Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, basilis1913 είπε

απο την ημερα που εκανα την επεμβαση ουτε 1 χρονων καθε χρονο η καθε 2 χρονια κανω εξετασεις ,ποιες εξετασεις θα χρειαστω ; τις πιο προσφατες η ολο το ιστορικο ; Εχω ηδη χαρτι απο την γιατρο που με κοιταει που λεει αναλυτικα τι εγχειρηση εχω κανει το προβλημα μ και οτι παιρνω φαρμακα.

Το ολο θεμα με την αναβολη αργει ; δηλαδη παω και φευγω αμεσως η μπορει να παρει και μερα ; Τωρα για επιπτωσεις δεν με αποσχολουν τα σωματα ασφαλειας γιατι απο παντα ηξερα οτι λογω καρδιας δεν θα μπορουσα να παω. Με ενδιαφερει κυριως για ιδιωτες και δημοσιο. Θα φαινεται οτι εχω παρει ι5 και τι ι5 ; γιατι ειχα διαβασει οτι απλα φαινεται οτι εχεις απαλλαγει απο τα καθηκοντα αλλα οταν το εκανα κουβεντα με εναν γνωστο μου ειπε οτι το ι5 σωματικο ακομα και του υπερβαρου δεν φαινεται ενω το ι5 ψυχολογικο φαινεται.

Παρε τηλ τοπικο φρουραρχειο να σε "εξετασει" γιατρος. Αφου εχεις γνωματευσεις, θα σημειωσει και αυτος τα ιδια πανω στο χαρτι του στρατου, θα πας φρουραρχειο για επιπλεον υπογραφες και μετα ΚΕΠ να τα στειλεις.

Θα σου ερθει στο μαιλ οτι πρεπει εντος 30 μερες να παρουσιαστεις στην επιτροπη. Καλο ειναι να παρεις τηλ μεχρι και 1-2 μερες μετα που θα σου ερθει το μαιλ για ραντεβου, γτ κραζουν αν το αφησεις παραπανω. Πας επιτροπη, παιρνεις παραπεμπτικο για τα εξ ιατρεια, σε "εξεταζει" ο γιατρος (παλι δωσε γνωματευσεις, εχε μαζι σου τα γνησια και μην τα δωσεις ΚΕΠ γτ σε εμενα ηθελαν τα γνησια για το αρχειο τους) (παιζει να σε ρωτησει ποσο χρονο θες ή παιζει να βαλει και μονος του) και ξανα πας επιτροπη οπου ενας γιατρος ισως σε ρωτησει κατι παραπανω, ισως υπογραψει απευθειας τον χρονο που θα σου εχει δωσει ο γιατρος που ειδες νωριτερα και αντε γεια

58 λεπτά πριν, basilis1913 είπε

 

την εχω την βεβαιωση ηδη με το προβλημα μου και ολα και θα παρω μαζι και ενα φακελο με αλλα χαρτια για την καρδια για παν ενδεχομενο. Απλα λογω καραντινας θα τελειωσω γρηγορα για να φυγω η θα παρει μερες η διαδικασια αυτο με απασχολει 

θες 30-60 λεπτα στο στρατοπεδο με το φρουραρχειο που θα πας στην 1η φαση, και κανα 2-3 ωρες στην επιτροπη/νοσοκομειο.

Εγω ειχα ραντεβου για 10:30, ο γιατρος τελικα ερχοταν 11 και μπροστα ειχα ηδη 5 ατομα (4 με στολη και αυτοι αργησαν πιο πολυ). Οι υπολοιποι με πολιτικα ρουχα καναμε 3-5 λεπτα μεσα. Μετα περιμενα και κανα 40λεπτο να ερθει ο γιατρος της επιτροπης

@basilis1913 ξεχασα να συμπληρωσω (δεν θυμαμαι αν το ρωτησες εσυ) τα Ι δεν σε επηρεαζουν ακπου εκτος απο σωματα ασφαλειας, που ετσι και αλλιως λογω υγειας δεν σε ενδιαφερουν. Και οχι, εκτος απο σωματα ασφαλειας φαινεται οτι δεν εχεις εκπληρωσει την στρατιωτικη σου υποχρεωση

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παρε τηλ τοπικο φρουραρχειο να σε "εξετασει" γιατρος. Αφου εχεις γνωματευσεις, θα σημειωσει και αυτος τα ιδια πανω στο χαρτι του στρατου, θα πας φρουραρχειο για επιπλεον υπογραφες και μετα ΚΕΠ να τα στειλεις.

Θα σου ερθει στο μαιλ οτι πρεπει εντος 30 μερες να παρουσιαστεις στην επιτροπη. Καλο ειναι να παρεις τηλ μεχρι και 1-2 μερες μετα που θα σου ερθει το μαιλ για ραντεβου, γτ κραζουν αν το αφησεις παραπανω. Πας επιτροπη, παιρνεις παραπεμπτικο για τα εξ ιατρεια, σε "εξεταζει" ο γιατρος (παλι δωσε γνωματευσεις, εχε μαζι σου τα γνησια και μην τα δωσεις ΚΕΠ γτ σε εμενα ηθελαν τα γνησια για το αρχειο τους) (παιζει να σε ρωτησει ποσο χρονο θες ή παιζει να βαλει και μονος του) και ξανα πας επιτροπη οπου ενας γιατρος ισως σε ρωτησει κατι παραπανω, ισως υπογραψει απευθειας τον χρονο που θα σου εχει δωσει ο γιατρος που ειδες νωριτερα και αντε γεια

θες 30-60 λεπτα στο στρατοπεδο με το φρουραρχειο που θα πας στην 1η φαση, και κανα 2-3 ωρες στην επιτροπη/νοσοκομειο.

Εγω ειχα ραντεβου για 10:30, ο γιατρος τελικα ερχοταν 11 και μπροστα ειχα ηδη 5 ατομα (4 με στολη και αυτοι αργησαν πιο πολυ). Οι υπολοιποι με πολιτικα ρουχα καναμε 3-5 λεπτα μεσα. Μετα περιμενα και κανα 40λεπτο να ερθει ο γιατρος της επιτροπης

εγω μπαινω στις 17 προλαβαινω να παω φρουραρχειο κλπ ; 

Επεξ/σία από basilis1913
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Κανονικα ισχυει, δεν εχει σημασια το Ι

εννοώ το πρόβλημα υγείας που μου δίνει το Ι4 να είναι το μόνο δικαιολογητικό για την μετάθεση. σε αυτήν την περίπτωση ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, basilis1913 είπε

εγω μπαινω στις 17 προλαβαινω να παω φρουραρχειο κλπ ; 

Οπως απαντησα και στο Pm, μπορεις και προλαβαινεις να πας. Απο την ωρα που θα πας τα χαρτια ΚΕΠ, για να τα στειλουν στρατολογια, δεν σε νοιαζει το οτι "τρεχει" η καταταξη. Θα σου ερθει το μαιλ εντος 1 εβδομαδας για να πας επιτροπη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου, μου είπε ότι αν είσαι ΔΕΑ μπορείς να μείνεις μόνιμος αλλά θα ξεκινήσεις σαν Λοχίας. Έτσι έμαθε για τώρα, όχι σύμφωνα με πριν 30 χρόνια. Ισχύει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis1913 είπε

 

την εχω την βεβαιωση ηδη με το προβλημα μου και ολα και θα παρω μαζι και ενα φακελο με αλλα χαρτια για την καρδια για παν ενδεχομενο. Απλα λογω καραντινας θα τελειωσω γρηγορα για να φυγω η θα παρει μερες η διαδικασια αυτο με απασχολει 

ε σε 2-3 ωρες αιντε 4 εαν λειπει κανας που πρεπει να υπογραψει τοσο .. απλα πρεπει να πας αν το κανεις ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sensai είπε

εννοώ το πρόβλημα υγείας που μου δίνει το Ι4 να είναι το μόνο δικαιολογητικό για την μετάθεση. σε αυτήν την περίπτωση ισχύει;

Αναλογως το πρόβλημα υγειας. Νομιζω η κατ εξαιρεση αφορα ή δικό σου πρόβλημα υγειας ή πρόβλημα υγειας μελους της οικογενειας σου. Σε καθε περίπτωση αν εχει εγκριθεί η κατ εξαιρεση θα βγει. Κανε μια επισκεψη και στο 1ο γραφείο της μοναδας σου να στα πει πιο αναλυτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα σχετικα με την θητεια

1) Στην αιτηση που κανουμε online πριν την καταταξη ρωταει επαγγελμα και μηνες απασχολησης. Εγω που τελειωσα ιεκ μαγειρικης και εχω 12μηνες εμπειριας ως βοηθος μαγειρα και το συμπληρωσα στην αιτηση μου υπαρχει πιθανοτητα να του δωσουν σημασια και να εχω αυτη την ειδικοτητα και στον στρατο; Δεν λεω για κυριος μαγειρας γιατι εχουν τους επαγγελματιες αλλα σαν στρατευσιμος βοηθος στο μαγειριο. Επισης πρεπει να παρω και χαρτια μαζι μου κατα την παρουσιαση;

2) Λογω υψους (1.98) θα με θελησουν για προεδρικη φρουρα. Εφοσον δεν επιθυμω γνωριζετε πως/ποτε το λεω; Υπαρχει η πιθανοτητα να σε υποχρεωσουν να ερθεις να δουν αν κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πότε τελειώνει τυπικά η εκπαίδευση των προγραμματιστών? Λέω τυπικά γιατί κανονικά δεν υπάρχει εκπαίδευση. Και στα χαρτιά με έχουν στείλει για εκπαίδευση, αλλά περιμένω μετάθεση αφού τελειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, halkman8 είπε

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα σχετικα με την θητεια

1) Στην αιτηση που κανουμε online πριν την καταταξη ρωταει επαγγελμα και μηνες απασχολησης. Εγω που τελειωσα ιεκ μαγειρικης και εχω 12μηνες εμπειριας ως βοηθος μαγειρα και το συμπληρωσα στην αιτηση μου υπαρχει πιθανοτητα να του δωσουν σημασια και να εχω αυτη την ειδικοτητα και στον στρατο; Δεν λεω για κυριος μαγειρας γιατι εχουν τους επαγγελματιες αλλα σαν στρατευσιμος βοηθος στο μαγειριο. Επισης πρεπει να παρω και χαρτια μαζι μου κατα την παρουσιαση;

2) Λογω υψους (1.98) θα με θελησουν για προεδρικη φρουρα. Εφοσον δεν επιθυμω γνωριζετε πως/ποτε το λεω; Υπαρχει η πιθανοτητα να σε υποχρεωσουν να ερθεις να δουν αν κανεις;

οχι δν υπαρχει ..εαν δν θες δν πας απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sensai είπε

κοντά στον τόπο διαμονής τους. δεν ισχύει η κατ εξαίρεση μετάθεση για τους Ι4;

Αν είσαι ι4 δεν νομίζω οτι παίρνεις κατ εξαίρεση λόγω αυτού

Αν γενικά δικαιούσαι κατά εξαίρεση, έτσι κι αλλιώς πας στο σπίτι σου

8 ώρες πριν, sensai είπε

εννοώ το πρόβλημα υγείας που μου δίνει το Ι4 να είναι το μόνο δικαιολογητικό για την μετάθεση. σε αυτήν την περίπτωση ισχύει;

Έχει κάποια κριτήρια για την κατ εξαίρεση 

Σίγουρα υπάρχουν και online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

κατι ασχετο, κανεις που να εινια τωρα στρατο η προσφατα να τελειωσε.. τι λεφτα πανω κατω ξοδευεις την βδομαδα? εγω π.χ. υπολογιζω 1-2 καφεδες τη νμερα αυτο μονο σαν εξοδα δν θελω να χαλασω πολλα λεφτα + καθολου ντελιβερι 

Εκει που ημουν ο καφες ειχε 50 λεπτα με νερο (στο ανοιγαν εκαναν τον φραπε κ το υπολοιπο δικο σου) Τοστ 60 λεπτα κ μετα μηχανημα με ροφηματα ζεστα κρυα 60 λεπτα,μηχανημα με σνακ απο πατατακια κρακερακια μεχρι τουλουμπες κ σαντουιτς συσκευασμενα 1,5ε μαξ.Στις μοναδες παντα ειναι πιο φτηνα,στα κεντρα ισως λιγο πιο ακριβα.

Παντως οπου πηγα το φαγητο μεσα ηταν μια χαρα.Δηλ για να παρεις σουβλακια το κανες καθαρα επειδη ηθελες να φας εξω.Αν εισαι του σπιτικου φαγητου δε θαχεις θεμα.Μενου απο παστιτσιο μακαρονια ρυζια οσπρια κοτοπουλο χοιρινα κλπ.

Οποτε λεφτα θα τρως μονο αν βγεις σε κανα ιντερνετ καφε ξερω γω που κ κει ειναι φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 6:12 ΠΜ, xorotaktis είπε

Και εμένα Λαμία με πήγαν από Λάρισα. Ζωαρα κάτω εκεί. Βασικά τους καινούριους η πρώτη βδομάδα θα σας φανεί παράξενη μέχρι να προσαρμόστειτε

Καλημέρα!

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις. Σε περίπτωση που από Λάρισα μάς πάνε Βόλο και όχι Λαμία όλους, στον Βόλο πώς θα κάνουμε ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ, από τη στιγμή που στον Βόλο έχει μόνο Πεζοναύτες? Υπάρχει και στρατόπεδο για "απλούς" στρατιώτες με ξεχωριστή εκπαίδευση? 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Γνωστός μου, μου είπε ότι αν είσαι ΔΕΑ μπορείς να μείνεις μόνιμος αλλά θα ξεκινήσεις σαν Λοχίας. Έτσι έμαθε για τώρα, όχι σύμφωνα με πριν 30 χρόνια. Ισχύει? 

Ισχύει ναι. 
Απλα από ανθυπολοχαγός..να γίνεις λοχίας είναι προσβολή για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Mar100 είπε

Καλημέρα!

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις. Σε περίπτωση που από Λάρισα μάς πάνε Βόλο και όχι Λαμία όλους, στον Βόλο πώς θα κάνουμε ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ, από τη στιγμή που στον Βόλο έχει μόνο Πεζοναύτες? Υπάρχει και στρατόπεδο για "απλούς" στρατιώτες με ξεχωριστή εκπαίδευση? 

Ευχαριστώ πολύ!

Στο ιδιο στρατοπεδο νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...