Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xronis είπε

Το αρχικό μου ερώτημα είχε να κάνει με την σύγκριση της οικονομίας των μέσων απόδοσης. 

Σε ότι αφορά την ξηράς δόμησης μου γεννήθηκε μια απορία. Που την λες και ρητορική, αλλά αν ξέρεις μου απαντάς. Από την στιγμή που λειτουργικά επί της ουσίας είναι το ίδιο πράγμα με την κλασσική ενδοδαπέδια, τι δαιφορετικό προσφέρει η ξηράς δόμησης και την προωθεί το εκάστοτε μαγαζί;

Ο φίλος έβαλε και προσπαθεί να μάθει έστω κα ιεγκυκλοπεδικά αν θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο ή όχι... 

Τζάμπα τσακώνεστε, μπορεί να μην είναι τελειωμένα τα έργα στις φωτό, άστον αφού γουστάρει μωρέ. Ο καθένας λειτουργεί και σκέφτεται διαφορετικά. 

Πες μου κι εσύ την γνώμη σου γαι την ξηράς δόμησης

Τα θετικά είναι όπως αναφέρθηκε ότι πιάνει γρήγορα θερμοκρασίες με ξηρά δομηση, τ αρνητικά είναι αυτά που ανέφερε ο προηγούμενος φίλος, λεπτές σωληνώσεις, λεπτό δάπεδο κλπ. Γενικά με την ενδοδαπεδια είμαι λίγο περίεργος θεωρώ ότι πρέπει να τρέχει χρήμα και φυσικά αν δεν έχεις άνεση χώρου για σώματα. Από κει και πέρα η οικονομία εξαρτάται μόνο από το μέσο θέρμανσης. Μπορείς δηλαδή μ ένα λέβητα αεριου με πραγματική αντιστάθμιση να κατέβουν τα νερά στους 40 και να έχεις τρελή οικονομία. Καμπύλες κλπ κλπ. Η ενδοδαπεδια γενικά θέλει χρήμα (λογικά το χεις), καλό θερμομπετο, καλές κόλλες πλακιδίων κλπ..; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Τα θετικά είναι όπως αναφέρθηκε ότι πιάνει γρήγορα θερμοκρασίες με ξηρά δομηση, τ αρνητικά είναι αυτά που ανέφερε ο προηγούμενος φίλος, λεπτές σωληνώσεις, λεπτό δάπεδο κλπ. Γενικά με την ενδοδαπεδια είμαι λίγο περίεργος θεωρώ ότι πρέπει να τρέχει χρήμα και φυσικά αν δεν έχεις άνεση χώρου για σώματα. Από κει και πέρα η οικονομία εξαρτάται μόνο από το μέσο θέρμανσης. Μπορείς δηλαδή μ ένα λέβητα αεριου με πραγματική αντιστάθμιση να κατέβουν τα νερά στους 40 και να έχεις τρελή οικονομία. Καμπύλες κλπ κλπ. Η ενδοδαπεδια γενικά θέλει χρήμα (λογικά το χεις), καλό θερμομπετο, καλές κόλλες πλακιδίων κλπ..; 

Αν εννοείς ότι θέλει χρήμα για μετά την εγκατάσταση τότε θα τα πούμε pm να γνωριστούμε να σου πω τι θα μου φέρνεις όταν με δεσουνε.Αν αναφέρεσαι στο υψηλό κόστος εγκατάστασης,επειδή το σπίτι όταν το αγόρασα ήταν όλο το πάτωμα σκασμένο,μίλησα πρώτα με κάμποσους μηχανικούς και μ'ενα στόμα ειπαν όλοι "αφού έχεις αποφασίσει να το ξηλωσεις όλο,είναι η καλύτερη επένδυση.θα το βρεις μπροστά σου μετά από λίγα χρόνια".Με δάνειο είμαι αρχηγέ,και αποφάσισα να το ρισκάρω.Έχω τρομοκρατηθει λίγο με κάποια από τα σχόλια εδώ μέσα,αλλά αφού μπήκα στον χορό,δεν έχω άλλη επιλογή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xronis είπε

Αν εννοείς ότι θέλει χρήμα για μετά την εγκατάσταση τότε θα τα πούμε pm να γνωριστούμε να σου πω τι θα μου φέρνεις όταν με δεσουνε.Αν αναφέρεσαι στο υψηλό κόστος εγκατάστασης,επειδή το σπίτι όταν το αγόρασα ήταν όλο το πάτωμα σκασμένο,μίλησα πρώτα με κάμποσους μηχανικούς και μ'ενα στόμα ειπαν όλοι "αφού έχεις αποφασίσει να το ξηλωσεις όλο,είναι η καλύτερη επένδυση.θα το βρεις μπροστά σου μετά από λίγα χρόνια".Με δάνειο είμαι αρχηγέ,και αποφάσισα να το ρισκάρω.Έχω τρομοκρατηθει λίγο με κάποια από τα σχόλια εδώ μέσα,αλλά αφού μπήκα στον χορό,δεν έχω άλλη επιλογή..

Για το μετά δεν ξέρω τι παίζει ξέρω μέχρι το κομμάτι της εγκατάστασης. Σαν μηχανικοί θεωρώ πως καλά σου είπαν τη θέρμανση καλό είναι να τη βλέπουμε όλοι σαν επένδυση. Κι εγώ αν είχα το οικονομικό θα το έκανα σπίτι μου. Όπως επίσης πρέπει να τονίζεται γενικά πως η αντλία θέρμανσης δεν είναι ένα λέβητακι (δεν το λέω για σένα) και πάντα πρέπει να ρυθμίζεται από μηχανικό σωστά (που συνήθως δεν το κανουν). Και ακόμα και το μετά χωρίς να ξέρω σε τη φάση είσαι τώρα με έναν σωστό μηχανικό κι ένα σωστό καυστηρατζη μπορείς να κάνεις τα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xronis είπε

Αν εννοείς ότι θέλει χρήμα για μετά την εγκατάσταση τότε θα τα πούμε pm να γνωριστούμε να σου πω τι θα μου φέρνεις όταν με δεσουνε.Αν αναφέρεσαι στο υψηλό κόστος εγκατάστασης,επειδή το σπίτι όταν το αγόρασα ήταν όλο το πάτωμα σκασμένο,μίλησα πρώτα με κάμποσους μηχανικούς και μ'ενα στόμα ειπαν όλοι "αφού έχεις αποφασίσει να το ξηλωσεις όλο,είναι η καλύτερη επένδυση.θα το βρεις μπροστά σου μετά από λίγα χρόνια".Με δάνειο είμαι αρχηγέ,και αποφάσισα να το ρισκάρω.Έχω τρομοκρατηθει λίγο με κάποια από τα σχόλια εδώ μέσα,αλλά αφού μπήκα στον χορό,δεν έχω άλλη επιλογή..

ΜΗΝ τρομοκρατείσαι, το μόνο να μπουν καλά συνεργεία μην γίνουν κακοτεχνίες και έχεις κάνει καλή επιλογή. Το μόνο μείον της ενδοδαπέδιας γενικά είναι το αρχικό κόστος εγκατάστασης οπότε είσαι κομπλέ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

ΜΗΝ τρομοκρατείσαι, το μόνο να μπουν καλά συνεργεία μην γίνουν κακοτεχνίες και έχεις κάνει καλή επιλογή. Το μόνο μείον της ενδοδαπέδιας γενικά είναι το αρχικό κόστος εγκατάστασης οπότε είσαι κομπλέ!!!

Έχουνε μπει τα μαστορια της θέρμανσης και τώρα ειναι σε φάση που τελειώνει το πάτωμα (πλακάκια).Καλό όνομα έχει το μαγαζί που το ανέλαβε,καλό και ο πλακάς θεώρησα ότι το "κάτι παραπάνω" οικονομικά θα πάει πακέτο και στα πλακάκια και πήρα μάστορα που έχει αντίστοιχη εμπειρία κι ας με χρέωσε κάτι παραπάνω.Είπαμε...επένδυση κάναμε.Απλά αυτό που με αγχώνει είναι αν θα κάνω όντως απόσβεση όπως λένε.Δεν ξέρω τι παίζει με τα κουφώματα και την μόνωση στο σπίτι.Αν γίνει η απόσβεση,(κι ας αργήσει σε σχέση με τα φημολογούμενα)τότε προφανώς χαλαλι.Αν όχι,κλαφτα.Είναι το ρισκο που πήρα.Θα δείξει σε κάνα χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η ερώτηση μου για την ξηράς δόμησης ήταν πιο στοχευμένη αλλά την έθεσα εντελώςλάθος.

Είναι φυσιολογικό που έστω και ελάχιστα καταλαβαίνω μία αστάθεια στο πλακάκι; Ο πλακάς μου είπε ότι συμβαίνει λόγω που είναι ξηράς δόμησης κι αν ήταν κλασσική δεν θα είχα τέτοιο θέμα και τώρα συμβαίνει επειδή είναι οι πλάκες-φελιζόλ από κάτω. Σε σχέση με αυτό, όμως εγώ που δεν ξέρω ανησυχώ....υπάρχει πιθανότητα να έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον;Είτε αυτό σημαίνει να σκάσει το πλακάκι, είτε να πάθει γενικότερα κάτι το πάτωμα...;;;

Εκεί θέλω την βοήθειά σας. Βασικά την γνώμη σας, όχι την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν καταλαβαίνεις "αστάθεια" τώρα που είναι καινούργια...

Στην ουσία δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω.

Από την αρχή γνώριζα ότι από την στιγμή που δεν έχουν τα πλακάκια άμεση επαφή με το μπετό δεν θα υπήρχε η απόλητη σταθερότητα αν σκεφτούμε και τις συστολές-διαστολές που υπάρχουν στα πάντα γύρω μας λόγω αλλαγής θερμοκρασίας. Σκέψου ότι ήθελα να κάνω μία ξύλινη κατασκευή με δοκάρια που θα στερεόνονταν στο πάτωμα και ο μαραγκός μου είπε να μην το κάνω λόγω ενδοδαπέδιας.

Απλά ρωτάω και εδώ για καμιά έξτρα πληροφορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xronis είπε

Από την αρχή γνώριζα ότι από την στιγμή που δεν έχουν τα πλακάκια άμεση επαφή με το μπετό δεν θα υπήρχε η απόλητη σταθερότητα αν σκεφτούμε και τις συστολές-διαστολές που υπάρχουν στα πάντα γύρω μας λόγω αλλαγής θερμοκρασίας. Σκέψου ότι ήθελα να κάνω μία ξύλινη κατασκευή με δοκάρια που θα στερεόνονταν στο πάτωμα και ο μαραγκός μου είπε να μην το κάνω λόγω ενδοδαπέδιας.

Απλά ρωτάω και εδώ για καμιά έξτρα πληροφορία 

Τώρα είναι αργά, αλλά μήπως θα ήταν προτιμότερο πάτωμα laminate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xronis είπε

Εμένα η ερώτηση μου για την ξηράς δόμησης ήταν πιο στοχευμένη αλλά την έθεσα εντελώςλάθος.

Είναι φυσιολογικό που έστω και ελάχιστα καταλαβαίνω μία αστάθεια στο πλακάκι; Ο πλακάς μου είπε ότι συμβαίνει λόγω που είναι ξηράς δόμησης κι αν ήταν κλασσική δεν θα είχα τέτοιο θέμα και τώρα συμβαίνει επειδή είναι οι πλάκες-φελιζόλ από κάτω. Σε σχέση με αυτό, όμως εγώ που δεν ξέρω ανησυχώ....υπάρχει πιθανότητα να έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον;Είτε αυτό σημαίνει να σκάσει το πλακάκι, είτε να πάθει γενικότερα κάτι το πάτωμα...;;;

Εκεί θέλω την βοήθειά σας. Βασικά την γνώμη σας, όχι την βοήθεια.

Όταν λες αστάθεια, τι ακριβώς εννοείς;

Γενικά στην ξηράς δόμησης μπαίνουν ειδικού τύπου κόλλες πλακιδίων, ειδικοί αρμοί διαστολής, κλπ. Και κάτω υπάρχει το μονωτικό, το οποίο ναι μεν είναι αρκετά άκαμπτο, αλλά μια υποχώρηση ας πούμε μισό ένα χιλιοστό, μπορεί να την κάνει σε κάποια σημεία αν δεν έχει γίνει πριν πολύ καλό αλφαδιασμα του δαπέδου πριν... Αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό... δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο κομμάτι, ότι έχω διαβάσει από ενημερωτικά εταιρειών ως ενδιαφερόμενος, καθώς τελικά θα στραφω προς fan coils λόγω οικονομικών και κάλυψης και δροσισμού.

Όσον αφορά την μόνωση όταν λες δεν ξέρεις τι παίζει, τι εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Όταν λες αστάθεια, τι ακριβώς εννοείς;

Γενικά στην ξηράς δόμησης μπαίνουν ειδικού τύπου κόλλες πλακιδίων, ειδικοί αρμοί διαστολής, κλπ. Και κάτω υπάρχει το μονωτικό, το οποίο ναι μεν είναι αρκετά άκαμπτο, αλλά μια υποχώρηση ας πούμε μισό ένα χιλιοστό, μπορεί να την κάνει σε κάποια σημεία αν δεν έχει γίνει πριν πολύ καλό αλφαδιασμα του δαπέδου πριν... Αλλά δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό... δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο κομμάτι, ότι έχω διαβάσει από ενημερωτικά εταιρειών ως ενδιαφερόμενος, καθώς τελικά θα στραφω προς fan coils λόγω οικονομικών και κάλυψης και δροσισμού.

Όσον αφορά την μόνωση όταν λες δεν ξέρεις τι παίζει, τι εννοείς; 

Κοίτα από τον γραπτό λόγο τώρα δεν μπορείς να έχεις εικόνα, ίσως ακούγονται υπερβολικά αυτά που γράφω και λέω. Όλα όσα έγραψες έχουν τοποθετηθεί (και οι κόλλες και τα πάντα). Όταν λέω αστάθεις εννοώ ότι υπάρχουν κάποια σημεία που αν "κάτσει" σχετικά μεγάλο βάρος από πάνω ψηλο καταλαβαίνεις στο πλακάκι απειροελάχιστη μετακίνηση. Ο πλακάς μου το είπε. Εγώ δεν τα πολύ πιάνω αυτά. Μπορεί και να το είπε για να είναι καλυμμένος αν εμφανιστεί στο μέλλον καμία αστοχία. Δεν ξέρω. Όλο δικαιολογίες ακούω από όλους τους μαστόρους, όλοι τους είναι τέλειοι,και για όλα φταίνει οι άλλοι. Τέλοσπάντων. 

Επίσης υπάρχουν κάποια σημεία που πατάς και ακούγεται σαν λίγο κούφιο. Αυτό είναι λόγω της πλάκας της ενδοδαπέδιας. 

Όπως είχα γράψει αρκετά πιο πάνω, από την έρευνα που έχω κάνει, ότι θέρμανση και να βάλεις, κι όσο κι αν πληρώνεις το καύσιμο (ρεύμα,αέριο κ.λ.π), και τζάμπα να είναι το ρεύμα ή ότιδήποτε, αν δεν έχεις καλή μόνωση στο σπίτι και μπάζει σαν σουρωτήρι, πάλι θα κρυώνεις.Αυτό. Και επειδή εγώ τοίχους και αλουμίνια (που υπήρχαν ήδη) δεν πείραξα, δεν ξέρω τι παίζει με την μόνωση. Κι έτσι είμαι λίγο αγχωμένος γαι το αν έκανα καλά ή όχι γιατί άλλα χρήματα δεν παίζουν. Αυτό εννοούσα. Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Τώρα είναι αργά, αλλά μήπως θα ήταν προτιμότερο πάτωμα laminate?

Ούτε έχω ιδέα τι είναι αυτό. Τότε που το συζητούσαμεο της θέρμανσης ψηλο-επέμενε να βάλουμε πλακάκι σαν καλύτερη λύση. Ότι ξέρεις ξέρω από κει και πέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, xronis είπε

Κοίτα από τον γραπτό λόγο τώρα δεν μπορείς να έχεις εικόνα, ίσως ακούγονται υπερβολικά αυτά που γράφω και λέω. Όλα όσα έγραψες έχουν τοποθετηθεί (και οι κόλλες και τα πάντα). Όταν λέω αστάθεις εννοώ ότι υπάρχουν κάποια σημεία που αν "κάτσει" σχετικά μεγάλο βάρος από πάνω ψηλο καταλαβαίνεις στο πλακάκι απειροελάχιστη μετακίνηση. Ο πλακάς μου το είπε. Εγώ δεν τα πολύ πιάνω αυτά. Μπορεί και να το είπε για να είναι καλυμμένος αν εμφανιστεί στο μέλλον καμία αστοχία. Δεν ξέρω. Όλο δικαιολογίες ακούω από όλους τους μαστόρους, όλοι τους είναι τέλειοι,και για όλα φταίνει οι άλλοι. Τέλοσπάντων. 

Επίσης υπάρχουν κάποια σημεία που πατάς και ακούγεται σαν λίγο κούφιο. Αυτό είναι λόγω της πλάκας της ενδοδαπέδιας. 

Όπως είχα γράψει αρκετά πιο πάνω, από την έρευνα που έχω κάνει, ότι θέρμανση και να βάλεις, κι όσο κι αν πληρώνεις το καύσιμο (ρεύμα,αέριο κ.λ.π), και τζάμπα να είναι το ρεύμα ή ότιδήποτε, αν δεν έχεις καλή μόνωση στο σπίτι και μπάζει σαν σουρωτήρι, πάλι θα κρυώνεις.Αυτό. Και επειδή εγώ τοίχους και αλουμίνια (που υπήρχαν ήδη) δεν πείραξα, δεν ξέρω τι παίζει με την μόνωση. Κι έτσι είμαι λίγο αγχωμένος γαι το αν έκανα καλά ή όχι γιατί άλλα χρήματα δεν παίζουν. Αυτό εννοούσα. Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις

Ούτε έχω ιδέα τι είναι αυτό. Τότε που το συζητούσαμεο της θέρμανσης ψηλο-επέμενε να βάλουμε πλακάκι σαν καλύτερη λύση. Ότι ξέρεις ξέρω από κει και πέρα

Ε τότε θα είναι σε λογικά πλαίσια οι μετακινήσεις!

Κούλαρε και να απολαύσεις το σπίτι! Και πιστεύω καλά σου είπε ο της θέρμανσης...το laminate έχει υψηλό συντελεστή θερμικής αντίστασης σε σχέση με το πλακάκι...θα πλήρωνες για να μην ζεσταίνεσαι...α και χαλιά όσο το δυνατόν λιγότερα το ξέρεις έτσι!!!

Όσον αφορά την θερμομόνωση ίσως να ήταν καλύτερο να έκανες και μια θερμοπρόσοψη, την οποία όμως, μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις!!! Αυτά όμως δεν τα συζήτησες με τον μηχανολόγο; Ας πούμε την ενδοδαπέδια και την αντλία πως τα διαστασιολόγησες, με τα τετραγωνικά στην τύχη; Δεν έλαβες υπόψη απώλειες καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ε τότε θα είναι σε λογικά πλαίσια οι μετακινήσεις!

Κούλαρε και να απολαύσεις το σπίτι! Και πιστεύω καλά σου είπε ο της θέρμανσης...το laminate έχει υψηλό συντελεστή θερμικής αντίστασης σε σχέση με το πλακάκι...θα πλήρωνες για να μην ζεσταίνεσαι...α και χαλιά όσο το δυνατόν λιγότερα το ξέρεις έτσι!!!

Όσον αφορά την θερμομόνωση ίσως να ήταν καλύτερο να έκανες και μια θερμοπρόσοψη, την οποία όμως, μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις!!! Αυτά όμως δεν τα συζήτησες με τον μηχανολόγο; Ας πούμε την ενδοδαπέδια και την αντλία πως τα διαστασιολόγησες, με τα τετραγωνικά στην τύχη; Δεν έλαβες υπόψη απώλειες καθόλου;

Έκανε μελέτη ο της θέρμανσης,έβαλε και το σχέδιο στο μηχάνημα κι έβγαλε ότι έβγαλε.Μηχανολόγος μελέτη δεν έχει κάνει.Όπως λέω και πιο πάνω είναι αυτό που κολωσα να κάνω για οικονομικούς λόγους.Το είδε και δικός μου μηχανικός χωρίς μελέτη μου είπε ότι είναι πολύ καλή κατασκευή για την ηλικία του το σπίτι (2000) και ότι λογικά δεν θα έχω θέματα.Θερμοπροσοψη συν τέντες,ηλιακό και ίσως αλουμινια,θα προσπαθησω αν με πάρουν στο εξοικονομώ.Για τα χαλιά το ξέρω ναι.Βασικά δεν θα έχω καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο thread. Μια ερώτηση αν μου επιτρέπετε:

 

Γίνεται οι σωλήνες της ενδοδαπέδιας (το νερό που κυκλοφορεί μέσα τους εννοώ, για σκοπούς θέρμανσης) να τροφοδοτούνται από ζεστό νερό που παράγεται με ηλιοθερμία;

 

Στη χώρα μας (μιλάω για νότια Ελλάδα) έχουμε 300 μέρες το χρόνο ήλιο διάβασα κάπου;;; Παρολ' αυτά είναι πολλές οι μέρες (του χειμώνα) που έχουμε μεν ήλιο, αλλά... ήλιο με δόντια (δηλαδή παρά την ηλιοφάνεια, κάνει κρύο και χρειάζεσαι θέρμανση). 

 

Άρα οπως το σκέφτομαι (ηλιοθερμία+ενδοδαπέδια) είναι ένα σύστημα / συνδυασμός που δουλεύει κάπως "παθητικά".

1. Τα panels ηλιοθερμίας στην οροφή ζεσταίνουν το νερό που θα θερμάνει τον χώρο (και μάλιστα πολύ παραπάνω από τους απαιτούμενους βαθμούς κελσίου που απαιτεί η ενδοδαπέδια)

2. Δηλαδή το νερό ζεσταίνεται μέσω ήλιου (δεν πληρώνεις τίποτα) συνεχώς

3. Το σπίτι ζεσταίνεται καθώς αυτό το καυτό νερό κυλάει μέσα στους σωλήνες της ενδοδαπέδιας (ενδεχομένως να μπορείς να αποθηκεύσεις το ζεστό νερό σε κάποιον ταμιευτήρα ζεστού νερού... είδα ό,τι υπάρχουν)

 

Γίνεται αυτό; 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από glenngould
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικά αυτό που σκέφτεσαι δεν εφαρμόζεται στις εγκαταστάσεις γιατί χρειάζεται μεγάλη επιφάνεια συλλεκτών (οπότε ακριβή) σε σχέση με τις επιφάνειες των κτηρίων και οι ώρες θέρμανσης των κτηρίων δεν ταυτίζονται με τις ώρες ηλιασμού τους. Υπάρχει ως θέρμανση πισίνας ή πρόσφατα σε ηλιακά υποβοηθούμενες αντλίες θερμότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...