Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, fylatos είπε

Λίγη υπομονή και η Δ' είχε αργήσει αρκετά να βγεί. Μπαίνε στο katataxi συχνά τα ανεβάζουν εκεί πιο νωρίς. 

όταν λες καταταξη που εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια απορια σχετικα με τη μειωμενη θητεια. Ειμαι μελος τριτεκνης οικογενειας και ειμαι ο 2ος, αλλα ο μεγαλος αδερφος δεν εκανε χρηση της 8μηνης θητειας(γιατι δεν εκανε καν) . Μπορω τοτε να τη χρησιμοποιησω εγω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τα σημεία υποδοχής οπλιτών (Σ.ΥΠ.Ο).
Το μέρος στο οποίο τελικά θα μας στείλουν, βρίσκεται κοντά με το Σ.ΥΠ.Ο που θα παρουσιαστούμε; Ή παρουσιάζεσαι πχ Λάρισα και μετά σε στέλνουν Ρόδο;
Υποτίθεται πρέπει να δηλώσεις ποιο ΣΥΠΟ επιθυμείς στην ιστοσελίδα που έχουν φτιάξει, αλλά στην πραγματικότητα διαλέγεις για κάτι για το οποίο δεν έχεις πληροφορία, δηλαδή σχεδόν στην τύχη.

Για Νοέμβρη 2018, στρατό ξηράς, δίνει ως διαθέσιμες επιλογές τα ΣΥΠΟ στην επισυναπτόμενη εικόνα.
Κάποιος που να υπηρετεί/έχει υπηρετήσει πρόσφατα, μπορεί να δώσει πληροφορίες για το ποια από αυτά είναι "μαύρα";
Ό,τι μας κάτσει, αλλά τουλάχιστον να μην το δηλώσουμε από μόνοι μας κιόλας.

 

 

kentra ypodoxis.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συπο είναι σαν τα παλιά κέντρα ας πούμε. Πας εκεί λίγες μέρες ( όχι ενα μήνα όπως στα κέντρα), για τις εξετάσεις κλπ και μετά σου λένε σε ποια μονάδα θα παρουσιαστεις. Αυτό τουλάχιστον εχω καταλάβει εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαλέγεις ένα συπο στο οποίο θες να περάσεις τις 2 εβδομάδες εκπαίδευσης για την ορκωμοσία.. Έπειτα αφού σου έρθει το χαρτί κατά 90 τα εκατό ανάλογα και με τις ανάγκες του σώματος θα πας εκεί που θα επιλέξεις.. Στο χαρτί κατάταξης θα αναγράφει και την μονάδα στην οποία θα ανήκεις... Παρουσιαζεσαι στο συπο οποίο είναι αυτό σε ντύνουν σου κάνουν τα προβλεπόμενα και αφού τελειώσεις και βγεις ντυμένος με τα χακί είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη θα σε στείλουν στην μονάδα σου για μια εβδομάδα έως 2 ανάλογα την ΕΣΣΟ.  Αφού πας εκεί θα έχεις την λεγόμενη βδομάδα προσαρμογής απλά θα κάθεσαι και ίσως σου μάθουν τα πολύ τυπικά άμα είναι μερακλήδες οι αξιωματικοί εκεί του τύπου πως να φοράς σωστά την Παραλλαγή πως να κάνεις πατζακια κτλ.. Αφού περάσει η βδομάδα σε στέλνουν ξανά στο κέντρο που παρουσιάστηκες για την βασική εκπαίδευση.. 2 εβδομάδες και κάτι μετά είσαι πλέον ορκισμένος.. Παίρνεις άδεια ορκωμοσίας και επιστρέφεις στην μονάδα σου όπου κάθεσαι πάλι 2 εβδομάδες κάνοντας υπηρεσίες πλέον σκοπετο άμ κέπικ κτλ.. Αφού περάσουν και αυτές οι 2 σας μαζεύουν σας στοιβάζουν κ; Ι φεύγετε για το ΣΠΕΝ όπου έχει διάρκεια 3 εβδομάδες.. Τελειώνει το ΣΠΕΝ και μετά μονάδα πάλι για υπηρεσίες ή φυλακια η λέσχη η ότι έχει ο καθένας..  Αυτά για τα συπο..  355 λέλε καποτε(90κσ)

Επεξ/σία από AiWaaa
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2018 στις 6:40 ΠΜ, Hellaslover είπε

Υπαρχει καποια ιστοσελιδα, ειτε δημοσιου ειτε στρατου, που μπορω να βαλω το ονομα μου και να δω το status μου κ αλλες πληροφοριες; για να μη παρω τηλ τη στρατολογια και το ζητησω λεω μηπως μπορω να το βρω εγω να το εκτυπωσω

Ναι υπαρχει. Βαζεις τα στοιχεια σου και σε βγαζει. Στο stratologia και στο katataxi υπαρχουν ειδικα πεδία καπου.

Εσυ αληθεια τι εκανες τελικα με την υποθεση σου? Βρηκες τον στρατιωτικό ακόλουθο? Θυμαμαι τον Ιουλιο που ειχαμε εκτενη συζητηση εδω και αρχες Αυγουστου θα πηγαινες κατα εκει, Προξενειο ή Πρεσβεια. Εκτος αν λειπει σε αδεια ακομα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Neoss είπε

Ναι υπαρχει. Βαζεις τα στοιχεια σου και σε βγαζει. Στο stratologia και στο katataxi υπαρχουν ειδικα πεδία καπου.

Εσυ αληθεια τι εκανες τελικα με την υποθεση σου? Βρηκες τον στρατιωτικό ακόλουθο? Θυμαμαι τον Ιουλιο που ειχαμε εκτενη συζητηση εδω και αρχες Αυγουστου θα πηγαινες κατα εκει, Προξενειο ή Πρεσβεια. Εκτος αν λειπει σε αδεια ακομα 😂

Πηγα πριν κατι μερες. Ηταν εκει ο στρατολογος και ηταν αρκετα βοηθητικος. Εκατσε και μου εξηγησε μερικα χαρτια που χρειαζομαι και ενα απο αυτα ηταν το χαρτη καταταξης η καποιο χαρτι που μου χουν στειλει,γιατι εχει ολα τα στοιχια μου πανω πχ εναν αριθμο που αντιστοιχει σε μενα.

Το συστημα στις ιστοσελιδες αυτες θα με εχει γραμμενο, θα με "βρει" μονο με το ονομα; ειμαι εξω απο μικρος..θα το ψαξω οταν ειμαι σπιτι στο pc. Θα μου ναι πιο ευκολο μα το εκτυπωσω απο το να παρω τηλ και να στειλουν fax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Πηγα πριν κατι μερες. Ηταν εκει ο στρατολογος και ηταν αρκετα βοηθητικος. Εκατσε και μου εξηγησε μερικα χαρτια που χρειαζομαι και ενα απο αυτα ηταν το χαρτη καταταξης η καποιο χαρτι που μου χουν στειλει,γιατι εχει ολα τα στοιχια μου πανω πχ εναν αριθμο που αντιστοιχει σε μενα.

Το συστημα στις ιστοσελιδες αυτες θα με εχει γραμμενο, θα με "βρει" μονο με το ονομα; ειμαι εξω απο μικρος..θα το ψαξω οταν ειμαι σπιτι στο pc. Θα μου ναι πιο ευκολο μα το εκτυπωσω απο το να παρω τηλ και να στειλουν fax

Ωραία τότε.
Βασικά στο stratologia.gr μπαίνεις. Το άλλον είναι για όταν είσαι προς κατάταξη. Στο Υπηρεσίες έχει επιλογές για κάθε περίπτωση. Δεν λέει και πολλά βέβαια, απλά αναφέρει το στάτους σου (αν τελείς δηλαδή υπό κατάταξη ή υπο αναβολή ή ανυποκτακτος κτλπ.) και τα προσωπικά σου στοιχεία. Τελικά μπόρεσες να αποδείξεις την παραμονή στο εξωτερικό αλήθεια? Επίσης, τι παίζει τελικά, θεωρείσαι ανύποτακτος εξωτερικού ή εσωτερικού και πόσο μπορείς να κάτσεις κάτω?
Ναι, υποθέτω εννοεί τον Στρατιωτικό Αριθμό (ΣΑ) σου. Αυτό σε συνοδεύει πάντα.

Κοίτα, θεωρητικά βάζοντας ονόματα, γέννηση και είτε Ταυτότητα είτε ΑΦΜ κτλπ στο βγάζει. Κάποτε μου το έβγαζε, ισως άλλαξε τώρα γιατί βλέπω τώρα που μπήκα δεν με εβγαζε και το έκανε μόνο αφού έβαλα και τον ΣΑ μαζί με τα υποχρεωτικά πεδία που ζητούσε (ονοματεπώνυμο και γέννηση). Αυτος έχει μία μορφή τύπου 1340004322001.
Δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ από στρατό? Δεν μπορεί, κάποιο χαρτί κάπου κάποτε πρέπει να ήρθε. Εκεί τοχει πάνω.

Ειδάλλως θα χρειαστεί να πάρεις τηλέφωνο στην αρμόδια Υπηρεσία στην Ελλάδα που ανήκεις για να τον μάθεις ή να στείλουν φαξ κάπου πχ Προξενείο ξέρω γω, δεν νομίζω να αρνηθούν.
Ανα περιοχή είναι αυτά:
https://katataxi.army.gr/sites/katataxi.army.gr/files/attachments/katalogos_sy.pdf 

(μην σου πάει στο μυαλό να επικοινωνήσεις με email, στην περιοχή φίλου μου επικοινωνουσαν μέσω μαιλ ενώ στη δική μου οταν ειχα στείλει το είχαν δει μεν αλλά συνήθιζαν για την απάντηση να σε παιρνουν κατευθειαν τηλεφωνο και απο μενα υπηρχε μόνο ενα παλιό σταθερό σαυτούς οπότε παρτους κατευθείαν εαν φτάσεις στην ανάγκη τους)

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Neoss είπε

Ωραία τότε.
Βασικά στο stratologia.gr μπαίνεις. Το άλλον είναι για όταν είσαι προς κατάταξη. Στο Υπηρεσίες έχει επιλογές για κάθε περίπτωση. Δεν λέει και πολλά βέβαια, απλά αναφέρει το στάτους σου (αν τελείς δηλαδή υπό κατάταξη ή υπο αναβολή ή ανυποκτακτος κτλπ.) και τα προσωπικά σου στοιχεία. Τελικά μπόρεσες να αποδείξεις την παραμονή στο εξωτερικό αλήθεια? Επίσης, τι παίζει τελικά, θεωρείσαι ανύποτακτος εξωτερικού ή εσωτερικού και πόσο μπορείς να κάτσεις κάτω?
Ναι, υποθέτω εννοεί τον Στρατιωτικό Αριθμό (ΣΑ) σου. Αυτό σε συνοδεύει πάντα.

Κοίτα, θεωρητικά βάζοντας ονόματα, γέννηση και είτε Ταυτότητα είτε ΑΦΜ κτλπ στο βγάζει. Κάποτε μου το έβγαζε, ισως άλλαξε τώρα γιατί βλέπω τώρα που μπήκα δεν με εβγαζε και το έκανε μόνο αφού έβαλα και τον ΣΑ μαζί με τα υποχρεωτικά πεδία που ζητούσε (ονοματεπώνυμο και γέννηση). Αυτος έχει μία μορφή τύπου 1340004322001.
Δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ από στρατό? Δεν μπορεί, κάποιο χαρτί κάπου κάποτε πρέπει να ήρθε. Εκεί τοχει πάνω.

Ειδάλλως θα χρειαστεί να πάρεις τηλέφωνο στην αρμόδια Υπηρεσία στην Ελλάδα που ανήκεις για να τον μάθεις ή να στείλουν φαξ κάπου πχ Προξενείο ξέρω γω, δεν νομίζω να αρνηθούν.
Ανα περιοχή είναι αυτά:
https://katataxi.army.gr/sites/katataxi.army.gr/files/attachments/katalogos_sy.pdf 

(μην σου πάει στο μυαλό να επικοινωνήσεις με email, στην περιοχή φίλου μου επικοινωνουσαν μέσω μαιλ ενώ στη δική μου οταν ειχα στείλει το είχαν δει μεν αλλά συνήθιζαν για την απάντηση να σε παιρνουν κατευθειαν τηλεφωνο και απο μενα υπηρχε μόνο ενα παλιό σταθερό σαυτούς οπότε παρτους κατευθείαν εαν φτάσεις στην ανάγκη τους)

Μου ζητησε απλα κατι χαρτια να αποδειξω οτι μενω εδω και δουλευω τα τελευταια 7 χρονια. Το να αποδειξω οτι μενω εδω 11 χρονια ηταν λιγο πιο δυσκολο γιατι δε μπορει να υπαρχουν "κενα".  Συμβολαιο απο το σπιτι που μενω τωρα θα παω και το σπιτι που εμενα πριν (=7 χρονια) και φορολογικες δηλωσεις, και αρκουν αυτα. 

Καποιο χαρτι δεν εχω..θα παρω τηλ να ρωτησω μια συγγενη μου μηπως της στειλανε τιποτα αλλα δε νομιζω. Το μονο χαρτι που ειχα παρει εγω ηταν οταν με καλεσαν αλλα εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε και ηταν στην ελλαδα, δεν εχω ιδεα που ειναι.

Μπηκα στο stratologia.gr αλλα ζηταει αφμ η ταυτοτητα και δεν εχω κανενα απο τα 2 μιας και εφυγα πολυ μικρος. Μαλλον θα πρεπει να παρω τηλ αλλα τι κανω αν μου ζητησουν αφμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Μου ζητησε απλα κατι χαρτια να αποδειξω οτι μενω εδω και δουλευω τα τελευταια 7 χρονια. Το να αποδειξω οτι μενω εδω 11 χρονια ηταν λιγο πιο δυσκολο γιατι δε μπορει να υπαρχουν "κενα".  Συμβολαιο απο το σπιτι που μενω τωρα θα παω και το σπιτι που εμενα πριν (=7 χρονια) και φορολογικες δηλωσεις, και αρκουν αυτα. 

Καποιο χαρτι δεν εχω..θα παρω τηλ να ρωτησω μια συγγενη μου μηπως της στειλανε τιποτα αλλα δε νομιζω. Το μονο χαρτι που ειχα παρει εγω ηταν οταν με καλεσαν αλλα εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε και ηταν στην ελλαδα, δεν εχω ιδεα που ειναι.

Μπηκα στο stratologia.gr αλλα ζηταει αφμ η ταυτοτητα και δεν εχω κανενα απο τα 2 μιας και εφυγα πολυ μικρος. Μαλλον θα πρεπει να παρω τηλ αλλα τι κανω αν μου ζητησουν αφμ;

E αυτο το χαρτι θα το γραφει. Επρεπε να το ειχες φυλαξει αυτο...το περιφημο προσκλητηριο χαρτι του στρατου. Τελος παντων αφου το εχασες, τωρα δεν αλλαζει κατι οποτε παρε στην σχετικη Στρατολογια τηλεφωνο. Ε ΑΦΜ ειναι αρκετοι Ελληνες του Εξωτερικου που δεν εχουν, η πλειοψηφια βασικα. Εχουν ομως ταυτοτητα και κανουν τις δουλειες τους, ακομα και αυτοι που 40 χρονια εχουν να πατησουν Ελλαδα. Πως γινεται να μην εχεις ταυτοτητα? Αφους εχεις ελληνικη υπηκοοτητα. Διαβατηρια ειχες βγαλει καποτε αλλωστε οπου ταυτοτητα ειναι προυποθεση.  Δεν μπορει να μην εχεις, ακομα και τα παιδια εχουν. Ή στον (ελληνικό) Δήμο σου κάτι. Αόρατος είσαι στο σύστημα χαχα? Για να σε καλεσαν άρα υπαρχουν ολα αυτα.

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Neoss είπε

E αυτο το χαρτι θα το γραφει. Επρεπε να το ειχες φυλαξει αυτο...το περιφημο προσκλητηριο χαρτι του στρατου. Τελος παντων αφου το εχασες, τωρα δεν αλλαζει κατι οποτε παρε στην σχετικη Στρατολογια τηλεφωνο. Ε ΑΦΜ ειναι αρκετοι Ελληνες του Εξωτερικου που δεν εχουν, η πλειοψηφια βασικα. Εχουν ομως ταυτοτητα και κανουν τις δουλειες τους, ακομα και αυτοι που 40 χρονια εχουν να πατησουν Ελλαδα. Πως γινεται να μην εχεις ταυτοτητα? Αφους εχεις ελληνικη υπηκοοτητα. Διαβατηρια ειχες βγαλει καποτε αλλωστε οπου ταυτοτητα ειναι προυποθεση.  Δεν μπορει να μην εχεις, ακομα και τα παιδια εχουν. Ή στον (ελληνικό) Δήμο σου κάτι. Αόρατος είσαι στο σύστημα χαχα? Για να σε καλεσαν άρα υπαρχουν ολα αυτα.

Αν δε κανω λαθος ο νομος ειναι σχετικα καινουργιος που λεει παιδια απο 12 ετων πρεπει να χουν ταυτοτητα. Εγω καπου τοσο ημουν οταν εφυγα και δεν υπηρχε αυτος ο νομος τοτε. Αυτο δε με ανησυχει, απλα ηθελα να το κανω ονλαιν να ξεμπερδευω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...