Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dream21 είπε

 

Δεν είναι ο θόρυβος από το PS5 αλλά από άλλη συσκευή... Μπορεί από αυτήν που βρίσκεται εξ αριστερών του Playstation :P 

Ευελπιστώ οτι τρολλαρεις; ^^ Εκεινο ειναι ανοιχτο σχεδον 24/7 απο το launch day και είναι σα να μην υπάρχει. Κυριολεκτικα dead silent (και με game στο tray ω του θαυματος) 

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Έχω τοποθετήσει μέσα στο δικό μου πάνω από 10 δισκάκια με παιχνίδια του ps4 και κανένα δεν βγάζει αυτό το θόρυβο. Το πιο πιθανό είναι να έπεσες σε ελλατωματικό disk drive. Οπότε σου προτείνω να κάνεις το προφανές και να καλέσεις το κατάστημα που το αγόρασες και να ζητήσεις έλεγχο και αντικατάσταση ή επισκευή του.

Το καταστημα ειναι κλειστό και η περίοδος του DoA πέρασε η περνάει.

Το κύριο θεμα είναι οτι πρωτον η συσκευή πρακτικα δουλεύει (και ξερω απο πρωτο χερι ό,τι δεν δικαιολογουν αντικατάσταση λογω θορυβου) και δευτερον οτι αυτο ερχεται και φευγει ανα καποια ωρα και για μικρο χρονικο διάστημα οποτε θελει χρονο για troubleshoot. 

Η λυση είναι να μην εχω cd μεσα...

Ειναι κατα πασα πιθανοτητα αυτο που ποσταρε ο privat33r παραπανω. Το περίεργο ειναι οτι δεν ειναι consistent. Στο ξαφνικο, ακομα και στα menu να είμαι, τερματιζει το drive/fan σε επιπεδα ps4pro και βαλε και μετα απο λίγο σταματάει... Θα δω πως θα παει σημερα με άδειο tray... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Ευελπιστώ οτι τρολλαρεις; ^^ Εκεινο ειναι ανοιχτο σχεδον 24/7 απο το launch day και είναι σα να μην υπάρχει. Κυριολεκτικα dead silent (και με game στο tray ω του θαυματος) 

Το καταστημα ειναι κλειστό και η περίοδος του DoA πέρασε η περνάει.

Το κύριο θεμα είναι οτι πρωτον η συσκευή πρακτικα δουλεύει (και ξερω απο πρωτο χερι ό,τι δεν δικαιολογουν αντικατάσταση λογω θορυβου) και δευτερον οτι αυτο ερχεται και φευγει ανα καποια ωρα και για μικρο χρονικο διάστημα οποτε θελει χρονο για troubleshoot. 

Η λυση είναι να μην εχω cd μεσα...

Ειναι κατα πασα πιθανοτητα αυτο που ποσταρε ο privat33r παραπανω. Το περίεργο ειναι οτι δεν ειναι consistent. Στο ξαφνικο, ακομα και στα menu να είμαι, τερματιζει το drive/fan σε επιπεδα ps4pro και βαλε και μετα απο λίγο σταματάει... Θα δω πως θα παει σημερα με άδειο tray... 

Αν πιστεύεις ότι πρόκειται για bug τότε ok περιμένεις για software fix. Έχει εδώ και μια εβδομάδα που παίζω god of war 3 remastered (ps3 game, ξέρω, μη βαράς) ενώ έχω μονίμως μέσα το blu-ray δίσκο του gt sport και δεν μου έτυχε ποτέ, εφόσον όμως έχει εντοπιστεί από πολλούς το πρόβλημα ας ελπίσουμε σε γρήγορη επιδιόρθωση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Ευελπιστώ οτι τρολλαρεις; ^^ Εκεινο ειναι ανοιχτο σχεδον 24/7 απο το launch day και είναι σα να μην υπάρχει. Κυριολεκτικα dead silent (και με game στο tray ω του θαυματος

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, είμαι κι εγώ κάτοχος PS5. Είχα πάρει και την PS5 camera για να παίζουν τα παιδιά το just dance 2021 αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει κάμερα πλέον. 
Την πουλάω, είναι αγορασμένη στις 18//11 από Πλαίσιο με εγγύηση φυσικά.

αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει μήνυμα εδώ ή ας απαντήσει από κάτω. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimpoly12 είπε

Παιδιά καλησπέρα, είμαι κι εγώ κάτοχος PS5. Είχα πάρει και την PS5 camera για να παίζουν τα παιδιά το just dance 2021 αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει κάμερα πλέον. 
Την πουλάω, είναι αγορασμένη στις 18//11 από Πλαίσιο με εγγύηση φυσικά.

αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει μήνυμα εδώ ή ας απαντήσει από κάτω. 
 

Καλησπέρα. Έτσι ακριβώς την πάτησα και εγώ. Αλλά λέω να την κρατήσω. Λογικά αργότερα θα την εκμεταλλευτούν πιστεύω είτε σε παιχνίδι είτε νέο VR κτλ. Εξάλλου χώρο δεν μου πιάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω εφαγα μια καλη φολα.

Ειχα κρατησει επιτηδες backlog Ghost of tsushima, ff7 remake και TLOU 2 λογω ελειψης χρονου και για να τα παιξω στο ps5.

Ειμαι κοντα στο να τελειωσω το Tsushima και αφου καλομαθα στα 60fps βαζω το TLOU 2 που υποτιθεται εχει ακομη καλυτερα visuals ισα ισα να παρω μια ιδεα και να hypeαριστω. Ειναι δυνατον να μην εχει ακομη patch 60fps? Κουνησα ισα ισα λιγο τη καμερα γυρω γυρω (ετσι μονο εγω καταλαβαινω τα 60fps να πω την αληθεια) και ξενερωσα τη ζωη μου...

Ύπαρχει κανα νεο για το patch αν ειναι να το παρκαρω μεχρι μα βγει η ειναι ακομη αγνωστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός έπαθα σοκ μετην αλλαγή στο Interface του insomnia

Αφετέρου έχουμε κάτι νεώτερο για το πότε θα έρθουν νέες κονσόλες ps5?
Γιατί υπομονή μέχρι Μάρτιο που διάβασα κάπου δεν έχω.
Από τους βασικούς λόγους που θέλω ps5 είναι τα final fantasy 7, XV, kingdom hearts (όλα), καποια final fantasy remaster
Οπότε μήπως αξίζει τελικά να πάρω το 4; Τελευταία φορά είχα το ps2.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/sony-playstation-4-500gb-marvel-s-spider-man-horizon-zero-dawn-complete-edition-rachet-clank_3524957

βρήκα αυτη την προσφορά που ωραία είναι θα προτιμούσα να μπορούσα να είχα το ff7 αντί για αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Πωπω εφαγα μια καλη φολα.

Ειχα κρατησει επιτηδες backlog Ghost of tsushima, ff7 remake και TLOU 2 λογω ελειψης χρονου και για να τα παιξω στο ps5.

Ειμαι κοντα στο να τελειωσω το Tsushima και αφου καλομαθα στα 60fps βαζω το TLOU 2 που υποτιθεται εχει ακομη καλυτερα visuals ισα ισα να παρω μια ιδεα και να hypeαριστω. Ειναι δυνατον να μην εχει ακομη patch 60fps? Κουνησα ισα ισα λιγο τη καμερα γυρω γυρω (ετσι μονο εγω καταλαβαινω τα 60fps να πω την αληθεια) και ξενερωσα τη ζωη μου...

Ύπαρχει κανα νεο για το patch αν ειναι να το παρκαρω μεχρι μα βγει η ειναι ακομη αγνωστο;

Γενικά με τα "60" υπάρχουν πολλές παγίδες. To GoW έχει 60 μεν, αλλά για 4k+60, πρέπει αν έχεις την retail disc έκδοση χωρίς patches. Το last guardian μια από τα ίδια, το βάζω από το ps collection και τρώω την 30ρα στη μάπα, θέλει unpatched disc version για 60. Τραγικές αβλεψίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βγάζει και εσάς το Σκρουτζ κανένα αποτέλεσμα άμα γράψετε ps5?

Πώς τα κατάφερε η Sony και δεν υπάρχει στο Ελλαδισταν? Τελείωσε η άμμος και το πυρίτιο που φτιάχνονται οι επεξεργαστές ή τα πλαστικά στον πλανήτη για τα καπάκια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Ύπαρχει κανα νεο για το patch αν ειναι να το παρκαρω μεχρι μα βγει η ειναι ακομη αγνωστο;

Υπομονή, 100% θα βγει Patch στο μέλλον.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που αφήσανε εκτός ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι αντί να του δώσουν Patch από την πρώτη μέρα.

39 λεπτά πριν, lactate είπε

Γιατί υπομονή μέχρι Μάρτιο που διάβασα κάπου δεν έχω.

Υπομονή μέχρι Μάρτιο που το άκουσες; Τουλάχιστον υπερβολικό ακούγεται.

Η όλη υπόθεση είναι να φύγουν οι παραγγελίες που έπεσαν όλες μαζί από την μέση. Μετά θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Αρχές του 21 θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις ένα Ps5. Ζούμε ακριβώς ότι ζήσαμε και με το Ps4. Υπομονή.

7 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Σας βγάζει και εσάς το Σκρουτζ κανένα αποτέλεσμα άμα γράψετε ps5?

Πώς τα κατάφερε η Sony και δεν υπάρχει στο Ελλαδισταν? Τελείωσε η άμμος και το πυρίτιο που φτιάχνονται οι επεξεργαστές ή τα πλαστικά στον πλανήτη για τα καπάκια;

Αδερφέ πουθενά δεν υπάρχει. Όχι μόνο στην Ελλάδα.

Λογικά δεν περίμεναν την ζήτηση που θα έχει, σε συνδυασμό με την πανδημία που έχει φρενάρει τα πάντα. Για αυτό και αυτές οι ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Η όλη υπόθεση είναι να φύγουν οι παραγγελίες που έπεσαν όλες μαζί από την μέση. Μετά θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Αρχές του 21 θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις ένα Ps5. Ζούμε ακριβώς ότι ζήσαμε και με το Ps4. Υπομονή

και ο μάρτης αρχές δεν είναι; :P

https://www.enternity.gr/Article/Gadgets/News/PS5-στην-Ελλάδα-Πότε-έρχονται-οι-επόμενες-παρτίδες;/63524.html

Απόσπασμα "Τα δεδομένα για το πότε θα είναι ευρέως διαθέσιμη η κονσόλα είναι ακόμη θολά, με τις πρώτες εκτιμήσεις της αγοράς να μιλούν για Μάρτιο και ίσως και τέλη Μαρτίου. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ilos είπε

Γενικά με τα "60" υπάρχουν πολλές παγίδες. To GoW έχει 60 μεν, αλλά για 4k+60, πρέπει αν έχεις την retail disc έκδοση χωρίς patches. Το last guardian μια από τα ίδια, το βάζω από το ps collection και τρώω την 30ρα στη μάπα, θέλει unpatched disc version για 60. Τραγικές αβλεψίες.

Δεν κάνει όμως auto-update μόλις κάνεις launch το game ή μπορείς να το σταματήσεις / απενεργοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...