οκ ειναι άρρωστο να μένεις δίπλα. Στα ποσα χιλιόμετρα ειναι υγιές να έχεις απόσταση ? Με 5χλμ ειναι οκ ή πρέπει να ναι 25? Στην ίδια πόλη ειναι οκ ή να φύγουμε για τη Λαμία? 

Μπα δε φταινε τα χλμ τα μυαλα φταινε κυριως και να μη χαθει η καλοπεραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Μπα δε φταινε τα χλμ τα μυαλα φταινε κυριως και να μη χαθει η καλοπεραση.

Εγώ συμφωνώ φίλε μου οτι ειναι θεμα μυαλού. Έχω γνωστή στο εξωτερικό που μιλά κάθε μερα με τη μάνα της 5 φορές τη μερα και οι γονείς πηγαίνουν συνέχεια εκει. 

Επισης έχω φίλη εδώ που χει νοικιάσει σπίτι να μένει μόνη της αλλα για να μπορεί να πηγαινει γκόμενους. Κατα τ αλλα φαΐ και ολα απο το πατρικό της.

Γι αυτο λέω οτι ειναι θεμα χαρακτήρα του καθενός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές αναλύσεις για το τίποτα. Το ενοίκιο ενός σπιτιού πρέπει να είναι μέχρι 35% της μηνιαίας αμοιβής σου. Αυτό εφαρμόζεται σε όλο το πλανήτη. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί κατόπιν είναι γενικά σε ελεγχόμενο επίπεδο, εκτός της θέρμανσης που είναι αστεία ακριβή (για αυτό και όλα τα σπίτια είναι κρύα). Από εκεί και  πέρα αν δεν βγαίνεις οικονομικά, είτε συνεχίζεις να μένεις με τους γονείς σου είτε συγκατοικείς. Το δεύτερο εφαρμόζεται στο εξωτερικό κυριώς, στην Ελλάδα σχεδόν ποτέ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

Και ποιος θα τις κανει τις δουλειες η μητερα σου?Αν απαντησεις η καθαριστρια/υπηρετρια/ερχονται και τα παιρνουν τα ρουχα για σιδερωμα κτλπ προφανως εισαι σε λαθος τοπικ

Μπα δε φταινε τα χλμ τα μυαλα φταινε κυριως και να μη χαθει η καλοπεραση.

 Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι οποίος μένει με γονείς βάζει ξεχωριστά  πλυντήρια, μαγειρεύει μόνος του και βάζει δικό του σουπερμάρκετ? Μπορεί να συνεισφέρει

 οικονομικά στα έξοδα του σπιτιού.

Το θέμα είναι να μαζεύει λεφτά τώρα πού δεν έχει υποχρεώσεις και όπως είπα οι δουλειές πάνε και έρχονται, δηλαδή σε 2 χρονιά αν βρεθεί κάτι καλύτερο στην Γλυφάδα τι θα κάνει; θα μετακομίζει?

Στην τελική από άποψη οικονομικού υπάρχει αυτο το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2019 στις 1:49 ΠΜ, DrLo είπε

700 kwh για εργένη που ΔΕ μαγειρεύει είναι εως και πολύ.

Εγώ έχω πείπου 400 το τετράμηνο (με ηλιακό βέβαια)

Τι νούμερα είναι αυτά ρε παιδιά...τώρα το καλοκαίρι πως την βγάζετε, μέσα στην σάουνα συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...