Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, whoose είπε

Κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα.

Είμαι υπόχρεος κατάταξης στις 9/3 για λαγό έβρου. Αρχικά είπα να παρουσιαστώ αλλά μετά πληροφορήθηκα ότι μπορώ να μην πάω και να κάνω τη διαδικασία για αναβολή μέσω φρουραρχείου. Είμαι 160 κιλά, με 1.80 ύψος και βεβαίωση από γιατρό δημοσιου νοσοκομειου οτι έχω δείκτη μαζας σώματος 50.1.

Λέει το protothema ότι επικρατεί συναγερμός σε ενοπλες δυναμεις και ειδκά στον Εβρο όπου στέλνονται συνεχώς νέες ενισχύσεις για το μεταναστευτικό και την ένταση που υπάρχει.

υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν αναβολή και να μου πουν να παρουσιαστώ για βοηθητικός;

 

Αποκλειεται να μπορεις να υπηρετησεις. Κανε την διαδικασια μεσω φρουραρχιου, θα σου δωσουν παραπεμπτικο για στρατιωτικο νοσοκομειο κ απο εκει θα σου δωσουν ειτε αναβολη 2 χρονια και μετα ξανα η ιδια διαδικασια μεσω φρουραρχιου για ι5 ειτε θα βγεις απευθειαν ι5 μιας κ ειναι παθολογικο. 

Επεξ/σία από Kuragari no Senshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γρηγόρης Πανουργιάς 

Τεραστια μορφη, άνθρωπος με αγάπη για αυτό που κάνει. 

Από τους καλύτερους που υπήρχαν στο στράτευμα, κρίμα που τελείωσε η καριέρα του. 

Η ψυχή των ειδικών δυνάμεων ήταν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Γιατί αποστρατεύτηκε; Πόσο χρονών είναι;

Γύρω στα 48-50 θεωρώ 

Ήταν αντισυνταγματαρχης, έφυγε τιμητικά συνταγματαρχης. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Επειδή ήμουν καβυλη (502) και πέρασα εκπαίδευση νεοχωρι (616) και μετά έκατσα πράσινη πόρτα στα σύνορα 28 μέρες στο φυλάκιο 7 και 5 στην βυσσα, να πω ότι οποίοι πάτε Έβρο, θα έχετε επιφύλακη, δύσκολα τα πράγματα. Μιλάω με άτομα από εκεί, χιλιάδες λαθρο περιμένουν να μπουν, αυτή την φορά δεν θα τους αφήσουν οι δικοί μας. 

 

Η μάχη των μαχών στην πράσινη πόρτα – Καθοριστική παρέμβαση των πυροσβεστών

"Ομάδα εξακοσίων και περισσότερων ίσως ατόμων κατευθύνθηκε το απόγευμα στην πράσινη πόρτα στη Βύσσα προκειμένου να να ρίξουν τους φράχτες και να μπουν σε ελληνικό έδαφος. Άμεσα ελληνικές δυνάμεις επιχείρησαν στην περιοχή έγινε πραγματική μάχη σώμα με σώμα ενώ οι πυροσβέστες στην κρίσιμη στιγμή έκαναν την επέμβαση τους. Οι Τούρκοι μεταφέρουν ομάδες ανάλογα με το σημείο που θέλουν να χτυπήσουν όμως οι ελληνικές αρχές φαίνεται ότι αντέχουν.
Στην πρώτη γραμμή πλέον και οι πυροσβέστες δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό."

http://www.thrakinea.gr/archives/148096?fbclid=IwAR11vG9li5FVm1MUr0ClZA9qvrBDwDDIfDSNBxlo4URkmHAIJsjBB3zboHQ

Επεξ/σία από Anuminas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anuminas είπε

Η μάχη των μαχών στην πράσινη πόρτα – Καθοριστική παρέμβαση των πυροσβεστών

"Ομάδα εξακοσίων και περισσότερων ίσως ατόμων κατευθύνθηκε το απόγευμα στην πράσινη πόρτα στη Βύσσα προκειμένου να να ρίξουν τους φράχτες και να μπουν σε ελληνικό έδαφος. Άμεσα ελληνικές δυνάμεις επιχείρησαν στην περιοχή έγινε πραγματική μάχη σώμα με σώμα ενώ οι πυροσβέστες στην κρίσιμη στιγμή έκαναν την επέμβαση τους. Οι Τούρκοι μεταφέρουν ομάδες ανάλογα με το σημείο που θέλουν να χτυπήσουν όμως οι ελληνικές αρχές φαίνεται ότι αντέχουν.
Στην πρώτη γραμμή πλέον και οι πυροσβέστες δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό."

http://www.thrakinea.gr/archives/148096?fbclid=IwAR11vG9li5FVm1MUr0ClZA9qvrBDwDDIfDSNBxlo4URkmHAIJsjBB3zboHQ

Τα βλέπω και τα μαθαίνω φίλε μου. 

Έχω στεναχωρεθει απίστευτα. 

😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosmon είπε

Απο ποιες περιοχες στελνουν στρατιωτες στον εβρο; Περα απο ειδικες δυναμεις ακουσα σιγουρα για κομοτηνη και γιαννενα.

Πολλα ατομα είναι ΕΠΟΠ στελέχη δεν ειναι μόνο φαντάροι γενικα δεν μπαίνουμε σε περιοδο πολεμο για να πεις οτι πρεπει να πανε απο τις μοναδες πολλοι φαντάροι πανε όσοι χρειάζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update από άτομο που μένει καβυλη Έβρου. 

Όλοι την νύχτα πάλι γινόταν χαμός,φασαριες κτλπ. 

Είχαν βάλει μικρες εστίες φωτιάς και κατασκήνωσαν στα σύνορα περίπου 12χιλιαδες άτομα 

Έχει ανέβει τεράστια δύναμη στον εβρο, από αστυνομια ΜΑΤ πάρα πολλές διμοιρίες,μεχρι και ομάδα των ΕΚΑΜ πήγαν από Θεσσαλονίκη για υποστήριξη. 

Έχουν βάλει ελικόπτερα, drone, θερμικές κάμερες, προβολείς, frontex περιπολίες, άπειρες δικές μας περιπολίες και πολύ δύναμη στην συνοριακη γραμμή,και ότι άλλο υπάρχει. Ανακληθηκαν εννοείται άδειες και κάνεις δεν φεύγει από τα στρατόπεδα είναι σε συναγερμό. Τα φυλάκια 1-5-7 έχουν την μέγιστη δύναμη που μπορούν να μείνουν και να φιλοξενηθούν. 

Αυτά...

Αντε να δούμε τι θα γίνει... 😒 (πελάτης μου στρατιωτικός, είπε ότι τέτοια κινητοποίηση ήταν μόνο τότε στα Ίμια το 96')

(βέβαια μια από τα ιδια σε ένα βήμα πιο κάτω στα νησιά του Β.Α Αιγαίου) 

 

*μόλις είδα και έμαθα ότι ανεβαίνουν και 1000 άντρες των ΕΙΔ. Δυνάμεων να είναι εκεί. 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ήμουν πριν 10 χρόνια. Έλεγα πότε θα γίνει; Έγινε τώρα. Ποιος δεν το ήξερε. Πόσο να αντέξουν εκεί; Θα χ3ζουν θα βρωμιζουν τα τουρκικά σύνορα, θα αφήνουν σκουπίδια κτλπ. 

Τραγική φιγούρα ο Ερντογάν που έφαγε ξύλο σε 2 μέτωπα και κάνει σαν μικρό παιδί. 

Μακάρι να γινόταν πόλεμος και με εμάς να έτρωγε το τελειωτικό χτύπημα...

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Τα φυλάκια 1-5-7 έχουν την μέγιστη δύναμη που μπορούν να μείνουν και να φιλοξενηθούν. 

Αυτά...

Τα φυλάκια σε ποια τάγματα ανήκουν τώρα; Το 2010 το ΕΦ1 ανήκε στο 508 που ήμουν εγώ.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Tα φυλάκια σε ποια τάγματα ανήκουν τώρα; Το 2010 το ΕΦ1 ανήκε στο 508 που ήμουν εγώ.

Το 2012 που ήμουν το 5 και 7 ήταν 502 

Το ΕΦ1 ήταν ακομα στο 508 στα ριζια, που είχα πάει με απόσπαση για 10 μέρες γιατί δεν είχαν να βγαλουν σκοπιές και υπηρεσίες. (αντι να έχουμε άπειρο κόσμο στα σύνορα, ήταν 50 άτομα και δεν έφταναν για υπηρεσίες 😒, ελπίζω να έχει αλλάξει τώρα αυτό) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Το 2012 που ήμουν το 5 και 7 ήταν 502 

Το ΕΦ1 ήταν ακομα στο 508 στα ριζια, που είχα πάει με απόσπαση για 10 μέρες γιατί δεν είχαν να βγαλουν σκοπιές και υπηρεσίες. (αντι να έχουμε άπειρο κόσμο στα σύνορα, ήταν 50 άτομα και δεν έφταναν για υπηρεσίες 😒, ελπίζω να έχει αλλάξει τώρα αυτό) 

Αυτό ξαναπεστο. Εδώ στο insomnia μοιράζουν οδηγούς πως να μην πας φαντάρος, πως να μην πας παραμεθόριο, πως να μην κάνεις υπηρεσίες, πως να βγείς άοπλος Ράμπο στην έξω ζωή όμως, πως να την πεις σε λοχαγό κτλπ.

Αλλά αυτές είναι άλλες παθογένειες. Παρακαλάτε τώρα να μην περάσουν να πάρουν τα επιδόματα της Μέρκελ!🤭

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 1991  που ήμουνα στις Καστανιές έκανα 12 μήνες στο 1, μαζί με το 2 και3 και με μια βάση (έδρα το λέγαμε) ήταν του 508 Τ.Π, δεν κουνιόταν φύλλο, αυτό που θυμάμαι έντονα είναι ποσο καλά μας φερόντουσαν οι ντόπιοι. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Αυτό ξαναπεστο. Εδώ στο insomnia μοιράζουν οδηγούς πως να μην πας φαντάρος, πως να μην πας παραμεθόριο, πως να μην κάνεις υπηρεσίες, πως να βγείς άοπλος Ράμπο στην έξω ζωή όμως, πως να την πεις σε λοχαγό κτλπ.

Αλλά αυτές είναι άλλες παθογένειες. Παρακαλάτε τώρα να μην περάσουν να πάρουν τα επιδόματα της Μέρκελ!🤭

θεωρεις οτι φταινε τα παιδια του Insomnia και του καθε φορουμ που θελουν να το αποφυγουν η να το περασουν οσο ξωφαλτσα γινεται η ο Στρατος και ο τροπους που υπηρετουμε τοσα χρονια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...