Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, bromiaris είπε

Χαχαχαχαχαχα Το διαβάσαμε και αυτό... Να είσαι καλά βρε φίλε... μου έφτιαξες το βράδυ!!! 

όλα είναι σχετικά ... κάποιος τον τρώει και δροσίζεται και κάποιος ζορίζεται ... πιστεύω (χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον) έχει να κάνει από το τι ήσουν πριν μπεις μέσα, ηλικία, ανατροφή μέχρι την απόστασή από το σπίτι σου,  οικογενειακή, οικονομική κατάστασή κτλ...πχ και γω θυμάμαι ζορίστηκα στο κέντρο πιο πολύ απ ότι στα σπεν σε μονάδα 

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ziaba είπε

όλα είναι σχετικά ... κάποιος τον τρώει και δροσίζεται και κάποιος ζορίζεται ... πιστεύω (χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον) έχει να κάνει από το τι ήσουν πριν μπεις μέσα, ηλικία, ανατροφή μέχρι την απόστασή από το σπίτι σου,  οικογενειακή, οικονομική κατάστασή κτλ...πχ και γω θυμάμαι ζορίστηκα στο κέντρο πιο πολύ απ ότι στα σπεν σε μονάδα 

Είναι και θέμα πως συνηθίζεις. Στο κέντρο, ξαφνικά, βρίσκεσαι σε μια εντελώς διαφορετική καθημερινότητα.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, djcat είπε

Είναι και θέμα πως συνηθίζεις. Στο κέντρο, ξαφνικά, βρίσκεσαι σε μια εντελώς διαφορετική καθημερινότητα.

Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Είναι κάτι διαφορετικό. Όλοι νομίζουν ότι θα πας και θα κάθεσαι στο κέντρο στην αεροπορία. Εννοείται πως υπήρχαν στιγμές που δεν έκανες απολύτως τίποτα αλλά και στιγμές που έκανες πράγματα χωρίς λόγο και σε κούραζαν ψυχολογικά. Ακόμα και στις εξόδους η αεροπορία είναι διαφορετική με την ξηρά. Γνωστός παρουσιάστηκε Λαμία στο κέντρο και είχε έξοδο και τα δύο σκ και τις δύο μέρες όλη τη μέρα. Εμείς Σάββατο και Κυριακή είχαμε έξοδο 9-3 και μετά κανονικά εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christos21417 είπε

Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Είναι κάτι διαφορετικό. Όλοι νομίζουν ότι θα πας και θα κάθεσαι στο κέντρο στην αεροπορία. Εννοείται πως υπήρχαν στιγμές που δεν έκανες απολύτως τίποτα

Ακόμα και το απολύτως τίποτα θα έπρεπε να το κάνεις όρθιος συνήθως. Το να μην κάνεις απολύτως τίποτα όρθιος επί ώρες για δυο τρεις βδομάδες (δλδ το 50% της βασικής εκπαίδευσης) δεν είναι και τόσο εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Στις 31 τελειώνει η αναβολή μου και δεν έχω ιδέα τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω. διάβασα τις τελευταίες 10 σελίδες περίπου αλλά όσα είδα είτε δε με αφορούσαν, είτε μου φαίνονταν κινέζικα.

Κάποια βοήθεια;

Επίσης, κάτι βασικό. Επειδή δεν έχω τελειώσει ακόμα τη σχολή, υπάρχει περίπτωση να πάρω μία παράταση (6μηνη πχ) χωρίς να έχω χαρτί γιατρού; Να πάω δηλαδή στον ψυχίατρο που θα έχουν εκεί και να του πω ότι είμαι πιεσμένος κλπ κλπ; Ξεκαθαρίζοντας όμως ότι έχω σκοπό να μπω. Διάβασα για μία 3μηνη, αλλά για κοινωνικούς λόγους, και για να είμαι ειλικρινής, δε μου κάθονται καλά οι 3. Θα ήθελα να είμαι έξω και για τις 2 επόμενες εξεταστικές.

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από abnormal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, abnormal είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Στις 31 τελειώνει η αναβολή μου και δεν έχω ιδέα τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω. διάβασα τις τελευταίες 10 σελίδες περίπου αλλά όσα είδα είτε δε με αφορούσαν, είτε μου φαίνονταν κινέζικα.

Κάποια βοήθεια;

Επίσης, κάτι βασικό. Επειδή δεν έχω τελειώσει ακόμα τη σχολή, υπάρχει περίπτωση να πάρω μία παράταση (6μηνη πχ) χωρίς να έχω χαρτί γιατρού; Να πάω δηλαδή στον ψυχίατρο που θα έχουν εκεί και να του πω ότι είμαι πιεσμένος κλπ κλπ; Ξεκαθαρίζοντας όμως ότι έχω σκοπό να μπω. Διάβασα για μία 3μηνη, αλλά για κοινωνικούς λόγους, και για να είμαι ειλικρινής, δε μου κάθονται καλά οι 3. Θα ήθελα να είμαι έξω και για τις 2 επόμενες εξεταστικές.

Ευχαριστώ πολύ.

Φίλος ο οποίος ήθελε να τελειώσει το διδακτορικό του αλλά έληξε η αναβολή (Δεκέμβριο) του λόγω ηλικίας παρουσιάστηκε κανονικά (Μάρτιο) και στον ψυχολόγο είπε την αλήθεια (ότι χρειάζεται την αναβολή για να τελειώσει) και του έδωσε 1χρόνο (αν και χρειαζόταν 6 μήνες) απλά δεν μπορούσε να το δικαιολογήσει αλλιώς και έγραψε για ψυχολογικούς λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ψυχολόγο περνάνε όλοι έτσι κι αλλιώς;

Απλά να συμπληρώσω πως στα 18 το χαρτί που μου είχε έρθει έλεγε για ναυτικό. Δε ξέρω αν επηρεάζει αυτό τις ημερομηνίες και τις διαδικασίες γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εαν όλα πάν όπως πρέπει με την σχολή, σκέφτομαι να μπώ κατα τον σεπτέμβριο νοέμβριο, αλλα έχω μπερδευτεί με τους πόσους μήνες θα κάνω, σαν ορφανός απο ενα γονιό με μία ενήλικη αδερφή μεγαλύτερη απο εμένα. Γνωρίζει κάποιος τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εαν όλα πάν όπως πρέπει με την σχολή, σκέφτομαι να μπώ κατα τον σεπτέμβριο νοέμβριο, αλλα έχω μπερδευτεί με τους πόσους μήνες θα κάνω, σαν ορφανός απο ενα γονιό με μία ενήλικη αδερφή μεγαλύτερη απο εμένα. Γνωρίζει κάποιος τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτερων

Νομίζω πως θα υπηρετήσεις 8 μήνες (Για στρατό ξηράς). Πάρε ένα τηλ στη στρατολογία να τους πεις ακριβώς την κατάσταση και να σου πούνε με σιγουριά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ελεος,8 μηνες θα καθεσαι(κυριολεκτικα) 1 μηνας ειναι(η μαλλον ηταν) η εκπαιδευση συν 20 μερες τα σπεν που ειναι πιο σοφτ γιατι εχεις προσαρμοστει και τα απογευματα σου δινουν εξοδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fastnq2 said:

Ρε παιδια ελεος,8 μηνες θα καθεσαι(κυριολεκτικα) 1 μηνας ειναι(η μαλλον ηταν) η εκπαιδευση συν 20 μερες τα σπεν που ειναι πιο σοφτ γιατι εχεις προσαρμοστει και τα απογευματα σου δινουν εξοδους.

Δυστυχώς απο την στιγμή που μπαίνει δουλειά στο εξωτερικό σαν παράγοντας, ακόμα και ο μήνας είναι κάτι. Ανυπομονώ να υπηρετήσω την πατρίδα που με διώχνει 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rayven18 είπε

Δυστυχώς απο την στιγμή που μπαίνει δουλειά στο εξωτερικό σαν παράγοντας, ακόμα και ο μήνας είναι κάτι. Ανυπομονώ να υπηρετήσω την πατρίδα που με διώχνει 😁

Χαχα για τα παιδια πιο πριν πηγαινε η απαντηση που ελεγαν για το κεντρο οτι δεν καθεσαι κτλ.

8 μηνες κανουν οι προστατες οικογενειας και δικαιουνται κατ εξαιρεση μεταθεση κοντα στο σπιτι τους οταν κλεισουν 4 μηνες σε μοναδα σε παραμεθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Από τη στιγμή που στις 31 τελειώνει η αναβολή μου, τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα; Παίρνω στη στρατολογία και δεν το σηκώνουν.

Βρήκα το χαρτί που μου είχαν στείλει στα 18 μου και γράφει "με τη διακοπή ή τη λήξη της παραπάνω αναβολής, υποχρεούστε να καταθέσετε στο γραφείο αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων από τις οποίες να προκύπτουν οι γραμματικές γνώσεις που αποκτήσατε μετά τη χρήση της αναβολής σας".

Τι σόι αποδεικτικό είναι αυτό; Εγώ που δεν έχω τελειώσει τη σχολή μου, τι πρέπει να πάω;

 

2) Πόσο πιθανό είναι να πάρω κι άλλη αναβολή, χωρίς να έχω χαρτί γιατρού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, abnormal είπε

1) Από τη στιγμή που στις 31 τελειώνει η αναβολή μου, τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα; Παίρνω στη στρατολογία και δεν το σηκώνουν.

Βρήκα το χαρτί που μου είχαν στείλει στα 18 μου και γράφει "με τη διακοπή ή τη λήξη της παραπάνω αναβολής, υποχρεούστε να καταθέσετε στο γραφείο αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων από τις οποίες να προκύπτουν οι γραμματικές γνώσεις που αποκτήσατε μετά τη χρήση της αναβολής σας".

Τι σόι αποδεικτικό είναι αυτό; Εγώ που δεν έχω τελειώσει τη σχολή μου, τι πρέπει να πάω;

2) Πόσο πιθανό είναι να πάρω κι άλλη αναβολή, χωρίς να έχω χαρτί γιατρού;

Με επιφύλαξη σου χορηγούν μία τρίμηνη ή εξάμηνη αναβολή. Το αποδεικτικό είναι μία βεβαίωση σπουδών που δείχνει ότι είσαι φοιτητής. Το αποδεικτικό χρειάζεται για να φανεί ότι έκανες καλή χρήση της αναβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, abnormal είπε

1) Από τη στιγμή που στις 31 τελειώνει η αναβολή μου, τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα; Παίρνω στη στρατολογία και δεν το σηκώνουν.

Βρήκα το χαρτί που μου είχαν στείλει στα 18 μου και γράφει "με τη διακοπή ή τη λήξη της παραπάνω αναβολής, υποχρεούστε να καταθέσετε στο γραφείο αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων από τις οποίες να προκύπτουν οι γραμματικές γνώσεις που αποκτήσατε μετά τη χρήση της αναβολής σας".

Τι σόι αποδεικτικό είναι αυτό; Εγώ που δεν έχω τελειώσει τη σχολή μου, τι πρέπει να πάω;

 2) Πόσο πιθανό είναι να πάρω κι άλλη αναβολή, χωρίς να έχω χαρτί γιατρού;

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Θα έρθει από μόνο του το χαρτί. Εσύ απλά πρέπει να έχεις μία βεβαίωση σπουδών (για στρατολογική χρήση νομίζω) για να δικαιολογήσεις την αναβολή. Σε περίπτωση που είχες τελειώσει τη σχολή πιο νωρίς και δεν έχεις κόψει την αναβολή θα είχες κυρώσεις (αν θυμάμαι καλά προσθέτουν άλλον ένα μήνα θητείας, εξαγοράσιμο ).

Αναβολές δίνουν πολύ εύκολα από την εμπειρία μου, εγώ πάντως δε θα περίμενα να μπω στο "κέντρο" (πλέον δεν έχουν κέντρα, κάπως αλλιώς τα λένε). Θα έψαχνα τη διαδικασία να την κάνω μόνος μου.

Επεξ/σία από kostask91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...