Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 09/11/2021 at 01:38, Grgd7 said:

Καλησπέρα παρουσιάζομαι Κομοτηνή σε 10 μέρες ξέρει κανείς αν θα μπορέσω να πάω Ελδυκ και πότε το δηλώνω?

Σε ποια μονάδα είναι να πας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, g20 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα παραουσιαζομαι και εγώ Λιτοχωρο στις 18-11 ξέρετε τι παίζει  με τα κινητά και γενικά τους ελέγχους στην αρχή;  Επίσης μετά την ορκομωσια ξέρετε πόσο καιρό παίρνει η μετάθεση για Αθήνα και πόσο εφικτό είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αστείος ο έλεγχος στο Λιτόχωρο, κανένα θέμα. Κινητό στην τσέπη σου και όλα οκ.

Οσον αφορά τη μετάθεση, ανάλογα το βύσμα. Θα κάνεις ΣΠΕΝ 3 βδομάδες και μετά ίσως φύγεις στα καπάκια, κάπως έτσι είναι οι μεταθέσεις των ΣΠΕΝ

 

8 λεπτά πριν, BadNewsAkis είπε

Ευχαριστώ πολύ, και κάτι ακόμα. Η τελετή ορκωμοσίας νεοσυλλέκτων θα γίνει όπως το υπολογίζω 3 Δεκεμβρίου. Αφού μεσολαβούν 10 μέρες άδεια πάμε ΣΠΕΝ Δευτέρα 13. Έχω διαβάσει ότι δε δίνονται άδειες γενικά εκεί μέσα. Αυτό σημαίνει ότι χάνουμε Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά ή παίζει να αλλάξει κάπως το πρόγραμμα; 

Αποκλείεται να μη παιχτούν γκρουπ αδειών. 

Στάνταρ θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμα.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, g20 είπε

Ωραία ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Σε περίπτωση που δεν γίνει μετάθεση μετά τα ΣΠΕΝ τ παίζει;  μένεις για πόσο περίπου ; 

Αν δε μπορέσει να σου βγάλει μετάθεση μετά τα ΣΠΕΝ, ε λογικά στο 6μηνο θα μπορείς. Εγώ μπήκα πέρσι στρατο που ήταν 9μηνο και όσοι δεν έφευγαν στα ΣΠΕΝ, έφευγαν στους 4-5 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ευχαριστώ πολύ.. Μου έχει πει ότι έχει δώσει ήδη τα χαρτιά μου για Αθήνα μετά οπότε ελπίζω να γυρίσω μετά τα ΣΠΕΝ. Απλά το μόνο που με αγχώνει στον έλεγχο είναι ότι εγώ παρουσιαζομαι στις 18 ενώ κανονικά εκεί παρουσιαζονται 16 και 17 οπότε ίσως να είναι πιο αυστηρός αν παρουσιαστω με λιγότερα άτομα. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g20 είπε

Ωραία ευχαριστώ πολύ.. Μου έχει πει ότι έχει δώσει ήδη τα χαρτιά μου για Αθήνα μετά οπότε ελπίζω να γυρίσω μετά τα ΣΠΕΝ. Απλά το μόνο που με αγχώνει στον έλεγχο είναι ότι εγώ παρουσιαζομαι στις 18 ενώ κανονικά εκεί παρουσιαζονται 16 και 17 οπότε ίσως να είναι πιο αυστηρός αν παρουσιαστω με λιγότερα άτομα. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τι όπλο είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, g20 είπε

Ωραία ευχαριστώ πολύ.. Μου έχει πει ότι έχει δώσει ήδη τα χαρτιά μου για Αθήνα μετά οπότε ελπίζω να γυρίσω μετά τα ΣΠΕΝ. Απλά το μόνο που με αγχώνει στον έλεγχο είναι ότι εγώ παρουσιαζομαι στις 18 ενώ κανονικά εκεί παρουσιαζονται 16 και 17 οπότε ίσως να είναι πιο αυστηρός αν παρουσιαστω με λιγότερα άτομα. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μπα, ούτε καν.

Κινητό στην τσέπη και όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, biomike είπε

Ερώτηση. Στο λουκάνικο χωράνε και άλλα πράγματα εκτός από αυτά που σου δίνουν? Πχ τα πολιτικά ρούχα ή το sleeping bag θα τα χωράει?

Το λουκάνικο όταν στο δίνουν είναι κάπου στα μισά

1 ώρα πριν, g20 είπε

Σε περίπτωση που δεν γίνει μετάθεση μετά τα ΣΠΕΝ τ παίζει;

Πάντως θέλει πολλή προσπάθεια, ένα βύσμα να μην σε φέρει Αθήνα. Τουλάχιστον στην ΕΣΣΟ μου (Ε'), έδιωξαν πολλά άτομα από παραμεθόριο για Αθήνα, ενώ είχαν δηλώσει αμετάθετο και χωρίς υποψία βύσματος. Γέμισε η παραμεθόριος και άδειασε η ενδοχώρα. Βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη, ότι αυτή η μαζική μετακίνηση, ήταν εξαιτίας της ΣΤ ΕΣΣΟ που πρόκειται να μπει, μιας και δεν υπήρχαν κρεβάτια να κοιμηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2021 στις 11:37 ΜΜ, Mglps είπε

Καλησπέρα, μπαίνω 297 ΜΚ ΤΠ πυροβολικό για. Χίο στις 18 του μήνα! Αν ειναι κάνεις για εκεί ας απαντήσει να συναντηθουμε μπας και πάμε μαζί 

 

Επεξ/σία από STRATOS2021
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giannisiord είπε

Τι όπλο είσαι;

Πεζικο είμαι. Εσύ;

 

1 ώρα πριν, stavros750 είπε

Το λουκάνικο όταν στο δίνουν είναι κάπου στα μισά

Πάντως θέλει πολλή προσπάθεια, ένα βύσμα να μην σε φέρει Αθήνα. Τουλάχιστον στην ΕΣΣΟ μου (Ε'), έδιωξαν πολλά άτομα από παραμεθόριο για Αθήνα, ενώ είχαν δηλώσει αμετάθετο και χωρίς υποψία βύσματος. Γέμισε η παραμεθόριος και άδειασε η ενδοχώρα. Βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη, ότι αυτή η μαζική μετακίνηση, ήταν εξαιτίας της ΣΤ ΕΣΣΟ που πρόκειται να μπει, μιας και δεν υπήρχαν κρεβάτια να κοιμηθούν.

Ναι το άκουσα αυτό και εχω και ένα φίλο ο οποίος ήθελε να μείνει Μυτιλήνη για 9μηνο και τον κουβαλησαν στον μήνα επάνω πίσω Αθήνα γιατί δεν είχαν άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, g20 είπε

Ωραία ευχαριστώ πολύ.. Μου έχει πει ότι έχει δώσει ήδη τα χαρτιά μου για Αθήνα μετά οπότε ελπίζω να γυρίσω μετά τα ΣΠΕΝ. Απλά το μόνο που με αγχώνει στον έλεγχο είναι ότι εγώ παρουσιαζομαι στις 18 ενώ κανονικά εκεί παρουσιαζονται 16 και 17 οπότε ίσως να είναι πιο αυστηρός αν παρουσιαστω με λιγότερα άτομα. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν υπάρχει έλεγχος στο Λιτόχωρο. Ακόμα και την πρώτη μέρα της κατάταξης όσο περιμένετε, το κινητό το χρησιμοποιείτε κανονικά. Μην επαναλαμβάνουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα. 

12 ώρες πριν, stavros750 είπε

Το λουκάνικο όταν στο δίνουν είναι κάπου στα μισά

Πάντως θέλει πολλή προσπάθεια, ένα βύσμα να μην σε φέρει Αθήνα. Τουλάχιστον στην ΕΣΣΟ μου (Ε'), έδιωξαν πολλά άτομα από παραμεθόριο για Αθήνα, ενώ είχαν δηλώσει αμετάθετο και χωρίς υποψία βύσματος. Γέμισε η παραμεθόριος και άδειασε η ενδοχώρα. Βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη, ότι αυτή η μαζική μετακίνηση, ήταν εξαιτίας της ΣΤ ΕΣΣΟ που πρόκειται να μπει, μιας και δεν υπήρχαν κρεβάτια να κοιμηθούν.

Η Αθήνα είχε αδειάσει από άτομα λόγω της αλλαγής απο 9μηνο σε 12μηνο, απολύθηκε η Α' ΕΣΣΟ, απολύεται σύντομα και η Β' ΕΣΣΟ και πλην βυσματικών, απο Γ έρχονται τώρα, στο 6μηνο, αντί για το 5μηνο, δημιουργήθηκε ένα κενό εκεί.

Κακά τα ψέματα έτσι όπως είναι φτιαγμένος ο ΣΞ, η παρουσία φαντάρων στην Αθήνα είναι απαραίτητη για να δουλεύει το σύστημα, οπότε κοιτάνε πρώτα να γεμίσουν το επιτελείο, τις υπηρεσίες κλπ, και αδειάζουν τις μονάδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...