Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεγοντας σουβλάκι εννοείτε το τυλιχτό ή το καλαμάκι;Διότι οι μισοι εννοουν το πρωτο.

Ειχα την ευκαιρια να γευτω σε κρεοπωλειο-ψησταρια ,εξαιρετικά καλαμάκια χοιρινά, στην Λευκαδα.

Στον κύριο Παύλο.Για μένα αυτό είναι το ιδανικό σουβλάκι.Αθήνα δεν το εχω βρει.

Spoiler

IMG_20190815_202053.jpg.f163cad594d4c4f4f56ccd5a3c4536cf.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας έχω πει πού να πάτε για σωστό σουβλάκι χοιρινό και τρομερό ψωμί στα κάρβουνα αλλά δε με ακούτε.

Χρόνης Express στη Λαχαναγορά. Για γνώστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Μικρά τυλιχτά (προσέξτε τη λέξη: τυλιχτά, όχι διπλωμένα με το ζόρι) όπως παλιά φτιάχνει κανείς? Πληρώνω όσο όσο για να βρω πίτα με γύρο ή σουβλάκι, που να χωράει στο στόμα και να τρώγεται σε 4-5 μπουκιες...

Με τα σημερινά εκτρώματα που είναι μισό κιλό το ένα, μπορώ να φάω ένα με το ζόρι ενώ πριν πολλά χρόνια ήθελα 2-3! 

Λευτέρης ο Πολιτης!θες 4 για να πεις ότι έφαγες...

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Γενικότερα πού είναι τα παλιά, νόστιμα τυλιχτά.

 Από την ώρα που τα σουβλατζιδικα στην πλειονότητα τους πέρασαν στα χέρια των εξ ελμπασάν και τεπελενίου ορμώμενους, είτε σαν αφεντικά είτε σαν εργατικό δυναμικό ήταν αναμενόμενη η πτώση. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, 26ska είπε

Λευτέρης ο Πολιτης!θες 4 για να πεις ότι έφαγες...

Ετσι τα θελω και γω! Πολυ μικρα και πολυ ακριβα!!!🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 26ska είπε

Λευτέρης ο Πολιτης!θες 4 για να πεις ότι έφαγες...

πίτα με γύρο ή σουβλάκι λέει (δηλαδή πίτα με καλαμάκι αν τον μεταφράζω σωστά😋), αυτός έχει μόνο κεμπάπ

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Μικρά τυλιχτά (προσέξτε τη λέξη: τυλιχτά, όχι διπλωμένα με το ζόρι) όπως παλιά φτιάχνει κανείς? Πληρώνω όσο όσο για να βρω πίτα με γύρο ή σουβλάκι, που να χωράει στο στόμα και να τρώγεται σε 4-5 μπουκιες...

Με τα σημερινά εκτρώματα που είναι μισό κιλό το ένα, μπορώ να φάω ένα με το ζόρι ενώ πριν πολλά χρόνια ήθελα 2-3! 

https://goo.gl/maps/ByN5tmrng6ceWP4z9

Αξιολογησεις:

- Παραγγείλαμε 2 σουβλάκια και 2 τεμάχια καλαμάκι κοτόπουλο. Τα πιο μικρά σουβλάκια που έχω φάει ποτέ με τιμή λίγο παραπάνω απο το κανονικό. Είναι η πρώτη φορά που με ρωτάνε αν θέλω πατάτες με το σουβλάκι και είχε κυριολεκτικά 4 πατάτες! 

- Πολύ μικρά τυλιχτά και χωρίς δυνατότητα επιλογής του τι θα βάλεις μέσα.

- Τα τυλιχτα σουβλάκια ήταν μικρά αλλά νοστιμότατα.

- Πολυ καλη ποιοτητα κρεατος. Τα μπιφτεκια γαλοπουλας ειναι τα καλυτερα που εχω φαει στη ζωη μου. Η σως μπεαρνεζ ειναι επισης πολυ καλη σε σχεση με αλλα σουβλατζιδικα. Παραπονο: τα πιτογυρα ειναι κουτσικα και κανουν και 2 ευρω... Για να χορτασω θελω 4 τουλαχιστον, αλλα και αυτα τα ατιμα ειναι πεντανοστιμα...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίτες των γεύσεων στο Γαλάτσι 

Αγιάς Γλυκερίας, μακράν το ποιό γρήγορο σέρβις που θα δείτε σε σουβλατζίδικο, λες και τα φτιάχνουν με την σκέψη... :)

Δοκιμάστε και δεν θα χάσετε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαραζιώτης (Πανερυθραϊκός) στη Ν. Ερυθραία. Μικρό τυλιχτό σουβλάκι 3-4 μπουκιές, μόνο με χοιρινό καλαμάκι (τίποτα άλλο από κρέας), ντομάτα, κρεμμύδι και πάπρικα (τζατζίκι δεν υπάρχει) ή σκέτα καλαμάκια με συνοδεία πίτες, ντομάτα, κρεμμύδι. Στο κάρβουνο ψημένα. Επιπλέον υπάρχουν πατάτες, φέτα και μπίρα!

Κορυφαίο, δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!
 

 

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Μικρά τυλιχτά (προσέξτε τη λέξη: τυλιχτά, όχι διπλωμένα με το ζόρι) όπως παλιά φτιάχνει κανείς? Πληρώνω όσο όσο για να βρω πίτα με γύρο ή σουβλάκι, που να χωράει στο στόμα και να τρώγεται σε 4-5 μπουκιες...

Με τα σημερινά εκτρώματα που είναι μισό κιλό το ένα, μπορώ να φάω ένα με το ζόρι ενώ πριν πολλά χρόνια ήθελα 2-3! 

Έντι στη Νίκαια

Επίσης πολύ καλός ο Παναγιώτης πάνω στη Γρηγορίου Λαμπράκη στον Κορυδαλλό κοντά στο γήπεδο της προοδευτικής.μονο καλαμάκι χοιρινό κοτόπουλο κ μπιφτέκι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, billdanos είπε

Μικρά τυλιχτά (προσέξτε τη λέξη: τυλιχτά, όχι διπλωμένα με το ζόρι) όπως παλιά φτιάχνει κανείς? Πληρώνω όσο όσο για να βρω πίτα με γύρο ή σουβλάκι, που να χωράει στο στόμα και να τρώγεται σε 4-5 μπουκιες...

Με τα σημερινά εκτρώματα που είναι μισό κιλό το ένα, μπορώ να φάω ένα με το ζόρι ενώ πριν πολλά χρόνια ήθελα 2-3! 

Ψητοπωλειο στην Δρακου στο Κουκακι. 70μ απο το Στ.Συγγρου-Φιξ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Μαραζιώτης (Πανερυθραϊκός) στη Ν. Ερυθραία. Μικρό τυλιχτό σουβλάκι 3-4 μπουκιές, μόνο με χοιρινό καλαμάκι (τίποτα άλλο από κρέας), ντομάτα, κρεμμύδι και πάπρικα (τζατζίκι δεν υπάρχει) ή σκέτα καλαμάκια με συνοδεία πίτες, ντομάτα, κρεμμύδι. Στο κάρβουνο ψημένα. Επιπλέον υπάρχουν πατάτες, φέτα και μπίρα!

Κορυφαίο, δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!
 

δυστυχως ο γιωργος ο Μαραζιωτης τα τελευταια χρονια τα εχει χαλασει παρα πολυ.

Παλια ηταν κορυφαιο αλλα οχι πλεον...

Για χρονια πηγαιναμε με την παρεα καθε εβδομαδα αλλα τωρα ουτε απ' εξω. Και το delivery τραγικο.

Βεβαια εχω να φαω 2 3 χρονια και δεν ξερω πως ειναι τωρα. Αλλα εχω ακουσει οτι δεν το δουλευει ο Γιωργος τωρα. Ελπιζω να ξαναγυρισε στη παλια ποιοτητα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καιρό σε παρέα έκατσε ένα παλληκάρι που δούλευε σε εταιρία που φτιάχνει γυρους.

Την ποιότητα την διαλέγει ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ.

Και έχει να κάνει με το ΚΡΕΑΣ και τα ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ.

όταν μετά πίνετε 1 λίτρο νερό δεν ήτανε ότι κσλυτερο.

Άλλος φτιάχνει μόνος του τον γυρο η σε κρεοπωλη.......

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2019 στις 11:19 ΜΜ, cjs13 είπε

Από την τριάδα των σουβλατζίδικων στη πλατεία του Χαλανδρίου, θα πω για το καθένα από ένα καλό λόγο για το καθένα.

Από το "Πιάτσα Καλαμάκι" (@Vassilis_24 για 'σένα) αξίζει να πας για τα "περίεργα" σουβλάκια, όπως το τσένταρ-μπέικον ή το αγαπημένο μου με φαλάφελ το οποίο είναι εξαιρετικό (και το λέει άνθρωπος που παλιότερα δεν έτρωγε ούτε φαλάφελ, ούτε χούμους).

Από το "Στο Χέρι" αξίζει ξεκάθαρα το καλαμάκι κοτόπουλο και το κοντοσούβλι του, όπως και η σκεπαστή με κοντοσούβλι. 

Από το "Σουβλάκι του Σαλμά" αξίζει το καλαμάκι χοιρινό (όταν ο ψήστης δε το έχει αφήσει να παραψηθεί και πραγματικά είναι συχνό φαινόμενο δυστυχώς), τα σουβλάκια είναι αρκετά καλά και αυτά που ξεχωρίζουν είναι οι πίτες από καλαμπόκι.  Από μερίδες πολύ καλές επιλογές είναι η μπριζόλα και το μπιφτέκι, είτε απλό, είτε γεμιστό. Δε συνιστώ σε καμία περίπτωση το ψαρονέφρι που έχει βέβαια, αλλά μπορεί να έτυχε τότε που το είχα πάρει. Πρόσφατα δυστυχώς ανέβασε κι αυτός τις τιμές. 

Επίσης προτείνω με κλειστά μάτια την "Αράχωβα" που είπε ακριβώς από πάνω ο @Vassilis_24 (μικρές πίτες και καλαμάκια όπως σωστά είπε αλλά η ποιότητα υψηλή). Προτείνω τα πάντα από το κατάλογό του (μόνο το χοιρινό σιδηρόδρομο δεν έχω φάει) και κάνει πολύ ωραία τυροκαυτερή επίσης. 

Για το Λεφτέρη τα έχω γράψει και στις προηγούμενες σελίδες, δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω. Το καλαμάκι κοτόπουλο πάντως για 'μένα είναι το νούμερο 1 στο Χαλάνδρι (ακολουθούν "Στο χέρι" και "Αράχωβα")

Από Μαρούσι έχω να προτείνω δύο μαγαζιά που είναι στην Αγίου Κωνσταντίνου και τα δύο, το "Σουβλακάκι" (κι αυτό ανέβασε τις τιμές πρόσφατα) και τις "Φεγγαρόπιτες" (πραγματικά όπως λέει το μαγαζί: όλα στα κάρβουνα, ωραία μπριζολοκάλαμα και από σκεπαστές προτείνω αυτή με το κεμπάπ, τρως για 2 μέρες). 
Από Ψυχικό "Τζατζικοκίνηση", έχει αναφερθεί και πιο πριν. Εκκρεμεί μια επίσκεψη στα "σουβλάκια της Λίλας". 

Αν κάποιος στο Χαλάνδρι έχει δοκιμάσει από "Ψητόπολις Τριαντάφυλλος" ή "Θρακόψωμο" (στην Ηρακλείτου και τα δύο) ας γράψει εντυπώσεις. 

Ψητόπολις πολύ καλό μεγάλη ποικιλία από κρέατα σούβλας τα οποία βάζει σε πίτα,  χειροποίητες πατάτες πολύ ευγενικοί όλοι και γρήγοροι.

Θρακόψωμο δεν έφαγα ποτέ όσα χρόνια μένω εδώ και πρόσφατα έπιασε και φωτιά και είναι κλειστό

Στην Ηρακλείτου επίσης έχει τον Αρκουμάνη υπό νέα διεύθυνση μέχρι στιγμής αρκετά καλό και την Αλιάδα που ανέφερα σε προηγούμενο πόστ το οποίο για μένα είναι και το καλύτερο αλλά με την αύξηση των τιμών όλα πήγανε το τυλιχτό 2,50 ευρώ και η Αλιάδα 2,70 οπότε από μένα τα τυλιχτά τέλος και προτιμώ τα καλαμάκια τα σκέτα τα οποίο μέχρι στιγμής είναι τα πιο νόστιμα .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...