Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου έχουν πει ότι έχω ελπίδες να είμαι Αθήνα γιατί έχω διδακτορικό και είμαι προστάτης οικογένειας οπότε αν γίνει θα πάω γυμναστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά θέλω να ρωτήσω σχετικά με το ξύρισμα!Γενικά, έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και όσο προσεκτικά και αν ξυριστώ πάντα θα ανοίξει η επιδερμίδα και θα βγάλω επίσης και σπυριά!Μετά νιώθω ενοχλήσεις μέχρι να ξαναβγούν τα γένια.Γίνεται να πάρω μόνιμη απαλλαγή από το ξύρισμα ; Η πχ θα μου δώσουν για 5 μέρες μόνο;Αυτό ,που το λες στον γιατρό του στρατοπέδου;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα Σάντα έρευνα πληροφορικής, έχει κανείς κάποια ιδέα τι να περιμένω ? 

Και άλλη μία ερώτηση , θα πρέπει να έχω μαζί μου την ημέρα που παρουσιάζομαι κάποιο χαρτί από την σχολή μου ?(μου έχει μείνει μόνο πρακτική και πτυχιακή, θα κάνω παύση σπουδών )

 

Επίσης θέλει να πάρω και κάποιο αντίγραφο απο  πτυχία ξένων γλωσσών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απαντήσεις σε τρια θέματα: 

Α) Το PCR είναι υποχρεωτικό και στους εμβολιασμένους. Πήρα την στρατολογία και μου το επιβεβαίωσαν. Είναι δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο όπως είπαν και οι προλαλυσαντές. 

Β) Για όσους από εδώ μέσα παρουσιάζονται αεροπορία στρατού στην Λάρισα μετά την κατάταξη θα μας πάνε κατά 99% στεφανοβίκειο εκτός και αν γίνει καμία τεράστια αλλαγή.

Γ) Χαρτιά για μειωμένη θητεία, πτυχία κλπ. τα παραδίδουμε εκεί που παρουσιαζόμαστε. Προσοχή, ελέγξτε δύο και τρείς φορές ότι έχετε μαζί ΟΛΑ και τα ΣΩΣΤΑ δικαιολογητικά. Καλύτερα να έχεις τα πάντα μαζί ακόμα και παραπάνω από ότι ζητάνε για να μην ψάχνεστε τελευταία στιγμή και ταλαιπώρηστε άδικα.

Δ) όσον αφορά τους ΥΕΑ:  

https://www.thiteia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=71

https://katataxi.army.gr/sites/katataxi.army.gr/files/attachments/yea_1.pdf

Στο παραπάνω λινκ είναι όλες οι πληροφορίες σχετικά με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. 

Σε γενικές γραμμές πέρα από τα παραπάνω  εάν δεν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις καριέρα σε σώματα ασφαλείας δεν έχει κάτι ουσιαστικό να σου προσφέρει αργότερα, αυτό καταλαβαίνω εγώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Παρουσιάστηκα Γιάννενα, (371 β εσσο), μετά πήγα Άρτα για εκπαίδευση κ ορκωμοσία. Εγώ είμαι δόκιμος, οπότε πήγα Λουτράκι. Αν είσαι μηχανικό, μετά την ορκωμοσία πας Φιλιάτες για σπεν κ αφού τελειώσεις σπεν θα γυρίσεις Γιάννενα. 

Δεν πας μόνο Φιλιάτες όμως, πας κ άλλου. Εγώ ξέρω επειδή είμαι ΜΧ ότι θα πήγαινα εκεί, αλλά όπλα ή σώματα πάνε αλλού. Πχ τεχνικό μένει στην Άρτα

μπορεις να πας  στο τενξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω καταταγεί στο πεζικό απο πυροβολικό που ήμουν πριν κάνω αναβολή λόγω σπουδών και τώρα συμπληρώνουμε μια φόρμα όπου στο τέλος αναγράφει το στρατόπεδο προτίμησης που επιθυμούμε να παρουσιαστούμε...

Γενικά ποια θεωρείτε κατα την εμπειρία σας καλύτερα στρατόπεδα(αναφέρομαι σε παραμεθώριο), απο άποψη καλύτερης αντιμετώπισης(διοίκησης, υπηρεσίες, άδειες) αν και έχω ακούσει καλα λόγια για το στρατόπεδο στο Σουφλί απο γνώστους που ήταν πρόσφατα....και επίσης γενικά τι οπλισμό χρησιμοποιείται στην εκπαίδευση εκτός απο G3?? ( ολμοι πχ, MILAN??)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skl1320 είπε

Καλησπέρα,

Εχω καταταγεί στο πεζικό απο πυροβολικό που ήμουν πριν κάνω αναβολή λόγω σπουδών και τώρα συμπληρώνουμε μια φόρμα όπου στο τέλος αναγράφει το στρατόπεδο προτίμησης που επιθυμούμε να παρουσιαστούμε...

Γενικά ποια θεωρείτε κατα την εμπειρία σας καλύτερα στρατόπεδα(αναφέρομαι σε παραμεθώριο), απο άποψη καλύτερης αντιμετώπισης(διοίκησης, υπηρεσίες, άδειες) αν και έχω ακούσει καλα λόγια για το στρατόπεδο στο Σουφλί απο γνώστους που ήταν πρόσφατα....και επίσης γενικά τι οπλισμό χρησιμοποιείται στην εκπαίδευση εκτός απο G3?? ( ολμοι πχ, MILAN??)

Ευχαριστώ

Ο,τι και να δηλώσεις, θα σε πάνε εκεί που θέλουν οι ίδιοι. Αν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει, ρίξε το βάρος να μη πας σε όπλα που βρωμάνε καραβανιά (ΠΖ, ΤΘ, ΠΒ) αλλά σε κάτι πιο πολιτισμένο. Μπορεί στο ίδιο στρατόπεδο οι Τέθωρες να μαυρίζουν απίστευτα και οι Διαβιβαστές να κάνουν (σχετικά) ζωάρα

6 ώρες πριν, gba είπε

Παιδιά θέλω να ρωτήσω σχετικά με το ξύρισμα!Γενικά, έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και όσο προσεκτικά και αν ξυριστώ πάντα θα ανοίξει η επιδερμίδα και θα βγάλω επίσης και σπυριά!Μετά νιώθω ενοχλήσεις μέχρι να ξαναβγούν τα γένια.Γίνεται να πάρω μόνιμη απαλλαγή από το ξύρισμα ; Η πχ θα μου δώσουν για 5 μέρες μόνο;Αυτό ,που το λες στον γιατρό του στρατοπέδου;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μόνιμη απαλλαγή δύσκολο, λογικά αυτό που λες. Κάποιες μέρες ελεύθερος ξυρίσματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γίνετε να διακόψω την αναβολή μου ενώ είμαι σε πρακτική άσκηση με σκοπό να μπω στρατό σχεδόν κατευθείαν μετά το τέλος της πρακτικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sup25 είπε

Παιδιά γίνετε να διακόψω την αναβολή μου ενώ είμαι σε πρακτική άσκηση με σκοπό να μπω στρατό σχεδόν κατευθείαν μετά το τέλος της πρακτικής;

Ναι μπορείς κανονικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδία. Σχετικά με τα δικαιολογητικά που ζητάει το σημείωμα κατάταξης που παραθέτω, με μια δήλωση Φορολογικού Εισοδήματος είμαστε καλυμμένοι εφόσον φαίνεται ΑΦΜ και ΑΜΚΑ εκεί; 

Αναφορά σε κείμενο

Να έχετε μαζί σας βεβαίωση ή οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό από το οποίο να προκύπτει ο Αριθμός
Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) και η ΔΟΥ, στην οποία ανήκετε, καθώς επίσης και ο ΑΜΚΑ σας. Προκειμένου να γίνει
έναρξη της μισθοδοσίας σας, απαιτείται επιπλέον να προσκομίσετε αριθμό Τραπεζικού λογαριασμού (IBAN) (με Φ/Α της
1ης σελίδας του βιβλιαρίου λογαριασμού με πρώτο όνομα δικαιούχου το δικό σας).


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, motherlover είπε

Καλημέρα παιδία. Σχετικά με τα δικαιολογητικά που ζητάει το σημείωμα κατάταξης που παραθέτω, με μια δήλωση Φορολογικού Εισοδήματος είμαστε καλυμμένοι εφόσον φαίνεται ΑΦΜ και ΑΜΚΑ εκεί; 


 

Βεβαίωση ΑΜΚΑ από τα ΚΕΠ, Βεβαίωση ΑΦΜ από την εφορία και φωτοτυπία το καρτελάκι που σου δίνει η τράπεζα αν δεν έχεις βιβλιάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TStathis είπε

Βεβαίωση ΑΜΚΑ από τα ΚΕΠ, Βεβαίωση ΑΦΜ από την εφορία και φωτοτυπία το καρτελάκι που σου δίνει η τράπεζα αν δεν έχεις βιβλιάριο.

Δεν ισχύει αυτό. Έχω φιλαράκια που κατατάχθηκαν παλιότερα με εκκαθαριστικό. Εξάλλου το Ε1 είναι επίσημο έγγραφο και θεωρείται ''αποδεικτικό'' όπως ζητάει και το σημείωμα κατάταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...