Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Να δικαιολογησεις τους ανθρωπους σου ζηταει,οχι την εταιρια.

Να εισαι ανθρωπος με λιγα λογια,και οχι να λυσσας επειδη δεν εχει ερθει το μπλουζακι που παρηγγειλες σε προσφορα,για να το φορεσεις στο lockdown.

Εμενα φιλε μου εχει να κανει η δουλεια μου με τα κουριερ, δεν αγχωνομαι για μπλουζακια. Οποτε 2-3 μερες καθυστερηση οταν εχω να προλαβω καποιο deadline ειναι θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Κοιτα,γενικοτερα δεν στελνουν φαρμακα που ειναι συνταγογραφημενα,η μηχανηματα ζωτικης σημασιας.
καλο θα ηταν ομως  να μην παραγγελνουμε οτι μαλακια βλεπουμε απο eshop τυπου jumbo.
Στην προηγουμενη καραντινα,ο κακος χαμος εγινε απο το Jumbo,και μετα ολοι αυτοι βριζαν το συστημα.

Δεν ηταν πραματα που τα ειχαν αναγκη,αλλα προιοντα που απλα ειδαν  κανοντας shopping therapy online.

Εχω φιλο που δουλευει στο call center των Zaras,το διανοησε οτι οι ανθρωποι ψωνιζαν ρουχα σε περιοδο καραντινας;

ΡΟΥΧΑ!

Που θα τα φορεσετε ρε κακομοιρηδες,στη μετακινηση 6;;;;

Αν οι γυναίκες δεν ψώνιζαν ρούχα ακόμα και την περίοδο της καραντίνας, ο φίλος σου δε θα είχε δουλειά και θα περίμενε την ελεημοσύνη του κράτους.

Μη τα μηδενίζουμε όλα. Ούτε οι πελάτες έχουν πάντα δίκιο καθως πολλές φορές οι απαιτήσεις τους είναι υπερβολικές, ούτε όμως κι οι εταιρίες κούριερ δουλεύουν υποδειγματικά και τις κατηγορούν λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα δεμα προχτες, στην acs. Βλεπω με το tracking, οτι ειχε φτασει στο καταστημα τους κοντα μου, πριν λιγο.

Παω απο εκει, και αυτους να τους γλυτωσω να μου κανουν delivery, κι εγω να το παραλαβω νωριτερα, αφου μπορουσα.

Αφου περιμενα εκει επι ενα τεταρτο, οντως να ψαχνουν για μενα το δεμα μου και να μην το βρισκουν μες το χαμο απο δεματα - και παροτι τους ειχα δωσει το tracking και ηξεραν οτι εφτασε και οτι ειναι εντος καταστηματος,

μου ζητησαν να...φυγω, και θα μου φερουν αυτοι. Και οντως, μετα απο καποιες ωρες το εφεραν.

Αλλα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα; Ειναι δυνατον;;;;;

:(

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ειχα δεμα προχτες, στην acs. Βλεπω με το tracking, οτι ειχε φτασει στο καταστημα τους κοντα μου, πριν λιγο.

Παω απο εκει, και αυτους να τους γλυτωσω να μου κανουν delivery, κι εγω να το παραλαβω νωριτερα, αφου μπορουσα.

Αφου περιμενα εκει επι ενα τεταρτο, οντως να ψαχνουν για μενα το δεμα μου και να μην το βρισκουν μες το χαμο απο δεματα - και παροτι τους ειχα δωσει το tracking και ηξεραν οτι εφτασε και οτι ειναι εντος καταστηματος,

μου ζητησαν να...φυγω, και θα μου φερουν αυτοι. Και οντως, μετα απο καποιες ωρες το εφεραν.

Αλλα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα; Ειναι δυνατον;;;;;

:(

Φυσικά. Το γεγονός πως ένα δέμα φτάνει στο κέντρο διανομής δεν σημαίνει πως το δέμα προβλέπεται να το πάρεις από εκεί την ίδια μέρα. Είναι κλασσικό λάθος που κάνουν πελάτες. Το πακέτο σου είναι χρεωμένο αλλού και πρέπει να γίνει τρελή μανούβρα λογιστικά για να περάσει στα χέρια σου ενώ προβλέπεται να δοθεί/χρεωθεί για διανομή. Άσε που τις περισσότερες φορές αν μιλάμε για την ίδια μέρα δεν έχουν καν προλάβει να το σπάσουν από την παλέτα και να περάσει το processing.

Με άλλα λόγια, το γεγονός πως έφτασε κάτι σε ένα κέντρο δεν σημαίνει πως θα κάτσουν μισή ώρα να το ψάχνουν και να το περάσουν έλεγχο επειδή πέρασες από εκεί και το θες ενώ δεν έχεις βάλει παραλαβή από το κέντρο. Την διπλή δουλειά τους ζητάς να κάνουν. Αν μπορείς/προτιμάς να παραλαμβάνεις από το κέντρο, να το δηλώνεις στην παραγγελία σου ώστε να μην βγαίνει διανομή. Όταν τελειώνει το processing και βγαίνει το πακέτο σου διαθέσιμο στην αποθήκη του κέντρου, σου στέλνουν μήνυμα πως είναι έτοιμο και πας κύριος να το πάρεις.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Αλλα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα; Ειναι δυνατον;;;;;

 

Ναι,ειναι σοβαρο και πολυ λογικο.

Το δεμα σου εχει χτυπηθει απο το barcode σαν συνολικη αφιξη, βρισκεται αναμεσα σε περιπου 2000 αλλα δεματα,και περιμενει να "ξεδιαλεχθει"
Αντι να λες και ευχαριστω που οντως στο εφεραν τοσο αμεσα,ζητας και τα ρεστα;

 

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Το πακέτο σου είναι χρεωμένο αλλού και πρέπει να γίνει τρελή μανούβρα λογιστικά για να περάσει στα χέρια σου ενώ προβλέπεται να δοθεί/χρεωθεί για διανομή.

Πιθανοτατα δεν ειχε καν γινει διαλογη.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lockdown και launch series x και ps5 (και φυσικά μαζί και όσοι θα πάρουν προηγούμενης γενιάς κονσόλες

για να την παλέψουν)+ παραγγελίες "άχρηστων" πραγμάτων για να φτιάξει λίγο η διάθεση..πάμε για 200 σελίδες άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους δινεις δουλεια γκρινιαζουν.Δεν τους δινεις δουλεια γκρινιαζουν.

Πας να κανεις την δουλεια τους με παραλαβη απο το καταστημα( που καλως ΄΄η κακως) σε εξυπηρετουν δεν πας δεν παραλαμβανεις ποτε.

Παραγγειλα κυριακη απο skroutz,τριτη παρελαβα δυο δεματα.Τυχαιο θα ειναι και δεν λειτουργει σωστα με τους υπολοιπους πελατες τους????

Αν θεωρουν ευτελες το ποσο των 3-4€ να το παρουν απο την αθηνα να το φερουν πειραια,να το κλεισουν στην τελικη το μαγαζι.Κανενας δεν ορισε τιμολογιο.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τρελαινεστε,σκατε  και απειλειτε μονοι σας,καλο ειναι οταν θα πεσετε πανω στο επομενο item που  θα μπει στο καλαθι,να αναρωτηθειτε το εξης:
Το ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ αυτο αυτη τη στιγμη; 

Ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να το αγορασω αυτη τη στιγμη;

Η μηπως απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ;

Δε με νοιαζει αν φταινε ή δε φταινε οι κουριερ,αλλα σιγουρα φταιτε και εσεις που πατε και αγοραζετε οτι βλεπετε σε προσφορα,επειδη απλα..βαριεστε στο σπιτι.

Σκεφτειτε λιγο οτι συμβαλλετε και εσεις με αυτον τον τροπο,στο να γινεται ακομα πιο χαλια η κατασταση.

Και εγω πεφτω πανω σε προσφορες που με κανουν να θελουν να πατησω "add to cart",αλλα αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τις κουριερ μονο για αντικειμενα που εχουν να κανουν με τη δουλεια μου,

τα οποια στελνω εγω σε καποιον ιδιωτη ή το αντιστροφο.

Οτι αντικειμενα επρεπε να παρω απο eshop,τα πηρα πριν την καραντινα,καθως την ειχα δει να ερχεται απο το καλοκαιρι ακομα.

Αυτα φιλικα,food for thought που λενε και στην Αμερικανία,χωρις διαθεση για συζητηση επι του θεματος.

Περαστικα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Για να μην τρελαινεστε,σκατε  και απειλειτε μονοι σας,καλο ειναι οταν θα πεσετε πανω στο επομενο item που  θα μπει στο καλαθι,να αναρωτηθειτε το εξης:
Το ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ αυτο αυτη τη στιγμη; 

Ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να το αγορασω αυτη τη στιγμη;

Η μηπως απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ;

Δε με νοιαζει αν φταινε ή δε φταινε οι κουριερ,αλλα σιγουρα φταιτε και εσεις που πατε και αγοραζετε οτι βλεπετε σε προσφορα,επειδη απλα..βαριεστε στο σπιτι.

Σκεφτειτε λιγο οτι συμβαλλετε και εσεις με αυτον τον τροπο,στο να γινεται ακομα πιο χαλια η κατασταση.

Και εγω πεφτω πανω σε προσφορες που με κανουν να θελουν να πατησω "add to cart",αλλα αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τις κουριερ μονο για αντικειμενα που εχουν να κανουν με τη δουλεια μου,

τα οποια στελνω εγω σε καποιον ιδιωτη ή το αντιστροφο.

Οτι αντικειμενα επρεπε να παρω απο eshop,τα πηρα πριν την καραντινα,καθως την ειχα δει να ερχεται απο το καλοκαιρι ακομα.

Αυτα φιλικα,food for thought που λενε και στην Αμερικανία,χωρις διαθεση για συζητηση επι του θεματος.

Περαστικα μας.

Αυτό ακριβώς ! Και δε τους κόβει καθόλου που τέτοιους περιόδους γίνεται ο χαμος και δε τους νοιαζει εκει αυτοι ομως  .Καπιοι γινονται απαιτιτικοι και αναιδής μονο και μονο επειδη η βλακεια απο την προσφορα που παραγγείλαν δε τους πήγε εγκαίρως . Βαλτο καλύτερα παραλαβή απο το καταστημα αφου ξερεις ισως και να αργήσει να ερθει. Εδω υπολειτουργουν ολα στη χωρα αυτη  οι κουριερ τους πειραζει ??? Εν το μεταξυ δεν εχουν θεμα μονο εδω αν δειτε και κριτικες σε εταιρειες  εξωτερικου σε DHL η UPS πχ και εκει ξενοι παραπονιουνται . Οποτε ειναι Global το πρόβλημα. Και δεν υπαρχει ειναι καλυτερη η ταδε εταιρεια απο την αλλη ολες με την ιδια λογικη δουλευουν . απλα παιζει ρολο η διαχειριση και ποσο προσωπικο εχει και φορτο στα δεματα.

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Για να μην τρελαινεστε,σκατε  και απειλειτε μονοι σας,καλο ειναι οταν θα πεσετε πανω στο επομενο item που  θα μπει στο καλαθι,να αναρωτηθειτε το εξης:
Το ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ αυτο αυτη τη στιγμη; 

Ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να το αγορασω αυτη τη στιγμη;

Η μηπως απλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ;

Δε με νοιαζει αν φταινε ή δε φταινε οι κουριερ,αλλα σιγουρα φταιτε και εσεις που πατε και αγοραζετε οτι βλεπετε σε προσφορα,επειδη απλα..βαριεστε στο σπιτι.

Σκεφτειτε λιγο οτι συμβαλλετε και εσεις με αυτον τον τροπο,στο να γινεται ακομα πιο χαλια η κατασταση.

Και εγω πεφτω πανω σε προσφορες που με κανουν να θελουν να πατησω "add to cart",αλλα αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω τις κουριερ μονο για αντικειμενα που εχουν να κανουν με τη δουλεια μου,

τα οποια στελνω εγω σε καποιον ιδιωτη ή το αντιστροφο.

Οτι αντικειμενα επρεπε να παρω απο eshop,τα πηρα πριν την καραντινα,καθως την ειχα δει να ερχεται απο το καλοκαιρι ακομα.

Αυτα φιλικα,food for thought που λενε και στην Αμερικανία,χωρις διαθεση για συζητηση επι του θεματος.

Περαστικα μας.

Αν ποτε μου καθυστερησει δεμα με DHL/UPS θα κατανοησω να καθυστερουν απο την ACS.

Προς το παρον 1 φορα μου εχει καθυστερησει δεμα με DHL και αυτο γιατι την ημερα που ηταν να ερθει ειχε κατακλισμο θεου εξω. Σε τετοιες περιπτωσεις ναι δειχνω κατανοηση.

Οταν ομως η αποθηκη της ACS ειναι 6 τετραγωνα απο εδω και θελουν 2-3 μερες παραπανω απο τους αλλους (που υποψην, οι αποθηκες τους αν θυμαμαι καλα ειναι Μαρκοπουλο) ε οχι, κατι δεν παει καλα με την ACS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε θεμα χρονου απο point σε point τα ελληνικα κουριερ ειναι ΕΠΙΚΑ.ειναι πολυ γρηγορα.ολο το ζουμι ειναι η αποσταση απο το καταστημα στο σπιτι σου.τα ελληνικα κουριερ δεν εχουν θεμα μονο σε περιοδους με πολλες παραγγελιες,εχουν θεμα γενικως.δεν χρειαστηκε να μπουμε σε καραντινα για να  βλεπω στο tracking οτι εγινε προσπαθεια παραδοσης και ελειπα,ενω περιμενα σαν .. τον κουριερ ολο το πρωι. Εφοσον δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως, δυο ειναι οι λυσεις. Η πηγαινεις τα παιρνεις απο εκει που φυσικα σημαινει χρονος ισως χρημα αν εισαι μακρια και γενικοτερα ταλαιπωρια, η βρισκεις την λιγοτερο απαραδεκτη κουριερ στην περιοχη σου που περιεργως στην δικη μου ειναι τα ελτα κουριερ,και ζητας τα καταστηματα να σου στελνουν με την κουριερ που υποφερεται περισσοτερο εκει που μενεις. ΔΕΝ υπαρχει αλλη λυση, εχω παραγγειλει απειρα πραγματα σε ολες τις εποχες του χρονου, ΔΕΝ φταιει η καραντινα, ΔΕΝ φταινε τα χριστουγεννα.Παντα ειναι μια περιοδος που γινονται παραγγελιες. Ιανουαριο πρωτοχρονιατικα ψωνια,φεβρουαριο 14 φλεβαρη,ολη την ανοιξη εχουμε τα πασχαλιατικα,δωρα κλπ,καλοκαιρι παιρνουν τις αδειες τους οποτε υπολειτουργουν ουτως η αλλως,σεπτεμβρη οκτωβρη τα σχολικα,νοεμβριο black friday και δεκεμβρη δεν χρειαζεται καν να αναφερω.

Να μου πει καποιος απο αυτους που γραφουν να παιρνουμε μονο τα χρησιμα,ποτε μπορω καλε μου φιλε να παραγγειλω κατι φαινομενικα αχρηστο,πχ τις εξυπνες παντοφλες.Ποτε θα τις φερει το κουριερ σπιτι μου χωρις να χρειαστω να παω απο εκει?Αν διαβασατε το παραπανω η απαντηση ειναι μονολεκτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας συγκεντρώσω κάποια facts και ερωτήματα.

1) Σχεδόν όλα τα eshop κάνουν μια μεγάλη παράλειψη. Στο τελικό βήμα που επιλέγεις την αποστολή, δεν αναφέρουν σχεδόν ποτέ με ποια εταιρεία θα το στείλουν. Αν εμένα πχ μου το στείλουν με acs, θα θέλω να μου το φέρον σπίτι, ενώ αν το στείλουν με Γ.Τ. με βολεύει απίστευτα να το πάρω από το κατάστημα που είναι δίπλα από το σπίτι μου. Tragic, και μαρέσει που θέλουν να τους αφήσω σχόλια για την κούριερ.

2) Το να βάλει η εταιρεία μεταφορών ένα φορτηγό να μεταφέρει 500 δέματα από πχ Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι κάτι που προφανώς έχει πολύ μικρό κόστος ανα δέμα. Το μεγάλο κόστος είναι να έχει 100 μηχανάκια να τριγυρνάνε από πόρτα σε πόρτα.

Οπότε το να παραλάβω το δέμα ο ίδιος από το κατάστημα θα έπρεπε να έχει μικρότερο κόστος από το να μου το φέρουν σπίτι και θα έπρεπε να υπάρχει εξαρχής η επιλογή στον καταναλωτή όταν ψωνίζει:

  • Παραλαβή από κατάστημα: 2,5€
  • Ντελίβερυ σπίτι: 5€

Αυτό δεν το κάνει κανένας και οι μόνοι που έχουν όφελος είναι οι εταιρείες κούριερ που ένα ποσοστό πελατών στάνταρ παραλαμβάνει από κατάστημα, ενώ όπως είναι γνωστό κάποιες το έχουν κάνει σύστημα να λένε ότι και καλά δεν σε βρήκαν και σε αναγκάζουν να πηγαίνεις από εκεί, αποκομίζοντας πολύ μεγαλύτερο, όσο και ανήθικο κέρδος

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Για ταχυμεταφορές μιλάω και γω, αλλά δεν έχω δει πουθενά επιλογή όσες φορές και αν έχω ψωνίσει από ίντερνετ

Για eshop δε σε απασχολει να σου κοψουν απο την τιμη,γιατι ειναι ηδη χαμηλα τα μεταφορικα  λογω κωδικου πελατη  ( στα πιο πολλα ).

Αυτο συμφερει αν εισαι ιδιωτης,που βγαινει 5 ευρω  εως 2 κιλα.

Εγω που στελνω και λαμβανω ηλεκτρονικες συσκευες απο/προς  ιδιωτες συνηθως διαλεγω ταχυμεταφορες και παραλαβη απο ρεσεψιον,αλλιως Γενικη που εχω κωδικο πελατη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...