Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Skrobo είπε

2) .....Αν δεν έχεις αποδεικτικό πτυχίου θα σου χρεώσουν 1 μήνα παραπάνω θητέια για κακή χρήση αναβολής. ....


 

Αυτό δεν ισχύει μόνον εάν η αναβολή κοπεί από μόνη της; Ενώ εάν την κόψεις μόνος σου νωρίτερα, αρκεί μια βεβαίωση σπουδών (ότι συνεχίζεις να είσαι φοιτητής, δεν έχεις πάρει πτυχίο ακόμα) και δεν επιβαρύνεσαι τον 1 μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, selianx είπε

Αυτό δεν ισχύει μόνον εάν η αναβολή κοπεί από μόνη της; Ενώ εάν την κόψεις μόνος σου νωρίτερα, αρκεί μια βεβαίωση σπουδών (ότι συνεχίζεις να είσαι φοιτητής, δεν έχεις πάρει πτυχίο ακόμα) και δεν επιβαρύνεσαι τον 1 μήνα;

Ειναι άσχετο το αν την διακόψεις εσυ νωρίτερα ή αν παρέλθει η ημερομηνια της, αυτό που μας ενδιαφέρει ειναι αν έχεις κάνει κακή χρήση ή όχι. Οταν παρουσιαστείς θα πρέπει να παραδώσεις χαρτί που δείχνει οτι για το διάστημα της αναβολής, όσο αυτή κράτησε, ήσουν φοιτητής. Στην πράξη ειναι αρκετά ελαστικοί και τους ενδιαφέρει αν έχεις πτυχιο / είσαι φοιτητής την στιγμή που θα παρουσιαστείς. Για την θεωρία όμως, περικά παραδειγματα: 

Αν ηταν ένα 12μηνο που δεν ησουν φοιτητής (πχ γιατι έκανες 2 χρόνια στην σχολή, την παράτησες, και ξαναέδωσες πανελλήνιες ) αυτό είναι κακή χρήση αναβολής γιατι τυπικά θα έπερεπε να την διακόψεις οταν σταμάτησαν να ισχύουν οι λόγοι εφαμογής της (η φοιτητική ιδιότητα)  και να πάρεις καινούργια μετά αν την δικαιούσε.

Αν πήρες πτυχίο και κάθισες αλλα 2 χρόνια με την αναβολή, επισης ειναι κακή χρήση αναβολή γιατι είχες απολέσει την φοιτητική ιδιότητα.

Αν πήρες πτυχίο, έκατσες μισό μήνα και ξεκίνησες μεταπτυχιακό με την ίδια αναβολή, παλι ειναι κακή χρήση αναβολής γιατι ειναι διαφορετικές οι αναβολές για προπτυχιακο και μεταπτυχιακό.

Αν παρουσιαστείς στα 27 σου σαν φοιτητής και δεν εχεις περάσει ούτε ενα μάθημα, παλι ειναι κακή χρήση αναβολής γιατι την πήρες με πλασματικό σκοπο (δεν σκοπευες να πάρεις πτυχιο ποτέ).

Φυσικά για τα παραπάνω δεν θα κάνουν τίποτα (παραδείγματα 1 και 3), θα γκρινιάξουν μόνο αν το βγάλεις τα μάτια και ειναι σαχλός ο άνθρωπος στην στρατολογία (παράδειγμα 2) ή δεν θα μπορούν να το αποδείξουν (παράδειγμα 4). 
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχω δώσει μάθημα στη σχολή γιατί για προσωπικούς λόγους έπρεπε να κρατήσω την φοιτητική ιδιότητα. Έτσι, έχω αφήσει δύο μαθήματα και την πτυχιακή που τώρα περιμένω να παρουσιάσω. 

Βέβαια, κάθε εξάμηνο έκανα την εγγραφή μου. Τώρα όταν ανοίξουν οι εγγραφές θα ξαναγραφτώ στη σχολή. Θα πάρω και μια πρόσφατη βεβαίωση σπουδών και ο Θεός βοηθός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο ρε παλικάρια, γιατί είναι να τρελένεσαι. Στο parousiasi.army.gr, εκεί που δηλώνεις για μειωμένη θητεία, τους τρίτεκνους-πολύτεκνους τους είχε μαζί στο 8μηνο. Τώρα είδα σε προηγούμενα μηνύματα, ότι παίζει 6μηνο για τους πολύτεκνους.

Εγώ είμαι μέλος τρίτεκνης οικογένειας, αλλά για το λόγο ότι έχω χάσει τον πατέρα μου (χρόνια τώρα), νομίζω μπορώ να γραφτώ στην ΑΣΠΕ και να αποκτήσω πολυτεκνική ιδιότητα. Παλιότερα είχα ταυτότητα πολυτέκνου αλλά δεν την έχω ανανεώσει χρόνια τώρα. Να τρέξω να φτιάξω τα χαρτιά πολυτεκνίας μπας και πάω 6μηνο;

Edit : αν και από ότι είδα ο νόμος για τη μειωμένη θητεία βασίζεται στον αριθμό ζώντων αδερφών και όχι στην πολυτεκνική ιδιότητα οπότε παπαλα

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 7:45 ΜΜ, Skrobo είπε

Για αρχή θα ασχοληθείς με τις σπουδές σου. Ειδικα αφου σε ενδιαφέρουν τα μεταπτυχιακα σε εξωτερικό, δεν υπάρχει καν λόγος να το σκέφτεσαι. Γράψου στο πανεπιστήμιο και πάρε αναβολή στράτευσης. Οταν έρθει η ώρα, θα δεις που είσαι και θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. 


Για τα όρια, ειναι το 28ο έτος για ΑΕΙ / μεταπτυχιακό και το 31ο για διαδκτορικό και το 33ο για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες. Η εξαγορά ξεκινάει απο το 33ο έτος, κάνεις 20 μέρες θητέια περίπου με μετά εξαγοράζεις το υπόλοιπο για ~800 ευρώ τον μήνα. Απο το 45ο έτος απαλλάσσεσαι απο οποιαδήποτε υποχρέωση, είτε ειναι ολόκληρη είτε τμήμα αυτής.

Αρα μάλλον θα υπάρχει κάποιο διάστημα που θα είσαι βρεθείς χωρίς αναβολή και θα εκκρεμεί σημείωμα καταταξης. Εσυ διαλέγεις τι θές να κάνεις εκείνα τα χρόνια. 

Κάπως έτσι τείνω να το σκέφτομαι και εγώ, απλά ανησυχώ πως θα με βρει όταν έρθει η στιγμή στο μακρινό μέλλον γιατί όπως λες κάποια στιγμή θα υπάρξει ένα διάστημα που θα βρεθώ σε σημείο να πάρω απόφαση. 

Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Όντως όταν έχεις στρωμενες σπουδές στο εξωτερικό ίσως να μην αξίζει να το σκέφτεσαι καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babble tribe είπε

Καλησπέρα ξανά γνωρίζει κανείς ωράριο κοινού στρατολογίας; (ενδιαφέρομαι για Θεσσαλονίκη) 

Αρχικά, σιγουρέψου ότι δέχονται κόσμο (λόγω covid). Πάρε τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Αρχικά, σιγουρέψου ότι δέχονται κόσμο (λόγω covid). Πάρε τηλέφωνο.

Δέχονται κόσμο όταν ρώτησα αν είναι οκ τα χαρτιά μου είπαν όταν τα μεταφράσω/επικύρωσω να πάω εκεί ΧΩΡΙΣ ραντεβού ξέχασα να ρωτήσω ωράριο. Νομίζω ότι είναι 8-13:00 για κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πήραν εμένα και τον αδερφό μου προεδρική φρουρά χωρίς να το θέλουμε. εκείνος δήλωσε μόνο οτι θέλει ΛΦΑΤ αποκλειστικά. ψηλοί δεν είμαστε ,γύρω στο 1.83. Δεδομένου οτι κανείς απο τους δύο δεν θέλει να γίνει εύζων, τι κάνουμε τώρα για να σωθεί η κατάσταση; υπάρχει διέξοδος για ΛΦΑΤ η Λόχο Διοικήσεως ; Απ΄ ότι ξέρω είναι ειδικό τάγμα η φρουρά οπότε <<με το ζόρι>> δεν γίνεται να γίνεις εύζων πόσο μάλλον αν δε το επέλεξες. Ευχαριστώ και καλή θητεία σε όλους μας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UncleD είπε

Καλησπέρα παιδιά. Πήραν εμένα και τον αδερφό μου προεδρική φρουρά χωρίς να το θέλουμε. εκείνος δήλωσε μόνο οτι θέλει ΛΦΑΤ αποκλειστικά. ψηλοί δεν είμαστε ,γύρω στο 1.83. Δεδομένου οτι κανείς απο τους δύο δεν θέλει να γίνει εύζων, τι κάνουμε τώρα για να σωθεί η κατάσταση; υπάρχει διέξοδος για ΛΦΑΤ η Λόχο Διοικήσεως ; Απ΄ ότι ξέρω είναι ειδικό τάγμα η φρουρά οπότε <<με το ζόρι>> δεν γίνεται να γίνεις εύζων πόσο μάλλον αν δε το επέλεξες. Ευχαριστώ και καλή θητεία σε όλους μας,

Δεν υπάρχουν κάποιες ασκήσεις για αυτόν τον λόγο? Νομίζω ότι απλά μπορείτε να αποτυχετε "καταλάθος" εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν υπάρχουν κάποιες ασκήσεις για αυτόν τον λόγο? Νομίζω ότι απλά μπορείτε να αποτυχετε "καταλάθος" εκεί 

Φίλε παλιός εύζων μου έχει πει οτι σου παίρνουν μια <<συνέντευξη>> πρώτη μέρα ξέρω γω και το λες πχ. Γιατί κάποιοι όντως το θέλουν και το επέλεξαν. Και το οτι μπορείς να κοπείς φυσικά ακούγεται και παίζει σαν λύση αλλά και εκεί μπαίνεις στη διαδικασία να παίξεις θέατρο και να φας φωνές ενδεχομένως. Όποιος γνωρίζει παραπάνω θα ήθελα να μου πει γιατί εχω ψιλοφρικάρει με τη φάση.

Επεξ/σία από UncleD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, UncleD είπε

Καλησπέρα παιδιά. Πήραν εμένα και τον αδερφό μου προεδρική φρουρά χωρίς να το θέλουμε. εκείνος δήλωσε μόνο οτι θέλει ΛΦΑΤ αποκλειστικά. ψηλοί δεν είμαστε ,γύρω στο 1.83. Δεδομένου οτι κανείς απο τους δύο δεν θέλει να γίνει εύζων, τι κάνουμε τώρα για να σωθεί η κατάσταση; υπάρχει διέξοδος για ΛΦΑΤ η Λόχο Διοικήσεως ; Απ΄ ότι ξέρω είναι ειδικό τάγμα η φρουρά οπότε <<με το ζόρι>> δεν γίνεται να γίνεις εύζων πόσο μάλλον αν δε το επέλεξες. Ευχαριστώ και καλή θητεία σε όλους μας,

Σε καταλαβαίνω,σε παρόμοια θέση βρέθηκα και εγώ πριν πολλά χρόνια όταν με πήραν με το ζόρι στρατονομία ενώ είχα δηλώσει ότι δεν θέλω. Μπορούσα να "κοπω" αργότερα αλλά η εναλλακτική ήταν μαύρο στρατόπεδο χωρίς ειδικότητα (σκοπανθρωπος).

Εντέλει έμεινα και δεν το μετάνιωσα ποτέ αφού έκανα θητεία-διακοπες. Δεν συγκρίνω τη δυσκολία της προεδρικής φρουράς με τη στρατονομία ,  αλλά σκέψου που μπορεί να καταλήξεις αν "παραιτηθείς".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας εφόσον κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόποιο.
Αυτήν την στιγμή υπηρετώ την θητεία μου, και μου απομένουν 5 μήνες.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα παραπλήσιο με κύστη κόκκυγος το οποίο δεν ανέφερα ποτέ, αλλά όσο ήμουν πολίτης προγραμμάτιζα να χειρουργηθεί.
Δεν είναι κάποιο θέμα ζωής και θανάτου ( εννοώντας ότι πρέπει να χειρουργηθεί, αλλά δεν μου προκαλεί και άμεσο πρόβλημα). 
Εφόσον όμως δεν επείγει, ένας γιατρός μπορεί να το καταλάβει όσους θεατρινισμούς και αν κάνω, θα δεχτούν να με χειρουργήσουν ειδικά εν μέσω κορονοϊού ?
Επίσης από ότι διάβασα σε διάφορα άλλα post του forum, υπάρχει κάποιος χρόνος αναμονής για να χειρουργηθούν οι οπλίτες αλλά υπάρχει και κίνδυνος να μου κόψουν άδειες καθώς θα βγώ ελεύθερος υπηρεσίας για τουλάχιστον κάνα μήνα( επίσης θα χρειάζομαι αλλαγές στο τραύμα για παραπάνω από έναν μήνα).
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με συμβουλεύσει σχετικά με αυτό ?
Ο λόγος που θα ήθελα να το κάνω εντός της θητείας μου, είναι ξεκάθαρα οικονομικός αλλά βάζω και το συν της ποιότητας του 424 στην Θεσσαλονίκη.
Ενδεικτικά από το Ιπποκράτειο μου είπαν ότι ο χρόνος αναμονής για την εγχείρηση μου μπορεί να φτάσει και τα 2 χρόνια.

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το parousiasi.army πειράζει αν δεν το συμπληρώσω; Είχα δει ότι είναι μέχρι τις 30 Σεπτέμβρη το άφησα και το ξέχασα τελείως. Το θυμήθηκα σήμερα αλλά μου λέει λάθος στοιχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...