Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση σοβαρή θα θα ήθελα ξανά την βοήθεια σας.

Μπαίνω Α ΕΣΣΟ 2021

Επειδή θέλω να παρουσιάσω και διπλωματική εργασία αν μπορέσω στην σχολή τον Φεβρουάριο έχω την εξής απορία

 

 Έστω ότι μπαίνουμε 10 Ιανουαρίου. Πόσες μέρες θα κάτσω μέσα περίπου μέχρι την ορκομωσία;  Και πόσες μέρες άδεια παίρνουμε μετά την ορκομωσία; 

 

Ξέρει κάποιος ; Θέλω να ξέρω στο περίπου για να υπολογίσω τα περί της σχολής

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από xorotaktis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Θα κάτσεις 2-3 βδομάδες και μετά την ορκομωσία είναι 10 μέρες άδεια. Τώρα όμως με τον ιό κανείς δε σου λέει ότι θα δωθούν οι άδειες της ορκωμοσίας, ή άδειες γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες με τις καταστάσεις επιβίβασης και την επιλογή μεταφορικού μέσου τι παίζει; Συγκεκριμένα, για Ρόδο υπάρχει η Blue Star η οποία κάνει ~15ώρες και η Aegeon Pelagos που κάνει ~25ώρες. Η διαφορά του εισιτηρίου είναι 6€, πρέπει αναγκαστικά να πάω με την φθηνότερη και ας κάνει tour 10 έξτρα ωρών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Δεν είναι σίγουρο οι μέρες; Αλλοι κάθονται 2 βδομάδες άλλοι 3;

Εξαρτάται πότε θα παρουσιαστείς. Δεν παρουσιάζονται όλοι την ίδια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Δεν είναι σίγουρο οι μέρες; Αλλοι κάθονται 2 βδομάδες άλλοι 3;

Ο κανόνας είναι ότι την 3η Παρασκευή από την εβδομάδα κατάταξης θα είναι και η ορκωμοσία. Δηλαδή αν εσύ μπεις πχ Δευτέρα 11 Ιανουαρίου (Σ/Κ αν δεν κάνω λάθος δεν γίνονται κατατάξεις), η ορκωμοσία θα είναι Παρασκευή 30 του μήνα.

Σαφώς και κάτι τέτοιο μπορεί να αλλάξει αν προκύψει κάποιο θέμα. Η άδεια ορκωμοσίας είναι 10 μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Λοιπον ειχα παρουσιαστει με την Β ΕΣΣΟ 2020 και επειδη δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να υπηρετησω μου εδωσαν μια εξαμηνη αναβολη. Τωρα παρουσιαζομαι τις 02/11 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Λοιπον μολις πηρα την αναβολη μου ετυχε κατι πολυ δυσαρεστο σε εμενα και στην γυναικα μου και απο ολα αυτα που περασαμε τελος παντων, ημασταν σε αθλια κατασταση πηρα παρα πολλα κιλα, ειμαι 1,85 με 150 κιλα, μου ειπαν οτι δικαιουμαι αναβολη αλλα γενικα εγω δεν ειμαι σε κατασταση να υπηρετησω με αυτο που περασαμε. Δευτερον μολις σημερα μαθαμε οτι η γυναικα μου ειναι εγκυος 2 μηνων και γενικα οπως καταλαβαινετε τα εξοδα θα ειναι παρα πολλα απο εδω και περα και συν οτι η γυναικα μου δεν δουλευει και δεν εχουμε στηριξη απο κανεναν δεν γινεται να υπηρετησω και να την αφησω μονη της, δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω το παιδι μου στην ουσια νηστικο για κανεναν. Τριτον μολις ημουν 15 χρονων ειχα ενα τροχαιο με το μηχανακι που ειχα διαλυσει το χερι μου στην ουσια ειχα παθει ανοικτο καταγμα χιλιοστα απο τον αγκωνα, απο τοτε δεν μπορω να το τεντωσω, δηλαδη φτανει ως καποιο σημειο και μετα τελος αλλα συν οτι εχω πολλους πονους και γενικα δεν εχω δυναμη στο χερι αυτο αλλα ειδικα χειμωνα με διαλυει. Λοιπον ξερω οτι μονιμο προβλημα στο χερι ειναι Ι5 και η παχυσαρκια με πανω απο 7/10 απο το κανονικο ειναι κι αυτο Ι5 αλλα εγω θελω να ρωτησω, γινεται να παρω κατευθειαν απαλλαγη αν τα πω ολα αυτα; Λετε να μου την δωσουν ή απλα αναβολη; Θελω να τελειωνω γενικα. Ξερει καποιος να απαντησει; Ευχαριστω εκ των προτερων. Συγνωμη που σας εχω πρηξει γενικα εδω μεσα αλλα εχω αγχωθει πολυ με ολο αυτο το θεμα. Εψαξα ολα τα Ι5 απο το ΦΕΚ και ειδα για το χερι μου. Συγνωμη και ευχαριστω για την βοηθεια σας παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Savvaskav1 είπε

Γεια σας παιδια. Λοιπον ειχα παρουσιαστει με την Β ΕΣΣΟ 2020 και επειδη δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να υπηρετησω μου εδωσαν μια εξαμηνη αναβολη. Τωρα παρουσιαζομαι τις 02/11 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Λοιπον μολις πηρα την αναβολη μου ετυχε κατι πολυ δυσαρεστο σε εμενα και στην γυναικα μου και απο ολα αυτα που περασαμε τελος παντων, ημασταν σε αθλια κατασταση πηρα παρα πολλα κιλα, ειμαι 1,85 με 150 κιλα, μου ειπαν οτι δικαιουμαι αναβολη αλλα γενικα εγω δεν ειμαι σε κατασταση να υπηρετησω με αυτο που περασαμε. Δευτερον μολις σημερα μαθαμε οτι η γυναικα μου ειναι εγκυος 2 μηνων και γενικα οπως καταλαβαινετε τα εξοδα θα ειναι παρα πολλα απο εδω και περα και συν οτι η γυναικα μου δεν δουλευει και δεν εχουμε στηριξη απο κανεναν δεν γινεται να υπηρετησω και να την αφησω μονη της, δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω το παιδι μου στην ουσια νηστικο για κανεναν. Τριτον μολις ημουν 15 χρονων ειχα ενα τροχαιο με το μηχανακι που ειχα διαλυσει το χερι μου στην ουσια ειχα παθει ανοικτο καταγμα χιλιοστα απο τον αγκωνα, απο τοτε δεν μπορω να το τεντωσω, δηλαδη φτανει ως καποιο σημειο και μετα τελος αλλα συν οτι εχω πολλους πονους και γενικα δεν εχω δυναμη στο χερι αυτο αλλα ειδικα χειμωνα με διαλυει. Λοιπον ξερω οτι μονιμο προβλημα στο χερι ειναι Ι5 και η παχυσαρκια με πανω απο 7/10 απο το κανονικο ειναι κι αυτο Ι5 αλλα εγω θελω να ρωτησω, γινεται να παρω κατευθειαν απαλλαγη αν τα πω ολα αυτα; Λετε να μου την δωσουν ή απλα αναβολη; Θελω να τελειωνω γενικα. Ξερει καποιος να απαντησει; Ευχαριστω εκ των προτερων. Συγνωμη που σας εχω πρηξει γενικα εδω μεσα αλλα εχω αγχωθει πολυ με ολο αυτο το θεμα. Εψαξα ολα τα Ι5 απο το ΦΕΚ και ειδα για το χερι μου. Συγνωμη και ευχαριστω για την βοηθεια σας παντα

Θα πάρεις αναβολή για ένα διάστημα (6 μήνες /12 μήνες / 24 μήνες αναλόγος την πάθηση, η παχυσαρκία ειναι 24μήνη) και με το πέρας αυτής θα σου ξαναέρθει σημέιωμα κατάταξης. Θα κάνεις την ίδια διαδικασία μέχρι να συμπληρώσεις 24 μήνες αναβολών (στην δικιά σου περίπτωση δλδ, μια φορά). Την επόμενη φορά που θα πρέπει να παρουσιαστείς και δεν θα είσαι κατάληλος, θα πάρεις απαλλαγή.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Savvaskav1 είπε

Καλως δηλαδη απαλλαγη δεν παιζει ετσι? Αρα ζηταω 24μηνη αναβολη?

Απαλλαγή δεν παίρνει κανείς αν δεν έχει φουλ σοβαρό πρόβλημα υγείας (που και εκεί παίζει, δεν γνωρίζω, φαντάζομαι ότι απλά ξανά κάνουν την διαδικασία αναβολής και απλά βγαίνουν ι5). Πας τώρα, σε βλέπουν, λες και όλα τα παραπάνω και ανέφερε και για ψυχίατρο αν θες. Θα πάρεις αναβολή. Σε 2 χρόνια ξανά πας. Αν έχεις χάσει κιλά, μπορείς να κυνηγήσει ψυχολογικούς λόγους για να βγεις ι5. Αλλιώς θα μπεις 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αρα πρωτα αναβολη. Ναι αλλα ειχα παρει μια εξαμηνη για ψυχολογικους στην ουσια για οικονομικους. Τωρα για την παχυσαρκια ποσο θα μου δωσουν? 18μηνη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Savvaskav1 είπε

Ωραια αρα πρωτα αναβολη. Ναι αλλα ειχα παρει μια εξαμηνη για ψυχολογικους στην ουσια για οικονομικους. Τωρα για την παχυσαρκια ποσο θα μου δωσουν? 18μηνη? 

Δεν γνωρίζω. Επίσης μπορείς να πας νωρίτερα σε φρουραρχείο (πρώτα να επικοινωνήσεις μέσω τηλ) για να μην τρέχεις εκεί που παρουσιάζεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παχυσαρκια ειναι διετης στο φεκ ετσι γραφει. Δεν υπαρχει φρουραρχειο στην Κερκυρα. Επισης με το στρατοπεδο ξεμπερδευεις σε 5 με 6 ωρες 

Επισης και κατι αλλο? Κανουν τεστ  covid σε οσους ειναι για αναβολη? Γιατι καπου ειχα ακουσει οτι στην καταταξη κανουν τεστ

Επεξ/σία από Savvaskav1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, selianx είπε

Παίδες με τις καταστάσεις επιβίβασης και την επιλογή μεταφορικού μέσου τι παίζει; Συγκεκριμένα, για Ρόδο υπάρχει η Blue Star η οποία κάνει ~15ώρες και η Aegeon Pelagos που κάνει ~25ώρες. Η διαφορά του εισιτηρίου είναι 6€, πρέπει αναγκαστικά να πάω με την φθηνότερη και ας κάνει tour 10 έξτρα ωρών;

Μπορείς νομίζω να πληρώσεις τη διαφορά ή ίσως δεν χρειάζεται καν αυτό. Τράβα ρώτα στον Πειραιά στο πρακτορείο της εταιρείας

Επεξ/σία από Pankar95
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να μου πειτε αν αξιζει να παω ειδικες δυναμεις αν στοχευω για στρατιωτικη σχολη οπως ειναι η Ευελπιδων ή και αστυνομια διοτι φετος δινω πανελληνιες... Επισης μπορειτε να μου πειτε ποσους μηνες παραπανω  θα κανω την θητεια μου στις ειδικες δυναμεις εφοσον αποφασισω να παω;Ευχαριστω εκ των προτερων

επισης οταν συμπληρωσω το δελτιο απογραφης και υποβαλλω την αιτηση επιλεγοντας να ενταχθω πχ στον στρατο ξηρας και καποια στιγμη αποφασισω να αλλαξω και να παω στους αλεξιπτωτιστες γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...