Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Ace Of Spades είπε

Αν εχω κατάβει καλά απο αυτό :
 

Επομένως, για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω διαστήματα:

  • Με την Α/ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος) : Από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτωβρίου
  • Με τη Β/ΕΣΣΟ (Μάϊος) : Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου
  • Με τη Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος) : Από 1 Φεβρουαρίου μέχρι 30 Απριλίου
  • Με τη Δ/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) : Από 1 Μαΐου μέχρι 31 Ιουλίου

ΔΕΝ γίνεται να "μπω" τον Σεπτέμβρη ;; Σωστά ;
Το πιό κοντινό είναι ο Αύγουστος. Είναι συγκεκριμένη η ημερομηνία του Αυγούστου;

Φιλε οι ΕΣΣΟ είναι πλεον 6 δεν ισχύουν αυτα που ειδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Borntodie είπε

Η θητεία για όσους είναι τριτεκνοι, πολυυτεκνοι είναι στους 9 μήνες όπως ίσχυε και στην αεροπορία και το ναυτικό. Δεν ειναι 11 μήνες. Αν πας παραμεθόριο ή Κυπρο τότε κανεις 8 μήνες αντί για 9.

Σε καμία περίπτωση όσοι είναι τριτεκνοι και πολυτεκνοι δεν κάνουν 11 μήνες. Κανεις είτε 9 είτε 8.

 

 

Οι υπόχρεοι μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης εννεάμηνης διάρκειας, απολύονται οριστικά από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης οκτώ (8) μηνών, εφόσον εκπληρώσουν μετά το πέρας της εκπαίδευσής τους, την υπόλοιπη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση, εξ ολοκλήρου (αποκλειομένων των αποσπάσεων) σε Μονάδες του Στρατού Ξηράς, του Πολεμικού Ναυτικού και της Πολεμικής Αεροπορίας, που εδρεύουν ή αναπτύσσονται για επιχειρησιακούς λόγους στις περιοχές μόνο της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου και των Περιφερειακών Ενοτήτων Έβρου, Καλύμνου, Καρπάθου-Ηρωικής Νήσου Κάσου, Κω και Ρόδου και σε πολεμικά πλοία Συγκροτήματος Αρχηγείου Στόλου (ΑΣ), Συγκροτήματος Διοίκησης Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (ΔΔΜΝ), Υπηρεσίας Φάρων (ΥΦ) και Υδρογραφικής Υπηρεσίας (ΥΥ), για το Πολεμικό Ναυτικό.

 

Η οκτάμηνη διάρκεια για όσους είναι υπόχρεοι μειωμένης θητείας προβλέπεται για όσους εκπληρώσουν τη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση εξ ολοκλήρου σε Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων ή σε Μονάδες-Ανεξάρτητες Υπομονάδες που υπάγονται σε Σχηματισμούς των Ειδικών Δυνάμεων με την ειδικότητα του Καταδρομέα ή Πεζοναύτη αλλά και όσους εκπληρώσουν, το υπόλοιπο της στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης, μετά τη βασική και ειδική εκπαίδευση, στη Νήσο Κύπρο.

Και εγώ αυτό ήξερα. Το 11μηνο δεν βλέπω από πού προκύπτει.

Αυτά που λες για τρίτεκνους, ισχύουν και για προστάτες οικογενείας φαντάζομαι, ήταν στην ίδια κατηγορία μειωμένης θητείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι. Ότι θητεία έκανε κάποιος στην αεροπορία και το ναυτικό την ίδια θα κάνει κ τωρα όσον αφορά την πληρη θητεία. 

Η μειωμένη θα είναι ένα μήνα λιγότερο για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως το να υπηρετήσει παραμεθόριο. 

Αν διαβαζεις την ΚΥΑ αυτό ακριβώς λέει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Borntodie είπε

Λογικά ναι. Ότι θητεία έκανε κάποιος στην αεροπορία και το ναυτικό την ίδια θα κάνει κ τωρα όσον αφορά την πληρη θητεία. 

Η μειωμένη θα είναι ένα μήνα λιγότερο για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως το να υπηρετήσει παραμεθόριο. 

Αν διαβαζεις την ΚΥΑ αυτό ακριβώς λέει. 

Και εγώ αυτό είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Borntodie είπε

Δεν λέει πουθενα για 11 μήνες στην ΚΥΑ

Ααα οκ σορρυ τότε my bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Borntodie είπε

Λογικά ναι. Ότι θητεία έκανε κάποιος στην αεροπορία και το ναυτικό την ίδια θα κάνει κ τωρα όσον αφορά την πληρη θητεία. 

Η μειωμένη θα είναι ένα μήνα λιγότερο για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως το να υπηρετήσει παραμεθόριο. 

Αν διαβαζεις την ΚΥΑ αυτό ακριβώς λέει. 

Ναι για το ναυτικό και την αεροπορία ΟΚ. Για τον στρατό ξηράς, για προστάτες και τρίτεκνους το 8μηνο πήγε απλά 9μηνο, και αν υπηρετήσουν παραμεθόριο παραμένει 8μηνο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω από την ΚΥΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgosgeorge1995 είπε

Ναι για το ναυτικό και την αεροπορία ΟΚ. Για τον στρατό ξηράς, για προστάτες και τρίτεκνους το 8μηνο πήγε απλά 9μηνο, και αν υπηρετήσουν παραμεθόριο παραμένει 8μηνο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω από την ΚΥΑ.

Ναι ναι ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

Νομίζω 11 μήνες κανονικά 8 στις περιοχές που είναι 9

Αυτό δεν ισχύει. Η μειωμένη θητεία για όσους θα έκαναν 12μηνο, είναι 9 μήνες. Η μειωμένη θητεία για όσους θα έκαναν 9μηνο, είναι 8 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κτ ασχετο..εγω π εχω μειωμενη θητεια λογω γονεα ανω των 70,αν λαβω το πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης απο το δο μ,το δινω μετα στο κεντρο π παρουσιάζομαι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξέρεις κάνεις να μου πει τι γίνεται στη φάση που το σημείωμα κατάταξης λέει απλά ότι έχετε επιλέγει για όπλο πεζικό (ΥΕΑ) (Είμαι Ιατρός)  Υπάρχει περίπτωση όταν θα παρουσιαστώ να με βάλουν υγειονομικό ? Το είχα δηλώσει από νωρίς το πτυχίο Μ αλλά τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jim1999 είπε

Καλησπέρα ξέρεις κάνεις να μου πει τι γίνεται στη φάση που το σημείωμα κατάταξης λέει απλά ότι έχετε επιλέγει για όπλο πεζικό (ΥΕΑ) (Είμαι Ιατρός)  Υπάρχει περίπτωση όταν θα παρουσιαστώ να με βάλουν υγειονομικό ? Το είχα δηλώσει από νωρίς το πτυχίο Μ αλλά τπτ

Κατά 95% μόλις δουν το πτυχίο σου στη μονάδα.. θα σε βάλουν στο ΣΤΕΠ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Από όσα έχω καταλάβει:

  • Αν ζητήσεις να πας/μείνεις Έβρο/παραμεθώριο πλήρη θητεία θα κάνεις 9 μήνες φουλ και μειωμένος θα πας 8.
  • Αν δεχτείς μετάθεση στην ενδοχώρα πλήρη θητεία θα κάνεις 12 μήνες και μειωμένη 11.

Διαλέγεις και παίρνεις, κοινώς.

Το αντίθετο φίλτατε.

Από τα λίγα δίκαια πράγματα που έχουν γίνει. Τα βύσματα και γενικότερα όσοι δεχτούν μετάθεση μέσα κάνουν κανονικά 12μηνο ενώ οι πιο "γενναίοι" που πάνε παραμεθώριο ξεμπερδεύουν σε 9μηνο. Από τα λίγα καλά που έχω δει εδώ και πολύ καιρό.

κατσε ρε δικαιο εαν μενω σε ενα χωριο στον εβρο κ παω στο διπλανο στρατοπεδο θα κανω 9μηνο με το εαν μενω 600 χιλιομετρα μακρια για 9μηνο ? οκ 

7 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ρε φιλε ετσι λειτουργουν οι νομοθεσιες σου λεει απο εδω και περα θα ισχυει αυτο...τοσο παραλογο σου φαινεται?

 

Επισης το 9μηνο δεν εχει σχεση με το ποσο μακρυα απο το σπιτι σου εισαι αλλα το οτι εισαι στην ακρη της ελλαδας...με εξοδους που ελαχιστη σημασια εχουν και πηξιμο οσο πιο πολυ γινεται.

ε αυτο λεω.. το παραλογο και το τρελο σε αυτην την χωρα μας εχουν κανει να μας φαινετε το νορμαλ και το φυσιολογικο..

ε αυτο ξανα λεω σε αλλο ποστ.. ειναι παραλογο κριτηριο .. εαν εισαι δικαιος κ σωστος θα βαλες κ καποια ακομα κριτηρια.. εαν ειμια ηδη στην ακρη τυπου κανα 2 χιλιομετρα απο εβρο κ παω εβρο 9μηνο ...ειναι σαν λεμε εαν εισαι τυχερος κ μενεις σε περιοχη τετοιου τυπου 9μηνο αλλιως την εκατσες.. 

και στην τελικη τι θα γινει εδω ειμαστε και να το θυμηθείτε.. θα ΄΄στουμπωσουν΄΄ αυτες οι περιοχες απο 9μηνα ατομα και θα αρχισουν να λενε ''ε δν χωρατε πρεπει καποιοι να πανε στην ενδοχωρα αλλα νταξι κριμα τα παιδια επειδη εμεις θα τους παμε θα κανουν παλι 9μηνο''.. και μαντεψε ποιοι θα ειναι αυτοι .. τα βύσματα.. και θα εχεις 3 περιπτωσεις

1) 12 μηνο στην ενδοχωρα

2)9μηνο στην παραμεθωριο

3) 9μηνο στην ενδοχωρα με μεταθεση απο εβρο γιατι ειναι γεματα τα στρατοπεδα (βυσματα)

και σε οποιον του φαίνεται παραλογο αυτο  ε λογικα ζει περα απο τα δεδομενα του ελλαδισταν 

2 ώρες πριν, Jim1999 είπε

Καλησπέρα ξέρεις κάνεις να μου πει τι γίνεται στη φάση που το σημείωμα κατάταξης λέει απλά ότι έχετε επιλέγει για όπλο πεζικό (ΥΕΑ) (Είμαι Ιατρός)  Υπάρχει περίπτωση όταν θα παρουσιαστώ να με βάλουν υγειονομικό ? Το είχα δηλώσει από νωρίς το πτυχίο Μ αλλά τπτ

ΥΕΑ εαν τελειωσεις λυκειο κ πανω , σε εχουν ΥΕΑ .. νομιζω απο πριν οτι βγει..εαν το δηλωσεις το πτυχιο σου κ σε παρουν κομπλε αλλιως καποιος αλλος πηρε την θεση σου με βυσμα .. υπο νορμαλ συνθηκες επρεπε να σου ρθει υγειονομικο κ αμεσως να σε βαλουν σε ποστο γιατρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...