Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κύριοι. Παρουσιάζομαι 290 Μ/Κ ΤΠ (Μύρινα) υγειονομικό στην Λήμνο 9/3. Θα ήθελα να μάθω 2-3 πράγματα .

1)Κάποιες πληροφορίες για το στρατόπεδο αυτό έχει κάποιος να δώσει?Επίσης,πόσο διάστημα μένουμε εκεί ?

2)Έχω σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών όπου το έπαθα μερικούς μήνες πριν σε ποδοσφαιρική προετοιμασία και ακολουθώ συντηρητική θεραπεία με φυσικοθεραπείες και μετά λάστιχα κλπ(πολύς πόνος καθ'όλη την διάρκεια).Θα καταφέρω να βγάλω την θητεία μου σαν Ι1 ή θα ήταν πιο ασφαλές να πάρω άοπλο?Να σημειώσω ότι είμαι οδοντίατρος και λόγω ορθοστασίας υπάρχουν έντονοι πόνοι και χρειάζεται κάθε λίγο να κάθομαι σε καρέκλα.

3)Είμαι υγειονομικό ,το άοπλο θα έχει επιπτώσεις στην θητεία μου και να τί είδους? Τί υπηρεσίες ή "δουλειές" δεν θα κάνω ?Δεν θα ήθελα  να πάρω αναβολή μέχρι να γίνω καλά ,διότι είμαι γενιά 92' και θέλω να τελειώνω φέτος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Γιάννης Τ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Γιάννης Τ είπε

Καλησπέρα κύριοι. Παρουσιάζομαι 290 Μ/Κ ΤΠ (Μύρινα) υγειονομικό στην Λήμνο 9/3. Θα ήθελα να μάθω 2-3 πράγματα .

1)Κάποιες πληροφορίες για το στρατόπεδο αυτό έχει κάποιος να δώσει?Επίσης,πόσο διάστημα μένουμε εκεί ?

2)Έχω σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών όπου το έπαθα μερικούς μήνες πριν σε ποδοσφαιρική προετοιμασία και ακολουθώ συντηρητική θεραπεία με φυσικοθεραπείες και μετά λάστιχα κλπ(πολύς πόνος καθ'όλη την διάρκεια).Θα καταφέρω να βγάλω την θητεία μου σαν Ι1 ή θα ήταν πιο ασφαλές να πάρω άοπλο?Να σημειώσω ότι είμαι οδοντίατρος και λόγω ορθοστασίας υπάρχουν έντονοι πόνοι και χρειάζεται κάθε λίγο να κάθομαι σε καρέκλα.

3)Είμαι υγειονομικό ,το άοπλο θα έχει επιπτώσεις στην θητεία μου και να τί είδους? Τί υπηρεσίες ή "δουλειές" δεν θα κάνω ?Δεν θα ήθελα  να πάρω αναβολή μέχρι να γίνω καλά ,διότι είμαι γενιά 92' και θέλω να τελειώνω φέτος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

I4 θα σε βγαλουν λογικα και ελευθερος ορθοστασιας μπορει και ελευθερος βαρους,οταν θα πονας δηλαδη θα μπορεις να ζητας απο τον εκπαιδευτη να κατσεις και δεν μπορει να σου πει τιποτα.Στο στρατο η αποφαση γιατρου εινια πιο πανω απο τον οποιοδηποτε ανωτερο.Πιθανον να σε ρωτησουν αν θες να υπηρετησεις τωρα ή να πας αναβολη για αναρωσεις.Μην ζητησεις το ι1,δεν υπαρχει κανενας λογος να καταπονησεις τον οργανισμος σου για αυτο.Σαν αοπλος χανεις τις βολες,αλλα κανεις ολη την υπολοιπη ανουσια εκπαιδευση.Χανεις ασκησεις (αν εισαι σε κανενα εβρο που εχεις ωραιες ασκησεις). και δεν θα κανεις φυλακια,σκοπιες και περιπολα που ειναι βαρετα και πολυ ορθοστασια.Θα κανεις υπηρεσιες οπως θαλαμοφυλακας,εστιατορια,Λοχιας υπηρεσιας,γραφεας,καμερες(αυτα μου ερχονται τωρα στο μυαλο) ,αναλογα με το στρατοπεδο που εισαι.Σαν αοπλος θα κανεις ζωαρα στο στρατο και θα γλιτωσεις πολλες αγκαριες εξαιτιας του προβληματος που εχεις τωρα.Και με το ι3 ι4 δεν μπορεις να παρεις ειδικοτητα νομιζω.Γενικα σαν αοπλος στον στρατο χανεις μονο καμια 10αρια καλες μερες ενος ενοπλου λογο βολων και ασκησεων και μερικες καλες ιστοριες απο τα φυλακια,θα εχεις ισως λιγο λιγοτερα ξενυχτια.Ελπιζω να σε καλυψα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Η μοναδικη απορία που έχω είναι για το υγειονομικό.Σαν ι3 ή ι4  θα εξακολουθώ να είμαι οδοντίατρος και να κάνω την πρακτική μου? Και τελευταία ερώτηση : Εχω χαρτί από ιδ ορθοπεδικό όπως και μαγνητική.Μηπως θα ήταν καλύτερα να πάω στο 401 Αθήνα για να με εξετάσουν και εκεί , ή μπορούν να γίνουν όλα αυτά στην Λήμνο ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης Τ είπε

Μηπως θα ήταν καλύτερα να πάω στο 401 Αθήνα για να με εξετάσουν και εκεί , ή μπορούν να γίνουν όλα αυτά στην Λήμνο ? 

Το πιο πιθανό έτσι και αλλιώς είναι να σε στείλουν στο 401 κάποια στιγμή αφού παρουσιαστείς για εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2019 στις 3:56 ΜΜ, Dimitriss_ είπε

Μπορει να μου πει καποιος που πηγε προσφατα, τι κανουν στο υγειονομικο; εννοω απο εκπαιδευση τον πρωτο μηνα κλπ..ευχαριστω εκ των πρωτερων 

έμαθες τι κάνουν τελικά στο υγειονομικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπαίδευση στην αρχή είναι κοινή για όλους, ασχέτως όπλου/σώματος. Οπότε Βασική εκπαίδευση & ΣΠΕΝ θα κάνετε ότι κάνουν και όλοι οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω κι εγω το ερώτημά μου και όποιος ξέρει.

Συγγενής ετών 28, τελείωσε σχολή και μεταπτυχιακό και τελειώνει τωρα το 2ο.

Του ήρθε χαρτί από το στρατό για να παρουσιαστεί τωρα σε κανα 15νθημερο (λογικο διότι έληξε η αναβολή που ειχε από τα 18 του)

Ο ξάδελφος θα προτιμουσε να μπει με την επόμενη σειρά, για να τελειώνει με το μεταπτυχιακό. Επίσης έχει ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τη μέση (δισκοπάθεια με πρόσφατη γνωμάτευση απο δημόσιο νοσοκομείο) και γενικά πονάει και του χει δυσκολέψει αρκετά τη ζωή.

Δεν θέλει να αποφύγει τον στρατό. Αναβολή για 2-3 μήνες θέλει να πάρει.

Από την όποια εμπειρία σας (διότι εγω πάνε πολλά χρονια που έχω απολυθεί και ουτε καν ξέρω πως πάνε οι σειρές πλέον 😛 ) , έχει ελπίδες να το πετύχει κάνοντας μια επισκεψη στη στρατολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ας κάνω κι εγω το ερώτημά μου και όποιος ξέρει.

Συγγενής ετών 28, τελείωσε σχολή και μεταπτυχιακό και τελειώνει τωρα το 2ο.

Του ήρθε χαρτί από το στρατό για να παρουσιαστεί τωρα σε κανα 15νθημερο (λογικο διότι έληξε η αναβολή που ειχε από τα 18 του)

Ο ξάδελφος θα προτιμουσε να μπει με την επόμενη σειρά, για να τελειώνει με το μεταπτυχιακό. Επίσης έχει ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τη μέση (δισκοπάθεια με πρόσφατη γνωμάτευση απο δημόσιο νοσοκομείο) και γενικά πονάει και του χει δυσκολέψει αρκετά τη ζωή.

Δεν θέλει να αποφύγει τον στρατό. Αναβολή για 2-3 μήνες θέλει να πάρει.

Από την όποια εμπειρία σας (διότι εγω πάνε πολλά χρονια που έχω απολυθεί και ουτε καν ξέρω πως πάνε οι σειρές πλέον 😛 ) , έχει ελπίδες να το πετύχει κάνοντας μια επισκεψη στη στρατολογία;

Περσι φιλος μου παρουσιαζοταν τετοια εποχη ναυτικο.Λιγες μερες πριν ειχε βγαλει τον ωμο του και για ενα 15ημερο του ειχαν πει να μην το κουναει και πολυ... ειχε βεβαιωση απο δημοσιο νοσοκομειο και πηγαμε στρατολογια στο ρουφ. Περιμεναμε με τις ωρες και τελικα μας ειπαν να παμε φρουραρχειο να τον δουν και εκει... μετα απο αρκετη αναμονη τον εστειλαν παλι πισω στρατολογια και εν τελει πηρε 3μηνη αναβολη. Απο οτι ειχε πει και ενας εκει στο ρουφ στα γραφεια πανω 3μηνες αναβολες δινουν ευκολα δεν χρειαζεται αγχος. Φανταζομαι οτι για να πηρε ο φιλος μου που απλα ειχε βγαλει ωμο ο ξαδερφος σου θα παρει σιγουρα. Να παει ομως στρατολογια με τα απαραιτητα να του πουν ακριβως τι να κανει.

 

 

Υπαρχει κανεις που να μπαινει Κω στο 282 η να μας πει καμια εμπειρια? Παρουσιαζομαι τον Μαρτη και αν ξερει κανεις τιποτα ας το πει να ξερω πανω κατω τι να περιμενω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΓΙΑ Άσσηρος 501 κανεις που να ξέρει  Για εκπαίδευση παω ορκισμένος είμαι και θέλω να μάθω για το στρατόπεδο?

Επεξ/σία από cer84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, cer84 είπε

ΓΙΑ Άσσηρος 501 κανεις που να ξέρει  Για εκπαίδευση παω ορκισμένος είμαι και θέλω να μάθω για το στρατόπεδο?

Από τα καλύτερα στρατόπεδα μεγάλο. Η μονάδα όχι η καλύτερη σε σχέση με τις άλλες  αλλά σαν μέρος είναι πολύ καλό. Το πρωί μπορείς να μπαίνεις με υπηρεσιακό λεωφορείο του στρατού και να φεύγεις επίσης αν είσαι Θεσσαλονίκη.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgesalo είπε

Από τα καλύτερα στρατόπεδα μεγάλο. Η μονάδα όχι η καλύτερη σε σχέση με τις άλλες  αλλά σαν μέρος είναι πολύ καλό. Το πρωί μπορείς να μπαίνεις με υπηρεσιακό λεωφορείο του στρατού και να φεύγεις επίσης αν είσαι Θεσσαλονίκη.  

Δεν ειμαι απο θεσσαλονικη εχω συγγενεις πιστευω καμια εξοδο να δωσουν μου ειπαν θα μεινω λιγο καιρο και μετα θα με στηλουν στην περιοχη μου ξερω την τοποθεσια.. απλα δεν εχω ολοκληρωσει ΣΠΕΝ οποτε λογικα θα μεινω εκει για εκπαιδευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2020 στις 5:32 ΜΜ, txs είπε

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 221 Τάγμα Εθνοφυλακής Μυτιλήνη.

Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία για το στρατόπεδο γενικά και αν μπορούμε να περάσουμε κινητά, sleeping bags κλπ. Ευπρόσδεκτες όλες!!!

Ευχαριστώ. Καλή θητεία σε Όλους μας.   

Τι σώμα είσαι; (Πεζικό-πυροβολικό- διαβιβάσεις-τεθωρακισμένα) δεν θα μείνεις 221 εκεί που παρουσιάζεσαι. Sleeping bags σε αφήνουν τώρα αν είσαι λίγο μάγκας περνάς και κινητό με κάμερα απλά και να το δώσεις στον ελεγκτή θα στο παραδώσουν πίσω στην μονάδα που θα υπηρετήσεις το ίδιο βράδυ.

Καλη θητεία να έχεις.

 

Επεξ/σία από Pkpkpk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pkpkpk είπε

Τι σώμα είσαι; (Πεζικό-πυροβολικό- διαβιβάσεις-τεθωρακισμένα) δεν θα μείνεις 221 εκεί που παρουσιάζεσαι. Sleeping bags σε αφήνουν τώρα αν είσαι λίγο μάγκας περνάς και κινητό με κάμερα απλά και να το δώσεις στον ελεγκτή θα στο παραδώσουν πίσω στην μονάδα που θα υπηρετήσεις το ίδιο βράδυ.

Καλη θητεία να έχεις.

Στο site της stratologia.gr λέει Πεζικό, το χαρτί δεν έχει έρθει ακόμα.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις παραπάνω πληροφορίες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου λέει έχετε κατανεμηθεί στον Στρατό Ξηράς, Πεζικό είσαι τυχερός σε σχέση με αλλά σώματα είναι χαλαρά θα πας Παγανή (δίπλα στην Μυτιλήνη) ή θα παραμείνεις 221 που είναι αρκετά καλά από όσα μου έχουν πει και είναι και αυτό κοντά στο κέντρο. 

49 λεπτά πριν, txs είπε

Στο site της stratologia.gr λέει Πεζικό, το χαρτί δεν έχει έρθει ακόμα.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις παραπάνω πληροφορίες!

Άμα σου λέει έχετε κατανεμηθεί στον Στρατό Ξηράς, Πεζικό είσαι τυχερός σε σχέση με αλλά σώματα είναι χαλαρά θα πας Παγανή (δίπλα στην Μυτιλήνη) ή θα παραμείνεις 221 που είναι αρκετά καλά από όσα μου έχουν πει και είναι και αυτό κοντά στο κέντρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pkpkpk είπε

Άμα σου λέει έχετε κατανεμηθεί στον Στρατό Ξηράς, Πεζικό είσαι τυχερός σε σχέση με αλλά σώματα είναι χαλαρά θα πας Παγανή (δίπλα στην Μυτιλήνη) ή θα παραμείνεις 221 που είναι αρκετά καλά από όσα μου έχουν πει και είναι και αυτό κοντά στο κέντρο. 

Άμα σου λέει έχετε κατανεμηθεί στον Στρατό Ξηράς, Πεζικό είσαι τυχερός σε σχέση με αλλά σώματα είναι χαλαρά θα πας Παγανή (δίπλα στην Μυτιλήνη) ή θα παραμείνεις 221 που είναι αρκετά καλά από όσα μου έχουν πει και είναι και αυτό κοντά στο κέντρο. 

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...