Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, tim21 είπε

485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) με Β ΕΣΣΟ εγώ. Ξέρει κανεις τι παίζει εκεί? Είμαι Διαβιβάσεις. Ψάχνουν τα πράγματα? Μπορώ να περάσω smartphone? Επισης κάτι πιο σημαντικό. Στο χαρτί της στρατολογίας λέει

Έχω χαρτί απο την τράπεζα με το ονομά μοu και IBAN, αλλά όχι βιβλιάριο. Είμαι ΟΚ ή να πάω να βγάλω βιβλιάριο;

μπορεις σμαρτφον αλλα να εισαι διακριτικος να μην προκαλεις π.χ. φωτο σε ισντα φβ κλπ γιατι θα βρεις μεγαλο μπελα..ε αφου εχεις ιβαν αρα εχεις βιβλιαριο ... κλαιν μαιν το πολυ πολυ να χασεις τα 8 ευρω το μηνα δωσε οτι εχεις..ουτε καν τα ψαχνουν λιγο σου λενε ανοιξε τον σακο κανουν πως κοιτανε κ λενε οκ.. διαβιβασεις ξερω εινια πολυ ευκολα σαν ιδικοτητα εαν δν εισαι βυσμα τοτε εισαι τυχερος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tim21 είπε

Έχω χαρτί απο την τράπεζα με το ονομά μοu και IBAN, αλλά όχι βιβλιάριο. Είμαι ΟΚ ή να πάω να βγάλω βιβλιάριο;

Μια χαρά θα είσαι σίγουρα.

37 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

ε αφου εχεις ιβαν αρα εχεις βιβλιαριο ... 

δεν ισχύει αυτό, μόνο οι καταθετικοί λογαριασμοί έχουν βιβλιάριο. Οι τρεχούμενοι και οι όψεως δεν έχουν και σε αυτή την περίπτωση έχεις ένα χαρτί απ' την τράπεζα ή ένα καρτελάκι. Η φωτοτυπία τους είναι ισοδύναμη με την φωτοτυπία της 1ης σελίδας βιβλιαρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Παρουσιάζονται 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) Υγειονομικό, με πτυχίο Κοινωνικού Λειτουργού. Γνωρίζει κανείς, μήπως, πώς είναι εκεί η θητεία υγειονομικού? Επίσης, παραμένουμε Λάρισα ή πηγαίνουμε σε άλλη μονάδα? Αν ναι, ποιές είναι οι πιθανές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς κόστος εξαγοράς του ιματισμού;

 

Διάβαζα σχετικά με τις άδειες

Ένα σημαντικό σημείο της νομοθεσίας είναι πως

Το σύνολο των παραπάνω αδειών (αγροτική, φοιτητική, αντιμετώπιση θεομηνίας)  μαζί με την κανονική, την αναρρωτική και την προσωπική άδεια δεν μπορεί να ξεπερνά τις τρεις (3) ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας που οι υπηρετούντες οφείλουν να υπηρετήσουν.

Δηλαδή για τους 9μηνους δεν πρέπει να ξεπερνούν τις 27 μέρες

Ωστόσο έχω άτομα στην ΕΣΣΟ μου που έχουν πάρει 15 μέρες αγροτική, για πχ. Έτσι συγκεντρώνουν 30 μέρες (15 κανονική και 15 αγροτική).

Θα υπάρξει πρόβλημα; 

Ρωτάω γιατί και εγώ θέλω να πάρω αγροτική 15 μέρες. Και εφόσον πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα, θέλω να πάρω και προσωπική άδεια επιπλέον 10 ημέρες

 

Ακόμη αναφέρεται:

"Τα δικαιολογητικά έγγραφα που προβλέπονται για τη δικαιολόγηση των αδειών της απόφασης αυτής επισυνάπτονται στ' ατομικά έγγραφα των υπηρετούντων και ελέγχονται κατά την απόλυσή τους από το αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο."

Σε περίπτωση που ανακαλύψουν τότε ότι έχω πάρει παραπάνω μέρες από ότι δικαιούμαι, ή ότι κάποιο δικαιολογητικό έγγραφο δεν αρκεί, τι μπορεί να γίνει; 

 

Τέλος, πόσα δωρεάν πήγαινε - έλα μπορεί να μου χορηγήσει ο στρατός;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου χορηγεί ένα πήγαινε στην κατάταξη, ένα φύγε στην απόλυση και ένα πήγαινε-έλα σε κάποια από τις άδειες (αρκεί αυτή να χει διάρκεια από ένα όριο και πάνω, δεν θυμάμαι πόσο).

Αν πάρεις παραπάνω άδεια από ότι δικαιούσαι, υπηρετείς τις έξτρα μέρες.

Το κόστος εξαγοράς του ιματισμού είναι μεγάλο γιατί περιέχει και πρόστιμο. Γενικά εξαγορά δεν μπορείς να κάνεις, παρά μόνο να πεις ότι τα έχασες, εξ ου και το πρόστιμο. Βέβαια μπορεί και να μην πάρει κανείς γραμμή και να πάρεις ότι θες τσάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tim21 είπε

485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) με Β ΕΣΣΟ εγώ. Ξέρει κανεις τι παίζει εκεί? Είμαι Διαβιβάσεις. Ψάχνουν τα πράγματα? Μπορώ να περάσω smartphone? Επισης κάτι πιο σημαντικό. Στο χαρτί της στρατολογίας λέει

Έχω χαρτί απο την τράπεζα με το ονομά μοu και IBAN, αλλά όχι βιβλιάριο. Είμαι ΟΚ ή να πάω να βγάλω βιβλιάριο;

Παρουσιάστηκα Α ΕΣΣΟ εκεί. Την ίδια μέρα περάσαμε γιατρούς πήραμε ρούχα κλπ και μας εστηλαν στην Λαμία μέχρι να τελειώσουν τα Σβεν και σπεν και μετά πήραμε μετάθεση στις μονάδες μας.

Iban δεν ζητούν είναι μόνο για αυτούς που θα πάνε YEA κινητό πάρε το δικό σου και βάλτο στην βαλίτσα στον πάτο η μέσα στο υπνοσακο μας είπαν εμάς αν έχουμε κινητό πάρε ένα παλιό και δείξτε το αυτό. Μας είπαν μετά να ανοίξουμε την βαλίτσα ανοίξαμε την βαλίτσα το καπακι από πάνω και μετά μας είπαν οκ κλείστε την.

Και να στο πάρουν στο δίνουν την ίδια μέρα πίσω το βράδυ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον πας την ίδια μέρα μονάδα ή μένεις μέχρι την ορκωμοσια στα συπο? εγώ παρουσιαζομαι Ξάνθη αλλά στην πόλη μου έχει μονάδα με το Σώμα που είμαι, υπάρχει περίπτωση να με στείλουν εκεί κατευθείαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nikos91_ είπε

πλέον πας την ίδια μέρα μονάδα ή μένεις μέχρι την ορκωμοσια στα συπο? εγώ παρουσιαζομαι Ξάνθη αλλά στην πόλη μου έχει μονάδα με το Σώμα που είμαι, υπάρχει περίπτωση να με στείλουν εκεί κατευθείαν? 

Παρουσιάζεσαι στο κέντρο 

Την ίδια μέρα (ή σε 2-3 τέλος πάντων) πας στο κέντρο εκπαίδευσης / ορκομωσίας 

Εκεί θα κάνεις Σβεν 2 βδομάδες, σπεν 3 βδομάδες και λογικά ΕΚΕ 2 βδομάδες (σπάνια έως 4)

Μπορεί να μείνεις οργανικός σε αυτό το στρατόπεδο. Σίγουρα κάποιοι (οι μισοί περιπου) μετά τα σπεν / ΕΚΕ θα φύγουν με μετάθεση σε κοντινούς προορισμούς.Πχ αν παρουσιαστεις Λάρισα μπορεί να σε στείλουν και Λαμία. Ή αν παρουσιαστεις Κω μπορεί να σε στείλουν Πάτμο.

 

Αν παρουσιάζεσαι Κω και το σπίτι σου είναι κοντά (πχ Πάτμος), θα σε πάνε εκεί. Αντίστοιχα και με την Ξάνθη.

 

Σημείωση: προφανώς κάποιοι θα μείνουν οργανικοί στο στρατόπεδο που θα παρουσιαστούν. Ωστόσο αυτοί είναι ελάχιστοι σε σχέση με τον συνολικό αριθμό.

Ό,τι βρέξει, θα κατεβάσει.

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tim21 είπε

485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) με Β ΕΣΣΟ εγώ. Ξέρει κανεις τι παίζει εκεί? Είμαι Διαβιβάσεις. Ψάχνουν τα πράγματα? Μπορώ να περάσω smartphone? Επισης κάτι πιο σημαντικό. Στο χαρτί της στρατολογίας λέει

Έχω χαρτί απο την τράπεζα με το ονομά μοu και IBAN, αλλά όχι βιβλιάριο. Είμαι ΟΚ ή να πάω να βγάλω βιβλιάριο;

Εκει παρουσιάστηκα πριν 2 μήνες. Δεν ψάχνουν τιποτα αλλά θα σου ζητησουν κινητο. Αν θες το δινεις, αν δε θες το κρατας πάνω σου και δινεις ενα μουφα με κουμπια. Εγω το smartphone το εδωσα και μου το δωσανε το βράδυ οταν τελειωσε η διαδικασια με ρουχα, εμβολια κλπ. Σε όλους το ιδιο κάνανε. Τωρα αν θα σε κρατήσουν εκει δε ξερω. Ειτε θα πας Λαμία, ειτε σε αλλο στρατοπεδο στη λαρισα. Αλλα υπαρχει μια μικρή πιθανοτητα να σε κρατησουν εκει. Αναλογα το βυσμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκεςη τα χαρτια για τη μειωμενη θητεια τα δινουμε στο κεντρο π παρουσιαζομαστε ή στο κεπ;;;γτ αλλοι λενε στα κεπ,παιρνω τηκ στα κεπ μ λενε στο κεντρο..οποιος ξερει ας βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mar100 είπε

Καλημέρα σας. Παρουσιάζονται 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) Υγειονομικό, με πτυχίο Κοινωνικού Λειτουργού. Γνωρίζει κανείς, μήπως, πώς είναι εκεί η θητεία υγειονομικού? Επίσης, παραμένουμε Λάρισα ή πηγαίνουμε σε άλλη μονάδα? Αν ναι, ποιές είναι οι πιθανές?

Κάποιος μάγκεςς που να γνωρίζει για Υγειονομικό στη Λάρισα? Και σε ποιά μονάδα υπάρχει το συγκεκριμένο σώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tim21 είπε

ATM στη Λάρισα 1η στρατιά παίζει; Στο ΚΨΜ εχει POS για κάρτα/κινητό;

Για ΑΤΜ νομίζω ζητάς κίνηση απο το στρατόπεδο και σε βγαζουν να σηκωσεις λεφτα. Τα ΚΨΜ είναι μονο με μετρητα. 

50 λεπτά πριν, axreiastos είπε

Ρε μαγκεςη τα χαρτια για τη μειωμενη θητεια τα δινουμε στο κεντρο π παρουσιαζομαστε ή στο κεπ;;;γτ αλλοι λενε στα κεπ,παιρνω τηκ στα κεπ μ λενε στο κεντρο..οποιος ξερει ας βοηθησει

Νομιζω και στα 2 μπορείς. Οταν μπεις στη μοναδα τοτε σίγουρα θα μπορεις να τα καταθεσεις στο 1ο γραφείο, μην αγχωνεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Για ΑΤΜ νομίζω ζητάς κίνηση απο το στρατόπεδο και σε βγαζουν να σηκωσεις λεφτα. Τα ΚΨΜ είναι μονο με μετρητα. 

Νομιζω και στα 2 μπορείς. Οταν μπεις στη μοναδα τοτε σίγουρα θα μπορεις να τα καταθεσεις στο 1ο γραφείο, μην αγχωνεσαι. 

Σε ευχαριστώ για τη απάντηση φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...