Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άδεια οδήγησης μπορεί να χρειαστεί πουθενά ή όχι; Επίσης, τι φάση η Θήβα ως στρατόπεδο; 

Επεξ/σία από Kwstastou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Kwstastou είπε

Άδεια οδήγησης μπορεί να χρειαστεί πουθενά ή όχι; Επίσης, τι φάση η Θήβα ως στρατόπεδο; 

Δεν γνωρίζω να άου απαντήσω για την άδεια οδήγησης αν κι εμένα δεν μου χρειάστηκε κάπου.

Για το στρατόπεδο της Θήβας παρουσίαστηκε φίλος και απ’ότι μου είπε είναι όλα οκ και πολύ χαλαρά καθώς επίσης και το φαγητό είναι πολύ καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morningwood είπε

Και αλλη μια ερωτηση , εχω ενδειξη ΥΕΑ στο χαρτι αλλα δεν θελω να παω . Πρεπει παλι να παρω απολυτηριο λυκειου ? 

Απλά λες πως δε θες να πας. Περνάς μια συνέντευξη της πλάκας την πρώτη μέρα, σε ρωτάνε αν θες να πας ΔΕΑ, λες όχι, τέλος

1 ώρα πριν, morningwood είπε

Τοτε λογικα θα φυγω ... ετσι κιαλλιως δεν ειμαι απο κιλκις οποτε νταξ. 

Αν το χαρτί σου λέει ΕΟΔ τότε θα φύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS! Παρουσιάζομαι αύριο Ξάνθη και πρέπει να πάω από Αθήνα. Καταρχάς το φρουραρχείο δικαιολογεί δωρεάν μετακίνηση μόνο αν πας με ΚΤΕΛ και αυτό δε βολεύει. 
Με το τρένο θα πρέπει να πληρώσω ολόκληρο το εισιτήριο ;

Επισης, επειδή υπολόγισα τις ώρες αν πάρω τρένο και λεωφορείο από Θεσσαλονίκη θα φτασω στο στρατόπεδο κατά τις 14:30 ενώ το σημείωμα γράφει μέχρι 13:00. Πήρα τηλ και μου είπαν ότι είναι ΟΚ και σημείωσαν το όνομα.

εχει κανεις παρόμοια εμπειρία ;

ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2021 στις 3:38 ΜΜ, gba είπε

Παιδιά θέλω να ρωτήσω σχετικά με το ξύρισμα!Γενικά, έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και όσο προσεκτικά και αν ξυριστώ πάντα θα ανοίξει η επιδερμίδα και θα βγάλω επίσης και σπυριά!Μετά νιώθω ενοχλήσεις μέχρι να ξαναβγούν τα γένια.Γίνεται να πάρω μόνιμη απαλλαγή από το ξύρισμα ; Η πχ θα μου δώσουν για 5 μέρες μόνο;Αυτό ,που το λες στον γιατρό του στρατοπέδου;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα σε στειλουν στο γιατρο στρατοπεδου ειτε στο γιατρο καποιου ΚΙΧΝΕ ή αλλου στρατιωτικου νοσοκομειου εαν υπαρχει δερματολογος να σε εξετασει, αλλιως θα σε στειλουν στο ΙΚΑ που συνηθως συνεργάζεται και εχει δερματολογο για να σου γραψει ενα χαρτι να ξυριζεσαι καθε 4-5 μερες με ξυριστικη μηχανη

 

εγω θα σου προτινα να παρεις μια ξυριστικη μηχανη απο τωρα και αν δεν παρεις , ποτε μη ξυριστεις κοντρα με ξυραφακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κανένας με θετικό PCR που παίρνει "αναβολή"? Χθες μου είπαν για 10 μέρες, σήμερα στο φρουραρχείο που πήγε φίλος μου για τα χαρτιά του είπαν 20 μέρες. Λογικά χάνουμε ορκωμοσία...τι γίνεται με εμάς, γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mglps είπε

Καλησπέρα, σχετικά με το στρατόπεδο Χίου, γνωρίζει κανείς συνθήκες για εκεί; σχετικά με. Τηλέφωνα αφήνουν; 

Ανάλογα που καταλήξεις, εγώ ήμουν Αρμόλια και ήταν χαλαρα μόνο που είναι τέρμα χωριό η περιοχή και δεν έχει κάτι για έξοδο πέρα από ένα σουβλατζίδικο και μια καφετέρια, για να πας πιο γεμάτες περιοχές έπρεπε να πάρεις ταξί με παρέα και πάλι ακριβό το ταξίδι .

Όλα τα στρατόπεδα αφήνουν στην ουσία, χαζοί δεν είναι ξέρουν ότι έχεις κινητό απλά τον πρώτο καιρό μπορεί λίγο να σε πρήζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morningwood είπε

Αυτο το γραφει πανω στο σημειωμα καταταξης ? Και τι ειναι το ΕΟΔ ? 

Ναι, σημαίνει Εκτός Οργανικής Δύναμης. Εν ολίγοις, παρουσιάζεσαι εκεί και μέσα στην ημέρα (ή το πολύ την επόμενη) σε πάνε σε άλλο στρατόπεδο για την εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kwstastou είπε

Άδεια οδήγησης μπορεί να χρειαστεί πουθενά ή όχι; Επίσης, τι φάση η Θήβα ως στρατόπεδο; 

αναλογα σε τι σωμα θα εισαι. Για παραδειγμα ΔΒ που εχει ειδικοτητα οδηγος (και τσιμπανε πολλους) θα σου χρειαστει και θα σε ενημερωσουν.

Ωστοσο κατα τη βασικη εκπαιδευση και πριν παρεις ειδικοτητα λογικα θα σου δωσουν ενα ερωτηματολογιο που μπορεις να δηλωσεις αν εχεις διπλωμα οδηγησης ιχ ή επαγγελματικο ωστε να σου δωσουν σχετικη ειδικοτητα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα . Προκειται να παρουσιαστω τον Νοεμβριο με την ΣΤ' ΕΣΣΟ. Δήλωσα Σάμο ( και απ οτι εχω μαθει ολους τους Ναξιώτες τους πάνε Σαμο). Θέλω να κάνω εκεί όλη τη θητεία μου για να κανω 9μηνο. Θα πρέπει να μιλήσω για βύσμα κλπ ή δε χρειάζεται ? ( προκειμένου να παω Σάμο , οπως δηλωσα και προκειμενου να μεινω εκει ολη τη θητεια ) . Ευχαριστω και σορρυ αν η ερωτηση ειναι καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chatzis11 είπε

Παιδια καλησπερα . Προκειται να παρουσιαστω τον Νοεμβριο με την ΣΤ' ΕΣΣΟ. Δήλωσα Σάμο ( και απ οτι εχω μαθει ολους τους Ναξιώτες τους πάνε Σαμο). Θέλω να κάνω εκεί όλη τη θητεία μου για να κανω 9μηνο. Θα πρέπει να μιλήσω για βύσμα κλπ ή δε χρειάζεται ? ( προκειμένου να παω Σάμο , οπως δηλωσα και προκειμενου να μεινω εκει ολη τη θητεια ) . Ευχαριστω και σορρυ αν η ερωτηση ειναι καπως.

Αν εχεις και θες να πας οπωσδηποτε εκει καλο θα ηταν να μιλησεις μιας και το που δηλωνεις δεν το παιρνουν υποψη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι τις επόμενες μέρες στη Θήβα, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία από όσους παρουσιάστηκαν ήδη για κινητά κλπ θα ήταν πολύ χρήσιμη. Καλή μας θητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...