Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες έχει κάνει κανείς θητεία με φακούς επαφής; παλεύεται η φάση;

φοράω χρόνια φακούς και θέλω να πιστεύω πως με αντισηπτικά και λίγη προσοχή θα βγει η θητεία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους & καλή χρονιά!

Παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο, Ειδικές Δυνάμεις,κατι που ήθελα κ συγκεκριμένα ήθελα αλεξιπτωτιστές.. έχουμε γνώμες για το στρατόπεδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, snusxd είπε

Μάγκες έχει κάνει κανείς θητεία με φακούς επαφής; παλεύεται η φάση;

φοράω χρόνια φακούς και θέλω να πιστεύω πως με αντισηπτικά και λίγη προσοχή θα βγει η θητεία... 

Καλησπερα και καλη χρονια.

Στο 2ο μισο της θητειας μου εβαλα τους φακους στη μοναδα. 2009

Το βασικο ηταν οτι οι σιλικονης υδρογελης μπορουσαν να μεινουν στο ματι πανω απο βδομαδα ( τοτε ελεγαν οτι και 12-14 μερες μπορουν να μεινουν maximum).. Τους εβαζα Δευτερα πρωι και τους εβγαζα Κυριακη βραδυ..  Φουλ αεροδιαπερατοι φακοι.

Το τρελο ηταν οτι δεν ενιωθα καν οτι τους φοραω. Κοιμομουν και ξυπνουσα οπως οταν δεν ειχα μυωπια κ αστιγματισμο, μου ελυσαν τα χερια...

Δε στο συνιστω ομως, μετα απο μερικα χρονια τα ματια σου πιθανον να παθουν δυσανεξια στους φακους.. και να τους φορας το πολυ 8-10 ωρες. Πλεον δεν τους σηκωνει πολλες ωρες το ματι, για υπνο ουτε καν λογος.

Το αλλο θεμα ειναι η μοναδα....

Αν εισαι σε ζορικη μοναδα ή εχει βρωμικες εγκαταστασεις...απλα ξεχνα το.. Θα παθεις μολυνση 100% οσο κι αν προσεχεις.

Για το κεντρο  ειδικα ουτε λογος.

Γνωμη μου, φορα τα γυαλια... Θα σου βγει αν οχι στη θητεια, μετα το προβλημα..

Στο στρατο ειναι σα να εχεις νεογεννητο στο σπιτι. Ξυπνας οποιαδηποτε ωρα, κοιμασαι ελαχιστα..γενικα ολο το 24ωρο ειναι σπαστο. Οποτε η χρηση των φακων που ξερεις δεν ταιριαζει εκει..

 Φοραω φακους απο το 2002 (18ετων). Στρατο μπηκα το 2008. 

Καλη δυναμη ευχομαι!

 

 

  

 

Επεξ/σία από syfiltzo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas____ είπε

Καλησπέρα σε όλους & καλή χρονιά!

Παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο, Ειδικές Δυνάμεις,κατι που ήθελα κ συγκεκριμένα ήθελα αλεξιπτωτιστές.. έχουμε γνώμες για το στρατόπεδο; 

ειδικες δυναμεις θα πας..τι θελεις να ακουσεις?αν ειναι ωραιο το στρατοπεδο ή αν εχει ζορι η φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mixos23 είπε

ειδικες δυναμεις θα πας..τι θελεις να ακουσεις?αν ειναι ωραιο το στρατοπεδο ή αν εχει ζορι η φαση?

Για το ζόρι γνωρίζω, προφανώς και πάω εκεί έχοντας κάποια ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσω. Απλά για το στρατόπεδο ρώτησα, τι φάση είναι , αν αφήνουν εύκολα για άδειες και τα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SkenaDena είπε

Ενα χρόνο τα μαζευα εγω , φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με εξτρα πακετο 10 gb το μήνα , ότι δεν καταναλωνα πήγαινε στον επόμενο μήνα ! ( cosmote ) 

137372917_729808781303402_7405357926138079374_n.jpg

Συγγνώμη για το off topic, αλλά σε φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο (Cosmote) όσα data δεν χρησιμοποιηθούν μεταφέρονται στον επόμενο μήνα;
Έχω ένα νούμερο φοιτητικό και δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει κάποια σχετική επιλογή, ή κάτι έχω καταλάβει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divnt είπε

Συγγνώμη για το off topic, αλλά σε φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο (Cosmote) όσα data δεν χρησιμοποιηθούν μεταφέρονται στον επόμενο μήνα;
Έχω ένα νούμερο φοιτητικό και δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει κάποια σχετική επιλογή, ή κάτι έχω καταλάβει λάθος;

Αν βαλεις εξτρα πακετο με αυτοματη ενεργοποίηση ισχυει αυτο , με τα data που σου δινει μονο το συμβόλαιο δεν ισχυει ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostas____ είπε

Για το ζόρι γνωρίζω, προφανώς και πάω εκεί έχοντας κάποια ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσω. Απλά για το στρατόπεδο ρώτησα, τι φάση είναι , αν αφήνουν εύκολα για άδειες και τα σχετικά.

Αφού δε θα κάτσεις στο ΚΕΕΔ, τι σε νοιάζει;

Βύσμα για αλεξίπτωτα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

τι προγραμμα εχεις εσυ;

Φοιτητικο εχω ακομα. Και μαζευα οτι δεν χαλαγα καθε μηνα για πολυ καιρο...μας εχει σωσει η κοσμοτε. Τι και αν τελειωσαμε τις σπουδες, τι και αν πηραμε πτυχια δεν το κοβουν...Ευτυχως

10 ώρες πριν, Kercyn είπε

Υπάρχουν φυλάκια που το βράδυ κλείνει το ρεύμα για οικονομία και σήμα έχεις μόνο με συγκεκριμένη εταιρεία, τι ίντερνετ λες τώρα;

Εβρο φυλακιο  παντως ειχαμε ιντερνετ και τηλεοραση smart...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, syfiltzo είπε

Καλησπερα και καλη χρονια.

Στο 2ο μισο της θητειας μου εβαλα τους φακους στη μοναδα. 2009

Το βασικο ηταν οτι οι σιλικονης υδρογελης μπορουσαν να μεινουν στο ματι πανω απο βδομαδα ( τοτε ελεγαν οτι και 12-14 μερες μπορουν να μεινουν maximum).. Τους εβαζα Δευτερα πρωι και τους εβγαζα Κυριακη βραδυ..  Φουλ αεροδιαπερατοι φακοι.

Το τρελο ηταν οτι δεν ενιωθα καν οτι τους φοραω. Κοιμομουν και ξυπνουσα οπως οταν δεν ειχα μυωπια κ αστιγματισμο, μου ελυσαν τα χερια...

Δε στο συνιστω ομως, μετα απο μερικα χρονια τα ματια σου πιθανον να παθουν δυσανεξια στους φακους.. και να τους φορας το πολυ 8-10 ωρες. Πλεον δεν τους σηκωνει πολλες ωρες το ματι, για υπνο ουτε καν λογος.

Το αλλο θεμα ειναι η μοναδα....

Αν εισαι σε ζορικη μοναδα ή εχει βρωμικες εγκαταστασεις...απλα ξεχνα το.. Θα παθεις μολυνση 100% οσο κι αν προσεχεις.

Για το κεντρο  ειδικα ουτε λογος.

Γνωμη μου, φορα τα γυαλια... Θα σου βγει αν οχι στη θητεια, μετα το προβλημα..

Στο στρατο ειναι σα να εχεις νεογεννητο στο σπιτι. Ξυπνας οποιαδηποτε ωρα, κοιμασαι ελαχιστα..γενικα ολο το 24ωρο ειναι σπαστο. Οποτε η χρηση των φακων που ξερεις δεν ταιριαζει εκει..

 Φοραω φακους απο το 2002 (18ετων). Στρατο μπηκα το 2008. 

Καλη δυναμη ευχομαι!

 

 

  

 

Σας είχαν εξετάσει οφθαλμολογικά όταν μπήκες; Εμάς δεν μας είχαν, οπότε εγώ θα έλεγα στο παιδί από επάνω να πάρει και γυαλιά και φακούς και όταν στρωθεί λίγο το 24ωρο να φοράει φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Σας είχαν εξετάσει οφθαλμολογικά όταν μπήκες; Εμάς δεν μας είχαν, οπότε εγώ θα έλεγα στο παιδί από επάνω να πάρει και γυαλιά και φακούς και όταν στρωθεί λίγο το 24ωρο να φοράει φακούς.

Οχι, καθολου.. Απλα ρωτησε ενας βοηθητικος ποσους βαθμους μυωπια εχω. Του λεω 3.5 μυωπια και 3 αστιγματισμο... αλλα με εβγαλε ι1. Δλδ συμμετειχα κανονικα σε παρελασεις,αγηματα ενω επρεπε να με βγαλει ι2..

Θυμαμαι τον λοχαγο να απαλλασσει ενα παλικαρι λογω μυωπιας απο αγημα... ενω ειχε τους μισους βαθμους μου...Ηταν ομως ι2 δηλωμενος απο το κεντρο.

Οπως καταλαβαινεις...παιζει ρολο σε ποιο κεντρο θα πεσεις.. Ποσο ανοητος ή νοημων ειναι αυτος που σε αναλαμβανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, syfiltzo είπε

Οχι, καθολου.. Απλα ρωτησε ενας βοηθητικος ποσους βαθμους μυωπια εχω. Του λεω 3.5 μυωπια και 3 αστιγματισμο... αλλα με εβγαλε ι1. Δλδ συμμετειχα κανονικα σε παρελασεις,αγηματα ενω επρεπε να με βγαλει ι2..

Θυμαμαι τον λοχαγο να απαλλασσει ενα παλικαρι λογω μυωπιας απο αγημα... ενω ειχε τους μισους βαθμους μου...Ηταν ομως ι2 δηλωμενος απο το κεντρο.

Οπως καταλαβαινεις...παιζει ρολο σε ποιο κεντρο θα πεσεις.. Ποσο ανοητος ή νοημων ειναι αυτος που σε αναλαμβανει.

Κάπως έτσι έγινε και σε εμένα. Έπαιρναν για εξέταση μόνο όσους αυστηρά επιδίωκαν να βγουν ι2 μέσω μυωπίας όταν το δήλωνες. Αλλιώς δεν ασχολιόταν κανένας μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xTalonflame είπε

Καλησπέρα και καλή χρόνια , αεροπορία στρατού στο 485τδβ στην Λάρισα ξέρει κανείς τι παίζει;

Εγω πυροβολικο στο ίδιο. Ίσως κάτσουμε μόνο 2 μέρες και μετά παιζει να μας στειλουν αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...