Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, christakos07 είπε

Ότι προσπάθεια κάναμε σε προηγούμενες σελίδες να βάλουμε κάτω τα έξοδα, ακόμη και τις kWh υπολογίζαμε, πάει στράφι.

Μόνο που τα υπολογίζατε λάθος.

1 kw η εστία, λειτουργεί 1 ώρα για το μαγείρεμα, άρα καταναλώνει 1kwh.

a7e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, GRat είπε

30€ - 2000 θερμίδες 

Ψήσου να μας πεις ενδεικτικά τι έφαγες σήμερα και χθες και πόσο κόστισε.

Πηγαινε μια βολτα απο το ιχθυοπωλειο του σουπερ και θα δεις πως αρχιζει να γραφει' η αποδειξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μόνο που τα υπολογίζατε λάθος.

1 kw η εστία, λειτουργεί 1 ώρα για το μαγείρεμα, άρα καταναλώνει 1kwh.

a7e.jpg

Ο σωστός υπολογισμός ποιος είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Ο σωστός υπολογισμός ποιος είναι;

Υπολογισμός δύσκολο να γίνει, μέτρηση ίσως να μπορούσε να γίνει, με κλειστές τις άλλες καταναλώσεις και χρήση του μετρητή ΔΕΗ (παίζει ρόλο και το σκεύος, το περιεχόμενο κ.α.)

Όποιος έχει δουλέψει έστω ένα ηλεκτρικό σίδερο ξέρει πως καταναλώνει ένα κλάσμα του χρόνου που είναι "on" λόγω θερμοστάτη. Το ίδιο και ο θερμοσίφωνας, το μάτι, ο φούρνος κλπ. κλπ.

Το ισχύς*χρόνος ισχύει για το φωτισμό ας πούμε, για την τηλεόραση κ.α.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Υπολογισμός δύσκολο να γίνει, μέτρηση ίσως να μπορούσε να γίνει, με κλειστές τις άλλες καταναλώσεις και χρήση του μετρητή ΔΕΗ (παίζει ρόλο και το σκεύος, το περιεχόμενο κ.α.)

Όποιος έχει δουλέψει έστω ένα ηλεκτρικό σίδερο ξέρει πως καταναλώνει ένα κλάσμα του χρόνου που είναι "on" λόγω θερμοστάτη. Το ίδιο και ο θερμοσίφωνας, το μάτι, ο φούρνος κλπ. κλπ.

Το ισχύς*χρόνος ισχύει για το φωτισμό ας πούμε, για την τηλεόραση κ.α.

Δηλαδή μια εστίας ισχύος 1kw μπορεί να καταναλώσει λιγότερο από 1[kWh], αυτό ισχυρίζεσαι; 

Δε θα κάτσω να υπολογίσω αν η ένταση του ματιού είναι στο 2, ή στο 3. Δίνω τη μέγιστη τιμή κατανάλωσης. 

Προφανώς και μπορούμε να κάνουμε μέτρηση αν πάρουμε εστία μικρή και χρησιμοποιήσουμε μετρητή ενέργειας. Ευκολάκι.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1kwh= 1kilowatt per hour. Βεβαια το καθεστώς μεταβλητης χρέωσης της κιλοβατωρας αναλογα με την συνολικη καταναλωση αλλαζει το συνολικό κοστολογιο στη δεη. Αρα μια εστια 1kwh καταναλωνει 1 κιλοβατ οσο λειτουργεί-παραγει θερμοτητα,στις κεραμικες μπορειτε να το τσεκαρετε καλύτερα τι εννοώ.

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2019 στις 6:24 ΜΜ, simplemaths είπε

1000 τώρα, 1200 απο αρχή του επόμενου χρόνου.

Το σκέφτομαι ακόμα γιατί δεν θα μένει τίποτα στην άκρη.

φιλε μου μεινε λιγο ακομα με τους δικους σου, κανε μερικες οικονομιες και οταν εισαι ετοιμος αγορασεις ενα σπιτι, εμεις απο τοτε που αγορασαμε διαμερισμα αλλο πραγμα, 1200€ μισθο ο πατερας και 800€ η μητερα μου, με ενοικιο (120τ.μ σπιτι, με τα χιλια ζορια θερμαινονταν τον χειμωνα) και 30€ κοινοχρηστα, καναμε παρα πολυ απλη ζωη, απο τοτε που πηραμε το σπιτι φιλε, 90τ.μ, στα μετρα μας κλπ κλπ ειναι πολυ διαφορετικη η ζωη μας, με σωστα εξοδα και οχι αβερτα, βαζουμε σχεδον 800€ στην ακρη καθε μηνα, εγω φαντασου απο τα 17 μου κανω οικονομιες για να αγορασω σπιτι το συντομοτερο δυνατον στην ζωη μου (18 ειμαι τωρα) και με την βοηθεια των γονιων μου δεν προκειτε ποτε να μπω στο κοπο του ενοικιου.. κριμα τα λεφτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δηλαδή μια εστίας ισχύος 1kw μπορεί να καταναλώσει λιγότερο από 1[kWh], αυτό ισχυρίζεσαι; 

Δε θα κάτσω να υπολογίσω αν η ένταση του ματιού είναι στο 2, ή στο 3. Δίνω τη μέγιστη τιμή κατανάλωσης. 

Θα καταναλώσει 1kw * το χρόνο που θα λειτουργήσει πραγματικά.

Αν υπάρχει μικρότερη σκάλα π.χ. 750w τότε θα καταναλώσει 0,75kw * το χρόνο που θα λειτουργήσει πραγματικά.

15 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

1kwh= 1kilowatt per hour

Πολλαπλασιασμός είναι. Είτε 1kw * 1 ώρα είτε 1w * 1000 ώρες είναι το ίδιο σαν ενέργεια και κόστος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

download.jpeg.ca5325b7313786c567e217a6fd0b5acc.jpeg

πως φανταζομαι τους λαρτζ που την "γκομενα" την υπολογιζουν στα μηνιαια εξοδα

Αν το λες για αυτό που είπα, κατάλαβες λάθος. Απλά τη συζήτηση για το αν πρέπει κάποιος να μείνει μονος του την έχω κάνει με πάρα πολλά άτομα και βλέπω ότι ενα τραγικα μεγαλο ποσοστό αντρών μένει μόνο του ανεξάρτητα από το αν του φτάνει ο μισθός ή όχι, για να έχει χώρο να πηδάει. Κλάμα.

1 ώρα πριν, thessalonikios17 είπε

φιλε μου μεινε λιγο ακομα με τους δικους σου, κανε μερικες οικονομιες και οταν εισαι ετοιμος αγορασεις ενα σπιτι, εμεις απο τοτε που αγορασαμε διαμερισμα αλλο πραγμα, 1200€ μισθο ο πατερας και 800€ η μητερα μου, με ενοικιο (120τ.μ σπιτι, με τα χιλια ζορια θερμαινονταν τον χειμωνα) και 30€ κοινοχρηστα, καναμε παρα πολυ απλη ζωη, απο τοτε που πηραμε το σπιτι φιλε, 90τ.μ, στα μετρα μας κλπ κλπ ειναι πολυ διαφορετικη η ζωη μας, με σωστα εξοδα και οχι αβερτα, βαζουμε σχεδον 800€ στην ακρη καθε μηνα, εγω φαντασου απο τα 17 μου κανω οικονομιες για να αγορασω σπιτι το συντομοτερο δυνατον στην ζωη μου (18 ειμαι τωρα) και με την βοηθεια των γονιων μου δεν προκειτε ποτε να μπω στο κοπο του ενοικιου.. κριμα τα λεφτα.

Η πιο σωστή συμβουλή εδώ μέσα.

 

Για να ανακεφαλαιωσω:

Όταν δε μας εχουν παρει τα χρόνια για εργασια (δηλαδη οι ηλικίες από 18-45 που εργαζομαστε -έστω γενικεύοντας το- με ορεξη) καλό είναι να ξεκινησουμε να φροντίζουμε για την ηλικία μετά τα 45.  Έχουμε σα λαος την αθλια νοοτροπία να χαλάμε όλο μας το μισθό ακόμα και αν εχουμε διαφορετικη επιλογή. Βγαζουμε 600 ευρω και κοιταμε τα εξοδα μας να ειναι των 600 ευρω, βγαζουμε 700, ωραια τωρα μπορουμε να χαλαμε αλλα 100 ευρω παραπανω το μηνα. Θελουμε να παρουμε κατι που κανει 300 ευρω, τα σκαμε ολα και μενουμε με τον υπολοιπο μισο μισθο. Θελουμε κατι που κανει 3000, οι δοσεις θα μας σωσουν ωστε να το παρουμε τωρα αμεσως. Η αποταμιευση μας ειναι εντελως αγνωστη εννοια. Εγω θελω να παρω πχ κατι που κανει 2000 και δε θελω να τα σκασω ολα μαζι γιατι δε μου αρεσει αυτη η νοοτροπια, βαζω στοχο να βαζω 200 το μηνα στην ακρη και σε 10 μηνες το παιρνω, ή ότι καλυτερο επανω στην κατηγορια εχει βγει και το εχει αντικαταστησει.

Όταν ενα νεο παιδι ρωταει αν αξιζει να μεινει μονος του (φανταζομαι πως εισαι νεος για να ρωτας κατι τετοιο), εννοειται πως δεν υπαρχει λογος να μπει σε αυτη την ψυχοφθορα διαδικασία. Δηλαδη σωνει και καλά πρεπει να δει τι; Πως ειναι να χαλας το μεγαλυτερο μερος του μισθου σου στα βασικα πραγματα ωστε να γινει πιο σκληραγωγημενος αντρας; Το να μεινεις με τους δικους σου δεν ειναι κακο αν συνεισφερεις γιατι και εκεινοι θα χαλανε λιγοτερα απο οτι αν εμεναν μονοι τους, και εσυ λιγοτερα απο οτι αν εμενες μονος σου και θα βοηθας και σε πραγματα που λογο ηλικιας θα εχουν βαρεθει να κανουν. Και τα λεφτά που γλυτωνεις, ή αποταμιευση ή ακομα καλυτερα βρες κατι να τα επενδυεις (αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και δε χωραει εδω βεβαια) στο λεει καποιος που οι οικονομικες του ανησυχιες ξεκινησαν ηδη απο το Λύκειο και δεν ενιωθε καλα με την επαγγελματική αποκατασταση και την ιδεα του στανταρ μισθου που εχει αυτη (ακομα και αν ηταν υψηλος). Απο μικρος ηθελα να χωθω σε παθητικα εισοδηματα και δεν ειμαι ουτε ημουν πλουσιος. Ακομα δουλευω σε δουλειες με μισθους της πλακας απλα για να προσθετω ακομα περισσοτερα στον κουμπαρα 'των ονειρων' μου ενω εχω πλεον αρκετα καλά παθητικα εισοδηματα τα οποια μου πηρε χρονια να φτασω εκει και θα μπορουσα να μη δουλευω πλεον. Αλλά ακόμα θεωρουμαι μικρός και η ζωή έχει και αναποδιές και εγώ έχω μεγάλα όνειρα και πρέπει να τα σιγουρέψω όσο μπορώ.

Και οποιος ειπε οτι οι γονεις μας 'μας τρωνε στη μαπα' τι να πω. Πρεπει να μην ειχε καλα βιωματα απο τους δικους του γονεις. 

 

Spoiler

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΒΑΡΕΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΠΑΝΩ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ 200 ΕΥΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΕΞΟΔΑ

Πανω σε εναν καυγα με εναν γνωστο μου ο οποιος ηξερε κάποιες από τις οικονομικες κινησεις που κανω και για να με μειωσει επειδη πολύ απλά ζηλευε, με κοροϊδεψε για μια απο τις επενδυσεις που κανω (η συλλογη σφραγισμενων σπανιων παιχνιδιων) λέγοντας πράγματα του τύπου "πρώτη φορά βλέπω άτομο να μαζευει σφραγισμενα σπανια παιχνιδια για να βγαλει λεφτά μετά απο μερικα χρονια, εισαι ο μονος που ξερω που κανει κατι τετοιο" και γελαγε. Γυρισα και του ειπα "Ναι γιατι εσυ και οι φιλοι σου ολοι ειστε οικονομικα μυαλα και φροντιζετε καθε μηνα για το μελλον σας". Οταν λοιπον βγηκε μια εταιρεια που εβγαζε βιντεοπαιχνιδια σε λιγα αντιτυπα τα οποια παντα ηταν sold out σε 1-10 λεπτα (δεν αναφερω ονομα αλλα ειναι πασιγνωστη πλεον), εσπρωχνα το μηνα 60 - 300 ευρω σε αυτην ωστε να αγοραζω καθε παιχνιδι που βγαζει (το ποσο που χαλαγα ειχε να κανει με το πόσα παιχνιδια έβγαζε το μηνα προς πωληση). Οταν μετα απο 2+ χρονια ειχα μαζεψει τους 200 πρωτους τιτλους της και τους ειχα ολους σφραγισμενους, εφυγαν στο eBay με κερδος 600% και με ενα ομορφο 5ψηφιο ποσο στην τραπεζα πρακτικα απο το πουθενα. Γιατι οταν κατα μεσο ορο σκας 150 ευρω το μηνα δε σε τσουζει και τοσο και ειναι και σαν να ανοιγεις ενα κουμπαρα στο τελος της διετιας που σε ανταμοιβει για το οτι ησουν σταθερος στους στοχους σου.

Αυτο ακριβώς είναι το συναίσθημα με το οποίο σε ανταμοίβει η προνοητικότητα.

Spoiler

Περιττό να πω ότι ο γνωστος αυτος αλλαζει δρομο οταν με βλέπει.

 

 

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν κατακλείδι 

Ενοίκιο < ⅓ του μισθού σου 

(15 χρόνια μένω μόνος, προσπαθώ να ρίξω το ενοίκιο λέγοντας του να προπληρωσω όλο τον χρόνο +να μου κόβει την μικρότερη δυνατή απόδειξη, συνήθως πιάνει, όχι πάντα, έχω αλλάξει 10 σπίτια) 

Κοιτάς προσφορές σούπερ μάρκετ για να παλέψεις να μείνεις στα 200€

50€/μηνα ΔΕΗ

(πάρε και κάνα μαγειρεμένο κοτόπουλο από ΑΒ να μην μετράς τις kwh) 

Θέρμανση AC 

(Με τόσες ώρες δουλειας και πηγαινε/έλα, πόσες ώρες θα κάψει;;) 

Μπάνιο προσωπικά κάνω μετά την προπόνηση στο gym οπότε κόβω κι από εκεί.. 

Gym με προσφορά 20€/μηνα MAXIMUM 

Ίντερνετ προσπαθώ να μοιράζομαι με Γείτονα άρα 12-24€/μηνα

(δε παίζω οπότε δε με νοιάζει το delay) 

Νερό 10€/μηνα ΠΕΡΊΠΟΥ 

Ασφαλεια αμαξιού 25€/μηνα 

Βενζίνες 70€/μήνα 

Κάρτα μετακινήσεων 30€/μηνα

κινητό 18€/μηνα καρτοσυμβολαιο 

Κοινόχρηστα 20€/μήνα 

(άμα δεν έχει, σχεδόν καμία δεν έχει πλέον κεντρική θέρμανση...) 

Με 1000€ δεν περνάς "καλά" αλλά "βγαίνεις".. 

Με 1200 περνάς καλά, νομίζεις ότι θα βάζεις κάτι στην άκρη αλλά δε θα βάζεις γιατί θα ανέβουν και οι απαιτήσεις σου 

Και μην ξεχνάς τα απρόοπτα + λάστιχα αμαξιού + σέρβις +διακοπές + θα χαλάσει κάτι και θα πρέπει να αγοράσεις καινούριο (τιβι, κινητό, λαπτοπ, ψυγείο αμαξιού ΓΤΧΜ για γαλλικά) κλπ

Που κανονικά θα πρέπει να τα διαιρέσεις με το 12 για να μπούνε στα έξοδα του μήνα... 

Δε παίρνουμε όλοι 14 μισθούς "πρακτικά" 

Για να σας προλάβω έχω σπουδάσει και ΤΗΜΜΥ (πολυτεχνείο) και ΟΔΕ.. 

Extra info :

Πας εξωτερικό, δεν έχεις τέτοιους προβληματισμούς ( μένεις με συγκάτοικο, συνήθως δεν τον βλέπεις ποτέ ), αλλά έχεις "μοναξιά"

Επεξ/σία από koulouri
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, ikaruga24 said:

Και ναι δυστυχώς έχει πολλούς από αυτούς που δεν το κουνάνε ρούπι από την αρρωστημένη κατάσταση του να ζούνε με τους γονείς τους είτε μέσα στον ίδιο χώρο είτε επειδή τα σπίτια τους είναι δίπλα δίπλα ή πάνω κάτω.

 

Δηλαδή αν έχεις ξεχωριστό σπίτι αλλά είναι πάνω ή διπλά από τους γονείς το αφήνεις άδειο και πας να μείνεις αλλού για να μην είσαι κοντά? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θεωρούν τους εαυτούς τους ήρωες επειδή έφυγαν από το πατρικό τους από τα 8, τα 18, τα 25 και γενικά νωρίτερα από κάποιους άλλους στους οποίους τώρα καυχιούνται για το κατόρθωμά τους, ας κατέβουν από το άλογό τους και τον αμανέ τους. Το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του, το πως ζει και τι σχέσεις διατηρεί με τους γονείς του είναι θέμα δικό του και της οικογένειάς του, δεν θα δώσει λογαριασμό σε κανέναν άλλον ούτε θα απολογηθεί αν θέλει να μείνει με αυτούς, αν θέλει να μείνει παραδίπλα ή να φύγει στην άλλη άκρη του κόσμου. 

Όσοι θεωρούν οτι μόνο η δική τους πρακτική/στάση είναι σωστή, είτε από την μια άκρη του θέματος είτε από την άλλη, ας καταλάβουν οτι δεν είναι αλάνθαστοι, πως οτιδήποτε κι αν αποφασίσουν έχει συνέπειες, θετικές και αρνητικές οι οποίες μπορεί να βαρύνουν είτε αυτούς είτε τους γονείς είτε αμφότερους.

Καλό είναι άμα θες να κάνεις κάποια στιγμή οικογένεια και θέλεις να είσαι όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος γίνεται, να φύγεις από το σπίτι όσο πιο νωρίς μπορείς, τέλειωσε την σχολή σου το συντομότερο δυνατόν, πήγαινε στρατό πριν τελειώσεις την σχολή και βρες άμεσα δουλειά, βάλε κάτω μισθούς, έξοδα και ψάξε για σπίτι.

Όσοι μένουν με τους γονείς τους και δεν εργάζονται τρώγοντας τα λεφτά των συντάξεών τους για παντός είδους έξοδα, μπουζούκια καφετέριες κτλ, να τσακιστούν να βρουν μια δουλειά. Όσοι μένουν με γονείς και εργάζονται αλλά προτιμούν να αποταμιεύουν για όταν φύγουν από το σπίτι κτλ κτλ να αλλάξουν ροτα και να μάθουν να συνεισφέρουν στα πάγια έξοδα της οικογένειας, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, τηλέφωνο και άλλα έξοδα. Όσοι δεν ασχολούνται με λοιπές δουλειές του σπιτιού να φροντίσουν να το κάνουν, να μάθουν να μαγειρεύουν κάποιες μέρες την εβδομάδα και να μην τα περιμένουν όλα από την μητέρα τους, να μαζεύουν τα ρούχα τους σε μια λεκάνη και να τα βάζουν στο πλυντήριο και να μην περιμένουν να τα μαζέψει η μητέρα τους, να καθαρίζουν το δωμάτιό τους και μέρος του σπιτιού μην τα κάνει όλα η μάνα, να πηγαίνουν για ψώνια και να μην πηγαινοέρχεται η μάνα. 

Και τέλος, όσοι γονείς είτε δεν παρακινούν και δεν μαθαίνουν το παιδί τους για τα παραπάνω ή και δεν αφήνουν το παιδί τους να κάνει όλα τα παραπάνω στο σπίτι για τους γνωστούς λόγους, κακό του κεφαλιού τους. Θα μεγαλώσουν παιδιά ανήμπορα να μπορέσουν να επιβιώσουν μόνα τους.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...