Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, tterminal είπε

τι άλλαξε με τον covid19? τι πρέπει να πάρω μαζί μου? τι χρειάζομαι για διακοπή αναβολής? Εχει ζεστο νερο , τουλαχιστον τον χειμωνα? οι τουαλετεσ ειναι τουρκικες? επιτρεπεται κινιτο? Καταργηθηκαν τα κεντρα εκπαιδευσης? οποιαδήποτε άλλη γνώση περί του θέματος δεκτή.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα περισσότερα ξέρω.

 

1) Αυτό που κυρίως άλλαξε με τον κορωνοϊό είναι ότι πλέον η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική στα στρατόπεδα στους κλειστούς χώρους (θαλάμους, ΚΨΜ κλπ) καθώς και στις αναφορές, σε ουρές και γενικά όπου υπάρχει συνωστισμός.

 

2) Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα στο ίντερνετ σχετικά με τα πράγματα που πρέπει να πάρεις μαζί σου. Αν ρωτάς για τον κορωνοϊό συγκεκριμένα έχε πολλά αντισηπτικά, απολυμαντικά μαντηλάκια και τέτοια.

 

3) Πηγαίνεις σε ένα ΚΕΠ με την ταυτότητα σου.

 

4) Ζεστό νερό έχει αν και όταν έχει πολλά άτομα τελειώνει γρήγορα.

 

5) Ναι, οι τουαλέτες είναι τούρκικες.

 

6) Επιτρέπεται κινητό παντού εκτός από το Κέντρο Εκπαίδευσης της Πολεμικής Αεροπορίας στην Τρίπολη.

 

7) Για τον Στρατό Ξηράς ναι έχουν καταργηθεί εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα παραπάνω προσθέτω ότι στο ΚΕΠ εκτός από την ταυτότητα πρέπει να έχεις και αποδεικτικό αντίστοιχο του λόγου που είχες κάνει αναβολή. πχ. αν είχες κάνει αναβολή λόγω σπουδών, τους πας αντίγραφο του πτυχίου αν τελείωσες, ενώ αν είσαι ακόμη φοιτητής, πρόσφατη βεβαίωση σπουδών για στρατολογική χρήση.

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GroundZero_96 είπε

Ναι, οι τουαλέτες είναι τούρκικες.

Από περιέργεια, αυτό ισχύει και στο ναυτικό? 😛

Επισης, είμαι να μπω Φεβρουάριο αλλά όταν έκοψα αναβολή είχα στείλει και υ.δ. για να μπω νωρίτερα (δλδ Νοέμβριο). Γνωρίζετε περίπου πότε θα ξέρω ότι θα μπω? Οτνα έρθει το χαρτί ήπιο νωρίς στην στρατολογια. 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην τρέχω τελευταία στιγμή για ψωνια, εξετάσεις κτλ με 10 μέρες περιθώριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsekasfs είπε

Μάγκες οι μεταθέσεις 5 μήνου για την 366 που μπήκαμε Ιούνιο ξέρετε πότε θα βγούνε ;

Τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη αν όλα είναι νορμάλ μέχρι τότε... Γιατί με τις επιφυλάκες οι μεταθέσεις 365 άργησαν να έρθουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ τις απαντησεις. 

μια ακομη ερώτηση. Αυτην την στιγμή θεωρούμε ανασφάλιστος. Όταν μπαίνεις χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις όπως γενική αίματος η κάτι τέτοιο? Εάν ναι, τότε θα πρεπει να γραφτω στον οαεδ για να παρω την ασφάλιστικη ικανοτιτα για να μπορέσω να κανω τις εξετασεις, σωστα? Ή στις κάνουν όταν πας εκεί τσαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tterminal είπε

ευχαριστω πολυ τις απαντησεις. 

μια ακομη ερώτηση. Αυτην την στιγμή θεωρούμε ανασφάλιστος. Όταν μπαίνεις χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις όπως γενική αίματος η κάτι τέτοιο? Εάν ναι, τότε θα πρεπει να γραφτω στον οαεδ για να παρω την ασφάλιστικη ικανοτιτα για να μπορέσω να κανω τις εξετασεις, σωστα? Ή στις κάνουν όταν πας εκεί τσαμπα?

Χρειάζεσαι ακτινογραφία θώρακα που γίνεται δωρεάν σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία με το σημείωμα κατάταξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια παιδια, έχω και εγώ κάποιες χαζές ερωτήσεις...καταρχάς έχω εδώ και κάποια χρόνια αναβολή και σκέφτομαι μέσα στους επόμενους μήνες να την διακοψω

1)Μπορώ να δω σε ποιον κλάδο τον ένοπλων δυνάμεων ειμαι (ξηρά, αεροπορία, ναυτικό) από τώρα;

2) Τον πρώτο καιρό που πήρα την αναβολή κάπως είχα βρει ηλεκτρονικά στην στρατολογία (μου εμφάνιζε το σήμα όταν έβαζα τα στοιχεία μου) ότι είμαι στο ναυτικό αν και όταν με ρώτησα για προτίμηση στο ΚΕΠ είπα στρατό ξηρας. Πλέον δεν θυμάμαι πως το βλέπω αυτο για να το επιβεβαιώσω...αν δεν υπάρχει πλέον τρόπος να δω γνωρίζετε αν αλλάζει αυτό μετά την αναβολή;

3)Για μειωμένη θητεία που μάλλον δικαιουμε οποία διαδικασία χρειάζεται γίνεται τις πρώτες μέρες στον στρατό ή πριν πάω πρέπει να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasdf είπε

Γεια παιδια, έχω και εγώ κάποιες χαζές ερωτήσεις...καταρχάς έχω εδώ και κάποια χρόνια αναβολή και σκέφτομαι μέσα στους επόμενους μήνες να την διακοψω

1)Μπορώ να δω σε ποιον κλάδο τον ένοπλων δυνάμεων ειμαι (ξηρά, αεροπορία, ναυτικό) από τώρα;

2) Τον πρώτο καιρό που πήρα την αναβολή κάπως είχα βρει ηλεκτρονικά στην στρατολογία (μου εμφάνιζε το σήμα όταν έβαζα τα στοιχεία μου) ότι είμαι στο ναυτικό αν και όταν με ρώτησα για προτίμηση στο ΚΕΠ είπα στρατό ξηρας. Πλέον δεν θυμάμαι πως το βλέπω αυτο για να το επιβεβαιώσω...αν δεν υπάρχει πλέον τρόπος να δω γνωρίζετε αν αλλάζει αυτό μετά την αναβολή;

3)Για μειωμένη θητεία που μάλλον δικαιουμε οποία διαδικασία χρειάζεται γίνεται τις πρώτες μέρες στον στρατό ή πριν πάω πρέπει να κάνω κάτι;

1) Δε θυμάμαι αν εμφάνιζε τον κλάδο πριν την διακοπή της αναβολής. Βρες τον στρατιωτικό αριθμό σου (https://www.stratologia.gr/el/eyresh_sa) και βάλτον στο "πληροφορίες για την κατανομή μου" να δεις αν σου λέει. Αλλιώς φαντάζομαι με τηλεφώνημα στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις θα πάρεις απάντηση.

2) Δύσκολα αλλάζει, δεν έχω δει κάποιον να γράφει να το κατάφερε ή να είδε να γίνεται σε άλλον. Βέβαια, με τρελό βύσμα ίσως κάτι γίνεται.

3) Για μειωμένη θητεία είτε τις πρώτες ημέρες, είτε και πιο μετά. Καλύτερα στην αρχή να ξεμπερδεύεις. Στο paroysiasi.army.gr όταν έρθει η ώρα να βάλεις τα στοιχεία σου πριν την κατάταξη, επιλέγεις την κατηγορία που σου δίνει τη μειωμένη θητεία και αναφέρει και τα έγγραφα που θα χρειαστεί να προσκομίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Είμαι 366 σειρά και μας είπαν ότι από Δευτέρα θα βγούν οι μεταθέσεις του 5μηνου μιας και υπηρετώ παραμεθόριο.Σαν 6μηνος έχω δηλώσει μετάθεση... Το θέμα είναι έχω ελπίδες να πάρω μετάθεση η όχι;

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, selianx είπε

1) Δε θυμάμαι αν εμφάνιζε τον κλάδο πριν την διακοπή της αναβολής. Βρες τον στρατιωτικό αριθμό σου (https://www.stratologia.gr/el/eyresh_sa) και βάλτον στο "πληροφορίες για την κατανομή μου" να δεις αν σου λέει. Αλλιώς φαντάζομαι με τηλεφώνημα στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις θα πάρεις απάντηση.

2) Δύσκολα αλλάζει, δεν έχω δει κάποιον να γράφει να το κατάφερε ή να είδε να γίνεται σε άλλον. Βέβαια, με τρελό βύσμα ίσως κάτι γίνεται.

3) Για μειωμένη θητεία είτε τις πρώτες ημέρες, είτε και πιο μετά. Καλύτερα στην αρχή να ξεμπερδεύεις. Στο paroysiasi.army.gr όταν έρθει η ώρα να βάλεις τα στοιχεία σου πριν την κατάταξη, επιλέγεις την κατηγορία που σου δίνει τη μειωμένη θητεία και αναφέρει και τα έγγραφα που θα χρειαστεί να προσκομίσεις.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

1) όχι δεν μου το εμφανίζει, θα πρέπει να τηλεφωνήσω αν και δεν επείγει όπου είμαι στην τελική θα το μάθω με τη διακοπή της αναβολής φαντάζομαι.

2) Πιθανόν ναυτικό με βλέπω τότε. Απλά επειδή βρέθηκα εκεί απλά από τυχη είπα μήπως με αλλαξουν γιατι συνήθως η περισσότεροι βάζουν κάποια άκρη για να μπουν. Ξέρω ότι όποιος θέλει από αεροπορία ή ναυτικό πριν πάει μπορεί να το αλλάξει σε στρατο ξηράς το αντίθετο θέλει βύσμα. Ειχε αλλάξει φίλος την αεροπορία για να γλυτώσει το έξτρα τρίμηνο για αυτό το ξέρω.

Και μια ακόμα ερώτηση...αν πούμε ότι είμαι ναυτικο-9μηνο (μειωμένη) (καμία ελπίδα για βύσμα, όπου με πάνε) θα προτείνατε κάποια-ες ΕΣΣΟ ως "καλύτερες" ή κάποια που καλό θα ήταν να αποφύγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Καλησπέρα! Είμαι 366 σειρά και μας είπαν ότι από Δευτέρα θα βγούν οι μεταθέσεις του 5μηνου μιας και υπηρετώ παραμεθόριο.Σαν 6μηνος έχω δηλώσει μετάθεση... Το θέμα είναι έχω ελπίδες να πάρω μετάθεση η όχι;

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων. 

Ολοι τις παιρνουν οσοι εχουν δηλωσει. Το θεμα ειναι που θα σε πανε...Καπου κοντα στο σπιτι σου σιγουρα αλλα ισως οχι και οσο νομιζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ολοι τις παιρνουν οσοι εχουν δηλωσει. Το θεμα ειναι που θα σε πανε...Καπου κοντα στο σπιτι σου σιγουρα αλλα ισως οχι και οσο νομιζεις. 

Το θέμα είναι ότι όλοι εδώ μου λένε είσαι αμεταθετος και δεν παίρνεις μετάθεση. Για αυτό ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμεταθετος εισαι αν το δηλωσεις και συνηθως συνοδευεται και απο καποιο μπονους τιμητικων αναλογα τον διοικητη.

Αν δεν δηλωσεις αμεταθετο αυτοματως στους 5-6 μηνες φευγεις. 

Εγω στην μοναδα που ειμαι τωρα υποτειθεται 10/10 εχουν βγει να μας ερθουν καποιες μεταθεσεις αλλα δεν ξερω απο ποια ΕΣΣΟ και αν ειναι βυσματικες η κανονικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...