Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, The_Prodigy είπε

Απο τα μέσα Φλεβάρη όλοι σχεδόν οι συμβασιούχοι  (πλην κάποιων οδηγών) σταμάτησαν. Διανομείς και εσωτερικοί. 

Επίσης πολλά υποκαταστήματα έκλεισαν. 

Ξέρω από πρώτο χέρι μιας και ήμουν ενοικιαζόμενος σκλάβος στα ελτα Ν. Σμύρνης.

Οι μόνιμοι διανομείς  (που ως επί το πλείστον είναι μιας κάποιας ηλικίας) βρέθηκαν ξαφνικά με διπλάσιους τομείς ευθύνης.

Οπότε... καταλαβαίνεις πόσο πάτο θα πιάσει η (ήδη χαμηλή) ποιότητα των υπηρεσιών.

Πραγματικά. Αυτή την διαδρομή κάνει το πακέτο μου από παρασκευή που στάλθηκε μέχρι και χθες Κυριακή. Δεν έφτασε ακόμα. Πρέπει να έρθει Κρήτη.

758482016_.png.1ac3be04d4a5dc8300b3b1fea199e51c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, stepits είπε

Έχω μια απορία ρε παιδιά. Κοιτάω διάφορα μαγαζία on-line. Σχεδόν το 90% στέλνει με την απαράδεκτη ACS. Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

γιατι στη χωρα των τυφλων ο μονοφθαλμος βασιλευει, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, σε γενικες γραμμες ειναι η λιγοτερο χειροτερη courier.

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Kastriot είπε

Παιδιά τι να σας πω. ACS Ηρακλείου, 3 παραγγελίες και σε 2-3 εργάσιμες από την μέρα της παραγγελίας ήταν στην πόρτα μας.

Έκανα άλλη μια που έφυγε την Παρασκευή μεσημεράκι και τώρα βρίσκεται στο περίφημο χαμπ του Ράλλη, για να δούμε αν μέχρι την Τρίτη θα με καλέσουν για να κατέβω και να παραλάβω.

Σήμερα Δευτέρα 9 το πρωί και μου το έφεραν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Πραγματικά. Αυτή την διαδρομή κάνει το πακέτο μου από παρασκευή που στάλθηκε μέχρι και χθες Κυριακή. Δεν έφτασε ακόμα. Πρέπει να έρθει Κρήτη.

Φίλε, με τόσα σούρτα φέρτα, θα πρέπει να έχει κάνει εμετό το πακέτο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 minutes ago, stepits said:

Έχω μια απορία ρε παιδιά. Κοιτάω διάφορα μαγαζία on-line. Σχεδόν το 90% στέλνει με την απαράδεκτη ACS. Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

26 minutes ago, POS said:

γιατι στη χωρα των τυφλων ο μονοφθαλμος βασιλευει, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, σε γενικες γραμμες ειναι η λιγοτερο χειροτερη courier.

Γιατί μάλλον κάνει τις καλύτερες προσφορές προς τα καταστήματα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάνει προσφορές στα μαγαζιά, συμφωνώ. Μάλιστα σε ένα, του είπα ότι θα σου γυρίσω το πακέτο πίσω, και την υπερασπιζότανε κιόλας (πριν λίγες μέρες που είχε βάλει φέσι ο Φέσσας).

Με τους ίδιους υπαλλήλους και με αύξηση της δουλειάς ταλαιπωρεί τους πελάτες. Περνάνε κολλάνε χαρτάκια ότι δεν σε βρήκαν όταν πρόκειται για μεσαίο μεγάλο δέμα για να πάς από κει εσύ. Όταν βλέπουν αντικαταβολή πάνε. Αν έχεις πληρώσει --- ξέχνα το.

Πιά ρωτάω.. και όταν ακούω ACS παραγγέλνω από αλλού. Επίσης έχω κάνει γνωστοποιήση... στο υπουργείο ανάπτυξης....και πριν την περίοδο αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οι ξένες που κάποιοι λένε είναι επιπέδου champions league θα έλεγα όχι και τόσο, ή μάλλον για τη ups αναφέρομαι γιατί με τη dhl προσωπικά είχα πάντα καλές εμπειρίες (με αποκορύφωμα το πρόσφατα όπου αφού δε με βρήκαν όντως μου έστειλαν sms και το δέμα πήγε σε ένα κατάστημα με είδη καπνού κλπ που συνεργάζονται το οποίο ήταν πολύ κοντά μου και στο δρόμο μου)

αλλά η ups δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Είναι μεν ταχύτατη στο να φέρει παραγγελία από εξωτερικό αλλά σε επίπεδο συνεννόησης μηδέν.

Η τακτική είναι ερχόμαστε μεταξύ 8 το πρωί και 6 το απόγευμα randomly κάθε μέρα μέχρι και άμα να σε πετύχουμε (για 3 μέρες πχ)

Εγώ τους κάλεσα καθότι εργαζόμουν και προσπαθούσα να κανονίσω μαζί τους πχ να πούμε συγκεκριμένη μέρα (όχι ώρα που είναι καταλαβαίνω είναι παράλογο), να πούμε πριν από κάποια ώρα (πχ πριν τις 2 το μεσημέρι ότι ώρα θέλετε) ή μετά από κάποια ώρα ( μετά τις 3 το μεσημέρι) . Η απάντηση σε όλα ήταν ότι δε γίνεται καμία συνεννόηση και ότι αυτοί ακολουθούν το τυφλό πρόγραμμά τους . Επίσης επικοινωνία με τον διανομένα δε γίνεται (τύπου να υπάρξει ενημέρωση κάποια ώρα πριν) και το τελειωτικό είναι φυσικά πως το μόνο σημείο παραλαβής είναι κοντά στο αεροδρόμιο.

οπότε για όποιον εργάζεται, η ups είναι λίγο τον ήπιαμε φάση και υπό αυτή την έννοια τουλάχιστον με τις εγχώριες θα έχεις ένα υποκατάστημα σχετικά κοντά στο σπίτι σου να παραλάβεις αν εργάζεσαι καθημερινά και δε μπορείς να είσαι σπίτι όλη μέρα κάθε μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stepits είπε

Μάλλον κάνει προσφορές στα μαγαζιά, συμφωνώ. Μάλιστα σε ένα, του είπα ότι θα σου γυρίσω το πακέτο πίσω, και την υπερασπιζότανε κιόλας (πριν λίγες μέρες που είχε βάλει φέσι ο Φέσσας).

Με τους ίδιους υπαλλήλους και με αύξηση της δουλειάς ταλαιπωρεί τους πελάτες. Περνάνε κολλάνε χαρτάκια ότι δεν σε βρήκαν όταν πρόκειται για μεσαίο μεγάλο δέμα για να πάς από κει εσύ. Όταν βλέπουν αντικαταβολή πάνε. Αν έχεις πληρώσει --- ξέχνα το.

Πιά ρωτάω.. και όταν ακούω ACS παραγγέλνω από αλλού. Επίσης έχω κάνει γνωστοποιήση... στο υπουργείο ανάπτυξης....και πριν την περίοδο αυτή.

Μπα ούτε η αντικαταβολή τους νοιάζει ....με Γενική Ταχυδρομική από 2/4  και αντικαταβολή, ακόμα να παραλάβω, για εντός Αττικής αναφέρομαι.Μόλις έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και για συνήγορο καταναλωτή ετοιμάζομαι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μεγαλοβδομαδο!

Παρασκευή  απόγευμα έχω κατέβει και πλένω το αμάξι στην πυλωτή με ανοιχτή την συρομενη!ακούω ένα μηχανάκι σηκώνω κεφαλι και βλέπω τον κούριερ της acs  καπνος!περίμενα ένα ζευγάρι μποτάκια εργασίας για την δουλειά μου!

Απλώς πέταξε το χαρτάκι και Λούης!

😂😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 11:35 ΜΜ, domenico1 είπε

Καλησπέρα φίλε μου.

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση, και είναι κάτι που επείγομαι. Από 4/4 φαίνεται ότι έχει φύγει από UK. Στο site της GLS σου δίνει "ACS Parcel Number" ;  και εάν ναι στο site της ACS τι σου γράφει;.

Εμένα αυτό : ACS.png.970377ceca20d4043809bc2e06a4eebf.png

Συγνώμη για το off topic. 'Αν παραβαίνω τους κανόνες, ας διαγραφεί. Ευχαριστώ.

Σου εχει βγαλει καποιο update στην αναζήτηση?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πανηγύρι αυτή τη περίοδο που όλοι παραγγέλνουν από το ίντερνετ και οι αποστολές γίνονται με courier. Περιμένω 2 παραγγελίες και θα είναι θαύμα αν τις παραλάβω αυτή την εβδομάδα.

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατάσταση φαίνεται να είναι τραγική μόνο με την ACS πάντως. Έχω παραλάβει κάποια πράγματα για το μωρό απο speedex, elta courier και γενική ταχυδρομική και ήταν γρήγοροι και ευγενέστατοι. Εν αντιθέσει, σήμερα μου χτύπησε ο υπάλληλος της ACS για ένα δέμα που περιμένω απο τις 25 Μαρτίου

Ακριβής διάλογος μέσω θυροτηλεφώνου:

Εκείνος: Γεια. Την κ. Μαρία

Εγώ: Ποιος είστε?

Εκείνος: Κούριερ.

Εγώ: Ποιά εταιρία κούριερ?

Εκείνος: ACS. Έλα άνοιξε, κάρτα είναι

Εγώ: Ναι απο ποιόν αποστολέα?

Εκείνος: Δεν ξέρω,....Α λητώ

Εγώ: Σας ευχαριστώ αλλά έχουμε ζητήσει να ακυρωθεί η παραγγελία. Δεν θα παραλάβουμε.

Εκείνος: Καλά γειααααα

 

Απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου. Εντάξει είναι δύσκολη η κατάσταση, αλλά αν δεν μπορείς σαν εταιρία να ανταπεξέλθεις, απλά σταμάτα μερικές μέρες να δέχεσαι δέματα. Δεν χρειάζεται να απογοητεύεις τους πελάτες σου, τους πελάτες τους και τους υπαλλήλους σου.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Γιατί μάλλον κάνει τις καλύτερες προσφορές προς τα καταστήματα. 

οχι, στις περισσότερες περιπτωσεις οι αλλες courier εχουν καλυτερες τιμες αλλα η acs παρεχει εργαλεια στις επιχειρησεις να εκτυπωνουν τα voucher μονοι τους και αλλες ευκολιες. αρα τους συμφερει να δινουν κατι παραπανω στην acs (μη φανταστειτε τεραστια διαφορα) και να εχουν μια πιο ολοκληρωμενη υπηρεσια.

καλως η κακως ως προς τις επιχειρησεις - πελατες η acs παρεχει πιο ολοκληρωμενες υπηρεσιες και γιαυτο εχει και το μεγαλυτερο μεριδιο της αγορας συγκριτικα με τη γενικη, speedex κ.α.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...