Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, phanispal είπε

Σε όποιον φαίνεται άκυρη η θητεία στα 18, μάλλον απλά ψάχνει τρόπο να τη γλιτώσει και να μην πάει καθόλου.

Δε γίνεται να λες μην πω τι περί μειωμένου ανταγωνισμού έναντι των γυναικών αν μπεις στη σχολή στα 19 αντί στα 18.

Αλλά άντε πες ΟΚ, δεν μπαίνεις στα 18 και πας απευθείας στη σχολή για να παίξεις στα ίσια τις γυναίκες. Πότε θα πας στρατό;

Αν η απάντηση είναι ποτέ, πάσο.

Αν δεν είναι και πας π.χ. στα 22 ή στα 24 ή στα 27, δε θα χάσεις έδαφος απ' τις συνομήλικες γυναίκες; Κοροϊδευόμαστε;

Αν έχεις σε κάτι δίκιο είναι ότι η συζήτηση θα έπρεπε να αφορά την κατάργηση της θητείας και όχι τη στράτευση στα 18.

Τώρα το ότι έσπευσες να αποκαλέσεις "μη πω τι" το επιχείρημα του ανταγωνισμού δείχνει ότι δεν έχεις κανένα απολύτως επιχείρημα. 

Δεν χάνεις μόνο 1 χρόνο. Δεν θα πας στρατό αμέσως μετά το σχολείο και δεν θα πας στην σχολή αμέσως μετά τον στρατό. Άρα χάνεις 1.5 χρόνο, αρχικά. Μετά υποτίθεται ότι το σχολείο σε προετοιμάζει για την σχολή. Οπότε θα πας χειρότερα προετοιμασμενος, άρα μεγαλύτερες οι πιθανότητες να χάσεις μαθήματα ακόμα και εξάμηνα. Άρα λοιπόν μπορείς να χάσεις αρκετά χρόνια. 

Το θέμα είναι ότι εστιάζεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος. Προφανώς και η στράτευση στα 18 δεν γίνεται για το καλό του φαντάρου. Αυτό έλειπε άλλωστε. 

Γίνεται για να ικανοποιηθεί αρχικά συγκεκριμένο πολιτικό ακροατήριο, και δεύτερον επειδή 18χρονα παιδιά είναι πιο εύκολα χειραγωγησιμα. Μπορείς ευκολότερα να κάνεις πλύση εγκεφάλου με εθνικιστικες μπουρδες από ότι σε έναν καλλιεργημενο απόφοιτο πανεπιστημίου. 

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

η συζήτηση θα έπρεπε να αφορά την κατάργηση της θητείας και όχι τη στράτευση στα 18

Αν και δε μπορώ να πω ότι τάσσομαι 100% υπέρ της θητείας, πώς ακριβώς έχει στο μυαλό σου την κατάργησή της;

Θα μείνουν μόνο τα υπάρχοντα στελέχη; Θα προσληφθούν κι άλλοι; Και μετά τι;

6 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Τώρα το ότι έσπευσες να αποκαλέσεις "μη πω τι" το επιχείρημα του ανταγωνισμού δείχνει ότι δεν έχεις κανένα απολύτως επιχείρημα.

Ενώ ήταν επιχείρημα ο ανταγωνισμός με τις γυναίκες, οι οποίες με τη σειρά τους αργότερα θα μείνουν τουλάχιστον 1 χρόνο πίσω λόγω εγκυμοσύνης/μητρότητας. Και τι έγινε;

Δηλαδή αν πάνε κι αυτές θα αισθανθείς πιο άνετος;

10 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Δεν χάνεις μόνο 1 χρόνο. Δεν θα πας στρατό αμέσως μετά το σχολείο και δεν θα πας στην σχολή αμέσως μετά τον στρατό. Άρα χάνεις 1.5 χρόνο, αρχικά. Μετά υποτίθεται ότι το σχολείο σε προετοιμάζει για την σχολή. Οπότε θα πας χειρότερα προετοιμασμενος, άρα μεγαλύτερες οι πιθανότητες να χάσεις μαθήματα ακόμα και εξάμηνα. Άρα λοιπόν μπορείς να χάσεις αρκετά χρόνια.

Υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος:

1. Μεγάλη μερίδα φοιτητών χάνουν ούτως ή άλλως μαθήματα και εξάμηνα απλά επειδή κωλοβαράνε ή για χίλιους άλλους λόγους, άσχετους με το στρατό.

2. Κάποιοι βγαίνουν απ' το κωλοχανείο του στρατού με έστω και λίγο περισσότερο μυαλό στο κεφάλι τους.

15 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Το θέμα είναι ότι εστιάζεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος. Προφανώς και η στράτευση στα 18 δεν γίνεται για το καλό του φαντάρου. Αυτό έλειπε άλλωστε.

Δεν εξέτασα τις προθέσεις της κυβέρνησης. Θεωρώ όμως ότι για τους περισσότερους είναι καλύτερα να τελειώνουν στα 19 τους, παρά στα 25 τους και στα 35 τους.

20 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

[...]και δεύτερον επειδή 18χρονα παιδιά είναι πιο εύκολα χειραγωγησιμα. Μπορείς ευκολότερα να κάνεις πλύση εγκεφάλου με εθνικιστικες μπουρδες από ότι σε έναν καλλιεργημενο απόφοιτο πανεπιστημίου. 

Σε ένα βαθμό μπορεί και να ισχύει.

Ισχύει όμως και ότι υπάρχουν 18χρονα που δεν χειραγωγούνται στο στρατό, όπως και ότι υπάρχουν φοιτητές χωμένοι σε πολιτικές παρατάξεις (που δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απ' τον εκ του στρατού χειραγωγημένο), και γενικά δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο.

Σε τελική ανάλυση, πες ότι δε γουστάρεις να πας, ειδικά στην ηλικία που είσαι τώρα που χτίζεις το μέλλον σου και άσε τα σαθρά επιχειρήματα.

Εσύ με τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά λογικά δεν υπάρχει κάποιο νόημα να εκπληρώσεις τη θητεία σου, μπορεί να έχεις άλλους τρόπους να προσφέρεις στη χώρα. Κι εγώ μαζί σου να μην πας, δεν είμαι από εκείνους που θέλουν να πηγαίνουν όλοι ανεξαιρέτως.

Δε νομίζω ότι είσαι ο μέσος όρος όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Αν και δε μπορώ να πω ότι τάσσομαι 100% υπέρ της θητείας, πώς ακριβώς έχει στο μυαλό σου την κατάργησή της;

Θα μείνουν μόνο τα υπάρχοντα στελέχη; Θα προσληφθούν κι άλλοι; Και μετά τι;

Όπως ακριβώς γίνεται σε όλες τις δυτικοευρωπαϊκές χώρες που έχουν καταργήσει την θητεία

Αναφορά σε κείμενο

Ενώ ήταν επιχείρημα ο ανταγωνισμός με τις γυναίκες, οι οποίες με τη σειρά τους αργότερα θα μείνουν τουλάχιστον 1 χρόνο πίσω λόγω εγκυμοσύνης/μητρότητας. Και τι έγινε;

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Όσο είναι έγκυος η γυναίκα εργάζεται καινονικά και προστατεύεται έως και 2  χρόνια μετά την γέννα (έχει σίγουρη την εργασία της για 3 χρόνια δηλαδή). Η άδεια τοκετού είναι 40 ημέρες (ημερολογιακές) πριν τον τοκετό και 50 μετά (για τις οποίες πληρώνεται), όχι ένας χρόνος. Στην πράξη μια έγκυος βάζει τον γιατρό να γράψει επαπειλούμενη εγκυμοσύνη, παίρνει συνεχόμενες αναρρωτικές και κάνει ζωάρα στο σπίτι ενώ πληρώνεται απο το ΙΚΑ. Απο εκεί και πέρα όπως υπάρχει άδεια μητρότητας, υπάρχει και η άδεια πατρότητας (όπου πάλι πληρώνεσαι απο τον ΟΑΕΔ). Είναι επιλογή του ζευγαριού ποιός θα την πάρει αν θα την πάρει κανείς. Για να μην παρεξηγηθώ, πολύ καλά κάνουν και υπάρχουν όλα αυτά, και να υπήρχαν ακόμα περισσότερα.
Το πιο σημαντικό, δεν υπαρχει καμία νομοθετημένη  υποχρέωση που σου επιβάλλει να κάνεις παιδιά υπο την απειλή διοικητικών και ποινικών κυρώσεων.  Πάει λοιπόν αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

Δηλαδή αν πάνε κι αυτές θα αισθανθείς πιο άνετος;

Τι ανέφερα πριν, εστιάζεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος; Ακριβώς αυτό. Το επιχείρημα που ειπώθηκε για την θητεία στα 18 είναι ότι έτσι υποτίθεται διασφαλίζει κοινωνική ισότητα, το οποίο φυσικά είναι άκυρο γιατί δεν γίνεται να έχεις κοινωνική ισότητα όσο οι άνδρες έχουν μια υποχρέωση που δεν έχουν οι γυναίκες. Προς εκεί πήγαινε το επιχείρημα λοιπόν. 
Επίσης, αν είναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος εξ'ανατολάς και είμαστε τόσο απελπισμένοι για την στελέχωση των μονάδων, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπηρετήσουν οι γυναίκες. Δεν χρειάζονται όλα τα πόστα μυϊκή δύναμη και αντοχή.
Ξαναλέω, εγω θέλω την κατάργηση, αλλά όποιος τάχα μου επιθυμεί ισότητα και δικαιοσύνη οφείλει να απαιτήσει την στράτευση των γυναικών.

Αναφορά σε κείμενο

 

Υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος:

1. Μεγάλη μερίδα φοιτητών χάνουν ούτως ή άλλως μαθήματα και εξάμηνα απλά επειδή κωλοβαράνε ή για χίλιους άλλους λόγους, άσχετους με το στρατό.

2. Κάποιοι βγαίνουν απ' το κωλοχανείο του στρατού με έστω και λίγο περισσότερο μυαλό στο κεφάλι τους.

 

1. Αυτό δεν δικαιολογεί νομοθέτηση που τους υποχρεώνει να βρίσκονται σε μόνιμο μειονέκτημα σε σχέση με τις γυναίκες. Η πολιτεία οφείλει όσο μπορεί να βάζει όλες τις κοινωνικές ομάδες στην ίδια γραμμή εκκίνησης. Το πόσο γρήγορα θα τρέξει ο άλλος είναι δικό του θέμα. Δεν γίνεται να δίνεις εξ'όρισμού 10 δευτερόλεπτα πέναλτυ στους άνδρες επειδή "έτσι κ αλλιώς βαριούνται".

2. Ρόλος του στρατού δεν είναι η διαπαιδαγώγηση, ή μήπως στην πραγματικότητα είναι;  Για να μάθουν να πολεμάνε τον Τούρκο δεν πάνε εκεί; Η μήπως πάνε για να μάθουν να είναι υπάκοοι, να ακούνε εντολές, να μην είναι αντιδραστικοί, να είναι πιο χειραγωγήσιμοι, να απωλέσουν την προσωπικότητά τους και να λειτουργούν ως πιόνια, να τους εμποτίσουν με εθνικιστικές ιδέες;

Αναφορά σε κείμενο

Δεν εξέτασα τις προθέσεις της κυβέρνησης. Θεωρώ όμως ότι για τους περισσότερους είναι καλύτερα να τελειώνουν στα 19 τους, παρά στα 25 τους και στα 35 τους.

Μα εδώ είναι όλο το ζουμί; Γιατί το κάνουμε; Για το αξιόμαχο του στρατεύματος; Για να βελτιώσουμε τις συνθήκες του φαντάρου; Η για να απευθυνθούμε σε ακροατήριο το οποίο έχουμε πουλήσει, και σύντομα θα ξαναπουλήσουμε σε άλλα εθνικά θέματα; Εδώ είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης.
Σε προσωπικό επίπεδο όχι, είναι σαφέστατα καλύτερα να τελειώνεις μετά το Πανεπιστήμιο. Αφ'ενός γιατί θα πας καλύτερα προετοιμασμένος στο Πανεπιστήμιο και άρα αυξάνεις τις πιθανότητές σου να μην χάσεις εξάμηνα, αφετέρου γιατί δυνητικά θα μπορούσες σε ένα σοβαρό στράτευμα να αξιοποιηθούν οι γνώσεις σου (όπως ήδη γίνεται για παράδειγμα στους Ιατρούς) στις οποίες παράλληλα εξασκείσαι. Τώρα αν αυτό ΔΕΝ το κάνει το στράτευμα για τον Χ, Ψ λόγο, δεν αφορά την αντικειμενικότητα του επιχειρήματος.

Αναφορά σε κείμενο

Ισχύει όμως και ότι υπάρχουν 18χρονα που δεν χειραγωγούνται στο στρατό, όπως και ότι υπάρχουν φοιτητές χωμένοι σε πολιτικές παρατάξεις (που δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απ' τον εκ του στρατού χειραγωγημένο), και γενικά δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο.

Ένα κακό δεν νομιμοποιεί ένα άλλο κακό. Οι πολιτικές παρατάξεις έτσι όπως λειτουργούν καταστρέφουν το Πανεπιστήμιο. Ας αναθεωρηθεί η λειτουργία τους ή ας σταματήσει τελείως. Το ίδιο και με την θητεία.

Αναφορά σε κείμενο

Σε τελική ανάλυση, πες ότι δε γουστάρεις να πας, ειδικά στην ηλικία που είσαι τώρα που χτίζεις το μέλλον σου και άσε τα σαθρά επιχειρήματα.

Τι σχέση έχει πως το βλέπω εγώ προσωπικά. Συζητάμε για το αν αντικειμενικά υπάρχει λόγος να υπάρχει η θητεία, και μέχρι τώρα όλα σου τα αντεπιχειρήματα δεν έχουν καμία λογική βάση και είναι ξεκάθαρα whataboutism.

Αναφορά σε κείμενο

Εσύ με τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά λογικά δεν υπάρχει κάποιο νόημα να εκπληρώσεις τη θητεία σου, μπορεί να έχεις άλλους τρόπους να προσφέρεις στη χώρα. Κι εγώ μαζί σου να μην πας, δεν είμαι από εκείνους που θέλουν να πηγαίνουν όλοι ανεξαιρέτως.

Ε μα εδώ είναι όλο το ζουμί. Αξιοποίησε τους επιστήμονες οι οποίοι μπορούν να δημιουργήσουν πολλαπλασιαστικά οφέλη. Τον γιατρό τον θέλεις να κάνει αγγαρία στον στρατό, ή να σώζει ασθενείς με COVID εκεί έξω; Τον Software Engineer τον θέλεις να κάνει γόπινγκ ή να εργάζεται remote με εταιρείες του εξωτερικού που πληρώνουν χοντρά  και να φέρνει χρήμα μέσα στην χώρα; Όλους αυτούς τους επιστήμονες τους θέλεις στην αγορά εργασίας να δημιουργούν πλούτο, να παράγουν φόρους με τους οποίους μπορείς να προσλάβεις επαγγελματίες και να τους κάνεις "κομάντα" όπως ειπώθηκε παραπάνω.

 

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω το θέμα εξαντλήθηκε τουλάχιστον σε ότι αφορά εμένα. Ο καθένας τις απόψεις του μάλλον έχει παγιωμένες. Προσωπικά δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση για ένα θέμα το οποίο έχει χιλιοσυζητηθεί, να μην χαλάσει και ένα thread απο το οποίο ο κόσμος θέλει να πληροφορηθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

2. Ρόλος του στρατού δεν είναι η διαπαιδαγώγηση, ή μήπως στην πραγματικότητα είναι;  Για να μάθουν να πολεμάνε τον Τούρκο δεν πάνε εκεί; Η μήπως πάνε για να μάθουν να είναι υπάκοοι, να ακούνε εντολές, να μην είναι αντιδραστικοί, να είναι πιο χειραγωγήσιμοι, να απωλέσουν την προσωπικότητά τους και να λειτουργούν ως πιόνια, να τους εμποτίσουν με εθνικιστικές ιδέες;

To χανεις εδω, γιατι δεν πιστευω οτι ειμαστε τοσο φασιστοκρατος ή ολοι οι στρατοι του κοσμου υπαρχουν για να περνανε τις εθνικιστικες τους ιδεες στους πολίτες- πιόνια τους (και σε αυτους που δεν ειναι υποχρεωτικος τι γιενται). Αμα ειναι ετσι ζουμε τοτε παγκοσμίως σε τετοιο καθεστως σε στυλ, οπου υπαρχει κανη οπλου δλδ υπαρχει και τετοια ιδεολογια; Απο τον στρατο της Ελβετίας και της Σουηδίας μεχρι τους πολεμαρχους της Αφρικής με τα χρυσα καλασνικοφ και δοντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Μου 'ρθε χαρτί κατάταξης για 9/11, τα μέσα που πηγαίνουν εκείνη τη μέρα στο νησί δεν εξυπηρετούν. Υπάρχει πλοίο που φεύγει το βράδυ της ίδια μέρας και φτάνει το πρωί της επόμενης. Πήρα Στρατολογική Υπηρεσία, με παρέπεμψαν στο Φρουραρχείο της περιοχής, το οποίο φυσικά και δεν εξυπηρετεί τηλεφωνικώς. Πήγα από κει έφαγα άκυρο από τους φαντάρους στη πύλη, οι όποιοι μου είπαν να πάω από 4/11 (Τετάρτη, δηλαδή 3 εργάσιμες πριν την κατάταξη) που μου φάνηκε τελείως κουλό. Να 'ταν από Δευτέρα 2/11 να πώ πάει και έρχεται. Και αν γίνει καμιά στραβή και δεν εξυπηρετηθείς; Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα ή αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, ή απλά οι φαντάροι δεν ήταν πλήρως ενημερωμένοι. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasmak είπε

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Μου 'ρθε χαρτί κατάταξης για 9/11, τα μέσα που πηγαίνουν εκείνη τη μέρα στο νησί δεν εξυπηρετούν. Υπάρχει πλοίο που φεύγει το βράδυ της ίδια μέρας και φτάνει το πρωί της επόμενης. Πήρα Στρατολογική Υπηρεσία, με παρέπεμψαν στο Φρουραρχείο της περιοχής, το οποίο φυσικά και δεν εξυπηρετεί τηλεφωνικώς. Πήγα από κει έφαγα άκυρο από τους φαντάρους στη πύλη, οι όποιοι μου είπαν να πάω από 4/11 (Τετάρτη, δηλαδή 3 εργάσιμες πριν την κατάταξη) που μου φάνηκε τελείως κουλό. Να 'ταν από Δευτέρα 2/11 να πώ πάει και έρχεται. Και αν γίνει καμιά στραβή και δεν εξυπηρετηθείς; Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα ή αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, ή απλά οι φαντάροι δεν ήταν πλήρως ενημερωμένοι. Ευχαριστώ.

Αδερφέ και εγώ στην ίδια μοίρα ήμουν και σήμερα εξυπηρετήθηκα από το φρουραρχείο της περιοχής μου. Νομίζω πολύ μπερδεύουν αυτό το "5 ημέρες πριν", που είναι για αναβολή μέσω φρουραρχείου, με την έκδοση των Κ.Ε. Βέβαια δώρον-άδωρον που πήρα τις Κ.Ε  "νωρίς" μιας και η εταιρεία δε κλείνει τηλεφωνικά εισητήρια, σου λέει έλα όσο πιο νωρίς μπορείς και αν βρεις θέση, μπαίνεις.

Να μην εξυπηρετηθείς δε παίζει, δίνεις ταυτότητα και σημείωμα κατάταξης και θα σου δώσει τη/τις Κ.Ε εντός μερικών λεπτών.

Δοκίμασε να μην παίρνεις τηλ απευθείας στο φρουραρχείο, αλλά στο τηλέφωνο του στρατόπεδου που (αν) βρίσκεται το φρουραρχείο και να τους ζητάς να σε συνδέσουν. Εγώ αυτό έκανα, μιας και με τον πρώτο τρόπο είχα 4 αποτυγχημένες προσπάθειες να μιλήσω μαζί τους, ενώ με τον δεύτερο αμέσως είχα ανταπόκριση (μπορεί να είναι και τυχαίο, απλά μου το πρότεινε παλαιός).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2020 στις 3:38 ΜΜ, SabotazNic είπε

Επικοινωνησε με την τοποικη σου στρατολογια/φρουραρχεια να σου πουν που και ποτε να πας να σε δουν οι στρατιωτικοι γιατροι μεχρι και 5 μερες πριν την ημ καταταξης. Δηλαδη θα σου πουν οτι μπορουν να σε δουν απο 28/10 και μετα για να περασεις απο επιτροπη και να σου δωσουν αναβολη.

Γενικα, με ενα τηλ θα λυθουν οι αποριες σου

Οχι, το εχουν και οι ιδιοι. 

Παιδια παρουσιαζομαι 02/11 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Επειδη μενω Κερκυρα και δεν οδηγαω θα παω με τον πεθερο μου με αυτοκινητο. Τι ισχυει τωρα με το lockdown στην Θεσσαλονικη? Θα εχουμε θεμα? Επισης γιατι παω για αναβολη θα φυγουμε την 1η του μηνα το βραδυ για να ειμαι απο νωρις στο στρατοπεδο

Επεξ/σία από Savvaskav1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Savvaskav1 είπε

Παιδια παρουσιαζομαι 02/11 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Επειδη μενω Κερκυρα και δεν οδηγαω θα παω με τον πεθερο μου με αυτοκινητο. Τι ισχυει τωρα με το lockdown στην Θεσσαλονικη? Θα εχουμε θεμα?

Δεν εχεις καποιον περιορισμο ως προς την μετακινηση. Ακομα και να μπει σε lockdown η Κερκυρα/Θεσσαλονικη, φευγεις κανονικα με το χαρτι καταταξης. Το αν ειναι σε επιπεδο 4 ενδιαμεσοι νομοι (πχ Κοζανης και αρα κομματι Εγνατιας) δεν σε νοιαζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Παρουσιαζομαι 9/11 στην Κω και θα φυγω με πλοιο την προηγουμενη μερα το οποιο φτανει 12 το βραδυ στο νησι. Το ερωτημα ειναι θα πρεπει να κλεισω δωματιο και να παω το πρωι να παρουσιαστω ή θα μας πανε κατευθειαν στο στρατοπεδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω για τους ΟΒΑ.Οι ΟΒΑ πάνε εκκει όπου υπηρέτησαν ; Και άν κάποιος έχει πάρει μετάθεση ενδοχώρα τι ισχυεί;τον πάνε εκκει που έχει απολυθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...