Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σε ολους -ες εδω στo insomnia. Με την ευκαιρια της επιδοτησης σκεφτομαι ν αγορασω κι εγω ενα ηλεκτρικο ποδηλατο.

Θελω να παρω 1 σπαστο για να μεταφερεται ευκολα, υπαρχει καποιο ατομο που να εχει αποψη για το RKS '20 RK III?

Με ισχυ 250w ειναι καταλληλο για μια πολη με ελαχιστες ανηφορες οπως ειναι ο Βολος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να αναφέρω κάτι σε περίπτωση που έχει καθυστερήσει η διαδικασία της επιδότησης. Να είστε σίγουροι εάν ανεβάσατε στην πλατφόρμα τα σχετικά δικαιολογητικά πως πατήσατε υποβολή. Παθών 😞

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 3:26 ΜΜ, gianniscitycoco είπε

Γεια και χαρα σε ολους -ες εδω στo insomnia. Με την ευκαιρια της επιδοτησης σκεφτομαι ν αγορασω κι εγω ενα ηλεκτρικο ποδηλατο.

Θελω να παρω 1 σπαστο για να μεταφερεται ευκολα, υπαρχει καποιο ατομο που να εχει αποψη για το RKS '20 RK III?

Με ισχυ 250w ειναι καταλληλο για μια πολη με ελαχιστες ανηφορες οπως ειναι ο Βολος;

Τα RKS είναι φθηνά ποδήλατα, με αντίστοιχη της τιμής τους ποιότητα κατασκευής. Και μόνο που είναι τούρκικα, για εμένα είναι λόγος μη αγοράς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για τα Fiido και τα ανταλλακτικά/αναλώσιμά τους.

Προχθές γυρνούσα απ' τη δουλειά με το ποδήλατο και με σταμάτησε κάποιος να με ρωτήσει αν είναι το D2.

Long story short, αφού τα είπαμε για λίγο, τον ρώτησα για τακάκια και μου είπε ότι υπάρχει μια σελίδα στο Facebook που λέγεται Fiido Greece ή κάπως έτσι, που εκεί μπορείς να βρεις τα πάντα για τα Fiido, ακόμα και οδηγίες τοποθέτησης.

Επειδή δεν έχω Facebook και δε γνωρίζω πως λειτουργεί το όλο σύστημα, μπορεί κάποιος κάτοχος Fiido με Facebook να ρίξει μια ματιά να μου πει τι να αλλάξω;

Ο τύπος με τον οποίο κουβέντιασα, μου είπε κάτι του στυλ ότι μπορώ να αλλάξω όλη τη δαγκάνα με πιο σοβαρά τακάκια και να τα έχω μια ζωή που λέει ο λόγος.

Γιατί το πίσω τακάκι πλέον δεν υπάρχει, και του μπροστινού έρχεται η ώρα του. Κι έχω κάνει 750 χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 11:55 ΠΜ, vali είπε

Τα RKS είναι φθηνά ποδήλατα, με αντίστοιχη της τιμής τους ποιότητα κατασκευής. Και μόνο που είναι τούρκικα, για εμένα είναι λόγος μη αγοράς

Δεν με ενδιαφερει η χωρα συναρμολογησης, αφου επιβεβαιωμενα το προιον ειναι Κινεζικο οπως και τα περισσοτερα αντικειμενα γυρω μας.

Το παρελαβα προχθες λοιπον και η 1η εντυπωση δειχνει πως προκειτε για στιβαρη κατασκευη  και δεν παραπεμπει σε "φθηνιακο", αλλωστε και η τιμη των 1100+  ευρω δεν ειναι και μικρη.

Οπως και να εχει παντως, ευχαριστω για την απαντηση! Θα επανελθω για περισσοτερες εντυπωσεις στο προσεχες διαστημα, τοσο για το ηλ. ποδηλατο, οσο και για την εξελιξη της αιτησης μου.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gianniscitycoco
Με 'γεια σου φιλε μου.. το πηρες με επιδότηση ή οχι;;
@vali
φιλε μου, εμενα δε μου εχει ερθει email με τους ορους!
( περασε βδομαδα+ )
αν ειναι κοινό αυτό το email σε ολους να σου δωσω το email μου σε pm να μου το προωθήσεις;;;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koulouri είπε

@gianniscitycoco
Με 'γεια σου φιλε μου.. το πηρες με επιδότηση ή οχι;;
@vali
φιλε μου, εμενα δε μου εχει ερθει email με τους ορους!
( περασε βδομαδα+ )
αν ειναι κοινό αυτό το email σε ολους να σου δωσω το email μου σε pm να μου το προωθήσεις;;;
 

Απο τη στιγμη που εστειλα στις 16/11 την αρχικη αιτηση επιδοτησης στο Κινουμαι Ηλεκτρικα, μεσα σε 1 ωρα μου ηρθε αυτη η απαντηση.  "Η αίτηση σας καταχωρήθηκε και έλαβε μοναδικό ψηφιακό αριθμό 21@-/¨¨&@"  κλπ. 

Στη συνεχεια αγορασα  με ολοκληρο το χρ. ποσο το ηλ. ποδηλατο (αφου πρωτα αγοραζεις και μετα σου δινουν το ποσοστο που αναλογει με ΛΤΠΦ),  και ο πωλητης μαζι με την αποδειξη αγορας μου εδωσε καποια χαρτια για να παραθεσω στην πλατφορμα οταν εγκριθει & συνεχιστει η διαδικασια.

Δεν μου εχει ερθει καποι αλλο email με ορους κλπ εκτος απο αυτο που παρεθεσα πιο πανω με τον ψηφιακο αριθμο, στο οποιο δεν εγραφε τιποτ` αλλο.

Πιθανοτα εχω μπει στη λιστα και θα ερθει η σειρα μου καποια στιγμη (λεω εγω τωρα). Παντως ενημερωτικα, θα περιμενω καποιες μερες και θα τους παρω τηλεφωνο στα νουμερα επικοινωνιας, στα οποια και απαντουν!!

ΥΓ Νομιζω πως οι οροι δεν ερχονται σε email αλλα τους διαβαζεις σε καποιο ον λαιν αρχειο της πλατφορμας και οταν βαλεις τα αρχεια pdf που ζηταει, πατας στο κενο τετραγωνακι (κατω αριστερα) που , γραφει "Ενημερώθηκα για τους όρους χρήσης του προγράμματος και τους αποδέχομαι", ωστε να το στειλεις . και να  σου ερθει κ σενα εγκριση ή οχι.

Για οποιαδηποτε εξελιξη, εδω ειμαιστε να ενημερωνουμε-μαστε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gianniscitycoco
 

Η αίτησή σας με μοναδικό ψηφιακό κωδικό 1_20318@@!!!0 ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την πληρότητα των στοιχείων της και θα συμπεριληφθεί στον Πίνακα Κατάταξης.

Θα ακολουθήσει νεότερη αποστολή email με τους όρους της απόφασης υπαγωγής.

.

Εγώ έχω πάρει και έγκριση της αίτησης αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα τους όρους ώστε να προβώ στην αγορά!
Εισαι αρκετα θαρραλεος που αγόρασες το ποδήλατο πριν σου στείλουν πως είναι όλα οκ με την αίτηση σου...

 

Επεξ/σία από koulouri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/11/2020 στις 6:54 ΜΜ, koulouri είπε

@gianniscitycoco
 

Η αίτησή σας με μοναδικό ψηφιακό κωδικό 1_20318@@!!!0 ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την πληρότητα των στοιχείων της και θα συμπεριληφθεί στον Πίνακα Κατάταξης.

Θα ακολουθήσει νεότερη αποστολή email με τους όρους της απόφασης υπαγωγής.

.

Εγώ έχω πάρει και έγκριση της αίτησης αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα τους όρους ώστε να προβώ στην αγορά!
Εισαι αρκετα θαρραλεος που αγόρασες το ποδήλατο πριν σου στείλουν πως είναι όλα οκ με την αίτηση σου...

Σιγουρα θα εχεις στειλει πιο μπροστα απο εμενα την αιτηση, αρα πιθανοτατα να εχεις πιο νωρις νεα απο το "Κινουμαι Ηλ".  Πραγμα που ευχομαι δλδ σε ολους-ες εδω μεσα, για να μαθουμε στην τελικη αν οντως λειτουργει!

Οσο για το "θαρραλεος", η εκπτωση που μου εκανε ο πωλητης μιας και η μοδα black friday περιλαμβανει εκπτωση και για ηλ. ποδηλατα, ηταν γενναιοδωρη, και περι τα 18% της αρχικης τιμης.  Καθολου ασχημη για μενα αν τελικα παρω και την επιδοτηση... Θα μου βγει στα μισα χρηματα, ενω το ποδηλατο οσο το βολταρω τοσο περισσοτερο μου αρεσει!!

 

Επεξ/σία από gianniscitycoco
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστης ηλεκτρικού ποδηλάτου περίπου 5 εβδομάδες. Αγόρασα, με αφορμή την επιδότηση, το RKS MX-25, το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου. Οι πρώτες παρατηρήσεις που έχω είναι οι εξής:

1. ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ (με κεφαλαία για να φαίνεται) ποδήλατα χωρίς αναρτήσεις. Οι δρόμοι έχουν λακκούβες και μπαλώματα τα οποία με ποδήλατο χωρίς αναρτήσεις θα τα νιώθετε σε όλο τους το μεγαλείο. Συν τη συνολική φθορά σε βάθος χρόνου από τους κραδασμούς στα μηχανικά μέρη. 
2. Επειδή η πλειοψηφία των ποδηλάτων της αγοράς δεν πωλείται με καθρέφτες φροντίστε να αγοράσετε τουλάχιστον τον δεξιά, ακόμα και το σχετικά φθηνό ζευγάρι από τα jumbo είναι αρκετά καλή αγορά.
3.  Φροντίστε να έχει πάνω του κόρνα, αν δεν έχει αγοράστε. Οι πεζοί και οι οδηγοί δεν τα ακούνε.
4. Πλέον σε έλεγχο της τροχαίας θα πρέπει να έχετε πάνω σας το πιστοποιητικό του κατασκευαστή (DECLERATION OF CONFORMITY) το οποίο πρέπει να γράφει το μοντέλο, τον αριθμό πλαισίου του μοτέρ και το πρότυπο. Αν δεν το έχετε θα θεωρηθεί μοτοποδήλατο και θα σας ζητήσει ασφάλεια και δίπλωμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να τσεκάρει αν δουλεύει η υποβοήθηση ή αν την παρακάμψατε.
5. Σε κάθε περίπτωση, και ειδικά σε περίπτωση συχνής καθημερινής χρήσης (>15 km/ημέρα), θα ήταν καλή μία ασφάλεια ποδηλάτου. Είναι σχετικά φθηνή (30-40€/έτος) και αχρείαστη!
6. Γενικά κινούνται πιο γρήγορα από συμβατικά ποδήλατα αλλά πολύ πιο αργά (σε ανοιχτό δρόμο) από τα υπόλοιπα οχήματα. Σε δρόμο με κίνηση έχουν το ατού της ευελιξίας και της σταθερής ταχύτητας. Στην εκκίνηση στα φανάρια έχουν την ίδια επιτάχυνση με την πρώτη ταχύτητα των αυτοκινήτων (δεν κάνω πλάκα!), στην πορεία όμως θα σας προσπεράσουν γιατί αυτοί έχουν δευτέρα!

Καλές βόλτες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Antonis_Kontogiannis
Ευχαριστουμε ΠΟΛΥ για τις συμβουλες σου, Τεταρτη θα αγορασω κι εγω το δικο μου, με ανάρτηση ΜΟΝΟ στη σελα και οχι στο πιρουνι!
Σημαντικο αυτο με την ασφαλεια και το πιστοποιητικο που ειπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Antonis_Kontogiannis είπε

Χρήστης ηλεκτρικού ποδηλάτου περίπου 5 εβδομάδες. Αγόρασα, με αφορμή την επιδότηση, το RKS MX-25, το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου. Οι πρώτες παρατηρήσεις που έχω είναι οι εξής:

1. ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ (με κεφαλαία για να φαίνεται) ποδήλατα χωρίς αναρτήσεις. Οι δρόμοι έχουν λακκούβες και μπαλώματα τα οποία με ποδήλατο χωρίς αναρτήσεις θα τα νιώθετε σε όλο τους το μεγαλείο. Συν τη συνολική φθορά σε βάθος χρόνου από τους κραδασμούς στα μηχανικά μέρη. 
2. Επειδή η πλειοψηφία των ποδηλάτων της αγοράς δεν πωλείται με καθρέφτες φροντίστε να αγοράσετε τουλάχιστον τον δεξιά, ακόμα και το σχετικά φθηνό ζευγάρι από τα jumbo είναι αρκετά καλή αγορά.
3.  Φροντίστε να έχει πάνω του κόρνα, αν δεν έχει αγοράστε. Οι πεζοί και οι οδηγοί δεν τα ακούνε.
4. Πλέον σε έλεγχο της τροχαίας θα πρέπει να έχετε πάνω σας το πιστοποιητικό του κατασκευαστή (DECLERATION OF CONFORMITY) το οποίο πρέπει να γράφει το μοντέλο, τον αριθμό πλαισίου του μοτέρ και το πρότυπο. Αν δεν το έχετε θα θεωρηθεί μοτοποδήλατο και θα σας ζητήσει ασφάλεια και δίπλωμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να τσεκάρει αν δουλεύει η υποβοήθηση ή αν την παρακάμψατε.
5. Σε κάθε περίπτωση, και ειδικά σε περίπτωση συχνής καθημερινής χρήσης (>15 km/ημέρα), θα ήταν καλή μία ασφάλεια ποδηλάτου. Είναι σχετικά φθηνή (30-40€/έτος) και αχρείαστη!
6. Γενικά κινούνται πιο γρήγορα από συμβατικά ποδήλατα αλλά πολύ πιο αργά (σε ανοιχτό δρόμο) από τα υπόλοιπα οχήματα. Σε δρόμο με κίνηση έχουν το ατού της ευελιξίας και της σταθερής ταχύτητας. Στην εκκίνηση στα φανάρια έχουν την ίδια επιτάχυνση με την πρώτη ταχύτητα των αυτοκινήτων (δεν κάνω πλάκα!), στην πορεία όμως θα σας προσπεράσουν γιατί αυτοί έχουν δευτέρα!

Καλές βόλτες!

Καλορίζικο & καλές βόλτες εύχομαι..

Ωραία η επιλογή σου & με βάζει σε σκέψη & εμένα...

Μπορείς να μου πεις πόσο σου ήρθε μαζί με την επιδότηση ??

Επίσης έχει χειρόγκαζο ή μονο υποβοήθηση στο πεντάλ ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Καλορίζικο & καλές βόλτες εύχομαι..

Ωραία η επιλογή σου & με βάζει σε σκέψη & εμένα...

Μπορείς να μου πεις πόσο σου ήρθε μαζί με την επιδότηση ??

Επίσης έχει χειρόγκαζο ή μονο υποβοήθηση στο πεντάλ ??

 

φίλε μου έχει μεγάλη διαφορά όταν έχει χειρογκαζο ή 280% υποβοήθηση του πεταλ;;; 

Όταν λέει 280% σημαίνει πως κάνει σχεδόν μόνο του σωστά;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα παραγγελία χθες το Fiido D4s απο bangood, εδώ που μένω οι ανηφόρες ήταν θέμα και το fitness ποδήλατο που είχα είχε μείνει στην άκρη. Στα 550 νομίζω πως ήταν καλή επιλογή, εντυπώσεις όταν με το καλό έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snik είπε

Έκανα παραγγελία χθες το Fiido D4s απο bangood, εδώ που μένω οι ανηφόρες ήταν θέμα και το fitness ποδήλατο που είχα είχε μείνει στην άκρη. Στα 550 νομίζω πως ήταν καλή επιλογή, εντυπώσεις όταν με το καλό έρθει.

Με το καλο να το παραλαβεις φιλε, αλλα γνωριζεις σχετικα με τους εκτελωνισμους και τους δασμους απο χωρες που δεν ανηκουν στην τελωνιακη ενωση;Γιατι bangood = Κινα.

Θα ειναι κριμα να σου βγει ακριβοτερο απ οτι στην Ελλαδα και να μην εχεις και εγγυηση.

Αν προλαβαινεις κανε υπαναχωρηση αγορας... Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...