Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ftroop είπε

Καλησπέρα μου ηρθε και μενα και λεει 

ΑΝΘΠΟΛΟΧΑΓΟΥ ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ) στην ροδο ξερει κανεις το 541 ειναι το αυτο το στρατοπεδο;  γιατι νομιζω εχει και ενα ακομα..επισης μου λεει οπλο : πεζικο (ΥΕΑ) ξερει κανεις τι ειναι αυτο το ΥΕΑ; Ευχαριστώ..

 

ΥΕΑ είναι ότι μπορείς να είσαι υποψήφιος για έφεδρος.. Έχει αθλήματα οπότε και με το ζόρι να σε βάλουν απλά κόβεσαι αν δεν θες.. Μου το χει και μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, georgkar94 είπε

ΥΕΑ είναι ότι μπορείς να είσαι υποψήφιος για έφεδρος.. Έχει αθλήματα οπότε και με το ζόρι να σε βάλουν απλά κόβεσαι αν δεν θες.. Μου το χει και μενα

Τι κερδιζεις με αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ftroop είπε

Καλησπέρα μου ηρθε και μενα και λεει 

ΑΝΘΠΟΛΟΧΑΓΟΥ ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ) στην ροδο ξερει κανεις το 541 ειναι το αυτο το στρατοπεδο;  γιατι νομιζω εχει και ενα ακομα..επισης μου λεει οπλο : πεζικο (ΥΕΑ) ξερει κανεις τι ειναι αυτο το ΥΕΑ; Ευχαριστώ..

 

Απ' όσο γνωρίζω από την έρευνα που είχα κάνει πριν καταταγώ εγώ μερικά χρόνια πριν, την ένδειξη ΥΕΑ (Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός) την έχουν όλοι όσοι έχουν τελειώσει το Λύκειο και πρακτικά σημαίνει ότι (ΑΝ το επιθυμείς) έχεις τη δυνατότητα να πας για ΥΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Davos_Seaworth είπε

Τι κερδιζεις με αυτό? 

Είναι 17 μήνες... 5 μήνες η εκπαίδευση και για τους υπόλοιπους πληρωνεσαι.. Είναι 700€ τ μήνα νομίζω περιπου.. Είσαι ανώτερος από τους άλλους φαντάρους όταν περάσεις την εκπαίδευση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Davos_Seaworth είπε

Τι κερδιζεις με αυτό? 

Πάντως εκτός κι αν υπάρχει μεγάλη οικονομική ανάγκη, δεν θα δήλωνα ΥΕΑ με τίποτα. Όπως είπε κι ένα παιδί παραπάνω, σε όσους έχουν απολυτήριο λυκείου έρχεται με δυνατότητα να δηλώσεις ΥΕΑ, αλλά το ξεκόβεις από την αρχή αν θέλεις.

Βασικά ο ΥΕΑ είναι πάνω από τους φαντάρους και κάτω από τα στελέχη ιεραρχικά, αλλά εμείς κάτι ΥΕΑ που είχαμε στο πυροβολικό τους έτρεχαν και τους έχωναν απίστευτα και ήταν του κλώτσου και του μπάτσου από όλους. Και από φαντάρους και από στελέχη. Συν ότι υπηρετούσαν παραπάνω.

Φυσικά εμπειρία με εμπειρία διαφέρει, αλλά ένα παιδί που είχαμε στη μονάδα το είχε σκυλομετανιώσει και δεν την πάλευε. Ήταν το παιδί για όλες τις δουλειές.

Επεξ/σία από Charismo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ftroop είπε

Καλησπέρα μου ηρθε και μενα και λεει 

ΑΝΘΠΟΛΟΧΑΓΟΥ ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ (ΑΦΑΝΤΟΥ) στην ροδο ξερει κανεις το 541 ειναι το αυτο το στρατοπεδο;  γιατι νομιζω εχει και ενα ακομα..επισης μου λεει οπλο : πεζικο (ΥΕΑ) ξερει κανεις τι ειναι αυτο το ΥΕΑ; Ευχαριστώ..

 

Ναι, αυτο ειναι το 541. Οσον αφορα την ενδειξη ΥΕΑ ισχυει οτι σου ειπαν παρακατω. Θα πω και εγω το κομματι μου. Αμα δε σκοπευεις να μπεις αστυνομια ή σε καποιο σωμα ασφαλειας ή αμα δε πεινας τοτε μη δηλωσεις καν. Ειναι χασιμο χρονου και ταλαιπωρια χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Ναι, αυτο ειναι το 541. Οσον αφορα την ενδειξη ΥΕΑ ισχυει οτι σου ειπαν παρακατω. Θα πω και εγω το κομματι μου. Αμα δε σκοπευεις να μπεις αστυνομια ή σε καποιο σωμα ασφαλειας ή αμα δε πεινας τοτε μη δηλωσεις καν. Ειναι χασιμο χρονου και ταλαιπωρια χωρις λογο.

Οχι δεν εχω κανενα σκοπο να υπηρητεσω παραπανω, οσο το δυνατον λιγοτερο για αυτο κ θα δηλωσω και παραμεθωριο μετα τη βασικη. Ποτε τους λεω οτι δεν θελω να γινω ΥΕΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Davos_Seaworth είπε

Οχι δεν εχω κανενα σκοπο να υπηρητεσω παραπανω, οσο το δυνατον λιγοτερο για αυτο κ θα δηλωσω και παραμεθωριο μετα τη βασικη. Ποτε τους λεω οτι δεν θελω να γινω ΥΕΑ? 

Οταν καταταγεις θα περασεις απο κατι φανταρους που θα παρουν τα στοιχεια σου και θα σε ρωτησουν αμα θες να πας για ΥΕΑ και εσυ πολυ απλα θα πεις πως δε θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μου ήρθε για ΥΠΟΛΟΧΑΓΟΥ ΒΟΓΙΑΤΖΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ , το οποιο απ'οτι καταλαβα ειναι κοντα στις Φερρες...Θα μείνουμε εκεί ή θα μας πάνε αλλού για εκπαίδευση ;; Καμια ιδέα τι παίζει εκεί γενικότερα ; 

Εγώ είχα δηλώσει για Κύπρο και περίμενα Λαμία η Θήβα αλλά.... Μπορώ να το δηλώσω και όταν πάω στο στρατόπεδο ;;

Καλή θητεία σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...