Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά αλήθεια δεν βγάζω άκρη. 
Θέλω να μάθω τι εναλλακτικές έχουμε για να πάμε Σάμο μιας και παρουσιάζομαι Δευτέρα και πλοίο έχει Παρασκευή και Δευτέρα απόγευμα-βράδυ και όλα φτάνουν στις 2 το βράδυ. 
Έπαιρνα επί 4 μέρες στην στρατολογία στην Τρίπολη και όταν τελικά το σήκωσαν μου είπαν ότι "έχει προνοήσει το ΓΕΣ και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μόνο αυτά τα πλοία". Πήγα σε γραφείο με ακτοπλοϊκά και μου είπαν ότι έξτρα δρομολόγιο προφανώς δεν παίζει. Πήρα στην μονάδα που με έχουν τοποθετήσει (μιας και του ΣΥΠΟ το τηλ δεν το έβρισκα πουθενά) και μου είπαν ότι ή με αεροπλάνο θα πάω ή τρεις μέρες πριν και θα μείνω κάπου με δικά μου έξοδα και πως εφόσον παρουσιάζομαι Δευτέρα δεν μπορώ να εμφανιστώ Τρίτη ξημέρωμα. Βέβαια ο άνθρωπος εκεί μου το είπε "συμβουλευτικά" κατά κάποιο τρόπο μιας και ούτε αυτός ήξερε ακριβώς εφόσον δεν είναι η δουλειά του.

Έχει ιδέα κανείς που μπορώ να απευθυνθώ να πάρω μια εμπεριστατωμένη απάντηση; Αν μπορώ να αποφύγω τα έξοδα του αεροπλάνου προφανώς και θα το κάνω αλλά όχι να τα πληρώσω για διαμονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πρεπει να αρχισεις να μπαινεις στο πνευμα του Στρατου. Εμπεριστατωμενες απαντησεις δεν υπαρχουν.  Αν δεν εχει πλοιο που να σε φερνει Βαθυ λογικη ωρα Δευτερα, η θα πληρωσεις τα 65 ευρωποσαειναι να πας με αεροπλανο η θα πας Σαββατο ξημερωμα και θα βολοδερνεις Σαμο.

 

Και αν το βλεπεις οτι μαλλον προς αεροπλανο παει η φαση οσο πιο νωρις το καταπιεις και κλεισεις θεση τοσο πιο φτηνα θα σου βγει. Αν το αφησεις παιζει να σου κοστισει και κανα 150ρι τελευταια στιγμη (γιατι θα χουν παρει αλλοι φανταροι τις φτηνες θεσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

νομιζω πρεπει να αρχισεις να μπαινεις στο πνευμα του Στρατου. Εμπεριστατωμενες απαντησεις δεν υπαρχουν.  Αν δεν εχει πλοιο που να σε φερνει Βαθυ λογικη ωρα Δευτερα, η θα πληρωσεις τα 65 ευρωποσαειναι να πας με αεροπλανο η θα πας Σαββατο ξημερωμα και θα βολοδερνεις Σαμο.

Και αν το βλεπεις οτι μαλλον προς αεροπλανο παει η φαση οσο πιο νωρις το καταπιεις και κλεισεις θεση τοσο πιο φτηνα θα σου βγει. Αν το αφησεις παιζει να σου κοστισει και κανα 150ρι τελευταια στιγμη (γιατι θα χουν παρει αλλοι φανταροι τις φτηνες θεσεις)

Όπως τα λες έχεις απόλυτο δίκιο. Θα περιμένω δυο-τρεις μέρες μήπως έρθει το χαρτί να δω για ποια μέρα θα μου δώσουν Κ.Ε. και αν δεν βγάλω άκρη θα κλείσω αεροπλάνο. 

Γενικά στην Σάμο ξέρεις μήπως τι παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, δεν εχω υπηρετησει Σαμο οποτε δεν εχω πληροφοριες.

Παντως αν δε βαριεσαι, κανε ενα τηλεφωνο εδω και ζητα να σε συνδεσουν με το ΣΥΠΟ (το ιδιο στρατοπεδο ειναι) , εξηγησε οτι δε βρισκεις πλοιο κλπ και δες μηπως σε αφησουν να μπεις μερα που εχει πλοιο. Αλλα οτι ειπα παραπανω ισχυει, αν δε βρεις ακρη αμεσα αποφασισε τι θα κανεις με τα αεροπορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DemetrisV είπε

Γενικά στην Σάμο ξέρεις μήπως τι παίζει; 

Δεδομένου ότι έχω απολυθεί πριν 16 χρόνια και τα περισσότερα αλλάζουν με το χρόνο, στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι να σου πω να πάρεις ομπρέλα και αδιάβροχα (για τις εξόδους σου αν υπάρχουν). 8 μήνες υπηρέτησα στη Σάμο και έριχνε ακατάπαυστα σχεδόν. "Σάπισα" από τη βροχή. Για αυτό άλλωστε είναι τόσο πράσινο νησί και την αποκαλούν "Ζούγκλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, darksoul93 είπε

Κανένας που να παρουσιάζεται τώρα το Φεβρουάριο; Η θα είμαστε τρεις και ο κούκος 🤣

Και γω Ρόδο 5/2. καλή θητεία μάγκες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΠΑΝΑΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΕΣΣΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΤΡΑΤΟΥ ΞΗΡΑΣ

  1. Γνωρίζεται ότι, ο αριθμός των Εκπαιδευτικών Σειρών Στρατευσίμων Οπλιτών (ΕΣΣΟ) για τον Στρατό Ξηράς (ΣΞ) επανακαθορίζεται από έξι (6) σε τέσσερις (4) κατ’ έτος (Φεβρουάριο, Μάιο, Αύγουστο, Νοέμβριο).
  2. Ως εκ τούτου, η κατάταξη της 2019 Β΄/ΕΣΣΟ στον Στρατό Ξηράς θα πραγματοποιηθεί τον Μάϊο του τρέχοντος έτους αντί του Μαρτίου.
  3. Με την ανωτέρω ΕΣΣΟ θα προγραμματιστούν για κατάταξη οι στρατεύσιμοι των οποίων οι λόγοι νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσης για κατάταξη δημιουργήθηκαν από 01 Νοεμβρίου 2018 έως 31 Ιανουαρίου 2019.

Link: https://www.stratologia.gr/el/content/επανακαθορισμοσ-εσσο-καταταξησ-στρατου-ξηρασ

Επεξ/σία από LF21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Πηγαίνετε λοιπόν στο Φρουραρχείο της πόλης σας ώστε να σας καλύψουν τα έξοδα είτε μετακινηθείτε με ΚΤΕΛ είτε με τρένο του ΟΣΕ.

προειδοποιούμε τον αξιωματικό που μας δίνει αυθαίρετες διαταγές ότι θα βγούμε παραπονούμενοι. Σε περίπτωση που επιμένει τον εκθέτουμε στον ανώτερό του στην αναφορά. Μπορούμε να εκφράσουμε τα προσωπικά μας παράπονα διαδοχικά σε όλη την ιεραρχία φτάνοντας μέχρι και στον υπουργό άμυνας.

ας το αφήσω εδώ καλή θητεία σε όσους θα πάνε φαντάροι. ;)

Τα δικαιώματα του νεοσύλλεκτου φαντάρου

και κάτι άλλο που δεν το αναφέρει όταν θα είστε σκοποί σε πύλη στρατοπέδου δεν είστε υποχρεωμένοι να ανοίξετε τη πύλη στην έφοδο ή και σε κάποιον άλλον, η δουλειά σας είναι να είστε σκοπός αυτό και τίποτα άλλο.

Να σηκωθούν να την ανοίξουν μόνοι τους ;)

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LF21 είπε

ΕΠΑΝΑΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΕΣΣΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΣΤΡΑΤΟΥ ΞΗΡΑΣ

  1. Γνωρίζεται ότι, ο αριθμός των Εκπαιδευτικών Σειρών Στρατευσίμων Οπλιτών (ΕΣΣΟ) για τον Στρατό Ξηράς (ΣΞ) επανακαθορίζεται από έξι (6) σε τέσσερις (4) κατ’ έτος (Φεβρουάριο, Μάιο, Αύγουστο, Νοέμβριο).
  2. Ως εκ τούτου, η κατάταξη της 2019 Β΄/ΕΣΣΟ στον Στρατό Ξηράς θα πραγματοποιηθεί τον Μάϊο του τρέχοντος έτους αντί του Μαρτίου.
  3. Με την ανωτέρω ΕΣΣΟ θα προγραμματιστούν για κατάταξη οι στρατεύσιμοι των οποίων οι λόγοι νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσης για κατάταξη δημιουργήθηκαν από 01 Νοεμβρίου 2018 έως 31 Ιανουαρίου 2019.

Link: https://www.stratologia.gr/el/content/επανακαθορισμοσ-εσσο-καταταξησ-στρατου-ξηρασ

Γτ μας αλλαζουν τα φωτα τωρα 1μιση μηνα πριν μπουμε. Πφφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση επειδη δεν βρηκα σαφη απαντηση στο ιντερνετ. Τριτεκνη οικογενεια οπου τα 2 μεγαλυτερα αδερφια κανανε πληρη θητεια, μπορει ο μικροτερος να κανει το 8μηνο(μειωμενη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην σκατε μάγκες αυτοί που κόψατε αναβολή για να μπείτε Μάρτιο δεν πειράζει θα μπούμε όλοι μαζί σαν μια ωραία παρέα

Β ΕΣΣΟ 2019 αλάνια μου

Τα λέμε τον Μάιο 😂

Όσοι δε θέλετε να μπείτε τον Μάιο μην κόψετε αναβολή μέχρι τις 31 Ιανουαρίου. Η επόμενη ΕΣΣΟ μετά τον Μάιο είναι τον Αύγουστο μην βιαστείτε. 

23 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Γτ μας αλλαζουν τα φωτα τωρα 1μιση μηνα πριν μπουμε. Πφφφφ

Φεβρουάριος, Μάιος. Αύγουστος και Νοέμβριος οι νέες 4 ΕΣΣΟ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...