Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Theofilos paok είπε

Παρασκευή τελιωνουν τα σπεν

Αν πας σε άλλη μονάδα, λογικά θα παρουσιαστείς Δευτέρα. Άδεια τύπου ορκωμοσίας δε παίζει ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετικά με αναβολή από πανεπιστήμιο

Μου είχαν δώσει πολλά χρόνια αναβολή, την έκοψα. Είμαι μέσα τώρα, εδώ και καιρό.

Νόμιζα οτι έπρεπε να δώσω κάπου αντίγραφο πτυχίου κτλ

Δεν το ζήτησαν οπότε είπα και εγώ, Κλάιν.

Ωστόσο σε ένα παιδί του πρόσθεσαν 1 μήνα εξαγοράσιμης θητείας επειδή είχε πάρει αναβολή και δεν είχε καταθέσει τότε απολυτήριο λυκείου, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Γνωρίζετε τη διαδικασία για την αναβολή και τη διακοπή αυτής όσο αφορά τα πανεπιστήμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pngs_krls είπε

Εδώ και καμιά ώρα βγήκε ανακοίνωση για την Δ εσσο έχει έρθει σε κανεναν το χαρτί ή σε κάποιον που είναι προτακτος 

Τίποτα ακόμα λογικάαύριο πρωί θα ξέρουμε καήκε και η σημερινή μέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ερώτηση σχετικά με αναβολή από πανεπιστήμιο

Μου είχαν δώσει πολλά χρόνια αναβολή, την έκοψα. Είμαι μέσα τώρα, εδώ και καιρό.

Νόμιζα οτι έπρεπε να δώσω κάπου αντίγραφο πτυχίου κτλ

Δεν το ζήτησαν οπότε είπα και εγώ, Κλάιν.

Ωστόσο σε ένα παιδί του πρόσθεσαν 1 μήνα εξαγοράσιμης θητείας επειδή είχε πάρει αναβολή και δεν είχε καταθέσει τότε απολυτήριο λυκείου, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Γνωρίζετε τη διαδικασία για την αναβολή και τη διακοπή αυτής όσο αφορά τα πανεπιστήμια;

Όταν κάνεις διακοπή αναβολής κανονικά σου ζητάνε βεβαίωση από την σχολή πως παρακολουθείς κανονικά τα μαθήματα.

Το παιδί έφαγε 1 μήνα=90 ευρώ εξαγοράς διότι ίσως πήρε αναβολή για να τελειώσει το σχολείο και δεν το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία, είμαι φοιτητής οδεύω στην απόκτηση πτυχίου. Θέλω όμως πρώτα να μπω στρατό και μετά να κάνω την πρακτική μου.

Αν διακόψω την αναβολή έως και 30 Ιουνίου είναι σίγουρο πως θα καταταχθώ με την Ε' Εσσο τον Σεπτέμβρη?

Και αν για οποιδήποτε λόγο το μετανιώσω μπορώ να πραγματοποιήσω άρση της διακοπής της αναβολής? Ποιες είναι οι προθεσμίες? Δε μπορούσα να βρω πληροφορίες για την άρση της διακοπής. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Argent241323 είπε

Καλησπέρα παιδία, είμαι φοιτητής οδεύω στην απόκτηση πτυχίου. Θέλω όμως πρώτα να μπω στρατό και μετά να κάνω την πρακτική μου.

Αν διακόψω την αναβολή έως και 30 Ιουνίου είναι σίγουρο πως θα καταταχθώ με την Ε' Εσσο τον Σεπτέμβρη?

Και αν για οποιδήποτε λόγο το μετανιώσω μπορώ να πραγματοποιήσω άρση της διακοπής της αναβολής? Ποιες είναι οι προθεσμίες? Δε μπορούσα να βρω πληροφορίες για την άρση της διακοπής. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει

Σας ευχαριστώ!

Ναι αν διακόψεις την αναβολή σου τις ημερομηνίες που είναι για την Ε ΕΣΣΟ θα παρουσιαστείς τότε.

Για την ανάκληση αναβολής πρέπει να ισχύει ακόμα το παρακάτω.

 

ΦΕΚ Φ.429.1/5/150045/2006 - ΦΕΚ 34/Β'/18.1.2006

"Η αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης, που υποβάλλεται από όσους έκαναν χρήση της αναβολής κατάταξης, είναι δυνατό να ανακληθεί εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της. Η ανάκληση είναι δυνατόν να γίνει και μεταγενέστερα και μέχρι 5 ημέρες πριν την προσδιοριζόμενη ημερομηνία για κατάταξη, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ανεξάρτητοι από τη θέληση του αιτούντος και έλαβαν χώρα μεταγενέστερα από την κατάθεση της αίτησης διακοπής της αναβολής. Το δικαίωμα ανάκλησης διακοπής αναβολής ασκείται μία μόνο φορά. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Ναι αν διακόψεις την αναβολή σου τις ημερομηνίες που είναι για την Ε ΕΣΣΟ θα παρουσιαστείς τότε.

Για την ανάκληση αναβολής πρέπει να ισχύει ακόμα το παρακάτω.

 

ΦΕΚ Φ.429.1/5/150045/2006 - ΦΕΚ 34/Β'/18.1.2006

"Η αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης, που υποβάλλεται από όσους έκαναν χρήση της αναβολής κατάταξης, είναι δυνατό να ανακληθεί εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της. Η ανάκληση είναι δυνατόν να γίνει και μεταγενέστερα και μέχρι 5 ημέρες πριν την προσδιοριζόμενη ημερομηνία για κατάταξη, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ανεξάρτητοι από τη θέληση του αιτούντος και έλαβαν χώρα μεταγενέστερα από την κατάθεση της αίτησης διακοπής της αναβολής. Το δικαίωμα ανάκλησης διακοπής αναβολής ασκείται μία μόνο φορά. "

Σοβαροί λόγοι; Ότι τελικά λάθος έκανα τη διακοπή της αναβολής και ζητώ την ανάκληση της για να συνεχίσω τις σπουδές μου είναι σοβαρός λόγος?

Επίσης, στη στρατολογια.gr για να διακόψω την αναβολή μου, επιλέγω ''Διακοπή αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών'' και ζητάει ως δικαιολογητικό αντίγραφο πτυχίου. Όμως εγώ δεν έχω τελειώσει. Σε αυτήν την περίπτωση τι επισυνάπτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ δεν είμαι στρατολόγος για να γνωρίζω τι θεωρεί ο στρατός σοβαρό λόγο :) ίσως να έστελνες ένα εμαιλ ή να έπαιρνες ένα τηλέφωνο.

Μάλλον βεβαίωση σπουδών μιας και τους ενδιαφέρει η συνέχιση των σπουδών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλούµενοι από αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, καθώς και οι στρατεύσιµοι άλλων κατηγοριών και ανυπότακτοι, οι οποίοι οποτεδήποτε έλαβαν αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας, υποχρεούνται να παρουσιασθούν για κατάταξη στα αναφερόμενα στη διαταγή Σηµεία Υποδοχής Οπλιτών (ΣΥΠΟ) από 12 έως 15 Ιουλίου 2021, ενώ οι λοιποί καλούµενοι υποχρεούνται να παρουσιασθούν για κατάταξη στα αναφερόµενα στη διαταγή ΣΥΠΟ από 19 έως 22 Ιουλίου 2021, ανάλογα µε την επιλογή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τόση ζέστη που έχει το φετινό καλοκαίρι, οι κωλόφαρδοι θα είναι όσοι παρουσιαστούν στον Έβρο :P

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...