Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Saloufas είπε

PS5 And Xbox Series X Have Very Different Star Wars: Squadrons Enhancements

visual quality:

Xbox Series S  1440p at 60 fps

Xbox Series X  4K at 60 fps

Performance:

Xbox Series S  1440p at 120 fps

Xbox Series X  4K at 120 fps

Conversely, Squadrons on PlayStation 5 will run at the same resolution and frame rate as the PlayStation 4 Pro version, except with improved lighting. It's been reported that the aerial dogfighter hits 1440p and 1800p at 60 FPS on the more-powerful PlayStation 4, so that's about what you can expect here.

η EA είτε πετάει χαρταετό είτε έχει κάνει συμφωνία με την MS. Είναι τραγικό το ότι δεν δίνει το ίδιο αποτέλεσμα και στις 2 κονσόλες. Αλλά για την EA μιλάμε, ίσως την χειρότερη όλων. Και μόνο για το FIFA την μίσησα.

10 ώρες πριν, Billie13 είπε

https://www.gameworld.gr/component/content/article/166-action/41727-το-godfall-θα-κυκλοφορήσει-και-στο-xbox-series-x

Ωραία νέα.Ήθελα να το πάρω στο Ps5 αλλά θα περιμένω να το παίξω στην καλύτερη έκδοση του Series X.Εχω μεγάλο backlog παιχνιδιών οπότε μπορώ να περιμένω μέχρι τότε.

Το πιο πιθανό είναι να μην ασχοληθείς ποτέ μαζί του..δεν θέλω να προδικάσω τίποτα αλλά προσωπικά μου φαίνεται πολύ μέτριο παιχνίδι. Τώρα ο καθένας με τα γούστα του αλλά εγώ από αυτά που είδα δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Η τύπισσα ξεχνάει κάτι. Δεν θα αγοράσουν Series X μόνο όσοι είχαν Xbox στην προηγούμενη γενιά (που προφανώς όσοι έχουμε το απλό θα είναι η μέρα με τη νύχτα η διαφορά) αλλά υπάρχουν 60 εκατομμύρια άτομα τουλάχιστον που είχαν μόνο PS4! Άρα αυτοί τί να περιμένουν; Αγοράζουν άμεσα την πιο ισχυρή κονσόλα και παίζουν ΤΣΑΜΠΑ στις γιορτές 200 παιχνίδια συμπεριλαμβανομένων exclusives που δεν έχουν ξαναπαίξει (Gears 5, Forza Horizon 4, Ori, Sea of Thieves)!!! Why you should wait, Falconeer και κουραφέξαλα...

Και το backlog τους στο ps4 τι το κάνουν? Το πετάνε στον Καιάδα? Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Και το backlog τους στο ps4 τι το κάνουν? Το πετάνε στον Καιάδα? Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..

Όχι βέβαια. Το παίζουν στο PS4. Ούτως ή άλλως το BC του PS5 είναι αμφιλεγόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

η EA είτε πετάει χαρταετό είτε έχει κάνει συμφωνία με την MS. Είναι τραγικό το ότι δεν δίνει το ίδιο αποτέλεσμα και στις 2 κονσόλες. Αλλά για την EA μιλάμε, ίσως την χειρότερη όλων. Και μόνο για το FIFA την μίσησα.

Αν όλα αυτά τα games υπάρχουν ήδη για PC γραμμένα με directX (δεν έχω ιδέα αν ισχύει) και η δουλειά ήταν απλά το σεττάρισμα, δεν τους κατηγορώ και πολύ - backwards compatible παιχνίδια ειναι. Το οτι δουλεύουν στο PS5 ευχαριστώ να λέμε έτσι όπως πάει προς το παρόν. Τώρα αν κάνουν το ίδιο με τα καινούρια, εκεί κάτι παίζει.

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το πιο πιθανό είναι να μην ασχοληθείς ποτέ μαζί του..δεν θέλω να προδικάσω τίποτα αλλά προσωπικά μου φαίνεται πολύ μέτριο παιχνίδι. Τώρα ο καθένας με τα γούστα του αλλά εγώ από αυτά που είδα δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

Καλά εντάξει αν σου αρέσουν τα combat mechanics που θα έχει, φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό - Μέτριο δεν το λες . Αν πάλι είναι Naruto Shipuuden clone θα ξεχαστεί εύκολα εφόσον δεν παίζει lore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Όχι βέβαια. Το παίζουν στο PS4. Ούτως ή άλλως το BC του PS5 είναι αμφιλεγόμενο.

Διαφωνώ αλλά τέλος πάντων.

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

Αν όλα αυτά τα games υπάρχουν ήδη για PC γραμμένα με directX (δεν έχω ιδέα αν ισχύει) και η δουλειά ήταν απλά το σεττάρισμα, δεν τους κατηγορώ και πολύ - backwards compatible παιχνίδια ειναι. Το οτι δουλεύουν στο PS5 ευχαριστώ να λέμε έτσι όπως πάει προς το παρόν. Τώρα αν κάνουν το ίδιο με τα καινούρια, εκεί κάτι παίζει.

Καλά εντάξει αν σου αρέσουν τα combat mechanics που θα έχει, φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό - Μέτριο δεν το λες . Αν πάλι είναι Naruto Shipuuden clone θα ξεχαστεί εύκολα εφόσον δεν παίζει lore

9300 υπαλλήλους έχει η EA και μου λες ότι δεν μπορεί? Δεν το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Και το backlog τους στο ps4 τι το κάνουν? Το πετάνε στον Καιάδα? Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..

Υποτίθεται με το σκεπτικό του jokul7 ότι είχαν PS4 και τα έπαιξαν τα περισσότερα :) Εγώ είμαι ένας απ αυτούς. Είχα xbox one + pc, μετά πούλησα το one και πήρα PS4 και έμεινα με αυτό μέχρι πρίν κάνα 2μηνο. Δεν έχω παίξει αρκετά πράγματα του one. Περι ορέξεως βέβαια.

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

9300 υπαλλήλους έχει η EA και μου λες ότι δεν μπορεί? Δεν το πιστεύω.

Τι σχέση έχει αν μπορεί :D στο gamepass θα μπεί κόσμος αρκετός να τα παίξει οπότε φράγκα. Στο PS5 πρέπει να τα αγοράσουν. Γιατί να το κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι στην περίπτωση και εγω του είχα Ps4 για όλα τα Exclusives και γέλαγα παλιά μονο στην ιδέα πως γίνεται κάποιος να αγόραζε Xbox ολα αυτα τα χρόνια αν τον ένοιαζε καθαρά η Gaming εμπειρία.. Φυσικά είχα το pc για οτιδήποτε αλλο. 

Τώρα όμως που τους τελευταίους μήνες διάβαζα οτι στην Ms το 4Κ ειναι native και μάλιστα φαίνεται να κυνηγάει και το 60αρια και μάλιστα σχεδόν στα πάντα να έχεις HDR, έχοντας Oled σπίτι, λέω μήπως ήρθε η ώρα της μετάβασης στην αντίπαλη μεριά? Ειχα κάνει φυσικά στην αρχή preorder το ps5 με Demon soul(80αρι θέλει το ψεμα) και σκεφτόμουν έτσι θα την βγάλω? αφού έπαιξα ολα τα παλια του Ps4 μετα το Demon Soul τι θα έκανα? Δεν υπήρχε κανένα αλλo game που να με ενδιαφερε στο launch του Ps5 οπότε για να δούμε τι παίζει με το Game pass της Ms... 

Δεν μπορούσα να πιστέψω ποσο value θα είχα αν έπαιζα ολα τα παιχνίδια που δεν είχα παίξει πιο παλιά (Rdr2, Star Wars, Gears 5, Nier, FFXV, Ori2, Doom Eternal, MH:W) στην κονσόλα της Ms.. Ώσπου πέφτω πάνω στη bugia με το φθηνότερο game pass ultimate που διάβασα απο εδω, και σε πόση ώρα έκανα cancel το Ps5 και πήγα σε Xbox με Game pass 3.10€ το μήνα για 3 χρόνια ούτε που το κατάλαβα. Απλα ήταν μηχανικές κινήσεις. Ήταν κάτι σαν no brainer move. Σίγουρα όταν θα αρχίσει να βγάζει τα Exclusive της η Sony θα παρθεί και το Ps5 αλλα λογικά μέχρι τότε θα έχει βγάλει και το slim version του.

Ολα αυτα ήταν δικες μου σκέψεις και απόψεις, και μετα απο πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει ότι όποιος είχε Ps4 στη προηγούμενη γενιά αξίζει να πάει στην Launch περίοδο σε SeX, αλλα ισχύει και το αντίθετο όποιος είχε Xbox παλιά, τώρα έχει τρελο deal με το Psplus να παίξει ολες τις απίστευτες παιχνιδαρες που βγήκαν στο Ps4. Καλο gaming σε όλους :D

Επεξ/σία από Prospector8
  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ε καλά, σόρι κιόλας, αλλά δεν θεωρώ το CNN σοβαρή πηγή που θα επηρεάσει την αγορά μου. Να έδινες το review του Techradar, να σου έλεγα οκ.

Για όποιον έχει X1X θα πρέπει να το σκεφτεί σοβαρά αν αξίζει η αναβάθμιση σε SeX. Για όποιον έχει X1S (όπως εγώ) είναι σίγουρα πιο σοβαρή αναβάθμιση.

Ρωτάω και πάλι μήπως ανακοινώθηκε κάτι κάπου: γίνεται Game Streaming από κονσόλα σε κονσόλα; Ή μόνο από κονσόλα σε πισί και κινητό;

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση  κυρίως γιατί είναι αμερικανικό μέσο ενημέρωσης, από κει και πέρα οκ ο καθένας έχει την δική του άποψη ανάλογα τις δικές του ανάγκες κλπ κλπ. Κι εγώ αν δεν είχα αγοράσει gaming laptop πέρσι θα το σκεφτόμουν σοβαρά από την άλλη το x1s μου, σχεδόν δεν το ανοίγω :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Ειμαι στην περίπτωση και εγω του είχα Ps4 για όλα τα Exclusives και γέλαγα παλιά μονο στην ιδέα πως γίνεται κάποιος να αγόραζε Xbox ολα αυτα τα χρόνια αν τον ένοιαζε καθαρά η Gaming εμπειρία.. Φυσικά είχα το pc για οτιδήποτε αλλο. 

Τώρα όμως που τους τελευταίους μήνες διάβαζα οτι στην Ms το 4Κ ειναι native και μάλιστα φαίνεται να κυνηγάει και το 60αρια και μάλιστα σχεδόν στα πάντα να έχεις HDR, έχοντας Oled σπίτι, λέω μήπως ήρθε η ώρα της μετάβασης στην αντίπαλη μεριά? Ειχα κάνει φυσικά στην αρχή preorder το ps5 με Demon soul(80αρι θέλει το ψεμα) και σκεφτόμουν έτσι θα την βγάλω? αφού έπαιξα ολα τα παλια του Ps4 μετα το Demon Soul τι θα έκανα? Δεν υπήρχε κανένα αλλo game που να με ενδιαφερε στο launch του Ps5 οπότε για να δούμε τι παίζει με το Game pass της Ms... 

Δεν μπορούσα να πιστέψω ποσο value θα είχα αν έπαιζα ολα τα παιχνίδια που δεν είχα παίξει πιο παλιά (Rdr2, Star Wars, Gears 5, Nier, FFXV, Ori2, Doom Eternal, MH:W) στην κονσόλα της Ms.. Ώσπου πέφτω πάνω στη bugia με το φθηνότερο game pass ultimate που διάβασα απο εδω, και σε πόση ώρα έκανα cancel το Ps5 και πήγα σε Xbox με Game pass 3.10€ το μήνα για 3 χρόνια ούτε που το κατάλαβα. Απλα ήταν μηχανικές κινήσεις. Ήταν κάτι σαν no brainer move. Σίγουρα όταν θα αρχίσει να βγάζει τα Exclusive της η Sony θα παρθεί και το Ps5 αλλα λογικά μέχρι τότε θα έχει βγάλει και το slim version του.

Ολα αυτα ήταν δικες μου σκέψεις και απόψεις, και μετα απο πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει ότι όποιος είχε Ps4 στη προηγούμενη γενιά αξίζει να πάει στην Launch περίοδο σε Ps5, αλλα ισχύει και το αντίθετο όποιος είχε Xbox παλιά, τώρα έχει τρελο deal με το Psplus να παίξει ολες τις το απίστευτες παιχνιδαρες που βγήκαν στο Ps4. Καλο gaming σε όλους :D

Ή μπερδεύτηκες στο τέλος ή τους λες όλους να πάνε PS5? :D

2 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση  κυρίως γιατί είναι αμερικανικό μέσο ενημέρωσης, από κει και πέρα οκ ο καθένας έχει την δική του άποψη ανάλογα τις δικές του ανάγκες κλπ κλπ. Κι εγώ αν δεν είχα αγοράσει gaming laptop πέρσι θα το σκεφτόμουν σοβαρά από την άλλη το x1s μου, σχεδόν δεν το ανοίγω :( 

Ναι αν έχεις PC, βάστα. Gamepass όταν αρχίσουν και έρχονται τα games που θες. Αν δεις οτι περνάς αρκετό χρόνο και τα θες τιβί, χτύπα το X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Saloufas είπε

PS5 And Xbox Series X Have Very Different Star Wars: Squadrons Enhancements

visual quality:

Xbox Series S  1440p at 60 fps

Xbox Series X  4K at 60 fps

Performance:

Xbox Series S  1440p at 120 fps

Xbox Series X  4K at 120 fps

Conversely, Squadrons on PlayStation 5 will run at the same resolution and frame rate as the PlayStation 4 Pro version, except with improved lighting. It's been reported that the aerial dogfighter hits 1440p and 1800p at 60 FPS on the more-powerful PlayStation 4, so that's about what you can expect here.

"Motive also added a Variable Refresh Rate on/off option for those of you with a TV that supports the feature"

120 FPS + FreeSync?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ή μπερδεύτηκες στο τέλος ή τους λες όλους να πάνε PS5? :D

Ναι αν έχεις PC, βάστα. Gamepass όταν αρχίσουν και έρχονται τα games που θες. Αν δεις οτι περνάς αρκετό χρόνο και τα θες τιβί, χτύπα το X

Fixed, ακόμα με στον πρώτο καφέ ήμουν😅 Μα να πάνε σε Ps5... σε 2-3 χρόνια που θα αρχίζει να βγάζει τα ποιοτικά exclusives του 😛

Επεξ/σία από Prospector8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Prospector8 είπε

Fixed, ακόμα με στον πρώτο καφέ ήμουν😅 Μα να πάει σε Ps5... σε 2-3 χρόνια που θα αρχίζει να βγάζει τα ποιοτικά exclusives του 😛

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις. Όσοι έχουν PS4/PS4pro το SX μπουμπουνάει σαν deal, και όσοι έχουν το OneX/One, πηγαίνουν σε PS5. Λογικά σε αυτή τη γενιά μάλλον χρειάζονται και τα δύο σε βάθος χρόνου, αλλα για αρχή μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

...Ώσπου πέφτω πάνω στη bugia με το φθηνότερο game pass ultimate που διάβασα απο εδω, και σε πόση ώρα έκανα cancel το Ps5 και πήγα σε Xbox με Game pass 3.10€ το μήνα για 3 χρόνια ούτε που το κατάλαβα...

Wait, what? Πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...