Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή που έχω λόγω σπουδών . 
εργαζομαι τα τελευταία 2,5 χρόνια και έχω μαζέψει τα ένσημα που χρειάζονται για να μπω ταμείο ανεργίας. Αν συνεννοηθώ να με απολύσουν για το τυπικό :
 

γνωριζει κανείς αν μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας και να μπω στρατό λίγο μετά ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μία ερώτηση. Μου έδωσαν μόνο το CD της ακτινογραφίας και φυσικά τη γνωμάτευση με τη φωτογραφία σφραγισμένη. Χρειάζεται μήπως και η κανονική απεικόνιση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

https://www.reader.gr/news/koinonia/354917/kai-episima-ayxisi-tis-thiteias-ston-strato-xiras-dimosieythike-fek

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ για το 12μηνο στον ΣΞ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2021 στις 9:48 ΜΜ, Effort είπε

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι μες στον Μάρτιο στο στρατοπέδο ΥΠ/ΓΟΥ Ζωγκου στο Κιλκίς. Με βάλανε ειδικότητα υγιειονομικου. Είμαι οδοντίατρος και όταν έκοψα την αναβολή εδωσα και το πτυχίο μου. 

Γενικές πληροφορίες για το στρατόπεδο κανένας? Κινητό επιτρέπεται? Το smartphone γίνεται δεκτό   (γιατί έχω τηλέφωνα ασθενών με τους οποίους μπορεί να χρειαστεί να μιλάω) η θα χρειαστεί να πάρω κάνα παλιό χωρίς κάμερα? 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτη. 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

κανονικα σμαρτφονε απλα λιγο σεμνα μην προκαλεις .. εαν δν ενοχλεις δν σε λενε τιποτα.. εαν προκαλεις , φωτο απο το στρατοπεδο σε φβ και ινστα εκει θα σε γ@@@ουν

Στις 3/3/2021 στις 8:41 ΠΜ, axreiastos είπε

Λετε να παει οπως περυσι πιο πισω η κατάταξη τ μαρτιου;;;ουτε ρουχισμο δε προλαβαμε να αγορασουμε

ε κοιτα λογικα ηξερες οτι εμπαινες μαρτιο.. εγω ψωνησα απο αρχες φεβρουαριου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Παιδιά μία ερώτηση. Μου έδωσαν μόνο το CD της ακτινογραφίας και φυσικά τη γνωμάτευση με τη φωτογραφία σφραγισμένη. Χρειάζεται μήπως και η κανονική απεικόνιση; 

η φωτογραφια πρεπει να ειναι τωρινη αναγκαστικα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ace Of Spades είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή που έχω λόγω σπουδών . 
εργαζομαι τα τελευταία 2,5 χρόνια και έχω μαζέψει τα ένσημα που χρειάζονται για να μπω ταμείο ανεργίας. Αν συνεννοηθώ να με απολύσουν για το τυπικό :
 

γνωριζει κανείς αν μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας και να μπω στρατό λίγο μετά ;

 

 

ναι ..αυτο εκανα τωρα εγω... περνεις απολυση βγαζεις την επομενη μερα καρτα ανεργιας κ στα καπακια κανεις αιτηση για ταμειο .. 2-3 μερεες πριν μπεις πας στον οαεδ της περιοχη σου δινεις το χαρτι καταξης.. κανει παυση .. οταν τελειωσει το στρατο πας το χαρτι απολυσης κ συνεχιζει κανονικα.. εαν ειναι για τωρα μαρτιο επρεπε ηδη να χεις ξεκινησει την διαδικασια.. εγω την ξεκινησα 24/2 και τωρα 10/3 θα παω να το κανω παυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ace Of Spades είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή που έχω λόγω σπουδών . 
εργαζομαι τα τελευταία 2,5 χρόνια και έχω μαζέψει τα ένσημα που χρειάζονται για να μπω ταμείο ανεργίας. Αν συνεννοηθώ να με απολύσουν για το τυπικό :
 

γνωριζει κανείς αν μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας και να μπω στρατό λίγο μετά ;

 

 

Μάλλον ρωτάς αν μπορείς να έχεις ταμείο παράλληλα με στρατό. Όχι δεν μπορείς. Μην ξεχνάς ότι σου κολλάνε ένσημα (ασχέτως αν δεν είναι συνταξιμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gg96 είπε

η φωτογραφια πρεπει να ειναι τωρινη αναγκαστικα;

 

 

τοσο η ακτινογραφια οσο και η φωτογραφια/cd κτλ πρεπει να ειναι προσφατα πριν παρουσιαστητε γιατι υπαρχει περιπτωση να σας ξαναστειλουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο για τα ιδια (θα καταταγειτε βεβαια αλλα θα υπαρχει αυτη η εκκρεμοτητα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, την Τετάρτη πηγαίνω στο τάγμα ΓΕΣ με μετάθεση και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει πως είναι τα πράγματα εκεί σε θέμα υπηρεσιών και στελεχών. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zack9915 είπε

Καλησπέρα παιδιά, την Τετάρτη πηγαίνω στο τάγμα ΓΕΣ με μετάθεση και θα ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει πως είναι τα πράγματα εκεί σε θέμα υπηρεσιών και στελεχών. Ευχαριστώ πολύ!

εχεις βυσμα; αν οχι σε βλεπω να λυσμονεις Εβρο, Αγ ευστρατιο κτλ

Ολα τα βυσματα περνουν εξοδοχαρτα και τα υπολοιπα...παιδια ενος κατωτερου θεου σκοπιες, αγγαριες και αγιος ο θεος (το χειροτερο ειναι οτι οι εξοδοι αναλογα με τον αριθμο βυσματων μπορει να μοιαζει με απιαστο ονειρο)

Αν εξαιρεσεις το θεμα εξοδου δεν ειναι και τοσο χαλια απλως πρεπει να εισαι προβλεπε σε θεμα εμφανισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2021 στις 3:11 ΜΜ, TasosPap2002 είπε

Παρουσιάζομαι 17 Μαρτίου στο 625 ΤΠ, Γιάννενα. Με τα τηλέφωνα τι παίζει? 

Από σώμα είμαι μηχανικό (ΥΕΑ), ξέρετε τι εκπαίδευση θα κάνω? Περιεχόμενο κ διάρκεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

https://www.reader.gr/news/koinonia/354917/kai-episima-ayxisi-tis-thiteias-ston-strato-xiras-dimosieythike-fek

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ για το 12μηνο στον ΣΞ.

Καλή αρχή όσοι μπαίνετε μάγκες.

Γενικά όπως είδα το ΦΕΚ ακόμη κάποιος μπορεί να υπηρετήσει 9μηνο αν πάρει αμετάθετο σε νησί/Έβρο, όπως το ίδιο γίνετια και με τους ΔΕΑ.

Κοινώς, μόνο κάτι βύσματα βλέπω να καίγονται ιδιαίτερα. Όλοι οι άλλοι ούτως ή άλλως υπηρετήσαμε σε ξερονήσια και μονάδες παραμεθωρίου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Ορθογραφικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Κοινώς, μόνο κάτι βύσματα βλέπω να καίγονται ιδιαίτερα. Όλοι οι άλλοι ούτως ή άλλως υπηρετήσαμε σε ξερονήσια και μονάδες παραμεθωρίου.

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο να λες θα κατσω 5-5μιση μηνες Εβρο-ξερονησια με το να ξεκινας ξεροντας οτι θα εισαι εκει 9 μηνες βρεξει χιονισει...

Οχι οτι εχει σημασια να το συζηταμε αλλα οκ, στο προηγουμενο καθεστως ελες 1 μηνα βασικη και ΣΠΕΝ, κανα 3 βδομαδο ειδικοτητα, αδεια ορκομωσιας τιποτα Χριστουγεννα/Πασχα/Καλοκαιρι εφευγε ενα τριμηνο χαλαρα χαλαρα. Και σκεφτοσουν οτι σε αλλο τοσο θα ειμαι στην περιοχη μου. Τωρα μου φαινεται πιο βαρυ...

 

Επισης αυτη που ειναι ηδη μεσα δεν θα εππηρεαστουν καθολου? Ξεκιναει δηλαδη απο Β ΕΣΣΟ 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο να λες θα κατσω 5-5μιση μηνες Εβρο-ξερονησια με το να ξεκινας ξεροντας οτι θα εισαι εκει 9 μηνες βρεξει χιονισει...

Οχι οτι εχει σημασια να το συζηταμε αλλα οκ, στο προηγουμενο καθεστως ελες 1 μηνα βασικη και ΣΠΕΝ, κανα 3 βδομαδο ειδικοτητα, αδεια ορκομωσιας τιποτα Χριστουγεννα/Πασχα/Καλοκαιρι εφευγε ενα τριμηνο χαλαρα χαλαρα. Και σκεφτοσουν οτι σε αλλο τοσο θα ειμαι στην περιοχη μου. Τωρα μου φαινεται πιο βαρυ...

 

Επισης αυτη που ειναι ηδη μεσα δεν θα εππηρεαστουν καθολου? Ξεκιναει δηλαδη απο Β ΕΣΣΟ 2021?

«Η ισχύς της παρούσας αρχίζει από την 2021 Γ Εκπαιδευτική Σειρά Στρατευσίμων Οπλιτών (ΕΣΣΟ) του Στρατού Ξηράς και της Πολεμικής Αεροπορίας και την 2021 Β’ ΕΣΣΟ του Πολεμικού Ναυτικού», καταλήγει η Κοινή Υπουργική Απόφαση.

οσοι μπαινουμε μαρτιο κομπλε ειμαστε μην το συζητατε κ αναψτε κανα κερι για το τυχερο.. οσο μπαινουν απο μαιο 

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Καλή αρχή όσοι μπαίνετε μάγκες.

Γενικά όπως είδα το ΦΕΚ ακόμη κάποιος μπορεί να υπηρετήσει 9μηνο αν πάρει αμετάθετο σε νησί/Έβρο, όπως το ίδιο γίνετια και με τους ΔΕΑ.

Κοινώς, μόνο κάτι βύσματα βλέπω να καίγονται ιδιαίτερα. Όλοι οι άλλοι ούτως ή άλλως υπηρετήσαμε σε ξερονήσια και μονάδες παραμεθωρίου.

ε λες κ δν το ξερουμε το στορι.. τα βυσματα 9μηνο διπλα παλι το ιδιο .. μονο αυτοι π δν εχουν βυσμα κ θελουν κοντα 12 μηνο λες κ δν την ξερετε την ελλαδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...