Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι γενικά ανυπόφορη η κατασταση και εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης.

Δεν παίρνανε καν, ουτε να αφήσουν χαρτάκι, εαν εχεις ιωβεια υπομονή να τους πάρεις τηλ θα χάσεις μισαωρο περιμένοντας.

Και πως να κανεις κ καταγγελία στην προστασία καταναλωτή κ να αποδείξεις οτι όντως δεν ήρθαν?

Το καλυτερο είναι πως με γενική ταχυδρομική κ ACS παρόλο που έχει καταστήματα στο κεντρο τα κέντρα διαλογής τους(?) είναι στα 6-7 χλμ μακρια σε 2 δρόμους με το περισσότερο μποτιλιαρισμα aka minimum άλλο ενα μισαωρο χαμένο απο την ζωή σου.

Ακούω καλά λογια για dhl αλλα και απο αυτους εχω κακη εμπειρια, 2 βδομάδες προσπαθούσα να βγάλω άκρη με ενα tracking number που είχαν δώσει στον γερμανό πωλητή που δεν αντιστοιχούσε με το Ελληνικό(?) και μιλάμε για δέμα αξίας 600ευρω.

Απο την αλλη πραγματικα λυπάμαι κ τους υπαλλήλους που όντως είναι ξεπατωμενοι και αντιμετωπίζουν όλα τα παράπονα/εκνευρισμό τον πελατών.

Σκέφτομαι πως περιμένω καμια 15αρια δέματα -όχι αμελητέας αξιας- απο Ευρώπη αυτή την εποχή και βγάζω σπυρακια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, POS είπε

συνεννοηθήκαμε

Συνεννοηθηκαμε ως προς τι? Οτι θεωρητικα δεν πληρωνει κλπ η ο κοσμος ειναι απαλος? Γιατι ηδη προτεινα και γω 2 ατομα δικα μου να πανε και δεν μπορουν την πιεση..προτιμησαν το ταμειο ανεργειας... Δε λεω για τον φεο οι εργοδοτες αλλα και ο κοσμος που "θελει" να "δουλεψει" , δεν παει πισω. Εγω οφελος δεν εχω απο αυτην την συζητηση ουτε θελω να δικαιολογω καταστασεις αλλα να προσπαθουμε να δουμε και τις 2 οψεις οσο μπορουμε περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vag.patrick είπε

σημερα παρεδωσα στην ACS τα δεματα που ειχα απο παραγγελιες (καμια 80 για σημερα τα δεματα) , οντως εχουν πολυ πραμα και η ειρωνεια ειναι οτι αυτος που συνεργαζομαι ειναι απο τους τιμιους γαμωτη και τσαμπα τον παιρνει η μπαλα (μιλαω μονο για τον συγκεκριμενο ανθρωπο/ιδιοκτητη). Καναμε κουβεντα σημερα γιατιςχω και γω 2 δεματα και περιμενω γυρω στις 6 μερες ηδη και μου λεει πως πανε καινοιυργιοι υπαλληλοι να δουλεψουν και φευγουν στην 2η μερα γιατι δεν αντεχουν την πιεση... Επειτα εχει ηδη νοικιασει ο ανθρωπος 2 αποθηκες εξτρα γυρω απο το τετραγωνο που εχει τα γραφεια για να χωρεσει τα καροτσια με τα δεματα και μαλλον αν συνεχισει ετσι παει για 3η. Επειτα φταινε και οι αλυσιδες π.χ το Παπλικ μου ειπε πως εστειλε τουλαχιστον 10 δεματα απο αυτον αντικαταβολη μολυβια και στειλω κοστους 0,87€ , 1,50€ .. δλδ οτι να ναι.....Τεσπα υπομονη ρε παιδια , ειναι λιγο πρωτογνωρη η κατασταση...εδω αναπολουνε την Black Friday....Το καλυτερο δε ειναι πως την εχθες το βραδυ του καψανε και το αμαξι εξω απο το μαγαζι (οχι πολυ αλλα η κινηση εγινε... το ACS αυτοκινητο..) , λιγο το χουμε χασει το θεμα...

Αυτό πάντα γινόταν σε όλες τις κούριερ, δεν γίνεται μόνο τώρα. Μου θυμίζει τους υπαλλήλους στο πλαίσιο :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Συνεννοηθηκαμε ως προς τι? Οτι θεωρητικα δεν πληρωνει κλπ η ο κοσμος ειναι απαλος? Γιατι ηδη προτεινα και γω 2 ατομα δικα μου να πανε και δεν μπορουν την πιεση..προτιμησαν το ταμειο ανεργειας... Δε λεω για τον φεο οι εργοδοτες αλλα και ο κοσμος που "θελει" να "δουλεψει" , δεν παει πισω. Εγω οφελος δεν εχω απο αυτην την συζητηση ουτε θελω να δικαιολογω καταστασεις αλλα να προσπαθουμε να δουμε και τις 2 οψεις οσο μπορουμε περισσοτερο.

ποσα τους δινει ; για ποσες ωρες καθε μερα ; και τι αλλες παροχες ;

δεν ειναι μονο οσοι δεν θελουν να δουλεψουν αλλα ειναι και οι καταστηματάρχες που θελουν είλωτες

αληθεια, ο δικος σου ξεφορτωνει κανενα δεμα απο τα καροτσια ή περιμενει να τα κανουν ολα οι εναπομείναντες υπαλληλοι του ;

Επεξ/σία από POS
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον αν εχουν παραλαβει ας ενημερωνουν ποτε περιπου θα παραδωσουν. ουτε αυτο δεν κανουν. ο πωλητης λεει 2-3εργασιμες και οι κουριερ μετα απο καυγα 10-15 μερες . ενημερωση του πωλητη και οτι αν το ηξερα θα ψωνιζα απο αλλου. να χαιρεται τους συνεργατες του. ηταν που ηταν στραβο το κλιμα πριν την πανδημια, τωρα βγηκαν στην φορα ολα τα κακά που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω δέμα από Κωτσόβολο εδώ και μια εβδομάδα μέσω γενικής. Το δέμα κολλημένο στου Ρέντη. Σήμερα κατα τις 7 βγήκα για περπάτημα και γυρνώντας κατα τις 8:30 βρήκα χαρτάκι της Γενική. 😮😮 Δηλαδή πόσο γκαντέμης.

Τώρα γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο ή το στέλνουν πάλι από μόνοι τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο βράδυ παραγγελία, μετά από μια ώρα έρχεται μέιλ πως ΈΦΥΓΕ η παραγγελία! 

Κυριακή έστειλαν μειλ με αριθμό αποστολής από ACS

Δευτέρα απόγευμα στις 5 στα χέρια μου το δέμα. Διαδρομή: ΑΘΉΝΑ-ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΛΈΣΒΟΣ

Σε περιόδο με τρομερό φόρτο εργασίας και με μειωμένα δρομολόγια! Αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία στο ΜΈΡΟΣ ΜΟΥ πάντα κάνει μια το πολύ δύο μέρες. Έχω καταλήξει λοιπόν, χωρίς να ανακαλύπτω την Αμερική,πως έχει να κάνει με το κατάστημα και το πως το δουλεύει ο ιδιοκτήτης του franchise!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, beatshooter είπε

Σάββατο βράδυ παραγγελία, μετά από μια ώρα έρχεται μέιλ πως ΈΦΥΓΕ η παραγγελία! 

Κυριακή έστειλαν μειλ με αριθμό αποστολής από ACS

Δευτέρα απόγευμα στις 5 στα χέρια μου το δέμα. Διαδρομή: ΑΘΉΝΑ-ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΛΈΣΒΟΣ

Σε περιόδο με τρομερό φόρτο εργασίας και με μειωμένα δρομολόγια! Αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία στο ΜΈΡΟΣ ΜΟΥ πάντα κάνει μια το πολύ δύο μέρες. Έχω καταλήξει λοιπόν, χωρίς να ανακαλύπτω την Αμερική,πως έχει να κάνει με το κατάστημα και το πως το δουλεύει ο ιδιοκτήτης του franchise!

το προβλημα ειναι αθηνα κ θεσσαλονικη με τα 10ημερα και 156ημερα οχι στα συνορα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το να πάρει υπάλληλους, δεν λύνεται μαγικά το πρόβλημα.

Οι υπάλληλοι θέλουν χρονο να καταλάβουν πως δουλεύει η εταιρεία και οι όποιες διαδικασίες, θέλουν χρόνο να τους εμπιστευθείς (ποιος ειπε οι δεν θα παρει 10 δεματα και θα εξαφανισθει). Τώρα είναι αργά... Επρεπε να γινει μηνες πριν, το πρόβλημα είναι χρόνιο και τους έσκασε στα χέρια όντας απροετοίμαστοι.

Και επειδή η κατάσταση θα εξομαλυνθεί (σταδιακά) σε 1 μήνα (θεωρητικά), γιατι να παρει υπαλλήλους;

Σκεφτονται "Ας βγει οτι βγει και βλέπουμε. Θα το ρίξουμε στην κρίση".

Τι αναλυεται σελιδες και σελίδες; Στην Ελλάδα δεν δουλευετε; Πόσοι Έλληνες επιχεριρηματές σκέφτονται διαφορετικά;

Αν ο υπάλληλος δεν ξεζουμισθει, δεν έρχεται αλλος.

Άραγε έχουν KPI για την εξυπηρέτηση των πελταών; Πόση βαρυτητα τους δίνουν ; Πόσο μπορει να πέσει για να αυξηθει το κέρδος;

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το να προσθέσουν υπαλλήλους τώρα, δεν πρόκειται να λύσει κανένα θέμα.

Αυτές οι δουλειές θέλουν προγραμματισμό και μελετημένη εκτέλεση. Αν φέρουν νέους πάνω στην τούρλα, δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει. Σαφώς, στην πορεία, τα δίκτυα θέλουν ενίσχυση.

Το θέμα είναι πως, αυτά που βλέπουμε τώρα, όσοι πέφτουμε στην ανάγκη τους συχνά, τα βλέπουμε συνέχεια και όχι μόνο σε γιορτές, Μαύρες Παρασκευές και δεν συμμαζεύεται. Είναι προφανές πως δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε αυξημένο φόρτο αλλά συχνά και στην κανονική ροή της δουλειάς. Γι' αυτό και τα χαρτάκια απουσίας και τα στραπατσαρισμένα δέματα και οι εξτρά πληρωμένες αποστολές που καταλήγουμε να τρέχουμε στα Hub για να τις παραλάβουμε, είναι καταστάσεις που τις ζούμε όλη τη χρονιά και όχι μονάχα τώρα, όπου προφανώς είναι ανώμαλες οι συνθήκες.

Πάντως, για να μη λέμε μόνο τα αρνητικά (που είναι πολλά και πρέπει να λέγονται, κυρίως για να μην περάσει το παραμύθι πως για όλη αυτή την κατάσταση φταίει ο ιός και ο ανάδρομος Ερμής) στην επαρχία μαθαίνω πως αποστολές από Αθήνα παραδίδονται ομαλά.

Στο λεκανοπέδιο και στη Θεσσαλονίκη έγινε ο κακός χαμός. 

Έχω αναφέρει προ ημερών περιστατικό που πήγε ο πατέρας μου να μου στείλει δέμα με ειδικούς όρους παράδοσης και το δέχονταν. Ενώ στην Αττική γινόταν το έλα να δεις. Μίλησε μαζί τους πάλι, για άλλη δουλειά, και τους ρώτησε γιατί δέχονταν, αφού ήταν αδύνατο να παραδοθεί, και από επαρχία ισχυρίζονται πως δεν είχαν καμία ενημέρωση από τα κεντρικά για το χάος στα δύο μεγάλα αστικά κέντρα.

Υπάρχουν ευθύνες σε αυτή την ιστορία, οι οποίες πρέπει να αναζητηθούν και να μην καταστεί ο ιός συγχωροχάρτι για όλα αυτά που ζούμε κάθε χρόνο, εδώ και χρόνια.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μετα απο 2 μηνες περασε ταχυδρομος.... μου εφερε ενα χαρτακι να παω να παρω κατι που εχει ερθει στο ταχυδρομειο απο τις 17/3....... και την ΔΕΗ που ειναι ληγμενη εδω και ενα μηνα..... Ζητω το ελληνικο δημοσιο 🤣

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι θα πεσει πολυ η δουλεια μετα τον ιο. Εμαθε πλεον ο καθενας κλικ κλικ και το καθε μπλιμπλικι στη πορτα μας. Μονον αν ανεβουν οι τιμες των κουριερ και παει στο σκατολοιδι στα Ελτα θα στρωσει, οπως σε ολο το κοσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...