Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, gba είπε

Αυτό ισχύει εάν έκανες το εμβόλιο μέσα στον στρατό ή σε καλύπτει και αν το έκανες μόνος σου εκτός στρατού ;

και μονος σου εκτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Dimitrios2021 είπε

Καλησπερα ξερει κανεις ποτε μπαινει η Ε ΕΣΣΟ σεπτεμβριου για στρατο ξηρας?

Την ιδια απορια εχω και γω φιλε . ακομα να μου ερθει χαρτι καταταξης .Μπαινω καθημερινα στην stratologia.gr αλλα ακομα να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, morningwood είπε

Την ιδια απορια εχω και γω φιλε . ακομα να μου ερθει χαρτι καταταξης .Μπαινω καθημερινα στην stratologia.gr αλλα ακομα να βγει.

Αυτό φίλε πως το βλέπουμε;Πατάμε εκεί που λέει το σημείωμα κατάταξης μου;Η θέλει και κάποια άλλη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2021 στις 12:39 ΜΜ, biomike είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όχι δεν έχω κάποιο βύσμα. Απλά για να καταλάβω (μιάς και είμαι παντελώς άσχετος). Αν έχεις βύσμα μπορείς να αποφύγεις την παραμεθόριο? Δηλαδή με το τέλος της εκπάιδευσης να πας κοντά στο σπίτι σου και να απολυθείς από εκεί παρόλο που ισχύει το υποχρεωτικό πεντάμηνο στην παραμεθόριο?

Καλή ερώτηση. Επίσης, αν παίρνεις σποραδικά αγωγή γι αυτο (όποτε το χρειαστείς) πρέπει να το δηλώσεις?

Δεν είναι υποχρεωτικό καν να παρουσιαστείς στην παρεμεθόριο, πόσο μάλλον να υπηρετήσεις εκεί 5-6 μήνες. Είναι απλά συνήθης πρακτική. Με ένα μέτριο βύσμα ρίχνεις αυτό το διάστημα στους 3 μήνες, με ένα καλό στις 40 μέρες...

4 ώρες πριν, morningwood είπε

Την ιδια απορια εχω και γω φιλε . ακομα να μου ερθει χαρτι καταταξης .Μπαινω καθημερινα στην stratologia.gr αλλα ακομα να βγει.

 

5 ώρες πριν, Dimitrios2021 είπε

Καλησπερα ξερει κανεις ποτε μπαινει η Ε ΕΣΣΟ σεπτεμβριου για στρατο ξηρας?

ΣΙΓΟΥΡΑ την εβδομάδα απο 20 Σεπτεμβρίου και οι αναβολές μια βδομάδα πριν.

Στις 16/8/2021 στις 10:59 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Τι να το κανεις το γραφειο οταν μπεις με 364ΚΣ...Επειδη ο στρατος ειναι γεματος εκπληξεις και δεν ξερεις απο του θα σε ευρει, χιλιες φορες το μονο στανταρ να ειναι οι 274 μερες θητεια...

Έχω ξεχάσει τι είναι όπλο, φρουρά, έφοδος, σκοπιά, τι είναι ύπνος στο θάλαμο, ξύπνημα απο θαλαμοφύλακα μέσα στη διάρκεια της νύχτας κλπ κλπ. Αντάλλαξα 3 μήνες δωρεάν εργασίας για να κοιμάμαι σπίτι μου κάθε βράδυ και να κάνω μέρες να βάλω στολή. Για μένα αξίζει, για άλλους όχι και το σέβομαι, άποψη είναι αυτό.

Στις 17/8/2021 στις 5:08 ΜΜ, kappareality είπε

Αυτες διαφερουν εμφανισιακα πολυ απο αυτες που σου δινουν ; Αν σκασω μυτη πρωτη μερα με αυτες θα εχω θεμα ; Γιατι μεχρι την ορκωμοσια εχει αρκετη ορθοστασια και για οσους εχουμε ανατομικα θεματα ισως ειναι δυσκολο.

Too much να σκάσεις πρώτη μέρα με αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έχω ξεχάσει τι είναι όπλο, φρουρά, έφοδος, σκοπιά, τι είναι ύπνος στο θάλαμο, ξύπνημα απο θαλαμοφύλακα μέσα στη διάρκεια της νύχτας κλπ κλπ. Αντάλλαξα 3 μήνες δωρεάν εργασίας για να κοιμάμαι σπίτι μου κάθε βράδυ και να κάνω μέρες να βάλω στολή. Για μένα αξίζει, για άλλους όχι και το σέβομαι, άποψη είναι αυτό.

Ο στρατος ειναι μια εμπειρια πολυ σχετικη, τιποτα δεν ειναι στανταρ οποτε καθε αποψη και εμπειρια σεβαστη. Γραφειο χωρις υπηρεσιες οπως το περιγραφεις ειναι σουπερ, δεν μιλας για θητεια αλλα για δημοσιο υπαλληλο. Ομως αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιο στον ΕΣ, ο γραφιας συνηθως απλα πιανει ενα ποστο το πρωι και απο το μεσημερι και μετα υπηρεσια κανονικα. Αυτο συμβαινει γιατι απλα οι υπηρεσιες δεν βγαινουν κι θα γινει επανασταση αν καποιος δεν κανει υπηρεσιες ποτε. Οχι οτι δεν γινονται και αυτα, αλλα σε πολυ ειδικες μοναδες με πολλα βολτ...

Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι το γραφειο με γλυτωσε απο μια παρελαση και μια μονο υπηρεσια ενα βραδυ που ξημερωσαμε για να βγαλουμε τα φυλλα πορειας των νεων. Φυσικα, τα πρωινα ημουν στο γραφειο με καφε και αιρ κοντισιον αντι να κανω γοπινγκ και βαψιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια ερωτηση, σε περιπτωση κωλυματος την ημερα της παρουσιασης ( σε μεταθεση ) για λογους υγειας ιωση κτλ. τι προβλεπεται? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ο στρατος ειναι μια εμπειρια πολυ σχετικη, τιποτα δεν ειναι στανταρ οποτε καθε αποψη και εμπειρια σεβαστη. Γραφειο χωρις υπηρεσιες οπως το περιγραφεις ειναι σουπερ, δεν μιλας για θητεια αλλα για δημοσιο υπαλληλο. Ομως αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιο στον ΕΣ, ο γραφιας συνηθως απλα πιανει ενα ποστο το πρωι και απο το μεσημερι και μετα υπηρεσια κανονικα. Αυτο συμβαινει γιατι απλα οι υπηρεσιες δεν βγαινουν κι θα γινει επανασταση αν καποιος δεν κανει υπηρεσιες ποτε. Οχι οτι δεν γινονται και αυτα, αλλα σε πολυ ειδικες μοναδες με πολλα βολτ...

Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι το γραφειο με γλυτωσε απο μια παρελαση και μια μονο υπηρεσια ενα βραδυ που ξημερωσαμε για να βγαλουμε τα φυλλα πορειας των νεων. Φυσικα, τα πρωινα ημουν στο γραφειο με καφε και αιρ κοντισιον αντι να κανω γοπινγκ και βαψιματα.

Μα ναι ρε συ, το ξέρω πως είναι στα γραφεία στις μονάδες. Εγώ αναφέρομαι στο συνδυασμό Αθήνα+γραφείο (=Πεντάγωνο, ΑΣΔΕΝ, Ρουφ, ΜΤΣ και λοιπές σφηκοφωλιές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nerazzurri είπε

Ρε παιδια μια ερωτηση, σε περιπτωση κωλυματος την ημερα της παρουσιασης ( σε μεταθεση ) για λογους υγειας ιωση κτλ. τι προβλεπεται? Ευχαριστω πολυ

Επικοινωνείς με την μονάδα και θα σου πούνε να πας σε γιατρό να σου δώσει αναρρωτική ότι όντως είσαι άρρωστος και δεν μπορείς να μετακινηθείς.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

ΣΙΓΟΥΡΑ την εβδομάδα απο 20 Σεπτεμβρίου και οι αναβολές μια βδομάδα πριν.

Τόσο αργά μέσα στον σεπτέμβριο μπαίνουμε ? Εγώ νόμιζα πρώτη / δεύτερη εβδομάδα παρουσιαζόμαστε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morningwood είπε

Τόσο αργά μέσα στον σεπτέμβριο μπαίνουμε ? Εγώ νόμιζα πρώτη / δεύτερη εβδομάδα παρουσιαζόμαστε . 

Εγώ κάτι για 13-14 άκουσα, τώρα κατά πόσο ισχύει θα το δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...