Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Παιδιά θα σας έρθει email, τσιλαρετε. Κι το δημόσιο βιάζεται για τσαμπα χέρια δεν τη χάνεται την εσσο. 

Το ότι δεν θα τη χάσουμε ειναι σίγουρο🤣 το θέμα είναι να μάθουμε και που θα παμε κάποτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να δούλευει κάποιος παράλληλα με τον στρατο; τις ωρες που δν εισαι μεσα η και ττις μέρες που δν είσαι μεσα.. Δυσκολοι καιροι γι αυτό το ρωτάω.. Επισης τι ένσημα είναι αυτά που μας κολλάνε στον στρατο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επιτρέπεται να δουλεύεις στον ελεύθερο σου χρόνο, όσο είσαι οπλίτης θητείας. Το θέμα είναι αν θα έχεις αρκετό. Τώρα με τα ένσημα τι παίζει ακριβώς δεν το γνωρίζω.

2 ώρες πριν, tiallothaginei είπε

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να δούλευει κάποιος παράλληλα με τον στρατο; τις ωρες που δν εισαι μεσα η και ττις μέρες που δν είσαι μεσα.. Δυσκολοι καιροι γι αυτό το ρωτάω.. Επισης τι ένσημα είναι αυτά που μας κολλάνε στον στρατο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 4 περασμένες ΕΣΣΟ του 21 πάντως είχανε όλες μάθει σχεδόν 1 μήνα πριν απόσο γνωρίζω! Μπορεί να αργούν επειδή η τωρινή ΕΣΣΟ θεωρείται πάντα και η πιο μεγάλη μαζί με αυτή του Νοέμβρη, τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nikos3233 είπε

Οι 4 περασμένες ΕΣΣΟ του 21 πάντως είχανε όλες μάθει σχεδόν 1 μήνα πριν απόσο γνωρίζω! Μπορεί να αργούν επειδή η τωρινή ΕΣΣΟ θεωρείται πάντα και η πιο μεγάλη μαζί με αυτή του Νοέμβρη, τι να πω!

Μην είμαστε άτυχοι και μας έρθει χαρτί που να λέει σε μια βδομαδα παρουσιάζεστε και τρέχουμε , μόνο αυτό με αγχώνει με αυτή την καθυστέρηση ... Υποψιν οτι για την αεροπορία έχουν βγεί ημερομηνίες.

 

Επεξ/σία από morningwood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, morningwood είπε

Μην είμαστε άτυχοι και μας έρθει χαρτί που να λέει σε μια βδομαδα παρουσιάζεστε και τρέχουμε , μόνο αυτό με αγχώνει με αυτή την καθυστέρηση ... Υποψιν οτι για την αεροπορία έχουν βγεί ημερομηνίες.

 

Η αεροπορία μπαίνει 27 άρα η ξηρά θα μπαίνει 20 και μετα σίγουρα.. Δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά η μειωμένη θητεία για πολύτεκνους είναι 9,8 ή 6 μήνες; Δεν κατάλαβα τίποτα από το άρθρο. Όποιος μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ

 

Αναφορικά με τη διατήρηση της μειωμένης θητείας εννεάμηνης διάρκειας για όλους τους αδερφούς από τρία ζώντα αδέλφια, ο υπουργός τόνισε ότι «οι διατάξεις περί μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης δεν θίγονται, καθόσον θεσμοθετήθηκαν με το άρθρο 7 του Ν.3421/05 “Στρατολογία των Ελλήνων και άλλες διατάξεις” (Α' 302) και όχι με υπουργική απόφαση».

 

Διευκρίνισε δε, ότι η πρόσφατη υπουργική απόφαση που αφορά στην εξισορρόπηση της διάρκειας της θητείας και στους τρεις κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων, «προβλέπει την απόλυση των υπόχρεων μειωμένης θητείας εννεάμηνης διάρκειας, μετά τη συμπλήρωση οκτώ μηνών στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, εφόσον αυτοί εκπληρώσουν τη θητεία τους, σε μονάδες συγκεκριμένης γεωγραφικής θέσης και επιπέδου επιχειρησιακής ετοιμότητας».

 

Ο υπουργός, σε απάντηση δεύτερης ερώτησης, που κατέθεσε η 'Αννα Ευθυμίου με θέμα «Μέριμνα για εξασφάλιση μειωμένης στρατιωτικής θητείας για παιδιά πολύτεκνων οικογενειών», ανέφερε: «Με τις διατάξεις του άρθρου 7 του ν.3421/05 “Στρατολογία των Ελλήνων και άλλες διατάξεις” (Α΄302), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, καθορίζεται ότι όλοι οι αδελφοί από τέσσερα ή περισσότερα ζώντα αδέλφια μεταφέρονται, εφόσον επιθυμούν, στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης εξάμηνης διάρκειας».

 

Και πρόσθεσε: «Με τις διατάξεις της πρόσφατης κοινής υπουργικής απόφασης, καθορίζεται ο απαιτούμενος προς οριστική απόλυση χρόνος, όσων εκπληρώνουν πλήρη (δωδεκάμηνη) και μειωμένη στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση εννεάμηνης διάρκειας, ο οποίος διαμορφώνεται αναλόγως της γεωγραφικής θέσης και του επιπέδου επιχειρησιακής ετοιμότητας της μονάδας, στην οποία υπηρετούν».

 

Όπως είπε ο υπουργός, «προκύπτει ότι, η διάρκεια της μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης εξάμηνης διάρκειας του άρθρου 7 του ν.3421/05 “Στρατολογία των Ελλήνων και άλλες διατάξεις” (Α΄302), στην οποία δύναται να υπαχθούν οι πολύτεκνοι, δεν επηρεάζεται από την εν λόγω ΚΥΑ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sup25 είπε

καθορίζεται ότι όλοι οι αδελφοί από τέσσερα ή περισσότερα ζώντα αδέλφια μεταφέρονται, εφόσον επιθυμούν, στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης εξάμηνης διάρκειας».

Νομίζω το λέει ξεκάθαρα εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tiallothaginei είπε

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να δούλευει κάποιος παράλληλα με τον στρατο; τις ωρες που δν εισαι μεσα η και ττις μέρες που δν είσαι μεσα.. Δυσκολοι καιροι γι αυτό το ρωτάω.. Επισης τι ένσημα είναι αυτά που μας κολλάνε στον στρατο; 

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα το θεμα θητεια.

Εκτος και αν εισαι μια μεσα μια εξω.

Στα χρονια μου παντως δεν επαιζε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα τσακάλια. Χρωστάω 12 μαθήματα για πτυχίο μπαίνω 5ο έτος και έχω και πτυχιακή μπροστά μου. Όσοι έχουν εμπειρία σχετικά με φοιτητικές άδειες, αξίζει να κόψω την αναβολή για Νοέμβρη να τελειώνω με αυτό ή καλύτερα να ξεφορτωθώ πτυχιακή και τα μισά μαθήματα και να μπω μετά; Πιστεύετε θα έχω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gkou07 είπε

Καλημέρα τσακάλια. Χρωστάω 12 μαθήματα για πτυχίο μπαίνω 5ο έτος και έχω και πτυχιακή μπροστά μου. Όσοι έχουν εμπειρία σχετικά με φοιτητικές άδειες, αξίζει να κόψω την αναβολή για Νοέμβρη να τελειώνω με αυτό ή καλύτερα να ξεφορτωθώ πτυχιακή και τα μισά μαθήματα και να μπω μετά; Πιστεύετε θα έχω θέμα;

Παίζει μεγάλο ρόλο η σχολή (και αναφέρομαι στον δείκτη δυσκολίας της). Υπάρχουν άτομα που μπήκαν στρατό πριν πάρουν πτυχίο και μετά δεν βγήκαν με την ίδια όρεξη να τελειώσουν τους σπουδές. Υπάρχουν και άλλοι που τα συνδύασαν παράλληλα και ειδικά τώρα με τα εξ αποστάσεως γλίτωσαν κάποιο πολύτιμο χρόνο. Φτιάξε ένα πρόγραμμα στο μυαλό σου και αν έστω μπορείς να γλιτώσεις ενα εξάμηνο της σχολής τότε εννοείται μπαίνεις. Διαφορετικά, πιστεύω καλύτερα να κάνεις το δεύτερο στο οποίο αναφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Gkou07 είπε

Καλημέρα τσακάλια. Χρωστάω 12 μαθήματα για πτυχίο μπαίνω 5ο έτος και έχω και πτυχιακή μπροστά μου. Όσοι έχουν εμπειρία σχετικά με φοιτητικές άδειες, αξίζει να κόψω την αναβολή για Νοέμβρη να τελειώνω με αυτό ή καλύτερα να ξεφορτωθώ πτυχιακή και τα μισά μαθήματα και να μπω μετά; Πιστεύετε θα έχω θέμα;

Αδειες για να δίνεις μαθήματα θα έχεις σίγουρα.. Το θέμα είναι σε σενα για το διάβασμα πως θα το κανονισεις. . Αν συνδυάσεις στρατό με σχολή είναι το καλυτερο γ να μη πάει τσαμπα η χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...