Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

Κύπρο μακριά πήγε ένας φίλος και έπεσε σε μια μονάδα που ο Έβρος μπροστά του είναι παράδεισος, εκεί έκανε όλη τη θητεία του και δεν πέρασε καλά  τους βγάζανε τα στρώματα και τα καίγανε και άλλα διάφορα.

Βλακείες… Δύο πράγματα μπορεί να έγιναν ή ο φίλος σου πήγε ειδικές δυνάμεις και νόμιζε ότι θα πάει περίπατο και λούφα, ή πήγε σε ένα από τα υπόλοιπα στρατόπεδα και ήταν @@@σείρης  με αποτέλεσμα να τον έχουν στη μπούκα. Στη δεύτερη περίπτωση όπου και να πήγαινε «χειρότερα από τον Έβρο» θα ήταν… λες και ο Έβρος είναι η Κόλαση.

Ναι Κύπρο πήγα και όποιος με ρωτάει του λέω να πάει με τα χίλια.

Στην Κύπρο τα πράγματα είναι πιο σοβαρά, καλές εγκαταστάσεις, υποδομές, χρήματα και δεν φιλάνε 5 φαντάροι ένα παγκάκι για 6 μήνες… Θα δείς επίσης και έναν άλλο τόπο. Μια άλλη χώρα.

Αν είσαι σοβαρός και κάνεις την δουλειά σου όπως πρέπει και οι άλλοι θα είναι σοβαροί απέναντι σου και ειδικά τα στελέχη στη Κύπρο που πάντα έχουν αναλυτική ενημέρωση για τις «ιδιαιτερότητες» του να είσαι στρατιωτικός και φαντάρος στην Κύπρο που τυπικά τουλάχιστον θεωρείτε εξωτερικό.

Είμαι εκείνος ο τύπος που θα έκανε τα πάντα να μην πάει στρατό και τελικά κατέληξα χωρίς να το θέλω στην Κύπρο… Θα ξαναπήγαινα. Όταν επέστρεψα πλέον ως λοχίας για 5 ημέρες στην Ελλάδα κόντεψα να πάθω κατάθλιψη με την παρακμή… την είχα ξεχάσει από το κέντρο μάλλον.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/1/2019 στις 1:18 ΠΜ, Χάρης Μυλωνίδης είπε

ας το αφήσω εδώ καλή θητεία σε όσους θα πάνε φαντάροι. ;)

Τα δικαιώματα του νεοσύλλεκτου φαντάρου

και κάτι άλλο που δεν το αναφέρει όταν θα είστε σκοποί σε πύλη στρατοπέδου δεν είστε υποχρεωμένοι να ανοίξετε τη πύλη στην έφοδο ή και σε κάποιον άλλον, η δουλειά σας είναι να είστε σκοπός αυτό και τίποτα άλλο.

Να σηκωθούν να την ανοίξουν μόνοι τους ;)

Και μόλις του πούνε 5 μέρες φυλακή γιατί είναι αξύριστοι χωρίς να είναι θα πας εσυ να κανείς την φυλακή ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2019 στις 1:55 ΜΜ, Χάρης Μυλωνίδης είπε

Να μην το εύχεσαι γιατί θα πάρει και εμάς η μπάλα τουλάχιστον όσοι είμαστε εδώ στην Ελλάδα ;) 

Υπάρχουν και αξιωματικοί που σέβονται τους φαντάρους λίγοι αλλά υπάρχουν, εγώ έχω συναντήσει αρκετούς ευτυχώς.

Η μπαλα δεν θα σε παρει απλα σπιτι σου θα καθεσαι με στρατιωτικό νόμο θα κοιτας tv και internet, όπως κάνεις κάθε μέρα. Περα απο καποιους που θα κανουν τα παντα να παρουσιαστουν για να τουφεκισουν. Σιγα μην εκατσες να σπουδασεις, να δουλεψεις να τραβηξεις τα χιλια δυο, για να πας να σκοτωθεις για πετρελαια που δεν θα δεις ποτε. Ασε που δεν θα σε θελουν θα εισαι επικινδυνος στα ποδια τους. Και ειδικα για συμπλοκη 4-5 ημερων αμα χαθει κανενα βυσμα πολιτης σε drafting μετα την "κατσανε".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

Σε πέρασα  ρίζια :P  και σκηνάκια με χιόνια πρωτοχρονιά είπες κάτι.

Τότε που ήμουν εγώ πριν πολλά χρόνια επιτρέπονταν. Κινητό επιτρέπεται αρκεί να μην έχει κάμερα γιατί γίνανε διάφορα ευτράπελα συν το ότι κλέβουν ορισμένοι φαντάροι.

Κύπρο μακριά πήγε ένας φίλος και έπεσε σε μια μονάδα που ο Έβρος μπροστά του είναι παράδεισος, εκεί έκανε όλη τη θητεία του και δεν πέρασε καλά  τους βγάζανε τα στρώματα και τα καίγανε και άλλα διάφορα.

Πάρε μαζί σου πάτους καλούς για τις αρβίλες θα σε πεθάνουν στον πόνο εμένα με ενοχλούσαν πολύ.

 

Μάλλον ο φίλος σου θα πήγε Κύπρο με την λογική θα κάνω διακοπές και τον είχαν στην μπούκα και έπηξε

 

Κύπρο εδώ 355 σειρά και μπορώ να σου πω μακάρι τις τελευταίες 35 μέρες μην ερχόμουν πίσω στην Ελλάδα για να απολυθώ...

Εδω ήταν όλοι τρελοί..

Κύπρο προτεινω  να πάτε με τα χίλια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ZauZ είπε

Βλακείες… Δύο πράγματα μπορεί να έγιναν ή ο φίλος σου πήγε ειδικές δυνάμεις και νόμιζε ότι θα πάει περίπατο και λούφα, ή πήγε σε ένα από τα υπόλοιπα στρατόπεδα και ήταν @@@σείρης με αποτέλεσμα να τον έχουν στη μπούκα. Στη δεύτερη περίπτωση όπου και να πήγαινε «χειρότερα από τον Έβρο» θα ήταν… λες και ο Έβρος είναι η Κόλαση.

Ναι Κύπρο πήγα και όποιος με ρωτάει του λέω να πάει με τα χίλια.

Στην Κύπρο τα πράγματα είναι πιο σοβαρά, καλές εγκαταστάσεις, υποδομές, χρήματα και δεν φιλάνε 5 φαντάροι ένα παγκάκι για 6 μήνες… Θα δείς επίσης και έναν άλλο τόπο. Μια άλλη χώρα.

Αν είσαι σοβαρός και κάνεις την δουλειά σου όπως πρέπει και οι άλλοι θα είναι σοβαροί απέναντι σου και ειδικά τα στελέχη στη Κύπρο που πάντα έχουν αναλυτική ενημέρωση για τις «ιδιαιτερότητες» του να είσαι στρατιωτικός και φαντάρος στην Κύπρο που τυπικά τουλάχιστον θεωρείτε εξωτερικό.

Είμαι εκείνος ο τύπος που θα έκανε τα πάντα να μην πάει στρατό και τελικά κατέληξα χωρίς να το θέλω στην Κύπρο… Θα ξαναπήγαινα. Όταν επέστρεψα πλέον ως λοχίας για 5 ημέρες στην Ελλάδα κόντεψα να πάθω κατάθλιψη με την παρακμή… την είχα ξεχάσει από το κέντρο μάλλον.

Οτι είπε. Τα πράγματα ειναι απλά, Είσαι σωστός, είναι σωστοί. Και στην πιο μαύρη μονάδα της Κύπρου να πας θα σου φερθούν σαν άνθρωπο αρκεί να φερεσε ανάλογα. Τα κοκόρια περνάνε άσχημα. Οι άλλοι περνάνε στρατό, ομως μάλλον θα έπρεπε να ειναι.  Ουτε στρατοκαβλιές ούτε ξύσιμο. Αρκεί βέβαια να μην πήγε ειδικοδυναμιτης. Εκει είναι δικό του θέμα.

2 ώρες πριν, BadBoy είπε

Αμάν, πόσο έχει αλλάξει ο στρατός!

Πετρέλαιο δεν υπάρχει δεν άλλαξε ο στρατός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisxpap είπε

ισχύει ότι sleeping bag απαγορεύεται?

με κινητό τι παίζει? αν και σκεφτόμουν να μην πάρω μέχρι να ορκιστώ να κάνω λίγο αποτοξίνωση. 

Επίσης σκεφτόμουν να δηλώσω μετά κύπρο να πάρω και κανα ψιλό από εκεί να μην ζητάω και συνέχεια από τους γονείς μου.

Κύπρο είναι καλά μην ακούς ότι λένε ποιο χάλια θα περάσεις σε βυσμοστρατοπαιδο πάρα εκεί. Μόνο ο 1ος μήνας θα σου κακοφανη γιατί κακά τα ψέματα το να ξυπνάς το πρωί σπίτι και να είσαι ήσυχος να πας για δουλειά κλπ είναι παράδεισος εκεί θα έχεις και το παλικάρι που θα ροχαλίζει και θα ακούγεται 5 λόχους παραπέρα αλλά θα το συνηθίσεις. 

3 ώρες πριν, chrisxpap είπε

ισχύει ότι sleeping bag απαγορεύεται?

με κινητό τι παίζει? αν και σκεφτόμουν να μην πάρω μέχρι να ορκιστώ να κάνω λίγο αποτοξίνωση. 

Επίσης σκεφτόμουν να δηλώσω μετά κύπρο να πάρω και κανα ψιλό από εκεί να μην ζητάω και συνέχεια από τους γονείς μου.

Κύπρο είναι καλά μην ακούς ότι λένε ποιο χάλια θα περάσεις σε βυσμοστρατοπαιδο πάρα εκεί. Μόνο ο 1ος μήνας θα σου κακοφανη γιατί κακά τα ψέματα το να ξυπνάς το πρωί σπίτι και να είσαι ήσυχος να πας για δουλειά κλπ είναι παράδεισος εκεί θα έχεις και το παλικάρι που θα ροχαλίζει και θα ακούγεται 5 λόχους παραπέρα αλλά θα το συνηθίσεις. 

3 ώρες πριν, chrisxpap είπε

ισχύει ότι sleeping bag απαγορεύεται?

με κινητό τι παίζει? αν και σκεφτόμουν να μην πάρω μέχρι να ορκιστώ να κάνω λίγο αποτοξίνωση. 

Επίσης σκεφτόμουν να δηλώσω μετά κύπρο να πάρω και κανα ψιλό από εκεί να μην ζητάω και συνέχεια από τους γονείς μου.

Κύπρο είναι καλά μην ακούς ότι λένε ποιο χάλια θα περάσεις σε βυσμοστρατοπαιδο πάρα εκεί. Μόνο ο 1ος μήνας θα σου κακοφανη γιατί κακά τα ψέματα το να ξυπνάς το πρωί σπίτι και να είσαι ήσυχος να πας για δουλειά κλπ είναι παράδεισος εκεί θα έχεις και το παλικάρι που θα ροχαλίζει και θα ακούγεται 5 λόχους παραπέρα αλλά θα το συνηθίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το να είσαι φαντάρος και άλλο το να είσαι επαγγελματίας στρατιωτικός εκεί παίζει διπλός μισθός στους επαγγελματίες και βάζουν μέσον για να πάνε ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κατανεμηθει σε Στρατός Ξηράς, Διαβιβάσεις. Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικου (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ). 

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς πως είναι τα πράγματα εκεί? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NightBlue10 είπε

Έχετε κατανεμηθει σε Στρατός Ξηράς, Διαβιβάσεις. Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 595 Αερομεταφερόμενο Τάγμα Πεζικου (595 Α/Μ ΤΠ) (ΚΙΛΚΙΣ). 

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς πως είναι τα πράγματα εκεί? 

Τέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

Άλλο το να είσαι φαντάρος και άλλο το να είσαι επαγγελματίας στρατιωτικός εκεί παίζει διπλός μισθός στους επαγγελματίες και βάζουν μέσον για να πάνε ;) 

πόσο διπλός? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζουμε κάτι για το ΚΕΕΔ Νέα Πέραμο; Μπαίνω στις 5/2/2018. Από πράγματα είμαι κομπλέ δεν ρωτάω κάτι. Απλά για το στρατόπεδο γενικά σε κάθε κατηγορία, καλά είναι ή κάνε τον σταυρό σου; Επίσης θέλω να μπω στις δοκιμασίες για αλεξίπτωτα απλά το θέμα μου λόγω σωματότυπου είναι πως στο μονόζυγο δεν μπορώ να κάνω πάνω από 2. Τρέξιμο και push up's καλά είμαι. Γνωρίζεται τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Επίσης τι ειδικές δυνάμεις να επιλέξω να υπηρετήσω ή απλά απλός φαντάρος;  Και αξίζει να γίνω Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός η απλά χάσιμο χρόνου; 

Επεξ/σία από xtalosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, xtalosgr είπε

Γνωρίζουμε κάτι για το ΚΕΕΔ Νέα Πέραμο; Μπαίνω στις 5/2/2018. Από πράγματα είμαι κομπλέ δεν ρωτάω κάτι. Απλά για το στρατόπεδο γενικά σε κάθε κατηγορία, καλά είναι ή κάνε τον σταυρό σου; Επίσης θέλω να μπω στις δοκιμασίες για αλεξίπτωτα απλά το θέμα μου λόγω σωματότυπου είναι πως στο μονόζυγο δεν μπορώ να κάνω πάνω από 2. Τρέξιμο και push up's καλά είμαι. Γνωρίζεται τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Επίσης τι ειδικές δυνάμεις να επιλέξω να υπηρετήσω ή απλά απλός φαντάρος;  Και αξίζει να γίνω Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός η απλά χάσιμο χρόνου; 

Αν εισαι ελεύθερος να πας για έφεδρος είναι ωραία εμπειρία θα γουστάρεις. 

Όσο για το ΚΕΕΔ έγραψα λίγο νωρίτερα απο θέμα γυμναστικής μην αγχώνεσαι και 2 κάμψεις να κάνεις δεν σου λένε και τίποτα υπήρχαν κάποιοι που θελαν να κοπούν και δεν τους κόψανε 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Αν εισαι ελεύθερος να πας για έφεδρος είναι ωραία εμπειρία θα γουστάρεις. 

Όσο για το ΚΕΕΔ έγραψα λίγο νωρίτερα απο θέμα γυμναστικής μην αγχώνεσαι και 2 κάμψεις να κάνεις δεν σου λένε και τίποτα υπήρχαν κάποιοι που θελαν να κοπούν και δεν τους κόψανε 🤣

Αυτό εδώ γράφει και το χαρτί από πίσω αναφέρεται αν θες να κάνεις θητεία ΥΕΑ να έχεις τα απαραίτητα χαρτιά και μπλα μπλα μπλα οπότε πιστεύω πως μπορώ να πάω ΥΕΑ (λογικά). Από στρατόπεδο τι λέει; Πίκρα και μετράς μία μία τις μέρες; Για τα αλεξίπτωτα έχω ακούσει πως είναι "τρελοί" εκεί πέρα και αν δεν κάνεις όσα αναφέρουν σε κόβουν πράγμα που δεν θέλω γιατί γουστάρω την αδρεναλίνη του ύψους και γενικά από μικρός το ήθελα. 

123.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...