Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nikοs είπε

ΕΟΔ

εκτος οργανικης δυναμης?

Το βρηκα εδώ http://www.ellinikos-stratos.com/leksiko_1.asp?bk=εοδ

edit: ωπ τωρα ειδα ότι εχουν απαντηση

21 λεπτά πριν, nikοs είπε

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη?

δες εδώ στην μεση της σελίδας...Τωρα βεβαια τι ισχυει σημερα ποιος ξερει.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Ρε παιδια επειδη κοντευω να τρελαθω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει. Ειμαι σε μοναδα της παραμεθοριου και παιρνω 10 μαρτιου μεταθεση 5μηνου. Και μου ειπαν απο τη μοναδα μου οτι θα φυγω 10 μερες νωριτερα( ο λογος απο οτι υποψιαζομαι ειναι γιατι μπηκαν παρα πολλοι νεοι και δεν εχουν χωρο να τους βαλουν) αλλα θα φυγω με κανονικες αδειες μιας και μου εχουν τελειωσει οι ταπ.Ειναι δυνατον ετσι με το ζορι να με διωχνουν με κανονικες αδειες; μπορω να κανω κατι;

Επεξ/σία από nikosmon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikοs είπε

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη?

Ότι θα κάνεις λογικά πολλά τουρ στη θητεία σου, κάτι που δεν είναι και πολύ καλό. Αλλά οκ, υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού (572 Μ/Κ ΤΠ) (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) στις 10-03-2020 .

Κανας άλλος για εκει? Καποιος παλιος εκει να μας πει τι παιζει?

Στρατόπεδο κατάταξης είναι. Θα σε στείλουν πιο γύρω την πρώτη μέρα ανάλογα το σώμα σου βέβαια. Λίγοι μένουν εκεί. Κινητά όλα κομπλέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, spartan613 είπε

Στρατόπεδο κατάταξης είναι. Θα σε στείλουν πιο γύρω την πρώτη μέρα ανάλογα το σώμα σου βέβαια. Λίγοι μένουν εκεί. Κινητά όλα κομπλέ.

Έχουμε καμία εικόνα από το πως είναι γενικά; 
Επίσης μήπως ξέρεις που πάνε οι Διαβιβάσεις και που το Πεζικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikοs είπε

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη?

Οτι δεν θα είσαι στο στρατόπεδο σαν δύναμη θα φυγεις καποια στιγμή και εμενα ετσι γραφει αλλα εγω το κανονισα αλλιως το θεμα  δεν ηθελα να πηγαίνω απο στρατοπεδο σε στρατόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εμενα με εχουν εδω 

Αναφορά σε κείμενο

Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Τεθωρακισμένα.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 282 Μ/Κ ΤΕ (ΚΩΣ) στις 11-03-2020

Ξερουμε τιποτα γενικα? (κατασταση, κινητα κλπ). Με μια αναζητηση στο google ειδα κατι λιγα αλλα ειναι λιγο παλιοτερα οποτε αν πηγε κανεις προσφατα ας μας πει καμια εμπειρια. Υπαρχει κανεις αλλος που να πηγαινει τωρα ιδια μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosmon είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ρε παιδια επειδη κοντευω να τρελαθω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει. Ειμαι σε μοναδα της παραμεθοριου και παιρνω 10 μαρτιου μεταθεση 5μηνου. Και μου ειπαν απο τη μοναδα μου οτι θα φυγω 10 μερες νωριτερα( ο λογος απο οτι υποψιαζομαι ειναι γιατι μπηκαν παρα πολλοι νεοι και δεν εχουν χωρο να τους βαλουν) αλλα θα φυγω με κανονικες αδειες μιας και μου εχουν τελειωσει οι ταπ.Ειναι δυνατον ετσι με το ζορι να με διωχνουν με κανονικες αδειες; μπορω να κανω κατι;

Πηγαινε στο διοικητη/υποδιοικητη και πες του οτι τις κρατας για να δουλεψεις το καλοκαιρι ή κατι παρομοιο.Και βαλε και καποιον γονιο να παρει τηλεφωνο εκει στο γραφειο τους.Γενικα δεν ειμαι υπερ να βαζεις γονεις να παιρνεις τον διοικητη να λυσει τα θεματα σου,ΑΛΛΑ στην προκειμενη περιπτωση ειναι βλακεια να χασεις τις αδειες σου ετσι.Και το τηλεφωνο απο γονεις εχω δει οτι σε γενικες γραμμες λειτουργει υπερ του φανταρου.Μπορουν ανετα να στις δωσουν τιμητικες η αγραφες,αλλα απο την αλλη μπορουν να σε αναγκασουν να παρεις μερος τις αδειας σου οποτε βολευει το ταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι..κανουμε σπεν και μας πηγαν για βολη κλπ.. αν γενικα δεν το χεις με τα οπλα οπως εγω που στοχευσα 4 απο τις 10 βολες..υπαρχει περιπτωση να κοπω στα σπεν και να τα ξανα κανω μετά ή κατι τετοιο;; ή μ@λακιες λεω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosmon είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ρε παιδια επειδη κοντευω να τρελαθω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει. Ειμαι σε μοναδα της παραμεθοριου και παιρνω 10 μαρτιου μεταθεση 5μηνου. Και μου ειπαν απο τη μοναδα μου οτι θα φυγω 10 μερες νωριτερα( ο λογος απο οτι υποψιαζομαι ειναι γιατι μπηκαν παρα πολλοι νεοι και δεν εχουν χωρο να τους βαλουν) αλλα θα φυγω με κανονικες αδειες μιας και μου εχουν τελειωσει οι ταπ.Ειναι δυνατον ετσι με το ζορι να με διωχνουν με κανονικες αδειες; μπορω να κανω κατι;

Δεν υπάρχει "με το ζόρι"...

Βάση Νόμου πρέπει υποχρεωτικά να σου χορηγήσουν 3 ημέρες Κανονικής άδειας για κάθε πλήρες δίμηνο θητείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tve είπε

Έχουμε καμία εικόνα από το πως είναι γενικά; 
Επίσης μήπως ξέρεις που πάνε οι Διαβιβάσεις και που το Πεζικό; 

Διαβιβάσεις μπορεί να πας Δορισκο, να μείνεις εκεί Καβησο ή και Προβατωνα. Τώρα για Πεζικό εκεί Καβησο, Πέπλο και Προβατωνα. Η κατάσταση είναι ανάλογα το στρατόπεδο. Δηλαδή Πέπλο είναι καλά, αρκετές υπηρεσίες βέβαια αλλά είναι καλά. Τώρα για Δορισκο είναι ζωαρα, αλλά μπορεί και να φας εμπλοκή άμα δεν έχει άτομα παρόλο που οι υπηρεσίες δεν είναι πολλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitriss_ είπε

Παιδια να ρωτησω κατι..κανουμε σπεν και μας πηγαν για βολη κλπ.. αν γενικα δεν το χεις με τα οπλα οπως εγω που στοχευσα 4 απο τις 10 βολες..υπαρχει περιπτωση να κοπω στα σπεν και να τα ξανα κανω μετά ή κατι τετοιο;; ή μ@λακιες λεω? 

Τη σιγουριά σου να χα ότι σου μέτρησαν τις βολές...έναν αριθμό στην τύχη βάζουν (τις περισσότερες φορές) και ότι κάτσει... όταν πήγα εγώ ΣΠΕΝ (πριν 3 χρόνια στο εξωτικό Νευροκόπι) την ΠΡΩΤΗ μέρα ένας από το λόχο σκεφτόταν τι θα κάνει την τιμητική που θα του δώσουν για το μαχητόσημο (και εννοείται οτι το πήρε)...τόσο ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dimitriss_ είπε

Παιδια να ρωτησω κατι..κανουμε σπεν και μας πηγαν για βολη κλπ.. αν γενικα δεν το χεις με τα οπλα οπως εγω που στοχευσα 4 απο τις 10 βολες..υπαρχει περιπτωση να κοπω στα σπεν και να τα ξανα κανω μετά ή κατι τετοιο;; ή μ@λακιες λεω? 

 

τυφλος να εισαι δεν κοβεσαι απτα σπεν. Ο μονος ρεαλιστικος λογος να κοπεις ειναι να λειψεις παραπανω απτην μιση διαρκεια της εκπαιδευσης για τον χ ψ λογο,οποτε να αναγκαστεις να την ξαναπερασεις με την επομενη εσσο

Επεξ/σία από Alastor192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...