Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τι αλλο να μετραγε δηλαδη?

αμα μενεις εβρο-αλεξανδρουπολη κ πας εβρο 9μηνο.. εαν μενεις λευκαδα κ πας εβρο 9μηνο.. πολυ λογικο.. θα επρεπε να εεχι κ αλλα κριτηρια αλλα τι περιμενεις ελλαδα τρυπες παντου.. μου θυμιζει το τελος ταξινομησης μεχρι 31/12/2010 φορολογισε με κυβικα... 1/1/2011 φορολογισε με ρυπους στο ιδιο μοντελο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν έχω καταλάβει κάτι με το νέο ΦΕΚ για την αύξηση της θητειας. Εγώ π.χ., που είμαι υπόχρεος μειωμένης θητείας επειδή είμαι προστάτης οικογένειας, θα κάνω 9 μήνες, εκτός αν πάω σε κάποια από τις περιοχές του ΦΕΚ και κάνω 8 μήνες;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, giorgosgeorge1995 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν έχω καταλάβει κάτι με το νέο ΦΕΚ για την αύξηση της θητειας. Εγώ π.χ., που είμαι υπόχρεος μειωμένης θητείας επειδή είμαι προστάτης οικογένειας, θα κάνω 9 μήνες, εκτός αν πάω σε κάποια από τις περιοχές του ΦΕΚ και κάνω 8 μήνες;

Ευχαριστώ.

Νομίζω 11 μήνες κανονικά 8 στις περιοχές που είναι 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έμαθα από το βύσμα ότι έχω μετάθεση Αλλα έγινε μπέρδεμα και δεν είναι αυτό που είχα ζητήσει. Γίνεται Με κάποιο τρόπο να ακυρωθεί; Να πεις στη μονάδα να το κάνεις αμεταθετο ή οτιδήποτε!

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή σας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, giorgosgeorge1995 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν έχω καταλάβει κάτι με το νέο ΦΕΚ για την αύξηση της θητειας. Εγώ π.χ., που είμαι υπόχρεος μειωμένης θητείας επειδή είμαι προστάτης οικογένειας, θα κάνω 9 μήνες, εκτός αν πάω σε κάποια από τις περιοχές του ΦΕΚ και κάνω 8 μήνες;

Ευχαριστώ.

Από όσα έχω καταλάβει:

  • Αν ζητήσεις να πας/μείνεις Έβρο/παραμεθώριο πλήρη θητεία θα κάνεις 9 μήνες φουλ και μειωμένος θα πας 8.
  • Αν δεχτείς μετάθεση στην ενδοχώρα πλήρη θητεία θα κάνεις 12 μήνες και μειωμένη 11.

Διαλέγεις και παίρνεις, κοινώς.

2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

αμα μενεις εβρο-αλεξανδρουπολη κ πας εβρο 9μηνο.. εαν μενεις λευκαδα κ πας εβρο 9μηνο.. πολυ λογικο.. θα επρεπε να εεχι κ αλλα κριτηρια αλλα τι περιμενεις ελλαδα τρυπες παντου.. μου θυμιζει το τελος ταξινομησης μεχρι 31/12/2010 φορολογισε με κυβικα... 1/1/2011 φορολογισε με ρυπους στο ιδιο μοντελο 

Το αντίθετο φίλτατε.

Από τα λίγα δίκαια πράγματα που έχουν γίνει. Τα βύσματα και γενικότερα όσοι δεχτούν μετάθεση μέσα κάνουν κανονικά 12μηνο ενώ οι πιο "γενναίοι" που πάνε παραμεθώριο ξεμπερδεύουν σε 9μηνο. Από τα λίγα καλά που έχω δει εδώ και πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2021 στις 11:17 ΠΜ, ideal09 είπε

Καλά θα ηταν να μην μείνεις εκεί. Άσχημο στρατόπεδο, έχεις τον ταξίαρχο διπλα, πίεση ειδικά εσυ που είσαι και του υγειονομικού. Με το τηλ δεν έχεις κανένα θεμα δεν τους απασχολεί.

Βέβαια εκει παρουσιάζεσαι, μπορει και να στειλουν σε άλλη μονάδα της Ταξιαρχίας.

Επειδή δεν έχω ιδέα για το τι παίζει, τόσο χάλια είναι το στρατοπεδο?

Αναμένω φυσικά ότι θα κάνω και υπηρεσίες (σκοπιές θαλαμοφυλικια κτλ) και αγγαρείες και ότι άλλο μου πουν όπως και οι συφανταροι μου. Πρέπει να προσέξω κάτι στο εν λόγω στρατόπεδο? Και όταν λες πίεση? Πολλές ώρες υπηρεσίες δλδ? Αυτό καταλαβαίνω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, TasosPap2002 είπε

Για έφεδρος πληρώνομαι στην εκπαίδευση ή όταν είσαι ΥΕΑ α και β? Και πόσα

Αφού τελειώσεις την εκπαίδευση παίρνεις 2 μισθούς μπροστάντζα για να βρεις σπίτι να τακτοποιηθείς και λοιπά. Τα υπόλοιπα σου μπαίνουν με λίγη καθυστέρηση μαζεμένα και νομίζω από 8ο μήνα και μετά πληρώνεσαι κανονικά στην ώρα σου.

Γύρω στα 550€ να υπολογίζεις καθαρά. Παλιά ήταν περισσότερα γιατί έπαιρναν και επιδόματα παραμεθωρίου, νεότητας κλπ όλα αυτά προφανώς κόπηκαν. Αν το κάνεις καθαρά για λεφτά δεν αξίζει τόσο, αλλά ο Έφεδρος είναι τίμια εμπειρία. Πλέον όμως που το έκαναν 17μηνο το εφεδριλίκι, κατ'εμέ δεν αξίζει ούτε με σφαίρες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yanis13 είπε

παιδιά έμαθα από το βύσμα ότι έχω μετάθεση Αλλα έγινε μπέρδεμα και δεν είναι αυτό που είχα ζητήσει. Γίνεται Με κάποιο τρόπο να ακυρωθεί; Να πεις στη μονάδα να το κάνεις αμεταθετο ή οτιδήποτε!

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή σας !!

Το βυσμα σου ρωτα ρε φιλε..

αφου βγηκε μεταθεση δεν ξερω αν μπορεις να το γυρισεις σε αμεταθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, yanis13 είπε

παιδιά έμαθα από το βύσμα ότι έχω μετάθεση Αλλα έγινε μπέρδεμα και δεν είναι αυτό που είχα ζητήσει. Γίνεται Με κάποιο τρόπο να ακυρωθεί; Να πεις στη μονάδα να το κάνεις αμεταθετο ή οτιδήποτε!

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή σας !!

99% δεν θα μπορέσεις, εκτός αν το δόντι σου είναι τόσο ψηλά όσο το υπερπέραν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

μου θυμιζει το τελος ταξινομησης μεχρι 31/12/2010 φορολογισε με κυβικα... 1/1/2011 φορολογισε με ρυπους στο ιδιο μοντελο

Ρε φιλε ετσι λειτουργουν οι νομοθεσιες σου λεει απο εδω και περα θα ισχυει αυτο...τοσο παραλογο σου φαινεται?

 

Επισης το 9μηνο δεν εχει σχεση με το ποσο μακρυα απο το σπιτι σου εισαι αλλα το οτι εισαι στην ακρη της ελλαδας...με εξοδους που ελαχιστη σημασια εχουν και πηξιμο οσο πιο πολυ γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θητεία για όσους είναι τριτεκνοι, πολυυτεκνοι είναι στους 9 μήνες όπως ίσχυε και στην αεροπορία και το ναυτικό. Δεν ειναι 11 μήνες. Αν πας παραμεθόριο ή Κυπρο τότε κανεις 8 μήνες αντί για 9.

Σε καμία περίπτωση όσοι είναι τριτεκνοι και πολυτεκνοι δεν κάνουν 11 μήνες. Κανεις είτε 9 είτε 8.

 

 

Οι υπόχρεοι μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης εννεάμηνης διάρκειας, απολύονται οριστικά από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης οκτώ (8) μηνών, εφόσον εκπληρώσουν μετά το πέρας της εκπαίδευσής τους, την υπόλοιπη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση, εξ ολοκλήρου (αποκλειομένων των αποσπάσεων) σε Μονάδες του Στρατού Ξηράς, του Πολεμικού Ναυτικού και της Πολεμικής Αεροπορίας, που εδρεύουν ή αναπτύσσονται για επιχειρησιακούς λόγους στις περιοχές μόνο της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου και των Περιφερειακών Ενοτήτων Έβρου, Καλύμνου, Καρπάθου-Ηρωικής Νήσου Κάσου, Κω και Ρόδου και σε πολεμικά πλοία Συγκροτήματος Αρχηγείου Στόλου (ΑΣ), Συγκροτήματος Διοίκησης Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (ΔΔΜΝ), Υπηρεσίας Φάρων (ΥΦ) και Υδρογραφικής Υπηρεσίας (ΥΥ), για το Πολεμικό Ναυτικό.

 

Η οκτάμηνη διάρκεια για όσους είναι υπόχρεοι μειωμένης θητείας προβλέπεται για όσους εκπληρώσουν τη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση εξ ολοκλήρου σε Μονάδες Ειδικών Δυνάμεων ή σε Μονάδες-Ανεξάρτητες Υπομονάδες που υπάγονται σε Σχηματισμούς των Ειδικών Δυνάμεων με την ειδικότητα του Καταδρομέα ή Πεζοναύτη αλλά και όσους εκπληρώσουν, το υπόλοιπο της στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης, μετά τη βασική και ειδική εκπαίδευση, στη Νήσο Κύπρο.

Επεξ/σία από Borntodie
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω κατάβει καλά απο αυτό :
 

Επομένως, για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω διαστήματα:

  • Με την Α/ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος) : Από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτωβρίου
  • Με τη Β/ΕΣΣΟ (Μάϊος) : Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου
  • Με τη Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος) : Από 1 Φεβρουαρίου μέχρι 30 Απριλίου
  • Με τη Δ/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) : Από 1 Μαΐου μέχρι 31 Ιουλίου

ΔΕΝ γίνεται να "μπω" τον Σεπτέμβρη ;; Σωστά ;
Το πιό κοντινό είναι ο Αύγουστος. Είναι συγκεκριμένη η ημερομηνία του Αυγούστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...