Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, rus είπε

Στο δημοσιο ζητανε απολυτηριο στρατου. Παιρνεις κανονικο απολυτηριο με ι5?

Εκτός ειδικών περιπτώσεων (σώματα ασφαλείας κλπ) το δημόσιο ζητά απολυτήριο στρατού η νόμιμη απαλλαγή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, teot είπε

Εκτός ειδικών περιπτώσεων (σώματα ασφαλείας κλπ) το δημόσιο ζητά απολυτήριο στρατού η νόμιμη απαλλαγή.

Αν ειναι κανονικο το απολυτηριο με ι5 ρωτησα.

Εν τω μεταξυ σε αυτο το λινκ(Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τους μόνιμους διορισμούς -Λίστα) λεει οτι απαιτειται

"Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α για τους άρρενες υποψηφίους"

Ποιο ειναι το πιστ/κο Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rus είπε

Στο δημοσιο ζητανε απολυτηριο στρατου. Παιρνεις κανονικο απολυτηριο με ι5?

Δεν υπάρχει "απολυτήριο στρατού". Το εγγραφο ειναι το Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης. Μπορείς να το εκδόσεις τύπου Α για ολες τις χρήσεις, τύπου Α Πλήρες με όλες τις μεταβολές (που θεωρείτε μυστικό, αρα δεν κάνει να το μοιράζεις), τυπου Α Πλήρες με ολες τις μεταβολες και σωματική ικανότητα (όπως παραπάνω), και τέλος τύπου Β για αποκτηση διαβατηρίου σε μερικές περιπτώσεις. 

Το δημόσιο ζητάει τυπου Α ή τυπου Α πλήρες με ολες τις μεταβολες και σωματική ικανότητα για τα σώματα ασφαλείας. 

Τυχαίο Τυπου Α, απο αυτο το νήμα: 001.jpg

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Δεν υπάρχει "απολυτήριο στρατού". Το εγγραφο ειναι το Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης. Μπορείς να το εκδόσεις τύπου Α για ολες τις χρήσεις, τύπου Α Πλήρες με όλες τις μεταβολές (που θεωρείτε μυστικό, αρα δεν κάνει να το μοιράζεις), τυπου Α Πλήρες με ολες τις μεταβολες και σωματική ικανότητα (όπως παραπάνω), και τέλος τύπου Β για αποκτηση διαβατηρίου σε μερικές περιπτώσεις. 

Το δημόσιο ζητάει τυπου Α ή τυπου Α πλήρες με ολες τις μεταβολες και σωματική ικανότητα για τα σώματα ασφαλείας.

Απαντηση επι του θεματος (αν ειναι οk το ι5) δεν εχει ακομα δοθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω δύο-τρεις ερωτήσεις για τις οποίες δεν έχω βρει εδώ απαντηση. Κάνω την θητεία μου σε νησί παραμεθοριου και βρίσκομαι κατά τη διάρκεια των Σπεν. Έτυχε και βρέθηκε κάποιος από τον θαλαμο μου με covid οπότε μεγάλο μέρος της εκπαίδευσης χάνεται. Ήθελα αρχικά να μάθω αν σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει περίπτωση να μην ολοκληρωσουμε τα Σπεν ή θα χρειαστεί να τα επαναλάβουμε με την επόμενη Εσσο, καθώς επίσης από την στιγμή που έχω μάθει πως έχει βγει απόσπαση για μετα την εκπαίδευση για να πάω στο ΓΕΣ, αν αναγκαστώ να τα ξανακάνω θα με στείλουν ξανά στο νησί ή θα τα κάνω κάπου αλλού? 

Τέλος, από τη στιγμή που τελειώσουν θεωρητικά τα Σπεν εγώ ποτέ να περιμένω να ενημερωθω από το σώμα για την μεταθεση μου? Αν ξέρετε και καμία πληροφορία για το πώς είναι η κατάσταση στο ΓΕΣ θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rus είπε

Απαντηση επι του θεματος (αν ειναι οk το ι5) δεν εχει ακομα δοθει.

Με Στατριωτική Ικανότητα 5 μπορείς να κάνεις τα πάντα εκτός απο το πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς για σώματα ασφαλείας, καθώς αυτοι "πάντα" ζητάνε κλάση 1 ή 2. 

Δεν έχεις κανενα απολύτως πρόβλημα στο να πιάσεις δουλεια στο δημόσιο, να ανοιξεις εταιρία, να βγαλεις δίπλωμα, να δουλεύεις με παιδία ή οτιδήποτε άλλο. Για να δώσω ακραίο αλλα πραγματικό παράδειγμα: εχω Ι5 και εχω οπλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rus είπε

Απαντηση επι του θεματος (αν ειναι οk το ι5) δεν εχει ακομα δοθει.

Σου απάντησε ένα παλικάρι πιο πάνω, με Ι5 αστυνομία, πυροσβεστική,στρατό δεν μπαίνεις, στο ευρύτερο δημόσιο τομέα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sensai είπε

πότε τελειώνουν τα σπεν για την γ εσσο;

Ουσιαστικά ξεκίνησαν την προηγούμενη Τρίτη, Πέμπτη μπήκαμε καραντίνα και βγαίνουμε σε δύο εβδομάδες από τότε. Επομένως μένουν άλλες 4-5 Μαξ αφότου επιστρέψουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Με Στατριωτική Ικανότητα 5 μπορείς να κάνεις τα πάντα εκτός απο το πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς για σώματα ασφαλείας, καθώς αυτοι "πάντα" ζητάνε κλάση 1 ή 2. 

Δεν έχεις κανενα απολύτως πρόβλημα στο να πιάσεις δουλεια στο δημόσιο, να ανοιξεις εταιρία, να βγαλεις δίπλωμα, να δουλεύεις με παιδία ή οτιδήποτε άλλο. Για να δώσω ακραίο αλλα πραγματικό παράδειγμα: εχω Ι5 και εχω οπλο. 

Για δημοσιο μιλησα μόνο. Φαινεται λοιπον οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα. Αρα μπορει ενας ι5 να γινει και δασκαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrobo είπε

Δεν υπάρχει "απολυτήριο στρατού". Το εγγραφο ειναι το Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης. Μπορείς να το εκδόσεις τύπου Α για ολες τις χρήσεις, τύπου Α Πλήρες με όλες τις μεταβολές (που θεωρείτε μυστικό, αρα δεν κάνει να το μοιράζεις), τυπου Α Πλήρες με ολες τις μεταβολες και σωματική ικανότητα (όπως παραπάνω), και τέλος τύπου Β για αποκτηση διαβατηρίου σε μερικές περιπτώσεις. 

Το δημόσιο ζητάει τυπου Α ή τυπου Α πλήρες με ολες τις μεταβολες και σωματική ικανότητα για τα σώματα ασφαλείας. 

Τυχαίο Τυπου Α, απο αυτο το νήμα: 001.jpg

πόσα τύπου Α υπάρχουν? και χρειάζονται όλα αυτά?

γράφει κανέναν από αυτά φυλακές και κρατήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Νοεμβρη παω για την τελευταια αναβολη για ψυχολογικους λογους. Εχω ηδη 2 χρονια και παω για την απαλλαγη δηλαδη. 

Ξερουμε αν θα πρεπει να περιμενω παλι κανεναν μηνα να μαθω η σου δινουν χαρτι επι τοπου οτι πηρες την απαλλαγη?

Επισης διαφερει καθολου η διαδικασια απο τις αναβολες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gba είπε

Παιδιά με την μυωπία τι παίζει στον στρατό ξηράσ;Άμα έχεις 6 + στο κάθε μάτι σε βγάζουν Ι5;

Δεν στο λέω με σιγουριά, γιατί και εγώ τώρα κάνω την θητεία μου αλλά μάλλον άοπλο σε βγάζουν απλά, αποκλείεται να σε βγάζουν ι5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...