Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, wizzy είπε

Αυτό. Δεν περιγράφω άλλο.

Ο Γιωργάρας δυστυχώς έχει γεράσει και είναι πολύ ρίσκο το σουβλάκι του. Μπορεί να πας και να είναι θεϊκό αλλά μπορεί να βγει και λίγο άψητο. Για τους τολμηρούς μπορούν να δοκιμάσουν και μπορεί να έχουν και για συντροφία γνωστό αηδό που βγαίνει σε trash τηλεοπτική εκπομπή 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ο Γιωργάρας δυστυχώς έχει γεράσει και είναι πολύ ρίσκο το σουβλάκι του. Μπορεί να πας και να είναι θεϊκό αλλά μπορεί να βγει και λίγο άψητο. Για τους τολμηρούς μπορούν να δοκιμάσουν και μπορεί να έχουν και για συντροφία γνωστό αηδό που βγαίνει σε trash τηλεοπτική εκπομπή 😂😂😂

Τελευταία φορά που έφαγα σουβλάκια από τον Γιώργο, ήταν πριν 2 χρόνια. Δεν παρατήρησα κάτι "στραβό". Εάν έχεις πιο πρόσφατη εμπειρία, τότε ΟΚ, πάω πάσο.

Το ότι γέρασε, αυτό ισχύει, έχει σχεδόν 40 χρόνια που είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεμπάπ τυλιχτό -> Λευτέρης ο Πολίτης, στην Ομόνοια από πίσω. ΠΟΛΛΑ χρόνια ίδια ποιότητα. Το βράδυ κλείνει.

Θυμάμαι πριν πόλλά χρόνια που είχε χρειαστεί να πάω στο Νοσοκομείο και να κάτσω μερικές μέρες μέσα, όταν ήμουν 10-12 χρόνων,  ήθελε να έρθει η οικογένεια να με επισκεφτεί και με ρώτησαν αν θέλω να μου φέρουν τίποτα από έξω... (Ζήτησα 5(!), έφαγα 3). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα θα είμαι Ελλάδα για διακοπές, να ρωτησω εδώ λοιπον:

Ξέρει κανεις μέρος στην Αθήνα με καλο φρυγαδέλι και κοκορέτσι;

Μεχρι πριν λιγα χρόνια πηγαινα στα "Τζουμέρκα" (Συρακουσών στη Λαμπρινή) αλλα δυστυχως εκλεισε.

Περσι βρήκα ένα μαγαζί στο πεζόδρομο στο Κουκάκι … καλουτσικο αλλά όχι σπουδαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, taris είπε

Υπάρχουν δύο "Βασίληδες" Καλλιθέα, στην Λασκαρίδου. Ο ένας λασκαρίδου με σκίππη και ο άλλος λασκαρίδου πάνω από σιβιτανίδου. Δεν έχουν σχέση μεταξύ τους (συνωνυμία).

Μάλλον αναφέρεσαι στον δεύτερο, από τον οποίο έχω τις ίδιες (μετριότατες μέχρι κακές) εντυπώσεις. Ο βασίλης λασκαρίδου-σκίππη έχει πολύ νόστιμο γύρο και εξαιρετικές σούβλες.

Επίσης έχω πάθει την πλάκα μου με το "κουκλί" στην βενιζέλου (θησέως, τελος πάντων όπως λέγεται η οδός αυτό το μήνα). Τρομερές σούβλες, πήρα από εκεί τυχαία, σε άκυρη εποχή διακοπών, και χτυπούσα το κεφάλι μου που δεν κοίταζα μαγαζιά εκτός efood!

Άλλο μαγαζί που ξεχωρίζω στην καλλιθέα είναι το μπιφτεκοπωλειο, που αναφέρθηκε κι από προηγούμενους φίλους. Σουβλάκια, μπιφτέκια και λουκάνικα μόνο, δεν έχει σούβλες. Θέλει λίγη υπομονή αν πάρεις από το μαγαζί, καταφέρνουν να αργούν ακόμα κι αν περιμένουν τρια άτομα. Από τα καλύτερα μπιφτεκάκια σε πίτα όμως.

Τιμητική αναφορά στην MASA (επίσης βενιζέλου), η οποία αν και δεν έχει σουβλάκια, κάνει τα πιο λατρεμένα, παραφορτωμένα, και γουρουνίστικα νόστιμα σάντουιτς (για τους connoisseurs του είδους, σκεφτείτε κάτι σε στυλ κοτοπουλάδων, σε άριστη εκτέλεση). Φήμες λένε ότι η Αντωνιάδου εκπαίδευε εκεί τους Αμερικανούς αστροναύτες. 😁

+1 για το κουκλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαφρώς offtopic και ζητώ συγγνώμη.

Όποιος γνωρίζει καλά μαγαζιά στα βόρεια προάστια με κρέατα στα κάρβουνα (αρνί - παϊδάκια - κοκορέτσι - κοντοσούβλι - μπριζολάκια) ας τα αναφέρει παρακαλώ. Αν παράλληλα φτιάχνουν και σουβλάκι ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sndev είπε

για τους βασιλιδες ειναι ακριβως οπως το λες

για το κουκλί ειμαι δίπλα κ δεν το χω δει ποτε.. το διάβασα τωρα κ το googlara..  θα δοκιμάσω σήμερα 

Το κουκλι είναι μια σταλια. Είναι εκεί που ήταν παλαιότερα ο αυλόγυρος και ακόμα παλιότερα το imbiss με τα χοτνντογκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα τον Λεφτερη στο χαλανδρι προσφατα και υπηξε η εξης εποικινωνια απο το τηλ

-Γεια σας ντιλιβερι κανετε?

-Μπα ...δυσκολο τετοια ωρα (20:30)

-Μπορω να παραγγειλω τωρα και να μου πειτε ποτε να ερθω να παραλαβω?

Εξαρταται η αναμονη απο τι θελεις να παραγγειλεις....

-Εεε...2 σουβλακια θελω με γυρο χοιρινο και ενα σουβλακι βετζετεριαν

-Ελα σε 10-15 λεπτα...

Πηγαινω σε 10 λεπτα στο μαγαζι τους επισημαινω και μου λενε να περιμενω λιγο....Μετα απο 40 λεπτα αναμονη τα σουβλακια ηταν ετοιμα ΛΟΛ

Τωρα απο γευση τιποτα το ιδαιτερο...εβαζε ντοματινια μεσα τα οποια πηδαγανε εξω απο το σουβλακι σε καθε δαγκοματια και πεφτανε...

Ο γυρος χοντρος και σκληρος,γενικα ολο το σουβλακι ηταν σκληρο,δυσκολα μασιοταν οχι καμια γευση τρομερη ουτε εντυπωσιακη.

Δεν θα το ξαναπηγαινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 2:46 ΜΜ, australis είπε

Συντομα θα είμαι Ελλάδα για διακοπές, να ρωτησω εδώ λοιπον:

Ξέρει κανεις μέρος στην Αθήνα με καλο φρυγαδέλι και κοκορέτσι;

Μεχρι πριν λιγα χρόνια πηγαινα στα "Τζουμέρκα" (Συρακουσών στη Λαμπρινή) αλλα δυστυχως εκλεισε.

Περσι βρήκα ένα μαγαζί στο πεζόδρομο στο Κουκάκι … καλουτσικο αλλά όχι σπουδαίο.

Στον "Καλυβα" θα πηγες.. Εαν πηγες καλοκαιρι που κανει καταληψη ολο τον πεζοδρομο λογικα μην περιμενεις ποιοτητα.

Χειμωνα ειναι καπως καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ioulios1 είπε

Δοκιμασα τον Λεφτερη στο χαλανδρι προσφατα και υπηξε η εξης εποικινωνια απο το τηλ

-Γεια σας ντιλιβερι κανετε?

-Μπα ...δυσκολο τετοια ωρα (20:30)

-Μπορω να παραγγειλω τωρα και να μου πειτε ποτε να ερθω να παραλαβω?

Εξαρταται η αναμονη απο τι θελεις να παραγγειλεις....

-Εεε...2 σουβλακια θελω με γυρο χοιρινο και ενα σουβλακι βετζετεριαν

-Ελα σε 10-15 λεπτα...

Πηγαινω σε 10 λεπτα στο μαγαζι τους επισημαινω και μου λενε να περιμενω λιγο....Μετα απο 40 λεπτα αναμονη τα σουβλακια ηταν ετοιμα ΛΟΛ

Τωρα απο γευση τιποτα το ιδαιτερο...εβαζε ντοματινια μεσα τα οποια πηδαγανε εξω απο το σουβλακι σε καθε δαγκοματια και πεφτανε...

Ο γυρος χοντρος και σκληρος,γενικα ολο το σουβλακι ηταν σκληρο,δυσκολα μασιοταν οχι καμια γευση τρομερη ουτε εντυπωσιακη.

Δεν θα το ξαναπηγαινα.

Περιεργο γιατι εχει καλες αξιολογησεις! Μηπως δεν κραταει σταθερη ποιοτητα..  Δηλαδη σχεση ποιοτητας-τιμης δεν αξιζει?  2ε το εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 2:46 ΜΜ, australis είπε

Συντομα θα είμαι Ελλάδα για διακοπές, να ρωτησω εδώ λοιπον:

Ξέρει κανεις μέρος στην Αθήνα με καλο φρυγαδέλι και κοκορέτσι;

Μεχρι πριν λιγα χρόνια πηγαινα στα "Τζουμέρκα" (Συρακουσών στη Λαμπρινή) αλλα δυστυχως εκλεισε.

Περσι βρήκα ένα μαγαζί στο πεζόδρομο στο Κουκάκι … καλουτσικο αλλά όχι σπουδαίο.

ο Θέμης στου Αγίους Αναργύρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ison_ είπε

Υπάρχει κάτι καλό σε νότια προάστια (Άγιος Δημήτριος, Καλαμάκι, Αργυρούπολη, Ηλιούπολη, Άλιμος, Ελληνικό);

Define καλό γιατί όπως φαίνεται και στο παρόν, δεν ψάχνουμε όλοι το ίδιο.

Στο Ελληνικό εγώ γουστάρω να τρώω απ' το Ελληνικό Σουβλάκι στην Ιασωνίδου και Τριπόλεως που έχει παλιακό σουβλάκι, και πρόσφατα ανακάλυψα άλλο ένα παλιακό στην Αργυρούπολη, Τα Αδέλφια, που έχει αυτές τις παλιές ταμπέλες που γράφεις με το μαρκαδόρο, και πλατώ για τις πίτες, με λάδι εννοείται. Και ψήσιμο σε κάρβουνο.

Κάτι Πίτες της Γεωργίας κ.λπ., meh. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...