Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω όσοι παρουσιάζονται Λάρισα στο 485 μένουν εκεί για Σβεν-Σπεν ή τους πάνε κάπου αλλου; (Στεφανοβίκειο, Βολο κτλ). Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, makellarispn είπε

Παίρνεις βεβαίωση οτι έχουν απεργία και μετά τηλέφωνο στη Μονάδα για οδηγίες. Αν είσαι καλοπροαίρετος καλά πράγματα θα συμβούν, αν το παίξεις μη συνεργάσιμος θα σου πω όταν μας έρθεις. το 1ο Γρ σου.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αλλά είναι λίγο (2 χρόνια) αργά πια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mak2020 είπε

Καλησπέρα παιδιά, αν έχεις ένδειξη ΥΕΑ και δεν θέλεις να γίνεις δόκιμος, τι κάνεις? Είχε αθλήματα για να κοπείς αν θέλεις? 572 Μ/Κ ΤΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ και εγώ

Αν πεις ότι δεν θέλεις να γίνεις δεν νομίζω ότι θα σε κάνουν με το ζόρι. Το πολύ πολύ να σε ρωτήσουν γιατί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τι αποσκευές προβλεπονται/ προτεινετε; Εαν παρω μια βαλιτσουλα σε μεγεθος λιγο μεγαλυτερο απο χειραποσκευη ειναι καλα; Και τι παιζει με σακιδια πλατης ως δευτερη αποσκευη; Φοβαμαι μην τα παρω και δεν εχω τι να τα κανω μετα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PapadomanGR είπε

Γενικά τι αποσκευές προβλεπονται/ προτεινετε; Εαν παρω μια βαλιτσουλα σε μεγεθος λιγο μεγαλυτερο απο χειραποσκευη ειναι καλα; Και τι παιζει με σακιδια πλατης ως δευτερη αποσκευη; Φοβαμαι μην τα παρω και δεν εχω τι να τα κανω μετα :P 

Χρησιμοποίησε ότι βαλίτσα + σακίδιο πλάτης έχεις που να χωράει αυτά που σκοπεύεις να πάρεις μαζί σου. Η βαλίτσα να κλειδώνει με λουκέτο. Δεν έχουν θέμα με μέγεθος/χρώμα κλπ. Μη πας με κανά σακίδιο πλάτης hello kitty όμως :D 

Επεξ/σία από selianx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα. Παρουσιάζομαι στο 645 στην Ξάνθη ως Διαβιβαστής ΥΕΑ.. Είχα κάνει το λάθος να δηλώσω ότι επιθυμώ να υπηρετήσω ως δόκιμος και δεν μπόρεσα μετά να το αλλάξω... Υπάρχει τρόπος να το γλυτώσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Petros_P_ είπε

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα. Παρουσιάζομαι στο 645 στην Ξάνθη ως Διαβιβαστής ΥΕΑ.. Είχα κάνει το λάθος να δηλώσω ότι επιθυμώ να υπηρετήσω ως δόκιμος και δεν μπόρεσα μετά να το αλλάξω... Υπάρχει τρόπος να το γλυτώσω; 

Έχεις δηλώσει ότι πληρείς τις προϋποθέσεις για να υπηρετήσεις σαν δόκιμος, δεν έχεις κάποια υποχρέωση αυτή την στιγμή. 

Η διαλογή θα γίνει στο στρατόπεδο. Αν δεν θες, δεν θα σε πάρουν. 


Γενικά όμως ειναι ενα απο τα λίγα (το μόνο;) πράγματα που αξίζουν στον στρατό. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την παραπάνω θητεία και το 3-4μηνο πίεσης στην εκπαιδευση, σκέψου το.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Έχεις δηλώσει ότι πληρείς τις προϋποθέσεις για να υπηρετήσεις σαν δόκιμος, δεν έχεις κάποια υποχρέωση αυτή την στιγμή. 

Η διαλογή θα γίνει στο στρατόπεδο. Αν δεν θες, δεν θα σε πάρουν. 


Γενικά όμως ειναι ενα απο τα λίγα (το μόνο;) πράγματα που αξίζουν στον στρατό. Αν δεν έχεις πρόβλημα με την παραπάνω θητεία και το 3-4μηνο πίεσης στην εκπαιδευση, σκέψου το.
 

Καλησπέρα, άρα να φανταστώ στους περισσότερους έχει σε παρένθεση δίπλα από το σώμα, στο οποίο επιλέχθηκαν, την ένδειξη ΥΕΑ; Γιατί και σε μένα την έχει αυτή την ένδειξη αλλά δε δήλωσα κάτι για δόκιμος..

Επεξ/σία από awzekQQ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, awzekQQ είπε

Καλησπέρα, άρα να φανταστώ στους περισσότερους έχει σε παρένθεση δίπλα από το σώμα, στο οποίο επιλέχθηκαν, την ένδειξη ΥΕΑ; Γιατί και γω δε δήλωσα κάτι για δόκιμος..

Καλησπέρα.
Ναι, αν πιστεύουν οτι έχεις τελειώσει λύκειο (σχεδόν όλοι) και πως είσαι υπόχρεος ολοκλήρου θητείας (πάλι σχεδόν όλοι), θα γράφει ΥΕΑ. Τις υπόλοιπες προϋποθέσεις τις εξετάζουν αν σε δεχτούν σαν υποψήφιο (Ι1 ή Ι2 με πτυχιο, ποινικό μητρώο, αθλήματα , ήψος κτλ κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Καλησπέρα.
Ναι, αν πιστεύουν οτι έχεις τελειώσει λύκειο (σχεδόν όλοι) και πως είσαι υπόχρεος ολοκλήρου θητείας (πάλι σχεδόν όλοι), θα γράφει ΥΕΑ. Τις υπόλοιπες προϋποθέσεις τις εξετάζουν αν σε δεχτούν σαν υποψήφιο (Ι1 ή Ι2 με πτυχιο, ποινικό μητρώο, αθλήματα , ήψος κτλ κτλ).

Α μάλιστα κατάλαβα! Και απλά σε (ξανα)ρωτάνε να φανταστώ στο στρατόπεδο αν θες να υπηρετήσεις ως δόκιμος έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, awzekQQ είπε

Α μάλιστα κατάλαβα! Και απλά σε (ξανα)ρωτάνε να φανταστώ στο στρατόπεδο αν θες να υπηρετήσεις ως δόκιμος έτσι;

Θα γίνουν αγωνίσματα. Θα κοπείς εκεί.

Πάνε πολλά χρόνια από τότε που ήμουν εγώ, αλλά εντελώς τυχαία δεν μπορούσα να περάσω το άλμα εις ύψος. Καμία από τις 3 φορές. Κρίμα που δεν πέταξα επιπλέον μήνες από την ζωή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Savvaskav1 είπε

Γεια σας παρουσιαζομαι τις 02/11/2020 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Εχω γνωματευση απο το κεντρο υγειας οχι απο νοσοκομειο λογω covid δεν θελω να παω. Ο γιατρος εχει γραψει ΔΜΣ ανω των 43 δηλαδη νοσογονο παχυσαρκια και μου ειπε οτι δικαιουμαι σιγουρα αναβολη κι εγω για αναβολη παω,δεν μπορω να υπηρετησω λογω κουρασης που νιωθω και πονους στα ποδια και στην μεση. Ξερει κανεις αν οντως θα την παρω ή θα εχω καποιο προβλημα?

Επικοινωνησε με την τοποικη σου στρατολογια/φρουραρχεια να σου πουν που και ποτε να πας να σε δουν οι στρατιωτικοι γιατροι μεχρι και 5 μερες πριν την ημ καταταξης. Δηλαδη θα σου πουν οτι μπορουν να σε δουν απο 28/10 και μετα για να περασεις απο επιτροπη και να σου δωσουν αναβολη.

Γενικα, με ενα τηλ θα λυθουν οι αποριες σου

54 λεπτά πριν, Kaseri33 είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω.Έχω χάσει το χρεωστικό χαρτί που μας δώσαν στην αρχή με τα ρούχα, θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Οχι, το εχουν και οι ιδιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

ΑΝ μπεις ΥΕΑ μπορείς να μονημοποιηθείς στον στρατό στο τέλος της θητείας σου ή όχι ;

Οχι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα πλέον. 
Σε περίπτωση που κηρυχθεί διαγωνισμός για μόνιμους (ΟΒΑ, ή οπως αλλιώς μπορει να τους βαφτίσουν στο μέλλον) μάλλον θα πάρεις παραπάνω μόρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...