Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Vasilhs09 είπε

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω από αεροπορία στρατού μπορείς να πάρεις μετάθεση σε άλλο σώμα; Η είναι αμεταθετο;

με το καταλληλο βυσμα ολα γινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, nikos_k1 είπε

Καλημέρα σε όλους, οι εσσο κατά 90% παρουσιάζονται την δεύτερη βδομάδα του μήνα ή αυτό αλλάζει ανά εσσο?

Συνήθως  όλες οι εσσο είναι 15 με 20 του μηνός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xorotaktis είπε

ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ . η ξηράς μονο ειναι 9 και 12 μηνες τωρα

Υπόχρεοι πλήρους στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης απολύονται από το Σώμα μετά την παρελευση 9 μηνών, εφόσον εκπληρώσουν μετά το πέρας της εκπαίδευσής τους, την υπόλοιπη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση, εξ ολοκλήρου (αποκλειομένων των αποσπάσεων) σε Μονάδες του Στρατού Ξηράς, του Πολεμικού Ναυτικού και της Πολεμικής Αεροπορίας, που εδρεύουν ή αναπτύσσονται για επιχειρησιακούς λόγους στις περιοχές μόνο της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου και των Περιφερειακών Ενοτήτων Έβρου, Καλύμνου, Καρπάθου - Ηρωικής Νήσου Κάσου, Κω και Ρόδου και σε πολεμικά πλοία Συγκροτήματος Αρχηγείου Στόλου (ΑΣ), Συγκροτήματος Διοίκησης Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (ΔΔΜΝ), Υπηρεσίας Φάρων (ΥΦ) και Υδρογραφικής Υπηρεσίας (ΥΥ), για το Πολεμικό Ναυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 10:46 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Βασικα η ειδικη αδεια ειναι 3 ημερες το 2μηνο οπως η κανονικη αρα στο 9μηνο επρεπε να ειναι 15 και στο 12μηνο 18. Οπως λες ομως στην πραξη στο 9μηνο ειναι 12 ημερες απ`οτι ξερω.

Αγροτικη φοιτητικη ειναι στην ευχερεια του διοικητη να την δωσει, η αναρρωτικη ειναι υποχρεωτικη και δεν μπορει να την κοψει ουτε ο αΓΕΣ! Με εξυπνους χειρισμους αν καποιος εχει θεμα μπορει να παρει και την αναρρωτικη αλλα και να βγει σε βαρος της υπηρεσιας αρα ουσιαστικα οση και να παρει να μην αφαιρεθει απο την κανονικη αδεια...Καλο ειναι βεβαια να μην γινει σε βαρος των αλλων στρατιωτων σε συνθηκες εμπλοκης.

Μαθετε καλα τον στρατιωτικο κανονισμο, δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο μπορει να κανει τη θητεια σας πιο ευκολη..

να συμπληρωσω τιμιτικες που μπορει να προελθει ειτε απο καποια υπηρεσια στη μοναδα (π.χ εθελοντικα να βαψω κατι) ειτε αιμοδοσια, μυελο οστου, αγημα σε παρελαση/τελετη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 12:21 ΜΜ, nikos_k1 είπε

Καλημέρα σε όλους, οι εσσο κατά 90% παρουσιάζονται την δεύτερη βδομάδα του μήνα ή αυτό αλλάζει ανά εσσο?

Από όσο ξέρω δεν αλλάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 1:52 ΜΜ, Vasilhs09 είπε

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω από αεροπορία στρατού μπορείς να πάρεις μετάθεση σε άλλο σώμα; Η είναι αμεταθετο;

Ανετότατα. Εξαρτάται που θες να πας. Αλλά γενικά ΑΣ είναι απο τα καλά όπλα οπότε αν δε πας σε κανα εξεζητημένο πόστο, δεν έχεις λόγο να αλλάξεις...

50 λεπτά πριν, gba είπε

Παιδιά με τις νέες αλλαγές στον στρατό ξηράς είναι υποχρεωτικό να είσαι παραμεθώριο για 5 μήνες ή δεν ισχύει αυτό ;

6 μήνες. Μετά εξαρτάται απο τις γνωριμίες που έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια γρηγορη ερωτηση.

Νοεμβριο θα κανω τη θητεια μου, σκεφτομαι να φυγω Κυπρο ΕΛΔΥΚ. 

Ως μελος τριτεκνης οικογενειας η θητεια μου θα ειναι 8 μηνες ετσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tzortzis911 είπε

Καλησπερα μια γρηγορη ερωτηση.

Νοεμβριο θα κανω τη θητεια μου, σκεφτομαι να φυγω Κυπρο ΕΛΔΥΚ. 

Ως μελος τριτεκνης οικογενειας η θητεια μου θα ειναι 8 μηνες ετσι;

 

Λογικά ναι

Ψάξε νομοθεσίες κτλ

Μην κάνεις πλάνα όσο αναφορά το στρατό!! Ανάλογα που θα παρουσιαστείς και που κάνεις εκπαίδευση, μπορεί να μην έχεις καν δυνατότητα όχι για Κύπρο, ούτε ειδικές δυνάμεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzortzis911 είπε

Καλησπερα μια γρηγορη ερωτηση.

Νοεμβριο θα κανω τη θητεια μου, σκεφτομαι να φυγω Κυπρο ΕΛΔΥΚ. 

Ως μελος τριτεκνης οικογενειας η θητεια μου θα ειναι 8 μηνες ετσι;

 

Δεν έπαιρναν στην ΕΛΔΥΚ άτομα μειωμένης θητείας. Μονάχα αν υπογράψουν και την απαρνηθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.Μήπως έμαθε κανείς από στρατολογία για τα χαρτιά κατάταξης ;(σε λίγο φτάνουμε 25 Ιουνίου και πέρυσι είχαν έρθει από τις 18 Ιούνη)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stefanos777777777 είπε

Καλημέρα παιδιά.Μήπως έμαθε κανείς από στρατολογία για τα χαρτιά κατάταξης ;(σε λίγο φτάνουμε 25 Ιουνίου και πέρυσι είχαν έρθει από τις 18 Ιούνη)...

Αυτό ρε συ δεν ξέρω τι παίζει ρώτησα στρατολογια και μου κάνουν ακόμα δεν έχει βγει τίποτα πιστεύω μέχρι την Παρασκευή θα έχουν βγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ers123 είπε

Στρατονομία πιστεύετε αξίζει να πάει κάποιος; Έχει τόσο δύσκολη εκπαίδευση όσο λένε;

Έχει δύσκολη εκπαίδευση γενικά και τουλάχιστον από όσο ξέρω στο Πεντάγωνο δε τους πάει και πολύ καλά απο υπηρεσίες. Γιατί ενδιαφέρεσαι για Στρατονομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...