Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 λεπτά πριν, takatakaros είπε

Το χω το χρεωστικό. Απλώς ήθελα να ξέρω αν παραδίδουμε όλα όσα έχει στο χρεωστικό. Τελοσπάντων θα τα βάλω όλα μέσα στο λουκάνικο για να είμαι σίγουρος 😄

Αυτό είναι το νόημα του χρεωστικού. Παραδίδεις ό,τι υπάρχει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, takatakaros είπε

Το χω το χρεωστικό. Απλώς ήθελα να ξέρω αν παραδίδουμε όλα όσα έχει στο χρεωστικό. Τελοσπάντων θα τα βάλω όλα μέσα στο λουκάνικο για να είμαι σίγουρος 😄

οτι γραφει περα απο καλτσες, εσωρουχα ισως σε αφησουν να παρεις και τπτ αλλο...Αρβυλες δεν ξερω τι παιζει πλεον. Καποιοι λενε τις κρατανε αν ειναι σχισμενες  η ταλαιπωρημενες αλλοι λενε τις γυρνανε...θα δειξει. 

Αντε και καλος πολιτης!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω, είμαι εξάμηνος και υπηρετώ στη Τήλο από Αθήνα. Δήλωσα αμετάθετο στον 3 μήνα που υπηρετούσαμε. Δικαιούμε κανονικά τις 10 μέρες τιμητική του αμετάθετου? Γιατί τους ρωτάω εδώ και μου λένε δεν ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veloudos Alexandros είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω, είμαι εξάμηνος και υπηρετώ στη Τήλο από Αθήνα. Δήλωσα αμετάθετο στον 3 μήνα που υπηρετούσαμε. Δικαιούμε κανονικά τις 10 μέρες τιμητική του αμετάθετου? Γιατί τους ρωτάω εδώ και μου λένε δεν ξέρουν.

Δεν υπαρχει καμια τιμητικη αδεια αμεταθετου. Οτι θελει δινει ο καθε διοικητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Veloudos Alexandros είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω, είμαι εξάμηνος και υπηρετώ στη Τήλο από Αθήνα. Δήλωσα αμετάθετο στον 3 μήνα που υπηρετούσαμε. Δικαιούμε κανονικά τις 10 μέρες τιμητική του αμετάθετου? Γιατί τους ρωτάω εδώ και μου λένε δεν ξέρουν.

εμας μας δινει υποτιθεται 5 ο ταξιαρχος και 5 ο διοικητης. Ομως δεν ειναι νομος...Επισης στους 6μηνους μιας και ουσιαστικα θα κατσουν 10 μερες παραπανω δεν τους δινουν τιποτα η κατι ελαχιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα μάγκες .

 

Είμαι φοιτητής στο τελευταίο έτος της σχολής μου . Πότε πρέπει να κόψω την αναβολή για να μπώ  με την Α ΕΣΣΟ  ?

Επίσης γνωρίζουμε πότε είναι η Α ΕΣΣΟ ? αρχές - μέσα - τέλη ιανουαρίου ;

 

Επίσης  όταν θα μπώ στρατο θα χρωστάω 1 μάθημα + πτυχιακή ή μόνο την πτυχιακή . Αυτο μετράει σαν μπόνους σαν να εχω τελειώσει την σχολή ήη δεν μετραει καθολου αφου δεν εχω τελειώσει ;

 

Ευχαριστώ .

Επεξ/σία από xorotaktis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Επίσης γνωρίζουμε πότε είναι η Α ΕΣΣΟ ? αρχές - μέσα - τέλη ιανουαρίου ;

 

Εδω δεν ξερεις αν θα ειναι Γεναρη καταρχας...Εστω οτι ειναι ομως. Λογικα θα εχει ΕΣΣΟ τον Νοεμβριο αρα αν την κοψεις μεσα-τελη Οκτωβριου θα εισαι καλα...Φυσικα εγγυηση δεν υπαρχει. 

 

6 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Αυτο μετράει σαν μπόνους σαν να εχω τελειώσει την σχολή ήη δεν μετραει καθολου αφου δεν εχω τελειώσει ;

 

Μπονους για τι πραγμα? Και καλα να πεις ειμαι ηλεκτρολογος εχω και πτυχιο ας πουμε? Δεν τους νοιαζει...Αμα μπορεις να κανεις δουλειες δεν θα εχουν προβλημα. Αλλα να ξερεις καλο ειναι να μην τα αναφερεις αυτα...Εκτος αν μπεις σε κανα "βυσματικο" ποστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εδω δεν ξερεις αν θα ειναι Γεναρη καταρχας...Εστω οτι ειναι ομως. Λογικα θα εχει ΕΣΣΟ τον Νοεμβριο αρα αν την κοψεις μεσα-τελη Οκτωβριου θα εισαι καλα...Φυσικα εγγυηση δεν υπαρχει. 

.

Αν δεν είναι Ιανουαρίο θα είναι αρχές Φεβρουαρίου λογικά σωστά; Αν την κόψω αρχές Οκτώβρη υπάρχει περίπτωση να με βάλουν με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου;

 

Αν τύχει κ Μ βάλουν με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου μπορώ να ζητήσω να με βάλουν με την επόμενη ΕΣΣΟ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση σας αλλά ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ που να ξέρει. 

Μπήκα Μάρτιο κεεδ ορκίστηκα και πήρα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Ξέρετε αν μπορώ τον Δεκέμβριο που μπαίνω, να επιλέξω δόκιμος; Στην στρατολογία μου είπαν ότι αν είμαι ι1 (που είμαι) θα έχω ένδειξη υεα και μπορώ να το επιλέξω . Εσείς μπορείτε να επιβεβαιώσετε κάτι τέτοιο, γιατί από τι ήξερα όσοι μπαίνουν μετά από αναβολή δεν μπορούν να επιλέξουν ούτε ειδικές δυνάμεις ούτε ως δόκιμοι. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ηλεκτρολόγος ειμαι παιδιά και έξω δουλεύω κανονικά και πτυχίο έχω και μεταπτυχιακό. Εδώ που έχω έρθει δεν εχω κάποιο γνωστό και με έχουν τσιμπήσει και φτιάχνω διαφορά πιάνουν τα χέρια μου γενικα και είμαι ευνοημένος στις υπηρεσίες σε σχεση με άλλους που δεν κάνουν κάτι συγκεκριμένο. Το θέμα είναι αν ξέρεις κάτι και γουστάρεις να το κάνεις να το λες. Ανάλογα τι είναι πάντα και με τις ανάλογες τιμητικές αν κάνεις κάνεις για το οποίο θα πλήρωναν κάποιο τεχνίτη από έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Αν την κόψω αρχές Οκτώβρη υπάρχει περίπτωση να με βάλουν με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου

τι να σου πω, ειναι πολυ δυσκολο. Αλλα αν η ΕΣΣΟ ειναι τελη Νοεμβριου ολα ειναι πιθανα. Αν και αυτες ειναι μεγαλες ΕΣΣΟ και για να πανε Σεπτεμβριο κοβουν απο Ιουνιο  Ιουλιο τις αναβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Δ ΕΣΣΣΟ πρεπει να την κοψεις Ιουλιο....και οχι και τέλη για να εισαι σίγουρος. Εγω την εκοψα 24-25 Ιουλιου και μπηκα Δ ΕΣΣΟ, οσοι την εκοψαν απο 27 και μετα, τους εβαλαν Α ΕΣΣΟ. 

Προσωπικη αποψη, μπες με Δ ΕΣΣΟ, ειναι η καλυτερη επιλογη, εχεις γκρουπ Χριστουγέννων, γκρουπ Πασχα, λιγοτερη εμπλοκή και το καλοκαιρι σου ελεύθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να μπω με Α ΕΣΣΟ λόγο σχολής δέν θέλω να μπω με Δ ΕΣΣΟ δεν με βολευει . Άρα ποτε πρέπει να την κόψω περίπου ; Μέσα σεπτέμβρη για να μπω με Α ΕΣΣΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 Σεπτεμβρίου με 31 Οκτωβρίου αν την κόψεις, μπαίνεις με Α εσσο.

Μπορείς να το δεις και στο επίσημο site στην ερώτηση νούμερο 20 εδώ:

https://www.stratologia.gr/el/faq

 

Απλά αν την κόψεις πχ 31 Οκτωβρίου μπορεί να σε πουν να μπεις με την Β εσσο. Πχ την προηγούμενη φορά έτσι έγινε, αυτοί που την κόψανε 27 Οκτωβρίου και μετά, τους πήγανε με την Β εσσο χωρίς να το έχουν πει από πριν. 

Επεξ/σία από tasoszg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...