Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Pkpkpk είπε

Παιδιά έχει βγει σε κανέναν μετάθεση για 364 ΕΣΣΟ ; Έχει κάποιος ιδέα για το πότε περιμένουμε να έρθουν;

10-15 μερες πριν κλεισετε 5μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι στη Θήβα σε λίγες μέρες με προορισμό ΕΛΔΥΚ - Πεζικό. 

1) Με τα ΣΥΠΟ τι γίνετε ακριβώς? Από όσο έχω καταλάβει, θα περάσουμε ΣΒΕΝ/ορκωμοσία/ΣΠΕΝ εκεί στη Θήβα και μετά μας στέλνουν Κύπρο.

2) Σχετικά με τα αεροπορικά στη Κύπρο. Ένα επίσημο pdf της ΕΛΔΥΚ γράφει πως δικαιούμαστε 1 μεταφορά πήγαινε-έλα δωρεάν. Αυτό σημαίνει ότι θα μας πληρώσουν την άδεια του Πάσχα και από εκεί και πέρα θα πληρώσουμε τις υπόλοιπες φορές? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kolopaper είπε

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι στη Θήβα σε λίγες μέρες με προορισμό ΕΛΔΥΚ - Πεζικό. 

1) Με τα ΣΥΠΟ τι γίνετε ακριβώς? Από όσο έχω καταλάβει, θα περάσουμε ΣΒΕΝ/ορκωμοσία/ΣΠΕΝ εκεί στη Θήβα και μετά μας στέλνουν Κύπρο.

2) Σχετικά με τα αεροπορικά στη Κύπρο. Ένα επίσημο pdf της ΕΛΔΥΚ γράφει πως δικαιούμαστε 1 μεταφορά πήγαινε-έλα δωρεάν. Αυτό σημαίνει ότι θα μας πληρώσουν την άδεια του Πάσχα και από εκεί και πέρα θα πληρώσουμε τις υπόλοιπες φορές? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα κατσεις βηθα μεχρι να ορκιστεις.(3 βδομαδες περιπου).

θα παρεις αδεια ορκομοσιας και μετα θα ξαναπατε θηβα οπου θα φευγετε σε γκρουπακια των 20-30 ατομων για κυπρο.

σπεν λογικα κυπρο.

συνηθως ναι την πρωτη φορα που περνεις αδεια ειναι το δωρεαν.αλλα δεν ειναι standar αυτο.μπορεις αν θες να ερθεις με δικα σου εξοδα και να χρησιμοποιησεις το δωρεαν αλλη φορα.

σε εμας ετσι ηταν 2018 ε εσσο

10 ώρες πριν, Cozmos123 είπε

Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι πεύκο ειδικές δυνάμεις 10 Μαρτίου, δυστυχώς πείρα κάποια παραπάνω κιλά και φοβαμε μην δεν με πάρουν λογο κιλών είμαι 1.80 108 κιλά (ήμουν 165 και έφτυσα αίμα να τα χάσω για τον στρατό), δεν είμαι αγύμναστος όμως, κάνω κικ μποξ χρόνια τώρα εχω και τώρα 10 μερες που τρέχω 5 χιλιόμετρα τουλάχιστον κάθε πρωί, η ερώτηση μου είναι Υπάρχει περίπτωση να με ζυγησουν και να πουν σπίτι του αυτός χωρίς να μου δώσουν ευκαιρία ; και αν ακόμα τους πώ μπορω; ακομα και αν πάω με χαρτί από αθλητικό σύλλογο; μπορεί να προλάβω να χάσω 5-10 κιλά μέχρι να μπω αλλά με έχει φάει το άγχος. Επίσης εχω αρκετή μυωπία( μεγάλωνε με την ηλικία) έχω διαβάσει ένα σορό post από πολλούς που το έκρυψαν και κάνανε την θητεία με γυαλιά η φακούς επαφής, έχω σκοπό να πάω με φακούς επαφής αλλά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς πάει το όλο θέμα; ρωτάνε ποιος έχει μυωπία και αν δεν πεις τίποτα δεν σε ψαχνουν; ξέρω ότι για αλεξίπτωτα και δοκίμους σε εξετάζουν σίγουρα αλλά για αμφιβιους θέλω. Έχω πήξει στο τρέξιμο και Στην γυμναστική και με έχει ρημάξει το άγχος θα απογοητευτω αφάνταστα αν με κόψουν χωρίς μια ευκαιρία.

Για τα κιλα δεν νομιζω να εχεις θεμα.Ιδικα αν τους πεις παιδια τρεχω κτλ.

Αν τους πεις οτι εχεις καποιο προβλημα υγειας θα σε στειλουν μια απο τις επομενες μερες σε στρατιωτικο νοσοκομειο για ελεγχο.Ειτε ειναι μυωπια ειτε οτιδηποτε αλλο.Ανεχειςκαποιο προβλημα που δεν εισαι Ι1 αντιο ειδικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, salonika91 είπε

Θα κατσεις βηθα μεχρι να ορκιστεις.(3 βδομαδες περιπου).

θα παρεις αδεια ορκομοσιας και μετα θα ξαναπατε θηβα οπου θα φευγετε σε γκρουπακια των 20-30 ατομων για κυπρο.

σπεν λογικα κυπρο.

συνηθως ναι την πρωτη φορα που περνεις αδεια ειναι το δωρεαν.αλλα δεν ειναι standar αυτο.μπορεις αν θες να ερθεις με δικα σου εξοδα και να χρησιμοποιησεις το δωρεαν αλλη φορα.

σε εμας ετσι ηταν 2018 ε εσσο

Για τα κιλα δεν νομιζω να εχεις θεμα.Ιδικα αν τους πεις παιδια τρεχω κτλ.

Αν τους πεις οτι εχεις καποιο προβλημα υγειας θα σε στειλουν μια απο τις επομενες μερες σε στρατιωτικο νοσοκομειο για ελεγχο.Ειτε ειναι μυωπια ειτε οτιδηποτε αλλο.Ανεχειςκαποιο προβλημα που δεν εισαι Ι1 αντιο ειδικες.

Φίλε μου δεν ξέρεις τι βάρος φεύγει από πάνω μου πραγματικά 1 χρόνο τώρα έχω τρελαθεί στην γυμναστική και φυσικά στην διατροφή που είναι το δυσκολότερο για να μπω ειδικές δυναμεις.. θα περιμένω μήπως έχει κι άλλα παιδιά με εμπειρία να μου πουν αλλά ελπίζω να είναι όπως τα λες φίλε μου, σε Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τα χαρτια απο την αστυνομια ποτε θα ερθουν?

Εχει παει σε κανεναν?

3-4 φιλους που ρωταω (ολοι εντος Αττικης) δεν τους εχει ερθει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ρε παιδια τα χαρτια απο την αστυνομια ποτε θα ερθουν?

Εχει παει σε κανεναν?

3-4 φιλους που ρωταω (ολοι εντος Αττικης) δεν τους εχει ερθει τιποτα.

Εγώ το πήρα χτες το μεσημέρι και με κάλεσαν Τετάρτη.... 6 μέρες πριν. Έχετε χρόνο ακόμα αν σας καλέσουν 9/3.  

Επεξ/σία από nrkmaiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στις 21/2 έχουν βγει, οπότε πάρτε τηλέφωνα ή περάστε κατευθείαν από τα Α.Τ. Περιμένουν να πάμε να τα πάρουμε μόνοι μας, και μετά όσοι δε δώσουν σημεία ζωής απλά θα τους ψάξουν αυτοί 3-4 μέρες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nrkmaiden είπε

Εγώ το πήρα χτες το μεσημέρι και με κάλεσαν Τετάρτη.... 6 μέρες πριν. Έχετε χρόνο ακόμα αν σας καλέσουν 9/3.  

σημερα 13:30 με πηραν απο το ΑΤ της περιοχης και περασα και το πηρα. Δεν ελεγα να κερδισω το τζοκερ xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Μόλις τώρα μπήκα και είδα αυτό

 

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2020 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 24/2020 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Πυροβολικό.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 290 Μ/Κ ΤΠ (ΜΥΡΙΝΑ) στις 10-03-2020 .

 

Δεν έχω ιδέα τι παίζει. Γνώμες/tips/info?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, constantineparas είπε

Καλησπέρα σας.

Μόλις τώρα μπήκα και είδα αυτό

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2020 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 24/2020 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Πυροβολικό.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 290 Μ/Κ ΤΠ (ΜΥΡΙΝΑ) στις 10-03-2020 .

Δεν έχω ιδέα τι παίζει. Γνώμες/tips/info?

ελα ρε σειρα,και εγω Μυρινα 10 Μαρτιου

Επεξ/σία από teokarafou1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα.

Είμαι υπόχρεος κατάταξης στις 9/3 για λαγό έβρου. Αρχικά είπα να παρουσιαστώ αλλά μετά πληροφορήθηκα ότι μπορώ να μην πάω και να κάνω τη διαδικασία για αναβολή μέσω φρουραρχείου. Είμαι 160 κιλά, με 1.80 ύψος και βεβαίωση από γιατρό δημοσιου νοσοκομειου οτι έχω δείκτη μαζας σώματος 50.1.

Λέει το protothema ότι επικρατεί συναγερμός σε ενοπλες δυναμεις και ειδκά στον Εβρο όπου στέλνονται συνεχώς νέες ενισχύσεις για το μεταναστευτικό και την ένταση που υπάρχει.

υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν αναβολή και να μου πουν να παρουσιαστώ για βοηθητικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ήμουν καβυλη (502) και πέρασα εκπαίδευση νεοχωρι (616) και μετά έκατσα πράσινη πόρτα στα σύνορα 28 μέρες στο φυλάκιο 7 και 5 στην βυσσα, να πω ότι οποίοι πάτε Έβρο, θα έχετε επιφύλακη, δύσκολα τα πράγματα. Μιλάω με άτομα από εκεί, χιλιάδες λαθρο περιμένουν να μπουν, αυτή την φορά δεν θα τους αφήσουν οι δικοί μας. 

(ειμαι παλιά σειρά δεν πήγα τώρα φαντάρος αλλά το 2012, βέβαια κρατάω επαφές με τα παιδιά από επάνω, είναι δύσκολα τώρα, καλό κουράγιο σε όσους θα πάνε, και τιμή σας σε όσους πάτε Έβρο ειδικά αυτή την δύσκολη περιοδο) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...