Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, αν έχεις ένδειξη ΥΕΑ και δεν θέλεις να γίνεις δόκιμος, τι κάνεις? Είχε αθλήματα για να κοπείς αν θέλεις? 572 Μ/Κ ΤΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ και εγώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, mak2020 είπε

Καλησπέρα παιδιά, αν έχεις ένδειξη ΥΕΑ και δεν θέλεις να γίνεις δόκιμος, τι κάνεις? Είχε αθλήματα για να κοπείς αν θέλεις? 572 Μ/Κ ΤΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ και εγώ

Στους πιο πολλους εχει ενδειξη...απλα σε ενημερωνουν οτι μπορεις να δηλωσεις να γινεις δοκιμος. Δεν σημαινει οτι εισαι υποχρεωμενος

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stevesolid είπε

Καλη θητεια μαγκες! Παρουσιαζεται κανεις στο 565 στον Λαγο στον Εβρο;

Εγώ φίλε μου 9 Νοέμβρη. Αεροπορικώς σκέφτεσαι να πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Αλλάζει το σώμα μετά την κατανομή ξέρει κάποιος ;

Οδοντίατρος  έχω τελειώσει αλλά στο χαρτί κατάταξης αναγράφει πεζικό , αν είναι δυνατόν . (Φυσικά έχω δώσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά ) . 

Ε πώς να πάρουν οδοντίατρους στο υγειονομικό, αφού μπαίνουν εκεί όλα τα τοπικά μικροβύσματα. Στο πρώτο στρατόπεδο που πήγα, το ΥΓ αποτελούνταν - μεταξύ άλλων- από ντόπιους σερβιτόρους, φαναρτζήδες και 18χρονους αποφοίτους ΕΠΑΛ πληροφορικής.

 

10 ώρες πριν, mr.boor είπε

Καλησπέρα,

Μήπως έχει κανείς την λίστα με τα ρούχα που επιστρέφουμε; κάποιος που να απολύθηκε πρόσφατα. Επίσης, είναι υποχρεωτικό να κάνουμε εγγραφή στο efedros.gr πριν την απόλυση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ό,τι λέει το χρεωστικό σου αγαπητέ! Εμένα πχ έτυχε να ξεχάσουν να μου χρεώσουν το φούτερ, οπότε δεν το επέστρεψα. Σε ένα συφάνταρο είχαν χρεώσει εσωτερική επένδυση παντελονιού την οποία ποτέ δεν είχε λάβει, κι αφού τον γ@@@σταύρισαν οι αρχιλοχίες τη μέρα που παραδίδαμε ιματισμό (πριν 3 μήνες), τον κάλυψαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Renosgard είπε

Καλησπέρα, 

Και εγώ μπαίνω Τεθωρακισμένα στο 572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού (572 Μ/Κ ΤΠ) (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ). Λογικά εννοεί το στρατόπεδο Υπολοχαγού Βογιατζή. Έχετε καμία άποψη για το στρατόπεδο;

Και εγω εκει μπαίνω 10/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, selianx είπε

Χαχα, καλή μας θητεία!

Καλη μας θητεια παιδια παρουσιαζομαι και εγω  στο ιδιο στρατοπαιδο. Γνωριζει να μας πει κανεις πως ειναι στο στρατοπαιδο της Ροδου;

Επεξ/σία από tasos41997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εκει παρουσιαστικα και εγω τον Μαρτιο. Εκατσα 2 βραδια λογω των γεγονοτων με τους λαθρομεταναστες  και μας στειλαν αλλου για την βασικη εκπαιδευση. Απο τις ελαχιστες εντυπωσεις που ειχα θα πω οτι ηταν απλα οκ. Απο αποψη εγκαταστασεων οταν πηγα Προβατωνα Εβρου ηταν αρκετα καλυτερα. Βεβαια δεν ειχε ξεσπασει και ο κορονοιος ακομα οποτε δεν ξερω πως το χειριστηκαν μετα αυτο το θεμα. 

Μιας και έχεις περάσει από εκεί γνωρίζεις αν περνάς κινητό τηλέφωνο ή είναι αυστηρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω η διαδικασια για αναβολη ειναι ακομα η ιδια μεσω φρουραχειου? Πας μεχρι 5 μερες πριν, με σημειωμα καταταξης και  χαρτι γιατρου και ολα κομπλε? Δεν εχει αλλαξει κατι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mak2020 είπε

Μιας και έχεις περάσει από εκεί γνωρίζεις αν περνάς κινητό τηλέφωνο ή είναι αυστηρά?

περνας ναι, ο μοναδικος ελεγχος που εγινε ηταν για φαρμακα, ψαλιδια, σουγιαδες, κοπιδια, μαχαιρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Savvaskav1 είπε

Γεια σας παρουσιαζομαι τις 02/11/2020 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Εχω γνωματευση απο το κεντρο υγειας οχι απο νοσοκομειο λογω covid δεν θελω να παω. Ο γιατρος εχει γραψει ΔΜΣ ανω των 43 δηλαδη νοσογονο παχυσαρκια και μου ειπε οτι δικαιουμαι σιγουρα αναβολη κι εγω για αναβολη παω,δεν μπορω να υπηρετησω λογω κουρασης που νιωθω και πονους στα ποδια και στην μεση. Ξερει κανεις αν οντως θα την παρω ή θα εχω καποιο προβλημα?

Επειδή ειναι η τρίτη φορά που ρωτάς, θα γινω λίγο υπερβολικος: Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να υπηρετήσεις. Στοιχιματίζω ότι θες.
Για να καταλάβεις πόσο μικρή ειναι η πιθανότητα: Ειναι η τρίτη φορά που ρωτάς αγχωμένος ενώ σου έχουμε εξηγήσει την διαδικασία και το οτι θα πάρεις Ι5. Και ο πιο ετοιμοπόλεμος Pάμπο να ήσουν, πάλι δεν θα υπηρετούσες λόγω υπερβολικού άγχους.

Ηρέμησε. Δεν θα πάς.

Αυτο που πρέπει να σκέφτεσαι ειναι αν θα πας στο φρουραρχείο πριν την ημέρα κατάταξης για να σε δει γιατρός, ή αν θα πας στο στρατόπεδο και θα πάρεις την αναβολή απο εκεί.

14 ώρες πριν, Andy είπε

Να φανταστω η διαδικασια για αναβολη ειναι ακομα η ιδια μεσω φρουραχειου? Πας μεχρι 5 μερες πριν, με σημειωμα καταταξης και  χαρτι γιατρου και ολα κομπλε? Δεν εχει αλλαξει κατι ετσι?

Δεν νομίζω να μπορεί να απαντήσει κανείς συγκεκριμένα, καθώς οι υπηρεσίες (και περισσότερο το νοσοκομείο που θα σε δεί) υποχρεούνται να συμφωνούν με τα μέτρα covid τα οποία πλέον αλλάζουν απο περιφέρεια σε περιφέρεια και απο μέρα σε μέρα. 

Γενικά, πάντως, αυτό ισχύει. Καλό θα ήταν να πάρεις ενα τηλέφωνο την στρατολογία σου την τελευτέα εβδομάδα (για να έχουν και αυτοι τις τελευταίες πληροφορίες) και να ρωτήσεις.

Επεξ/σία από Skrobo
Πάμπο = Ράμπο
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να μπει κάποιος οδηγός στο στρατο;  (γινεται αν εχεις μυωπία;)  

Πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα;

Τα τελευταία 3 χρονια οδηγω αυτοκινητο της οικογενειας (μανας :P ) με αυτοματο σασμαν και το εχω ενα αγχος σε περιπτωση που μου προταθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιαζομαι στο 565 ΤΠ/ΕΟΔ (Λαγος) και μενω Θεσσαλονικη. Ξερει κανεις πως μπορω να μετακινηθω διχως χρηματικη επιβαρυνση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...