Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλανια, μια συντομη ερωτηση.

Αυτο που ειχε βγει για τις αδειες των 5 ημερων για οσους εχουν κανει το εμβολιο, ισχυει για οσους ειναι να καταταχθουν και το εχουν κανει ηδη ή για οσους το εκαναν οσο ηταν μεσα στο στρατο ηδη?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια εγω που παιρνω χαπια για ενα θεμα που εχω και ξερω οτι αμα το αναφερω θα με βγαλουν αοπλο, ενω θελω να βγω ενοπλος λετε να το κρυψω ή οχι? Ελεγα να παω Εβρο η σε νησι αλλα δε ξερω τι παιζει με τους αοπλους στην παρεμεθοριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nicktsj είπε

Παιδια εγω που παιρνω χαπια για ενα θεμα που εχω και ξερω οτι αμα το αναφερω θα με βγαλουν αοπλο, ενω θελω να βγω ενοπλος λετε να το κρυψω ή οχι? Ελεγα να παω Εβρο η σε νησι αλλα δε ξερω τι παιζει με τους αοπλους στην παρεμεθοριο?

Προφανως δε το κρυβεις. Δε παιζουμε με την υγεια μας απλα και μονο για μια νυχτερινη βολη και για να κανουμε περιπολο 3-6 το βραδυ.

Δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο για τους αοπλους σε παραμεθοριο ή ενδοχωρα. Καθε μοναδα ειναι διαφορετικη, μπορει να ειναι απο παραδεισος (απλα θαλαμοφυλακας και το πρωι σε γραφειο) μεχρι και πηξιμο (φουλ μαγειρεια, θαλαμοφυλακας, αγγαρειες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια στα δικαιολογητικά για την πρωτη μερα λεει οτι θελουν ατομικο βιβλιαριο νοσηλειας.. Ποιο είναι αυτο;; Το παιδικο μας βιβλιαριο εννοούν; για να δουν τι εμβολια έχουμε κανει;; γιατι δν εχω αλλο.. Πρεπει να παω να βγαλω στο ικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω που θελω να παω παραμεθοριο αμεταθετο και να κανω 9μηνο πρεπει να δηλωσω παραμεθοριο στρατοπεδο στο παρουσιαση αρμυ μολις κοψω την αναβολη στα κεπ ή μπορω να επιλεξω να παρουσιαστω ενδοχωρα και οταν παω εκει να δηλωσω παραμεθοριο και να κανω 9μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicktsj είπε

Παιδια εγω που θελω να παω παραμεθοριο αμεταθετο και να κανω 9μηνο πρεπει να δηλωσω παραμεθοριο στρατοπεδο στο παρουσιαση αρμυ μολις κοψω την αναβολη στα κεπ ή μπορω να επιλεξω να παρουσιαστω ενδοχωρα και οταν παω εκει να δηλωσω παραμεθοριο και να κανω 9μηνο?

Και τα δύο γίνονται. Οι πιθανότητες είναι πάντως πως ούτως ή αλλως θα σε βάλουν να παρουσιαστείς παραμεθόριο, ανεξάρτητα του τι θα δηλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2021 στις 4:16 ΜΜ, vagg77 είπε

Αλανια, μια συντομη ερωτηση.

Αυτο που ειχε βγει για τις αδειες των 5 ημερων για οσους εχουν κανει το εμβολιο, ισχυει για οσους ειναι να καταταχθουν και το εχουν κανει ηδη ή για οσους το εκαναν οσο ηταν μεσα στο στρατο ηδη?

Ευχαριστω!

Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα επίσημη διαταγή. Υπάρχει περίπτωση να μην βγει και ποτέ, ή να ξαναειπωθεί όταν αρχίζουν να αυξάνονται τα κρούσματα από το φθινόπωρο. Ωστόσο εσυ δεν χάνεις κάτι με το να τις διεκδικήσεις όταν πας στην μονάδα σου. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου έχουν δοθεί. Τώρα αν αυτό συμβαινει άγνοιας ή καλοσύνης δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ProponitiTouKanape, εκτός από προπονητής του καναπέ έχεις κατατοπίσει και ένα τεράστιο αριθμό (αγχωμένων και μπερδεμένων όπως και εγώ) νέων οι οποίοι ετοιμάζονται να ξεκινήσουν την θητεία τους... Ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις απαντήσεις σου ρε τσίφτη και καραμπουζουκλή. Εγώ γενικά είχα ψαχτεί αρκετά αλλά η επίσκεψη στο φόρουμ με έκανε σοφότερο (ας πόυμε :P)..ΠΑΙΔΙΑ ότι είναι να γίνει θα γίνει 9-12 μήνες είναι θα περάσουν, όσο πιο γρήγορα μπει κανείς τόσο το καλύτερο μην το αφήνετε σχεδόν κανείς δεν θέλει να μπει (υπό τις υπάρχουσες συνθήκες) αλλά τι να κάνουμε είναι υποχρέωση μας..Δείτε το θετικά...Να παραθέσω και εγώ (και ας μπαίνω Σεπτέμβρη ο ξερόλας) ότι πολλά εξαρτώνται και από τα στρατόπεδα/μονάδες που θα πάει ο καθένας αλλά και από τους ανθρώπους που θα συναντήσει...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

Επεξ/σία από apalaiasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, apalaiasg είπε

ProponitiTouKanape, εκτός από προπονητής του καναπέ έχεις κατατοπίσει και ένα τεράστιο αριθμό (αγχωμένων και μπερδεμένων όπως και εγώ) νέων οι οποίοι ετοιμάζονται να ξεκινήσουν την θητεία τους... Ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις απαντήσεις σου ρε τσίφτη και καραμπουζουκλή. Εγώ γενικά είχα ψαχτεί αρκετά αλλά η επίσκεψη στο φόρουμ με έκανε σοφότερο (ας πόυμε :P)..ΠΑΙΔΙΑ ότι είναι να γίνει θα γίνει 9-12 μήνες είναι θα περάσουν, όσο πιο γρήγορα μπει κανείς τόσο το καλύτερο μην το αφήνετε σχεδόν κανείς δεν θέλει να μπει (υπό τις υπάρχουσες συνθήκες) αλλά τι να κάνουμε είναι υποχρέωση μας..Δείτε το θετικά...Να παραθέσω και εγώ (και ας μπαίνω Σεπτέμβρη ο ξερόλας) ότι πολλά εξαρτώνται και από τα στρατόπεδα/μονάδες που θα πάει ο καθένας αλλά και από τους ανθρώπους που θα συναντήσει...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

Σωστος, οταν απολυθειτε θα δειτε οτι δεν ηταν απολυτως τιποτα ο στρατος. Σκεφτομαι τωρα σαν πολιτης τα αγχη μου οταν παρουσιαζομουν, με υπηρεσιες, στελεχη κλπ και με πιανει γελιο. Θα εχει κακες στιγμες, με κουραση και νευρα, αλλα το προσημο θεωρω θα ειναι θετικο. Με οσους το εχω συζητησει, σχεδον ολοι καταληγουμε στο συμπερασμα "καλα περασαμε, δε παθαμε και τιποτα". Καλη θητεια να εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Σωστος, οταν απολυθειτε θα δειτε οτι δεν ηταν απολυτως τιποτα ο στρατος. Σκεφτομαι τωρα σαν πολιτης τα αγχη μου οταν παρουσιαζομουν, με υπηρεσιες, στελεχη κλπ και με πιανει γελιο. Θα εχει κακες στιγμες, με κουραση και νευρα, αλλα το προσημο θεωρω θα ειναι θετικο. Με οσους το εχω συζητησει, σχεδον ολοι καταληγουμε στο συμπερασμα "καλα περασαμε, δε παθαμε και τιποτα". Καλη θητεια να εχεις!

Το καλο ειναι οτι μιλαμε.πολλοι εδω στο φορουμ και μας φευγει λιγο το αγχος γιατι κ εγω μπαινω σεπτεμβριο και δεν το βλεπω και τοσο θετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dimitrios2021 είπε

Το καλο ειναι οτι μιλαμε.πολλοι εδω στο φορουμ και μας φευγει λιγο το αγχος γιατι κ εγω μπαινω σεπτεμβριο και δεν το βλεπω και τοσο θετικα.

Ολα καλα θα πανε, δεν ειναι κατι. Απλα το βλεπεις σα βουνο τωρα και λογικο, ετσι ημουν και εγω!

Για να καταλαβεις, φανταζεσαι καποια πραγματα για το στρατο, πως θα ειναι, πειθαρχεια, υπηρεσιες κλπ. Στην πραγματικοτητα θα ειναι 10000 φορες πιο απλα απ οτι πιστευεις. Θα ζησεις και πολυ καλες στιγμες, με πολυ γελιο και επισης θα γνωρισεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ατομα, ειτε φανταρους ειτε στελεχη.

Επεξ/σία από yanis13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...