Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Οποιος εχει μυαλο παει παραμεθωριο και κανει 9μηνο. Και οι πιο πολλοι νομιζω αυτο θα κανουν.

Στη δική μου μονάδα, μόνο ενας ζήτησε αμετάθετο παραμεθώριο και τον έστειλαν Εβρο. Οι υπόλοιποι 12μηνο κι οσο το δυνατον γρηγορότερα κοντά στα σπίτια τους...

5 ώρες πριν, MrClutch είπε

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω δύο-τρεις ερωτήσεις για τις οποίες δεν έχω βρει εδώ απαντηση. Κάνω την θητεία μου σε νησί παραμεθοριου και βρίσκομαι κατά τη διάρκεια των Σπεν. Έτυχε και βρέθηκε κάποιος από τον θαλαμο μου με covid οπότε μεγάλο μέρος της εκπαίδευσης χάνεται. Ήθελα αρχικά να μάθω αν σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει περίπτωση να μην ολοκληρωσουμε τα Σπεν ή θα χρειαστεί να τα επαναλάβουμε με την επόμενη Εσσο, καθώς επίσης από την στιγμή που έχω μάθει πως έχει βγει απόσπαση για μετα την εκπαίδευση για να πάω στο ΓΕΣ, αν αναγκαστώ να τα ξανακάνω θα με στείλουν ξανά στο νησί ή θα τα κάνω κάπου αλλού? 

Τέλος, από τη στιγμή που τελειώσουν θεωρητικά τα Σπεν εγώ ποτέ να περιμένω να ενημερωθω από το σώμα για την μεταθεση μου? Αν ξέρετε και καμία πληροφορία για το πώς είναι η κατάσταση στο ΓΕΣ θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οχι δε θα χρωστάτε ΣΠΕΝ. Η καραντίνα πιάνεται για εκπαίδευση.

Στο Τ/ΓΕΣ αλλάζει παρα πολύ η κατάσταση ανάλογα με το που θα είσαι. Άλλο στο τάγμα να κάνεις Θ άλλο στο λόχο μεταφορών να είσαι οδηγός στρατηγού.

3 ώρες πριν, gba είπε

Παιδιά με την μυωπία τι παίζει στον στρατό ξηράσ;Άμα έχεις 6 + στο κάθε μάτι σε βγάζουν Ι5;

Έχω 6 στο ένα μάτι και στο άλλο 6.5 κι είμαι Ι2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στη δική μου μονάδα, μόνο ενας ζήτησε αμετάθετο παραμεθώριο και τον έστειλαν Εβρο. Οι υπόλοιποι 12μηνο κι οσο το δυνατον γρηγορότερα κοντά στα σπίτια τους...

Οχι δε θα χρωστάτε ΣΠΕΝ. Η καραντίνα πιάνεται για εκπαίδευση.

Στο Τ/ΓΕΣ αλλάζει παρα πολύ η κατάσταση ανάλογα με το που θα είσαι. Άλλο στο τάγμα να κάνεις Θ άλλο στο λόχο μεταφορών να είσαι οδηγός στρατηγού.

Έχω 6 στο ένα μάτι και στο άλλο 6.5 κι είμαι Ι2...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να σου πω την αλήθεια αυτό για την καραντίνα ότι μετράει ως εκπαίδευση δεν το έχω ξανακουσει, αφού στελέχη και διοικητες μας σφυρίζουν πως μάλλον θα χρειαστεί να ξανακάνουμε τα ΣΠΕΝ. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει και τίποτα αφού ο καθένας λέει τα δικά του.

Όσον αφορά το Τ/ΓΕΣ, στο νησί που βρίσκομαι έχω βγει στο Τεχνικό Λόχο Διοικήσεως, χωρίς αυτό βέβαια να ξέρω τι σημαίνει για το πώς και πόσο θα απασχολούμαι όταν γυρίσω Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εχει βγει Ι5 και να μπορει να μου πει την ολη διαδικασια? Που παρουσιαστηκε τι ρωτησανε για να διαπιστωσουν την ψυχικη νοσο αν εκατσε στον στρατο μεχρι να περασει την εξεταση των γιατρων κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris2627 είπε

Υπαρχει καποιος που να εχει βγει Ι5 και να μπορει να μου πει την ολη διαδικασια? Που παρουσιαστηκε τι ρωτησανε για να διαπιστωσουν την ψυχικη νοσο αν εκατσε στον στρατο μεχρι να περασει την εξεταση των γιατρων κτλ

5 μέρες πριν την ημερομηνία κατάταξης σου θα πας στο φρουραρχείο που ανήκεις και θα ζητήσεις να σε δει γιατρός για την πάθηση σου. Θα πάρεις παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο. Εκεί θα σε εξετάσει γιατρός και θα συμπληρώσει τα παραπεμπτικα. Θα γυρίσεις στο φρουραρχείο, θα τα σφραγίσουν και θα πας στην στρατολογία για να ζητήσεις να σε δει η επιτροπή απαλλαγών. Σε λίγες μέρες (10-15) θα σου έρθει πρόσκληση για να πας στην επιτροπή. Θα σε δει μια τριμελής επιτροπή και θα βγάλει την τελική απόφαση.

Το τι ρωτάνε έχει να κάνει με την πάθηση σου, τα χαρτιά σου και το ποσό θέλει να σε κουράσει ο γιατρός. Στα σωματικά τα ψάχνουν σχεδόν όλα, στα ψυχολογικά είναι ελαστικοί. Με χαρτί από δημόσιο ψυχιατρείο δεν προλαβαίνει να κλείσει η πορτα πριν σου δώσουν το ι5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκοψα την αναβολή και κατέθεσα ηλεκτρονικα το πιστοποιητικό φοιτητικής ιδιότητας χωρίς όμως να αναφέρει πάνω στο πιστοποιητικό ότι είναι για στρατολογική χρήση, αναφέρει μόνο ότι χρησιμοποιείτε για κάθε νόμιμη χρήση . Πιστεύεται είμαι καλυμμένος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John12345678 είπε

Έκοψα την αναβολή και κατέθεσα ηλεκτρονικα το πιστοποιητικό φοιτητικής ιδιότητας χωρίς όμως να αναφέρει πάνω στο πιστοποιητικό ότι είναι για στρατολογική χρήση, αναφέρει μόνο ότι χρησιμοποιείτε για κάθε νόμιμη χρήση . Πιστεύεται είμαι καλυμμένος ?

όχι, πρέπει να είναι για στρατιωτική χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sensai είπε

όχι, πρέπει να είναι για στρατιωτική χρήση

Η προθεσμία για να το καταθέσω είναι έως την ημερομηνία κατάταξης στο στρατόπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, MrClutch είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να σου πω την αλήθεια αυτό για την καραντίνα ότι μετράει ως εκπαίδευση δεν το έχω ξανακουσει, αφού στελέχη και διοικητες μας σφυρίζουν πως μάλλον θα χρειαστεί να ξανακάνουμε τα ΣΠΕΝ. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει και τίποτα αφού ο καθένας λέει τα δικά του.

Όσον αφορά το Τ/ΓΕΣ, στο νησί που βρίσκομαι έχω βγει στο Τεχνικό Λόχο Διοικήσεως, χωρίς αυτό βέβαια να ξέρω τι σημαίνει για το πώς και πόσο θα απασχολούμαι όταν γυρίσω Αθήνα.

Καλά πιο πολύ για να σας ψαρώσουν το λένε, γενικά να ξέρεις πως τα στελέχη έχουν ένα φετίχ με τα ΣΠΕΝ, αν γινόταν να κρατάνε κανα τρίμηνο, θα ήταν ευτυχισμένοι.

Το οτι είσαι τώρα στο Λόχο Διοικήσεως δε λέει κάτι για το που θα είσαι στο Τάγμα ΓΕΣ. Γενικά έχω ακούσει πως έχουν μεγάλη ανάγκη για οδηγούς οπότε είναι πιθανό να σε βάλουν Λόχο Μεταφορών

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλήσπερα σας θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για τη περίπτωση μου, τέλος του χρόνου θα έρθει η ώρα της οριστικής απαλλαγής μου, παρακολουθουμαι από ιδιωτικό ψυχίατρο με συνταγογράφηση κλπ έχοντας ήδη δύο ετήσιες αναβολές, έχω ακούσει ότι με χαρτί δημοσίου ψυχιάτρου ξεμπερδευεις αρκετά πιο εύκολα αυτό ισχύει ή είναι απλά μύθος; Σας ρωτάω διότι η πρώτη αναβολή μου προήλθε από διακοπή θητείας όπου πέρασα αρκετά άσχημα και αναγκαστικά να ζητήσω αναβολή για διαταραχή προσαρμογής δε γίνεται να ξαναμπώ μέσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, John12345678 είπε

Η προθεσμία για να το καταθέσω είναι έως την ημερομηνία κατάταξης στο στρατόπεδο?

Νομίζω το καταθέτεις μέχρι 30 Ιουνίου στο site της στρατολογίας αν θες να μπεις με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου αδερφέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gba είπε

Παιδιά στον Στρατό Ξηράς τρίτεκνος κάνει 9 μήνες ; 

Σε παραμεθόριο κάνεις 8 μήνες ενώ αν υπηρετήσεις σε μη παραμεθόριο περιοχή υπηρετείς 9 μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Theofilos paok είπε

Τώρα που τελειώνουν τα σπεν ξέρει κανεις αν θα μας δώσουν Άδεια;

ποτε τελειωνετε; δεν νομιζω αφου πηρατε αδεια ορκομοσιας. λογικα θα μπειτε κατευθειαν στις μοναδες σας ή αν ειναι να αλαξετε μοναδα να φυγετε παρασκευη και να παρουσιαστειτε δευτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...