Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,με εβαλαν στ Στρδο ΑΝΘΛΓΟΥ(ΠΖ) ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ).Τεχνικο.Ξέρει κανείς να μου πει δυο πράγματα για το στρατόπεδο αλλά και για το τεχνικό, τι παίζει πάνω κάτω.

Επίσης εμείς που μπήκαμε παραμεθόριο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να υπηρετήσουμε εκεί και μετά το περας των πρωτων μηνών;

Ακόμα έχω αλλά δυο αδέρφια,και αν έχω καταλάβει καλά,όποιος κάνει παραμεθόριο+τριτεκνος κάνει 8κταμηνο;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,καλή θητεία σε όλους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς άλλος για 572 ΜΚ Τ/Π στρατόπεδο Βογιατζή ; Πρέπει να παρουσιαστώ στις 24/9.

Επεξ/σία από DonaldSand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlinderGt είπε

Επίσης εμείς που μπήκαμε παραμεθόριο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να υπηρετήσουμε εκεί και μετά το περας των πρωτων μηνών;

Ακόμα έχω αλλά δυο αδέρφια,και αν έχω καταλάβει καλά,όποιος κάνει παραμεθόριο+τριτεκνος κάνει 8κταμηνο;

1) Πρακτικά μπορείς να δηλώσεις αμεταθετο και να κάνεις όλη την θητεία σου εκεί. Γενικώς δύσκολα να φύγεις και ειδικά νωρίς εκτός και αν έχεις βύσμα

2) Ναι 8μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου απαντησει ξεκαθαρα? Εγω δηλωσα παραμεθωριο αλλα πρεπει να παρουσιαστω σε μοναδα μη παραμεθωριου (Ξανθη). Μπορω να ζητησω μεταθεση παραμεθωριο για να κανω μειωμενη θητεία μετα την ορκομωσια? Δεν με παιρνει να κατσω παραπανω καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yanis13 είπε

Στην ΕΥΠ θα πας, παρα πολυ καλα ειναι, μην αγχωνεσαι καθολου.  Aν δε φυγεις αμεσως μετα την εκπαιδευση, παιζουν αποσπασεις μπολικες στο λιτοχωρο, κυριως προς ΙΠΒΑΛ οπου ειναι λιγο αγγουρι.

Το που πας μετα την εκπαιδευση εξαρταται απο το βυσμα σου, που λογικα ειναι καλο για να σε πηγαινει στο Λιτοχωρο. Συνηθως οι ΕΜ απορροφουνται σε αποθηκες καυσιμων ή αν το βυσμα ειναι καλο, πας κατευθειαν ΓΕΣ :P

Καλό θα είναι το βύσμα του, για να μπήκε ΕΜ στο Λιτόχωρο ;)

9 ώρες πριν, stavros750 είπε

Η παραμεθόριος έτσι όπως γίνει (9μηνο αντί για 12μηνη θητεία) σίγουρα έχει παραπάνω ζήτηση από ότι στον παρελθόν. Υποτίθεται στα σημεία υποδοχής οπλιτών που είχες να επιλέξεις, τα διαχωριζε, ότι εκεί δηλώνει κάνεις 12μηνο πχ Λάρισα (μη παραμεθόριος), εκεί δηλώνεις κάνεις 9μηνο πχ Λέσβο (παραμεθόριο).

Εντάξει βέβαια όλα αυτά λίγη σημασία έχουν, εγώ απλά αναφέρω ότι χώθηκα Λέσβο χωρίς να την έχω επιλέξει ενώ άλλο παιδί την είχε επιλέξει και τον έβαλαν αλλού. Εκεί εστιάζω 

Πάει κυρίως με τη στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, π.χ. του Πειραιά στέλνει φουλ Λέσβο, της Λάρισας Έβρο κ.ο.κ.

Παρότι θεωρητικά η 9μηνη θα είχε μεγαλύτερη ζήτηση, στην πράξη όποιος μπορεί να φύγει απο παραμεθόριο φεύγει. Αν δείτε πόσα άτομα ήρθαν Αθήνα απο Δωδεκάνησα μετά τα ΣΠΕΝ θα καταλάβετε...

1 ώρα πριν, Davos_Seaworth είπε

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου απαντησει ξεκαθαρα? Εγω δηλωσα παραμεθωριο αλλα πρεπει να παρουσιαστω σε μοναδα μη παραμεθωριου (Ξανθη). Μπορω να ζητησω μεταθεση παραμεθωριο για να κανω μειωμενη θητεία μετα την ορκομωσια? Δεν με παιρνει να κατσω παραπανω καιρο.

Ναι, θα σε ρωτήσουν άπειρες φορές την πρώτη μέρα αν θες να πας παραμεθόριο μετά τη βασική εκπαίδευση, θα πεις ναι και λογικά με το τέλος του ΣΒΕΝ θα σε στείλουν Έβρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DonaldSand είπε

Κανείς άλλος για 572 ΜΚ Τ/Π στρατόπεδο Βογιατζή ; Πρέπει να παρουσιαστώ στις 24/9.

Καλο φαι , οκ στελέχη . Λιγοι στρατιώτες πολλες υπηρεσιες αρκετή αγγαρεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vagg77 είπε

511 ΜΠ ΤΠ Κομοτηνή κανένα εδώ μέσα? Σωμα Έρευνας Πληροφορίες με έχουν. Γνωρίζει κανείς τίποτα για το στρατόπεδο?

Θα είναι πολύ δύσκολες έως και εφιαλτικές οι πρώτες βδομάδες. όμως μετά τον ενάμιση μήνα θα φύγεις από το 511. Μετάθεση σε γραφείο πληροφορικής συνήθως σε κάποια από τις δύο ταξιαρχίες της Κομοτηνής ή στην Αθήνα αν έχεις βύσμα. Σε καμιά περίπτωση μην παρασυρθείς και δηλώσεις αμετάθετο και μείνεις 511.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios1795 είπε

Θα είναι πολύ δύσκολες έως και εφιαλτικές οι πρώτες βδομάδες. όμως μετά τον ενάμιση μήνα θα φύγεις από το 511. Μετάθεση σε γραφείο πληροφορικής συνήθως σε κάποια από τις δύο ταξιαρχίες της Κομοτηνής ή στην Αθήνα αν έχεις βύσμα. Σε καμιά περίπτωση μην παρασυρθείς και δηλώσεις αμετάθετο και μείνεις 511.

Να σε ρωτησω φιλε , με πηραν και μενα σωμα ερευνας πληροφορικης στην Αλεξανδρουπολη. Υπαρχει περιπτωση μετα την βασικη εκπαιδευση να μπορω να παρω μεταθεση Θεσσαλονικη με την ειδικοτητα που εχω ? Ή μονο Αθήνα και Κομοτηνή υπαρχει μοναδα ερευνας πληροφορικης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BlinderGt είπε

Γεια σας παιδιά,με εβαλαν στ Στρδο ΑΝΘΛΓΟΥ(ΠΖ) ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ).

Τα ίδια και εδώ, Ρόδο από βόρεια Εύβοια (δηλωμένη κατοικία), δεν παραπονιέμαι. Ναι 8μηνο κάνουν οι τρίτεκνοι (Παρε και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης να φαίνεται). Πότε μπαίνεις αλήθεια; 22/9 εγώ. 
 

Εχουμε καμία ιδέα για το στρατόπεδο και τις συνθήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O γιοκας μου παρουσιαζεται στις 20/9  στη Χιο στο 297 Μ/Κ ΤΠ  ,ξερει κανενας τι παιζει εκει? να τον στειλω ή να παω εγω στη θεση του?😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, morningwood είπε

Να σε ρωτησω φιλε , με πηραν και μενα σωμα ερευνας πληροφορικης στην Αλεξανδρουπολη. Υπαρχει περιπτωση μετα την βασικη εκπαιδευση να μπορω να παρω μεταθεση Θεσσαλονικη με την ειδικοτητα που εχω ? Ή μονο Αθήνα και Κομοτηνή υπαρχει μοναδα ερευνας πληροφορικης ?

Σε όλους τους μεγάλους σχηματισμούς μπορείς να πας γιατί έχουν διευθύνσεις έρευνας πληροφορικής. Αν έχεις άκρες και μιας που είσαι απο τη Θεσσαλονίκη, μπορείς να προσπαθήσεις να πας στο Γ Σώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε όλους τους μεγάλους σχηματισμούς μπορείς να πας γιατί έχουν διευθύνσεις έρευνας πληροφορικής. Αν έχεις άκρες και μιας που είσαι απο τη Θεσσαλονίκη, μπορείς να προσπαθήσεις να πας στο Γ Σώμα

Αα ωραια ευχαριστω πολυ ! Επισης γνωριζεις μηπως αν θα παρω μεταθεση μετα την βασικη εκπαιδευση μου στην Αλεξανδρουπολη κατευθειαν στην μοναδα ή παιζει κιαλλη εκπαιδευση καπου αλλου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλα τα ψάρια,

έχουμε καμία πληροφορία για το συγκεκριμένο στρατόπεδο?

είμαι από Χανιά και είπα να πάω εκεί επειδή είναι δίπλα.

Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Πεζικό.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 547 A/M Τάγμα Πεζικού (547 A/M ΤΠ) (ΡΕΘΥΜΝΟ) στις 21-09-2021 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, morningwood είπε

Αα ωραια ευχαριστω πολυ ! Επισης γνωριζεις μηπως αν θα παρω μεταθεση μετα την βασικη εκπαιδευση μου στην Αλεξανδρουπολη κατευθειαν στην μοναδα ή παιζει κιαλλη εκπαιδευση καπου αλλου ? 

Μετά τη βασική, θα περάσεις και ΣΠΕΝ. Τώρα, δε ξέρω τι παίζει ακριβώς με του ΕΠ και την εκπαίδευση τους γιατί εκεί που ήμουν τους είχαν βάλει σε μονάδα Πεζικού αρχικά και μετά τη βασική τους έδιωξαν μετάθεση σε άλλη μονάδα για το ΣΠΕΝ, οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου. Πάντως στη Θεσσαλονίκη δε θα πας με το σταυρό στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά ,

έχω διαγνωσθεί με μικτη αγχώδη/καταθλιπτική διαταραχή με συνοδο ιδεοψυχαναγκαστικο σύνδρομο εδώ και 5 χρόνια και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή. Μετα από συνεννόηση και με τον ψυχίατρο που με παρακολουθεί ολα αυτά τα χρόνια αποφάσισα να υπηρετήσω την θητεία μου, δεν θέλω αναβολή , θέλω να το παλέψω και εφόσον κ ο ίδιος ο γιατρός μου το επιτρέπει , αφού είμαι σε ύφεση.

Το ερώτημα μου είναι το εξής λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μου απορρίψουν την θητεία και να δώσουν αναβολή ενώ θέλω να υπηρετήσω ; 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από GeoKots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...