Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πάντως να πω οτι με ΕΛΤΑ courier παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα 2 πακέτα μέσα σε 2 μέρες μετά την αποστολή χωρίς καθυστερήσεις.

Με acs που έστειλα κάτι επαρχία ακόμα το περιμένουν μετά απο 5 μέρες... Μπορεί να είναι τυχαίο, ιδιαίτερα για την παραλάβή γιατί ανάλογα την περιοχή γίνεται διαφορετικός βαθμός πανικού απο δεματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Ολες οι εταιρειες curier εχουν το ιδιο προβλημα τις τελευταιες μερες... Λογω οτι ευξηθηκε ο ογκος δουλειας τους... Θα περιμενεις να παραλαβεις κατι μετα  απο 4-5 μερες.. Γινεται χαμος απο παραγγελειες..

Απλά δε θέλω να παραλάβω χαρτάκι ότι έλειπα.

Βρήκα το ίδιο προιον σε 2 καταστήματα. Το ένα χρησιμοποιεί ΕΛΤΑ πόρτα - πόρτα. Το άλλο ΕΛΤΑ πόρτα-πόρτα ή Speedex και μου έλεγε ότι αυτές τις μέρες απλά υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση και με τις δύο.

Και εγώ πάντως είχα σχηματίσει την εντυπωση ότι ΕΛΤΑ μπορεί να είναι καλύτερα (;).

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mp123 είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εδώ αλλά η acs μαζί με την speedex  είναι οι καλυτερες. Ότι έχω παραγγείλει με αυτές σε τρεις τεσσερεισ μέρες έχει έρθει αυτές τις μέρες . Μακράν η χειρότερη είναι η γενική ταχυδρομική. Ούτε τηλ απαντάνε χωριά που από χθες έβαλα να δω δυο παραγγελίες ( 10 μερεσ Τωρα ) στο track και λέει πως έχει πρόβλημα..ούτε καν δείχνει που είναι.γενικα με γενική ταχυδρομική πάω εγω στο κατάστημα γιατί αν περιμένω από αυτούς δεν θα έρθει ποτέ.η ΕΛΤΑ courtier ετσι και ετσι.

υ.γ πως κάνετε ετσι για μισό ευρώ αύξηση. Να φανταστώ πως tip στον άνθρωπο που τα φέρνει ούτε καν το σκέφτεστε.

στειλε αν θες screenshot με παράδοση 4ημερων  π ενολιγης την λες κ 2ημερη έτσι όπως τα γραφεις

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και 4 ημέρες να έκαναν δε το λες και "ταχυμεταφορές". εαν δεν μπορούν να παραδώσουν όταν υπόσχονται είτε να μην αναλαμβάνουν είτε να προσλάβουν προσωπικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, marmagia είπε

ακόμα και 4 ημέρες να έκαναν δε το λες και "ταχυμεταφορές". εαν δεν μπορούν να παραδώσουν όταν υπόσχονται είτε να μην αναλαμβάνουν είτε να προσλάβουν προσωπικό 

Δεν είναι και πολύ εύκολο να προσλάβουν προσωπικό...Και να πάει ο άλλος να βάλει το δικό του μηχανάκι για δουλειά για 620-650 Ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ethnos.gr/oikonomia/98427_acs-analambanei-prostheto-kostos-ton-katastimaton-tis

Οι εξηγήσεις που δίνει η εταιρία για την πρόσθετη χρέωση που επιχείρησε να επιβάλει. Τι λέει για την κόντρα με τον Σύλλογο Εκδοτών Επιστημονικών Βιβλίων σε νέα ανακοίνωσή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Jorvik είπε

https://www.ethnos.gr/oikonomia/98427_acs-analambanei-prostheto-kostos-ton-katastimaton-tis

Οι εξηγήσεις που δίνει η εταιρία για την πρόσθετη χρέωση που επιχείρησε να επιβάλει. Τι λέει για την κόντρα με τον Σύλλογο Εκδοτών Επιστημονικών Βιβλίων σε νέα ανακοίνωσή της

και εμας γιατι πρεπει να μας ενδιαφερει η οποια κοντρα μπορει να εχει η καθε εταιρεια με τους πελατες της ;

οταν εχουν αυξηση 60% στη δουλεια σημαινει πως εχουν και αυξηση στα κερδη (οι αποστολες δεν γινονται τζαμπα)

αρα απο τα κερδη μπορουν να καλυψουν τις αυξημενες αναγκες και οχι να αυξανουν τις τιμες για να μετακυλουν τα επιπλεον εξοδα στους πελατες

Επεξ/σία από POS
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναρτηση μου αφορα την κουβεντα που κανουμε εδω μεσα για τις εταιριες κουριερ και κυριως για τις καθυστερησεις και την προσθετη χρεωση που λεγαμε καποιες σελιδες πριν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έτυχε να περάσω από acs σήμερα με μηχανή κατά τις 1-2 (Ζωγράφου.)

20 άτομα ουρά.

Απεξω cargo σε μεταλικά κλουβιά ασκανάριστο μεγάλη ποσότητα.
Τα περισσότερα μου φάνηκαν εμπορικές μαλακίουλες μιας και τα περιγρυγήρησα λιγο να τσεκάρω.

Περιμένω κάτι φάρμακα απο αγγλία, Σάββατο σκαναρίστηκαν Θεσσαλονίκη... 3ς μέρες να φτάσουν ελλάδα, 7 μέρες μαλλον να παραλάβουμε εγχώρια.

ο καθένας μεσα στη Πολιτικο-Healthy κρίση με το χαβά του.. είδα απο αποχυμωτές μέχρι ρούχα από άσος.

Σίγουρα υπαρχουν και πράγματα ανάγκης εκεί μέσα αλλα το 70% δεν ειναι..

 

Επεξ/σία από roughtoof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, takoulou said:

Δεν είναι και πολύ εύκολο να προσλάβουν προσωπικό...Και να πάει ο άλλος να βάλει το δικό του μηχανάκι για δουλειά για 620-650 Ευρώ..

Σε μια οικονομία με μεγάλη ανεργία, ειδικά στους νέους εαν ψάχνουν και δεν βρίσκουν εργατικό δυναμικό σημαίνει οτι δεν προσφέρουν ικανοποιητικές αμοιβές. Τι θα έλεγαν αντί να "παντελονιάζουν" το κέρδος να έδιναν παραπάνω μισθους; Η μήπως απλά δεν ψάχνουν εργαζόμενους και απλά λιώνουν τους ήδη υπάρχοντες με τα γνωστά αποτελέσματα;

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, marmagia είπε

Σε μια οικονομία με μεγάλη ανεργία, ειδικά στους νέους εαν ψάχνουν και δεν βρίσκουν εργατικό δυναμικό σημαίνει οτι δεν προσφέρουν ικανοποιητικές αμοιβές. Τι θα έλεγαν αντί να "παντελονιάζουν" το κέρδος να έδιναν παραπάνω μισθους; Η μήπως απλά δεν ψάχνουν εργαζόμενους και απλά λιώνουν τους ήδη υπάρχοντες με τα γνωστά αποτελέσματα;

Πάντα βρίσκουν προσωπικό πολύ εύκολα. Απλά δεν θέλουν να πληρώσουν τους έξτρα μισθούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

έβαλα προσφάτως δυο παραγγελίες για προιόντα (αναλώσιμα και υλικά) που είναι άκρως απαραίτητα για την εργασία μου, μιας και δουλεύω από το σπίτι... 

 

1η παραγγελία κυριακή 23/3/2020:

η ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ - ΠΟΡΤΑ μάλλον έχει μπλοκάρει εντελώς... από δευτέρα 24/Μαρτίου που το κατάστημα τους το παρέδωσε... ακόμα στον πειραιά είναι... 

2 εβδομάδες περιμένω, στα τηλέφωνα δεν απαντάνε... και αναγκάστηκα να ακυρώσω την παραγγελία σήμερα στο κατάστημα ... γιατί είμαι πάρα πολύ μακρυά από τον Πειραιά για να πάρω εγώ να παραλάβω... 

Για την ΕΛΤΑ courier και σε καλές εποχές 2 φορές παραγγελία, αφήσανε χαρτάκι ενώ ήμουν σπίτι, τελικά πήγα εγώ και πήρα τα δέματα (εντελώς απαράδεκτοι).

 

2η παραγγελία Δευτέρα 30/3/2020:

Από 31/Μαρτίου που το κατάστημα παρέδωσε, η ACS στο tracking ακόμα γράφει είναι στο Hub Πέτρου Ράλη .... καλέστε την εξυπηρέτηση (τρέχα γύρευε κοινώς)

Με ACS η αλήθεια είναι πως δεν είχα ποτέ μεχρι σήμερα κάποιο πρόβλημα σε αποστολές / παραλαβές.

 

Δεν ξέρω αν μόνο σε μένα έχει τύχει τέτοια καθυστέρηση, φαντάζομαι πως όχι ... 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από xcoder
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kage είπε

screenshot με παράδοση 4ημερων  π ενολιγης την λες κ 2ημερη έτσι όπως τα γραφεις

Οκ αλλά λόγο των καιρών καλά είναι.

10 μέρες περιμένω δυο παραγγελίες με γενική ταχυδρομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

40 λεπτά πριν, SlickNick είπε

Πάντα βρίσκουν προσωπικό πολύ εύκολα. Απλά δεν θέλουν να πληρώσουν τους έξτρα μισθούς. 

δε λειτουργει ακριβως ετσι ... ακομα κι αν μπορεις να προσλαβεις εξτρα προσωπικο για 2 μηνες, βανακια/μηχανακια κλπ "δανεικα" για δυο μηνεςπου θα βρεις?. Εκτος κι αν τους αμολυσουν να μοιραζουν δεματα ποδαρατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...