Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, paranoid_android είπε

Έχετε ακούσει τίποτα για μεταθέσεις; (Με βύσματα, ή και όχι).

Ξέρω ότι κανονικά βγαίνουν μετά τα ΣΠΕΝ, αλλά γνωρίζει κανείς στα σίγουρα ποτέ να περιμένουμε; Όσοι είχατε μετατεθεί ποτέ το μάθατε;

Όποιος είναι να πάρει μετάθεση μετά τα ΣΠΕΝ (βυσματική συνήθως) ενημερώνεται αρκετά πριν το τέλος της εκπαίδευσης και την ίδια μέρα που θα τελειώσει θα πάρει το φύλλο πορείας του για να φύγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Είπαν είναι hoax αυτο.

Εκτος και αν ο φίλος σου είναι ΛΟΚ, ΟΥΚ, πεζοναύτης, η Ζ ΜΑΚ!!! (αν είναι στην συγκεκριμένη μονάδα ούτε θα το ήξερες η θα στο ελεγε αλλά Τεσπα 😁)  (μόνο αυτές οι μοναδες έχουν ενημέρωση) 

Πες του να σου στειλει φώτο να το δούμε. 😉

Ναι μαλλον παπατζες...Ειχα διαβασει και γω το hoax...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 4saken είπε

Ναι μαλλον παπατζες...Ειχα διαβασει και γω το hoax...

Είναι απλό.

Του λες στείλε μια φώτο νά το δω ρε συ από περιέργεια. 

Αν ξεκινήσει, δεν το έχω εδώ, σε λίγο, πιο μετά κτλπ 😉😉

Εγω έτσι κάνω όταν πάνε να μου πούνε σάλια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση εγώ παρουσιάζομαι πεύκο Τρίτη 10/3 έλεγα να φύγω από Ρόδο Δευτέρα εάν φτάσω Δευτέρα βράδυ θα πρέπει να μείνω κάπου η επιτρέπουν στο στρατόπεδο να μπεις πιο νωρίς, δεν έχω κανέναν συγγενή και δεν ξέρω τίποτα εκεί γι'αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα μείνεις σε κανα φτηνό ξενοδοχείο αθήνα και να πας πρωί πρωί να παρουσιαστείς μπας και βρεις αρβυλα και ρουχα στο μεγεθος σου.Και να ξεμπερδευεις νωρίς με τα διαδικαστικά και αράξεις την υπόλοιπη μέρα της κατάταξης.Δεν ξέρω για τώρα αλλά όταν είχα μπεί εγώ είμασταν 2 μέρες για κατάταξη συνεχόμενες και οι τελευταίοι δεν είχαν βρει καν άρβυλα στο νουμερο τους.Βέβαια τότε ήταν και 2002...Αλλά στην θέση σου θα έμπαινα νωρίς...Οι τελευταίοι τρέχανε μέχρι το βράδυ...και δεν φάγαν το μεσημέρι κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Nα μείνεις σε κανα φτηνό ξενοδοχείο αθήνα και να πας πρωί πρωί να παρουσιαστείς μπας και βρεις αρβυλα και ρουχα στο μεγεθος σου.Και να ξεμπερδευεις νωρίς με τα διαδικαστικά και αράξεις την υπόλοιπη μέρα της κατάταξης.Δεν ξέρω για τώρα αλλά όταν είχα μπεί εγώ είμασταν 2 μέρες για κατάταξη συνεχόμενες και οι τελευταίοι δεν είχαν βρει καν άρβυλα στο νουμερο τους.Βέβαια τότε ήταν και 2002...Αλλά στην θέση σου θα έμπαινα νωρίς...Οι τελευταίοι τρέχανε μέχρι το βράδυ...και δεν φάγαν το μεσημέρι κτλπ...

Ναι σίγουρα το ήξερα είχα σκοπό να είμαι από τους πρώτους που θα μπω αν και άκουσα για αγγαρεία κλπ αλλά δεν πειράζει αν διαβάσεις παραπάνω έχω κάποια έξτρα κιλά να χάσω χαχα, απλά δεν ξέρω τίποτα από την Αθήνα και την περιοχή εκεί φοβάμαι μην ψάχνομαι

Επεξ/σία από Cozmos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, chrisbeast είπε

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς τι παιζει στο 13 λδβ παπαγου ; Ξερω οτι διαβιβασεις Αθήνα λίγα ειναι καλα στρατόπεδα, στο πεντάγωνο οι διαβιβασεις είναι 2 και 3 μεσα, στο Χαιδαρι σχολη διαβιβασεων τα ιδια μονο στο 466 τάγμα διαβιβασεων στο γουδι εχω ακουσει για 1-2 και 1-3 αλλα άγνωστο στις αλλες μοναδες. 

Από 13 ΛΔΒ απολύθηκα το 2012.

Πολύ μαύρη μονάδα τότε, και έχω ακούσει ότι χειροτέρεψε αργότερα (πήραν κι άλλες υπηρεσίες). Δεν ξέρω πώς είναι τώρα τα πράγματα.

Ξέρω ότι όσοι δεν υπηρέτησαν κοντά στο σπίτι τους δεν πρόκειται να καταλάβουν, αλλά πραγματικά μιλάμε για μαυρίλα. Πολλοί βυσματίες, οι οποίοι εν τω μεταξύ αναθεμάτιζαν την ώρα και τη στιγμή (χαρακτηριστικά θυμάμαι γραμμένο σε τοίχο το πολύ εύστοχο «αν δεν έβαλες βύσμα για να έρθεις, βάλε βύσμα για να φύγεις»), κάκιστο κλίμα, άπειρα χωσέ σε σχέση με τις υπόλοιπες μονάδες στο στρατόπεδο (που εν τω μεταξύ είναι της Στρατονομίας) γιατί εννοείται ότι οι ειδικοδυναμίτες πρέπει να φάνε την τσαπού απ' όλες τις απόψεις, έξοδος με κυάλια (13 μέσα με πήγε κατά Μ.Ο.) αλλά ευτυχώς βγαίνουν κάτι υπηρεσιακά και προλαβαίνεις ίσα να κάνεις την ανάγκη σου, ένα μπάνιο και να φας σπίτι σου (ΟΚ, πολύ σημαντικά αυτά από μόνα τους σε σχέση με άλλους που είναι μακριά απ' το σπίτι τους).

Ούτως ή άλλως τα υπηρεσιακά είναι καλύτερα απ' τις διανυκτερεύσεις, τουλάχιστον σε αυτό το στρατόπεδο, γιατί σε γενικές γραμμές είσαι κομμάτια και θυμάμαι ότι ακόμα και οι πιτσιρικάδες που έβραζε το αίμα τους συνήθως τις «έκαιγαν» γιατί ξάπλωναν για λίγο το απόγευμα (γιατί πριν τη φρουρά, άρα πριν τις ~16:00 δεν έπαιρνες χαρτί εξόδου καθημερινή) και τελικά κοιμόντουσαν μέχρι τα ξημερώματα και αυστηρά 06:00 έπρεπε να έχουν ήδη μπει και να είναι φουλ προβλεπέ.

Και βέβαια όποιος γυρνούσε από ΔΝ (διανυκτέρευση) έμπαινε αυτομάτως στη black list των υπηρεσιών για καμια βδομάδα. Αυτά τα γνωρίζω από πρώτο χέρι γιατί όταν ήμουν εγώ τις υπηρεσίες τις έβγαζε στρατιώτης με οδηγίες του Διοικητή.

Δεν ξέρω πώς είναι τώρα τα πράγματα, αλλά αν ακούσεις ότι είναι στην καλύτερη κάπως έτσι ακόμα και στη χειρότερη ακόμα χειρότερα, για μένα κάνε ό,τι μπορείς να μην πας. Ειλικρινά καλύτερα μακριά απ' το σπίτι σου. Εκτός κι αν έχεις καμια γκόμενα που θα σου φτάνει να τη βλέπεις μία φορά τη βδομάδα στην καλύτερη (εκτός αν έχεις υπηρεσιακά), ή κάποιον άλλον πολύ σημαντικό λόγο να είσαι Αθήνα, και μπορείς να παραβλέψεις όσα σου ανέφερα πιο πάνω.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπόρεσε κανείς να επικαιροποιήσει τα στοιχεία του στο https://efedros.army.gr/login ;

Δεν μου έχει έρθει στο email το μήνυμα εγγραφής (ούτε στα spam). 

 

Προσεύχομαι νύχτα- μέρα να γίνει αυτές τις ημέρες γενική επιστράτευση και δεν θέλω να μην είμαι από τους πρώτους που θα καλέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, PareKosme είπε

Μπόρεσε κανείς να επικαιροποιήσει τα στοιχεία του στο https://efedros.army.gr/login ;

Δεν μου έχει έρθει στο email το μήνυμα εγγραφής (ούτε στα spam). 

Προσεύχομαι νύχτα- μέρα να γίνει αυτές τις ημέρες γενική επιστράτευση και δεν θέλω να μην είμαι από τους πρώτους που θα καλέσουν.

Εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mr.boor είπε

Πλαστηρα Νικολαου! 

1η στρατιά δηλαδή. . Είσαι από Λάρισα; Έχεις μέσο; Αν όχι πάλι καλά θα είσαι , αλλά θα σε χώνουν πιο εύκολα τα μεγάλα πολυμπριζα που υπάρχουν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,  (ίσως να ακουστεί γελοίο sorry) θέλω να πάω αλεξίπτωτα πάρα πολύ , οι παλιοί κάνουν καψόνια στους νέους;  γιατί ο πατέρας μου είπε κάτι ιστορίες όταν ήταν αυτός ΕΔ ΛΟΚ , ότι τους ξυπνούσαν για σπάσιμο με 3 ώρες ύπνο και ότι τους βάζανε να ξυρίζουν λάμπες  ή προπολεμικά γινόντουσαν όλα αυτά ; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, PareKosme είπε

Μπόρεσε κανείς να επικαιροποιήσει τα στοιχεία του στο https://efedros.army.gr/login ;

Δεν μου έχει έρθει στο email το μήνυμα εγγραφής (ούτε στα spam). 

Προσεύχομαι νύχτα- μέρα να γίνει αυτές τις ημέρες γενική επιστράτευση και δεν θέλω να μην είμαι από τους πρώτους που θα καλέσουν.

μεθυσμενος εισαι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα αλεξίπτωτα δεν είναι bungee jumping. Θεωρείται από τις πιο δύσκολες εκπαιδεύσεις και στην Κρήτη ειδικά στη ΣΧΑΛ η πίεση είναι όπως πρέπει να είναι. Μεγαααλη.Αυτα τα προπολεμικα που λες γίνονται ακόμα στις περισσότερες στρατιωτικές σχολες και ειδικα τμήματα φανταρων και κακώς έχουν γίνει λίγο πιο χαλαρά από τα παλια(απόφοιτος σχολής ικαρων).Αλλα ναι γίνονται. Και οι παλιοί είναι που σου κάνουν πάντα τη ζωή δύσκολη. Έχεις δρόμο μέχρι να φτάσεις στη ΣΧΑΛ οπότε γέμισε μπαταρίες και υπομονή γιατί θα πηγαίνεις πετώντας για τους πρώτους μήνες τουλάχιστον. Με το καλό 🤗

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...