Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αφού είναι τόσο απλό να ανεβάσουν 20 άλογα με software γιατί δεν το κάνουν από την αρχή οι ίδιες οι εταιρείες;

Περισσότεροι ρύποι ? Μήπως σε άλλες χώρες υπάρχει φορολόγηση με τους ίππους ? Κατανάλωση ?

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αφού είναι τόσο απλό να ανεβάσουν 20 άλογα με software γιατί δεν το κάνουν από την αρχή οι ίδιες οι εταιρείες;

1. Διάρκεια ζωής κινητήρα/μηχανικών μερών

2. Μάρκετινγκ (να μην υπάρχει εσωτερικός ανταγωνισμός με άλλα μοντέλα/εκδόσεις της εταιρείας)

3. Φορολογία (είτε βασίζεται σε ρύπους είτε σε ονομαστική ιπποδύναμη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αφού είναι τόσο απλό να ανεβάσουν 20 άλογα με software γιατί δεν το κάνουν από την αρχή οι ίδιες οι εταιρείες;

Σου απάντησαν  πιστεύω  Επίσης  ο ίδιος κινητήρας βγαίνει και με 95 ps.μονο  η χαρτογράφηση  αλλάζει  στον εγκέφαλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok άρα με το φτωχό μυαλό μου αφού βγάζουν έκδοση με 95 άλογα στο camiq η οποία λογικά θα λειτουργεί αξιοπρεπώς αυτή με τα 116 δεν θα είναι οκ?

Το λέω γιατί ως SUV δεν μου φαίνεται ότι είναι στα κιλά των άλλων SUV. Είναι κανείς που έχει πάρει το συγκεκριμένο αμάξι και έχει άποψη?

Και να το έχει δοκιμάσει φορτωμένο σε ανηφόρα έτσι? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s2000rr είπε

Σου απάντησαν  πιστεύω  Επίσης  ο ίδιος κινητήρας βγαίνει και με 95 ps.μονο  η χαρτογράφηση  αλλάζει  στον εγκέφαλο 

Αν δεν κανω λαθος αλλαζει και το κιβωτιο, με τα 95 ειναι 5ρι

ενω με 116 6ρι

Οποτε ο 95ρι αν και με προγραμμα θα ειναι στα ιδια δεν αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Προσωπική μου άποψη καθαρά είναι ότι θα σέρνεται.. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου αλλά εγώ δεν πρόκειται να αγόραζα αυτόν τον κινητήρα ειδικά σε αυτό το αμάξωμα

Το έκανα τεστ ντραιβ και σε καμία περίπτωση δεν σέρνεται. Μέσα στην πόλη έχει γκάζι και είσαι πολύ άνετος. Τώρα δεν το δοκίμασα φορτωμένος με κόσμο και κλίμα σε ταξίδι αλλά άντε να ανεβάσεις λίγο στροφές και κατανάλωση και δεν μασάει.

Όσοι δεν έχουν οδηγήσει μικρους κινητήρες Τούρμπο νέες τεχνολογίας έχουν μείνει στην καραμέλα των μπουμερς «χιλιάρι μωρε είναι δεν τραβάει». 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koshnaranek είπε

Να ρωτήσω και για το Kamiq. Είναι στα 1000cc και 116 ps . 

Είναι αυτό αρκετό για ένα τέτοιο αμάξι? Δεν είναι πιο βαρύ από το Scala? Θεωρείται ότι είναι οκ αυτός ο κινητήρας?

Γιατί κατά τα άλλα μου φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά του.

Εξαρταται τι οδηγεις και τι μετρο συγκρισεις εχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ένα scala στο δρόμο πριν λίγο και οκ δεν είναι και τόσο χάλια που διάβασα εδώ.

Δεν είναι και άλφα ρομέο σε εμφάνιση αλλά μια χαρά συμπαθητικό είναι, καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imr είπε

Αν δεν κανω λαθος αλλαζει και το κιβωτιο, με τα 95 ειναι 5ρι

ενω με 116 6ρι

Οποτε ο 95ρι αν και με προγραμμα θα ειναι στα ιδια δεν αξιζει

Νομιζεις  ότι είναι  στα  ίδια  η 5 Πέμπτη  του ειναι  πολύ  μακριά. Η  έξτρα  ροπή  που θα πάρει μια χαρά  θα τα πάει  με τής ελαφρώς  πιο μακριές  σχέσεις 1-4.Δεν τα λες  και λίγα  τα 25 κιλά  ροπή  που  πάρει με την χαρτογράφηση( vw polo 1.0 95 ps). Έχω  μπει μέσα  που είχε πρόγραμμα. Πίστεψε με  αξίζει  μέχρι το τελευταίο  ευρώ. Δεν είναι  τα άλογα  που παίρνεις είναι το τράβηγμα  που  κάνει  από χαμηλά 

Επεξ/σία από s2000rr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Νομιζεις  ότι είναι  στα  ίδια  η 5 Πέμπτη  του ειναι  πολύ  μακριά. Η  έξτρα  ροπή  που θα πάρει μια χαρά  θα τα πάει  με τής ελαφρώς  πιο μακριές  σχέσεις 1-4.Δεν τα λες  και λίγα  τα 25 κιλά  ροπή  που  πάρει με την χαρτογράφηση( vw polo 1.0 95 ps). Έχω  μπει μέσα  που είχε πρόγραμμα. Πίστεψε με  αξίζει  μέχρι το τελευταίο  ευρώ. Δεν είναι  τα άλογα  που παίρνεις είναι το τράβηγμα  που  κάνει  από χαμηλά 

Δεν είπα ότι δεν είναι μια χαρά το μοτέρ, ίσα ίσα και με το πρόγραμμα θα πηγαίνει μια χαρά.

Με το 5ρι κιβώτιο σε συνθήκες εθνικής 120-130 θα έχεις ψηλότερες στροφές οπότε και θόρυβο και κατανάλωση παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Είδα ένα scala στο δρόμο πριν λίγο και οκ δεν είναι και τόσο χάλια που διάβασα εδώ.

Δεν είναι και άλφα ρομέο σε εμφάνιση αλλά μια χαρά συμπαθητικό είναι, καλή λύση.

Για την κατηγορία που ψάχνεται ο @tsofras αξίζει ένα td. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Για την κατηγορία που ψάχνεται ο @tsofras αξίζει ένα td. 

Καλά στον tsofra νομίζω δεν αρέσει αλλά γενικά για όσους ψάχνουν αμάξι μια χαρά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koshnaranek είπε

Να ρωτήσω και για το Kamiq. Είναι στα 1000cc και 116 ps . 

Είναι αυτό αρκετό για ένα τέτοιο αμάξι? Δεν είναι πιο βαρύ από το Scala? Θεωρείται ότι είναι οκ αυτός ο κινητήρας?

Γιατί κατά τα άλλα μου φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά του.

Μια χαρά είναι. Και δύναμη έχει κ προσπεράσεις κάνεις άνετα. Εκτός αν είσαι γκαζοφονιάς οπότε μάλλον δε θα σου φτάσει.

Αλλά γιατί ρωτάς εμάς; Πήγαινε οδήγησε το και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...