Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΕΡΩΤΗΣΗ...

 

Καλησπερα

Στο χαρτί απογραφής δήλωσα Στρατό Ξηράς αλλά τελικά επιθυμώ ειδικές δυναμεις νά πάω να το άλλάξω τωρα ή οταν λάβω το χαρτί κατάταξης ;

Και 2ο Μπορώ να κάνω αίτηση για Εφεδρος Αξιωματικός παραλληλα με την αιτηση για ειδικες δυναμεις προκειμενου μονο αν επιλεγο ως Εφςδρος να παω 

 

Πως γινεται ;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, MrKasimis είπε

ΕΡΩΤΗΣΗ...

Καλησπερα

Στο χαρτί απογραφής δήλωσα Στρατό Ξηράς αλλά τελικά επιθυμώ ειδικές δυναμεις νά πάω να το άλλάξω τωρα ή οταν λάβω το χαρτί κατάταξης ;

Και 2ο Μπορώ να κάνω αίτηση για Εφεδρος Αξιωματικός παραλληλα με την αιτηση για ειδικες δυναμεις προκειμενου μονο αν επιλεγο ως Εφςδρος να παω 

Πως γινεται ;

Ευχαριστω

Όλα αυτά μπορείς να τα αλλάξεις τις πρώτες μέρες που θα παρουσιαστείς.

Μην σε απασχολεί αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Όλα αυτά μπορείς να τα αλλάξεις τις πρώτες μέρες που θα παρουσιαστείς.

Μην σε απασχολεί αυτό.

Έστω ότι δεν έχεις δηλώσει από πριν ΕΔ ή ΕΛΔΥΚ, και σε στέλνουν σε κάποιο "άκυρο" κέντρο/μονάδα πχ. στον Έβρο. Παρουσιάζεσαι και δηλώνεις:

πχ. ΕΛΔΥΚ και σε δέχονται. Μένεις εκεί μέχρι την ορκομοσία και μετά ΚΕΠΒ Θήβας για να φύγεις για Κύπρο;  Ή σε διώχνουν από την αρχή για Θήβα και κάνεις εκπαίδευση και ορκομωσία εκεί;

πχ. ΕΔ σε διώχνουν κατευθείαν για ΚΕΕΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ξέρει κανείς πώς πάω στο χωριό Ρούσσο και συγκεκριμένα στο ΚΕΣΝ Καρδίτσας από την Καρδίτσα?? Πρέπει να είμαι Δευτέρα πρωί εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θέλω να συμμετάσχω σε μια προκήρυξη ΑΣΕΠ αλλά έχω αναβολή υγείας, αναφέρεται ότι αποκλείονται όσοι δεν έχουν εκπληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις να φανταστώ αυτό ισχύει ανεξαιρέτως έτσι,?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aregli92 είπε

Καλησπέρα σας θέλω να συμμετάσχω σε μια προκήρυξη ΑΣΕΠ αλλά έχω αναβολή υγείας, αναφέρεται ότι αποκλείονται όσοι δεν έχουν εκπληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις να φανταστώ αυτό ισχύει ανεξαιρέτως έτσι,?

Για τις περισσότερες θέσεις πρεπει απλα να έχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Αυτό μπορεί να ειναι είτε εκπλήρωση θητείας, ή απαλλαγή απο την υποχρέωση αυτής για οποιονδληποτε λόγο. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, sennaferrari είπε

Παιδιά καλησπέρα, ξέρει κανείς πώς πάω στο χωριό Ρούσσο και συγκεκριμένα στο ΚΕΣΝ Καρδίτσας από την Καρδίτσα?? Πρέπει να είμαι Δευτέρα πρωί εκεί.

Εμας μας είχαν πάει με όχημα του στρατού, αλλα δε θυμάμαι πως ειχε γίνει η συνεννόηση. Αλλιώς κλασσικά, ταξί. 

 

Καλό κουράγιο στο ΚΕΣΝ!! 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Έλεος είπε

Εγώ παιδιά πήρα την απαλλαγή μου Ι5 και ησύχασα. ☺️

2-3 χρονια στο περιμενε μεχρι το ι5?

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μπορουμε να κανουμε ενα recap.  γιατι δεν μπορω να κανω ουτε ctrl F για να βρω αυτο που ψαχνω σε ενα ποστ με 500 σελιδες. και αποτι βλεπω, οι περισοτεροι μηλατε για Ι4, Ι5. αμα εχει παει καποιος στατο 2019-2020 μπορει να μου απαντησει στα παρακατω? 

τι άλλαξε με τον covid19? τι πρέπει να πάρω μαζί μου? τι χρειάζομαι για διακοπή αναβολής? Εχει ζεστο νερο , τουλαχιστον τον χειμωνα? οι τουαλετεσ ειναι τουρκικες? επιτρεπεται κινιτο? Καταργηθηκαν τα κεντρα εκπαιδευσης? οποιαδήποτε άλλη γνώση περί του θέματος δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Savvaskav1 είπε

Καλησπερα παιδια!! Με ΔΜΣ 43 και χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο που να το πιστοποιει παιρνω αναβολη? Ο γιατρος εγραψε νοσογονος παχυσαρκια

To ΠΔ αναφέρει αυτό :
14. ΔΑ Ι/5 (K/5) Η μεγάλη ιδιοπαθής παχυσαρκία (πάνω από 7/10 περισσότερο από το φυσιολογικό) εφόσον προκαλεί σημαντικό κώλυμα στη βάδιση και τις υποχρεώσεις του στρατιωτικού βίου.(Ως φυσιολογικό βάρος θεωρείται το ανάστημα σε εκατοστά μείον 100).

 

Αναβολη θα παρεις σιγουρα, για απαλλαγη δεν ξερω. Θα προτεινα πριν αγχωθεις για το αν θα πας φανταρος ή οχι, να επισπευσεις καπως τις διαδικασιες να φερεις το βαρος σου σε φυσιολογικα / ανεκτα επιπεδα. Ειναι πιο επικινδυνο απο τον στρατο.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

To ΠΔ αναφέρει αυτό :
14. ΔΑ Ι/5 (K/5) Η μεγάλη ιδιοπαθής παχυσαρκία (πάνω από 7/10 περισσότερο από το φυσιολογικό) εφόσον προκαλεί σημαντικό κώλυμα στη βάδιση και τις υποχρεώσεις του στρατιωτικού βίου.(Ως φυσιολογικό βάρος θεωρείται το ανάστημα σε εκατοστά μείον 100).

Αναβολη θα παρεις σιγουρα, για απαλλαγη δεν ξερω. Θα προτεινα πριν αγχωθεις για το αν θα πας φανταρος ή οχι, να επισπευσεις καπως τις διαδικασιες να φερεις το βαρος σου σε φυσιολογικα / ανεκτα επιπεδα. Ειναι πιο επικινδυνο απο τον στρατο.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...