Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Ακόμη?

Είναι το παλιό αυτό ( όχι πως κατάλαβα την διαφορά με το καινούριο)

Υ.γ. δεν διακοσαρισε αλλά ευχαριστώ παίδες 🥰

Για εσένα δουλεύουμε όλοι. Το παλιό είναι.

Εχεις βάλει τον κόσμο να αγοράζει καινούργια αυτοκίνητα και εσυ ακόμα τίποτα. Οπως το πας ετσι ούτε τον Σεπτέμβρη που θα πάρω καινούργια μηχανή δεν θα έχεις αποφασίσει ακόμα για αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, sacredcrow είπε

Σίγουρα, δεν θα σου λείψει το hill assist?

Αν το συνηθίσεις.. δεν υπάρχει επιστροφή

 

12 ώρες πριν, koshnaranek είπε

hill assist? ΧΑΧΑΧΑ

Τώρα οδηγώ ένα skoda fabia του 2002 στα 95 άλογα! 🙃

Κ εγώ χαζό το θεωρούσα κ όχι ιδιαίτερα χρήσιμο αλλά μετά από ούτε 5 μέρες το λάτρεψα. Φαντασου να το δουλέψω εντός πολης αρκετα...

Για το Q3 λοιπές εντυπώσεις. Ταξίδι 1400 χλμ 90% εθνική ταχείας 10% Επαρχιακή, άψογο παντού... προσπεράσεις με 6 με απλα ένα ελαφρύ βύθισμα του γκαζιού, πολύ βολικό το lane assist του (μαζεύει μόνο του το τιμόνι) όπως και το σύστημα ελεγχου διασπασης προσοχής, τα adaptive led φώτα του ότι καλύτερο μπορούσα να φανταστώ ποτέ (και είχα παλαιότερα xenon σε Mercedes που θεωρούνται τοπ).


Από κατανάλωση με cruise control: αν πήγαινες με 120 εύκολα 6 - Ίσως κ λίγο πιο κάτω (5.6-5.7), προσωπικα πήγαινα 140 μόνιμα και σε ένα 20% της διαδρομής που με έπαιρνε με 150-160 και η τελική κατανάλωση διαμορφώθηκε στα 7.3 με κλίμα αναμμένο σε όλη τη διαδρομή. Για το βάρος του αυτοκινήτου και τις ταχύτητες που πήγαινα το θεωρω πολύ οκ-γενικά δεν είμαι και της οικονομικής οδήγησης έχω πολύ βαρύ πόδι. 
Τελικές δε δοκίμασα καθως στρώνω και δεν ήθελα να ανέβω πάνω από 4000 σαλ αλλά για ένα δίλεπτο το έριξα 185 που βγαίνουν στις 3500σαλ χωρίς να το καταλάβεις... (επικίνδυνα άνετα)

 

Από χώρους άνετο και ξεκούραστο επίσης, η θέση οδήγησης εξαιρετική (πρώτη φορά μετά από χρόνια δε με έπιασε η μέση μου μετά από ταξίδι). Εξαιρετική επίσης η θέση οδήγησης ως προς τα οργανα όπου και αν την πας βλέπεις 100% (θυμήθηκα τον τσοφρας που δεν τα εβλεπε στο 2008 και εκανα δοκιμες-κι ομως φαινεται απο παντου το καντραν-οθόνη)
Υπέροχο χαρακτηριστικό επίσης ο εσωτερικός φωτισμός led δίνει φοβερή αίσθηση χωρίς να σε ενοχλεί το βράδυ. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

ισως θα ήθελα μόνο έξτρα το adaptive cruise control (από ότι αντιλαμβάνομαι αυτο που έχω είναι απλό, δε ξερω μηπως ενεργοποιείται με καμια κωδικοποιηση ωστόσο) + (εξακολουθει να ισχυει το οτι θα ήθελα κ την καμερα οπισθεν και θα τη βαλω γνησια εργοστασιακη καποια στιγμή)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Για εσένα δουλεύουμε όλοι. Το παλιό είναι.

Εχεις βάλει τον κόσμο να αγοράζει καινούργια αυτοκίνητα και εσυ ακόμα τίποτα. Οπως το πας ετσι ούτε τον Σεπτέμβρη που θα πάρω καινούργια μηχανή δεν θα έχεις αποφασίσει ακόμα για αμάξι.

E αφού περιμένω είπαμε , τι να κάνω να πάω στο ενδιάμεσο να αγοράσω και άλλο και να το πουλήσω τον Οκτώβρη που θα έρθει το Leon ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε εμενα το χιλιαρι Polo 115ps με τον γνωστο 3κυλινδρο κινητηρα.

Δεν μασαει πουθενα,(Ενταξει δεν περιμενεις και επιταχυνση Φεραρι) αλλα φιλος το παρομοιασε με Peugeuot 308 1.6 120hp(Τοσο πρεπει να εβγαιναν του 2012) σε επιδοσεις.(Αυτος αυτο ειχε,αυτο του ηρθε στο μυαλο,μην ρωτατε παραπάνω ;p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μα είναι δυνατόν? Και ήθελα να σε ρωτήσω αυτές τις ημέρες

αργουν πολύ... λόγω ραντεβου στην εφορία κλπ... κ εμενα μου εκανε εντυπωση το πόσο τράβηξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Turbani είπε

Μου ηρθε εμενα το χιλιαρι Polo 115ps με τον γνωστο 3κυλινδρο κινητηρα.

Δεν μασαει πουθενα,(Ενταξει δεν περιμενεις και επιταχυνση Φεραρι) αλλα φιλος το παρομοιασε με Peugeuot 308 1.6 120hp(Τοσο πρεπει να εβγαιναν του 2012) σε επιδοσεις.(Αυτος αυτο ειχε,αυτο του ηρθε στο μυαλο,μην ρωτατε παραπάνω ;p)

Και όταν το βαρεθείς  του πετάς  και ένα  πρόγραμμα  και είσαι  άρχοντας:)

Screenshot_20200707-110528_Samsung Internet.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από τα πιο χρήσιμα το hill assist, κακώς δεν το έχουν όλα τα αυτοκίνητα πλέον. Εμένα το bravo το έχει και είναι του '08!

Το μόνο κακό με τα βοηθήματα (πχ hill assist και αισθητήρες παρκαρίσματος ας πούμε) είναι ότι αν οδηγείς κι άλλο αμάξι μπορεί να μπερδευτείς λίγο αν δεν τα έχει. Δηλαδή εγώ που οδηγώ και 2-3 ακόμα πολλές φορές περιμένω το μπιπ όταν παρκάρω ή πάω να ξεκινήσω λίγο πιο άνετα σε ανηφόρα.

@paylidis μπράβο, φαίνεται ότι έκανες την πιο σωστή επιλογή για σένα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη φορά που οδήγησα αυτοκίνητο με hill assist μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα. Για παράδειγμα στο Getz μου του 2006, δεν έχει hill assist, ξέρω όταν πάρκαρα σε ανηφόρα-κατηφόρα το αφήνω και τσουλάει για να το βάλω με την όπισθεν. Όταν μου δάνεισε φίλος ένα Polo του 2014 με hill assist, δεν ήξερα γιατί δεν τσούλαγε, νόμιζα ότι είχαν μπλοκάρει τα φρένα. Κατά τα άλλα είναι φουλ βοηθητικό ειδικά για μέσα στην πόλη. Επίσης θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ σε όλα τα καινούρια αυτοκίνητα το τυφλό σημείο αλλά και το αυτόματο φρενάρισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε


Υπέροχο χαρακτηριστικό επίσης ο εσωτερικός φωτισμός led δίνει φοβερή αίσθηση χωρίς να σε ενοχλεί το βράδυ. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

 

Τι χρώμα είναι ο εσωτερικός φωτισμός; Εννοείς αυτόν πάνω από τον καθρέπτη ή τις τσαχπινιές στα πόδια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chill είπε

Τι χρώμα είναι ο εσωτερικός φωτισμός; Εννοείς αυτόν πάνω από τον καθρέπτη ή τις τσαχπινιές στα πόδια;

Τσαχπινιές σε όλο το Αμαξι έχει λευκό λέντ κρυμμένο οπου μπορείς να φανταστείς 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, s2000rr είπε

Και όταν το βαρεθείς  του πετάς  και ένα  πρόγραμμα  και είσαι  άρχοντας:)

Screenshot_20200707-110528_Samsung Internet.jpg

Ωραιο φιλτατε!Δικο σου?

Βεβαια να σου πω την αληθεια μου ειμαι λιγο τσιπας με την καταναλωση και θα μου κακοφανει απο την μια να αυξησω αποδοσεις και να αυξησω ταυτοχρονα καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Έχει και σαν extra επιλογή δυνατότητα να αλλάζεις το χρώμα των led. 

ναι το εχει και το χρεωνει 3 κατοστάρικα επιπλέον, αν και ψιλοβλακεια (το εχω δει σε άλλο αμαξι ειναι λιγο καγκουρια κατι πρασινα κοκκινα κλπ). νομιζω κ αυτο που εχω εγω (λευκα) ειναι αρκετο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...