Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, chill είπε

Το λεπον 

Χτες Τρίτη ήταν να παραλαμβανα το kamiq... Τελικά το αμάξι δεν ήταν έτοιμο. Μου είπαν σήμερα Τετάρτη ότι θα ναι εκεί. Παίρνω τηλέφωνο το πρωί επιβεβαιώνω ότι είναι εκεί και λέω το αργότερο αύριο θα έχω έρθει να παραλάβω. Εντάξει; Εντάξει!!! 

Αγγαρευω κουμπάρο να πάμε στη skoda, παίρνω και όλα τα χαρτιά από τον άνθρωπο που αγόρασε το δικό μου για να πάω αύριο για τη μεταβίβαση. 

Πάμε skoda... με βλέπει ο πωλητής μου λέει.... ήρθατε να το δείτε; Τι να δω του λέω; Το αυτοκίνητο μου λέει. Γιατί να το δω; Να το πάρω ήρθα. Α μου λέει σήμερα θα το πάρετε; Νόμιζα αύριο, δεν έχω περάσει ούτε πινακίδες, ούτε είναι ασφαλισμένο. Εξηγώ ότι μένω 50 km μακριά, ότι έχω αγγαρέψει άνθρωπο σήμερα να με φέρει με το παλιό δικό μου να το γυρίσει πίσω ώστε αύριο να κάνω επιτέλους την μεταβίβαση του παλιού στον αγοραστή ο οποίος με έχει πληρώσει μια εβδομάδα τώρα και και αμάξι δεν έχει δει γιατί με εξυπηρετεί χωρίς να έχει καμία υποχρέωση. 

Με τα πολλά μου έδωσαν ένα scala για να πάω αυριο να το πάρω και να μην ταλαιπώρησω κανέναν. 

OK προφανώς και λάθη στη συνεννόηση μπορούν να προκύψουν αλλά φακ μι να πούμε 😂😂😂

Στα σοβαρά. Το αυτοκίνητο στις εγκοπές των πορτών έχει σε σημεία μαύρα. Μου εξήγησαν ότι είναι από ένα υγρό που τα περνανε όταν τα αποθηκεύουν προκειμενου να μην είναι επιρεπει στα καιρικά φαινόμενα(!!!) Γιατί δεν γνωρίζουν από την ώρα που θα έρθει στην Ελλάδα το όχημα μετά από πόσο καιρό θα φύγει. Με τα πολλά μου είπαν πως με ένα πλύσιμο θα βγει. Ισχύει ή να κάνω ενδελεχή έλεγχο αύριο; (photos παρακάτω) 

IMG_20200708_201051.jpg

IMG_20200708_235123.jpg

Άντε με το καλό μαν

Τώρα για αυτό που αναφέρεις εμένα το 2008 το είχαν περάσει για απολύμανση και το είχαν πλύνει κιόλας οπότε δεν είδα κάτι.

Στην τελική πάρε κανά πανακι , υγρό μαντιλακι μαζί σου και δες αν φεύγει, δεν νομίζω να είναι κάτι σε αυτό το σημείο που λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kalmik είπε

Συμπαθητικό και σε λευκό το Kamiq. Πιο συμπαθητικοί οι χώροι του. Πρέπει να παίρνει πρωτάθλημα για το μήκος και την κατηγορία του.

Δεν είσαι αντικειμενικος με τέτοιο.... nick 😛

Είναι το candy white το χρώμα ήτοι μη μεταλλικό... Και όντως είναι όμορφο αλλά πολύ φοβάμαι πως αν δω το kamiq και στο moon white θα αναθεωρήσω. 

Το ζαντικο είναι 18αρι και είναι πολύ δυνατό (θυμίζω ότι δεν είναι δική μου επιλογή αλλά του παρολίγον αγοραστή που το ακύρωσε 🤔). Το χα δει σε μαύρο σε photo σε ένα karoq και ήταν απλά επικό. 

Ο χώρος του είναι απλά στα όρια του απεδεκτου για μένα. Όπως και να χει θα φορεθεί μπαγκαζιερα όταν έρθει κ το 4ο μέλος σε λίγους μήνες. Δεν ξαναμπαίνω στο λούκι του φορτώματος αυτοκινήτου. Πέρσι πήγα νησί με το c2 vts μου. 4θεσιο αμάξι με πορτμπαγκάζ ούτε εργένη και μέσα παιδικό κάθισμα συν ομπρέλεα, καθίσματα παραλίας, παρκοκρεββατο, καρότσι, ποδήλατο της κόρης, ψυγειακι παιχνίδια και φυσικά τα ρούχα μας για 20μερες διακοπών. Έχω MSc στα logistics βέβαια που σημαίνει ότι ανάμεσα στα άλλα μπορώ να αξιοποιώ στο έπακρο τον διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο 😂😂😂

 

Μια ακόμα από μπροστά. 

IMG_20200709_003139.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, chill είπε

Το λεπον 

Χτες Τρίτη ήταν να παραλαμβανα το kamiq... Τελικά το αμάξι δεν ήταν έτοιμο. Μου είπαν σήμερα Τετάρτη ότι θα ναι εκεί. Παίρνω τηλέφωνο το πρωί επιβεβαιώνω ότι είναι εκεί και λέω το αργότερο αύριο θα έχω έρθει να παραλάβω. Εντάξει; Εντάξει!!! 

Αγγαρευω κουμπάρο να πάμε στη skoda, παίρνω και όλα τα χαρτιά από τον άνθρωπο που αγόρασε το δικό μου για να πάω αύριο για τη μεταβίβαση. 

Πάμε skoda... με βλέπει ο πωλητής μου λέει.... ήρθατε να το δείτε; Τι να δω του λέω; Το αυτοκίνητο μου λέει. Γιατί να το δω; Να το πάρω ήρθα. Α μου λέει σήμερα θα το πάρετε; Νόμιζα αύριο, δεν έχω περάσει ούτε πινακίδες, ούτε είναι ασφαλισμένο. Εξηγώ ότι μένω 50 km μακριά, ότι έχω αγγαρέψει άνθρωπο σήμερα να με φέρει με το παλιό δικό μου να το γυρίσει πίσω ώστε αύριο να κάνω επιτέλους την μεταβίβαση του παλιού στον αγοραστή ο οποίος με έχει πληρώσει μια εβδομάδα τώρα και και αμάξι δεν έχει δει γιατί με εξυπηρετεί χωρίς να έχει καμία υποχρέωση. 

Με τα πολλά μου έδωσαν ένα scala για να πάω αυριο να το πάρω και να μην ταλαιπώρησω κανέναν. 

OK προφανώς και λάθη στη συνεννόηση μπορούν να προκύψουν αλλά φακ μι να πούμε 😂😂😂

Στα σοβαρά. Το αυτοκίνητο στις εγκοπές των πορτών έχει σε σημεία μαύρα. Μου εξήγησαν ότι είναι από ένα υγρό που τα περνανε όταν τα αποθηκεύουν προκειμενου να μην είναι επιρεπει στα καιρικά φαινόμενα(!!!) Γιατί δεν γνωρίζουν από την ώρα που θα έρθει στην Ελλάδα το όχημα μετά από πόσο καιρό θα φύγει. Με τα πολλά μου είπαν πως με ένα πλύσιμο θα βγει. Ισχύει ή να κάνω ενδελεχή έλεγχο αύριο; (photos παρακάτω) 

IMG_20200708_201051.jpg

IMG_20200708_235123.jpg

Παίζει να είναι από τα πολύ λίγα αυτοκίνητα που μου αρεσουν σε ασπρο. Καλορίζικο. 
Εγω πάντως πριν παραλάβω τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα και στα μειλ. Τους είχα πει ακριβώς τι ώρα θα είμαι εκεί να τα έχουν όλα έτοιμα για να μην τους ευχηθώ τίποτα που δε θελανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Noobios είπε

Παίζει να είναι από τα πολύ λίγα αυτοκίνητα που μου αρεσουν σε ασπρο. Καλορίζικο. 
Εγω πάντως πριν παραλάβω τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα και στα μειλ. Τους είχα πει ακριβώς τι ώρα θα είμαι εκεί να τα έχουν όλα έτοιμα για να μην τους ευχηθώ τίποτα που δε θελανε. 

Ευχαριστώ. 

Kamiq και εσύ; 

Κοίτα υπάρχουν κακές μέρες για τους ανθρώπους απλά. Έκανε ένα λάθος δεν θα ξεσπάσω πάνω του παρόλο που και εγώ είχα μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα και γενικότερα είμαι λίγο έως πολύ νευρικός. Λάθη εξάλλου δεν κάνει οποίος δεν κανει τίποτα. 

Γενικότερα όσο μεγαλώνω τόσο δέχομαι τα λάθη ή και τυχών ελαττώματα κάποιων. Κατανόηση χρειάζεται σε όλα και καλή διάθεση. Καλά να μαστε δεν θα αλλάξει η ζωή μου επειδή δεν πήρα χτες το kamiq ούτε θα αλλάξει επειδή θα το πάρω σήμερα. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, chill είπε

Ευχαριστώ. 

Kamiq και εσύ; 

Κοίτα υπάρχουν κακές μέρες για τους ανθρώπους απλά. Έκανε ένα λάθος δεν θα ξεσπάσω πάνω του παρόλο που και εγώ είχα μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα και γενικότερα είμαι λίγο έως πολύ νευρικός. Λάθη εξάλλου δεν κάνει οποίος δεν κανει τίποτα. 

Γενικότερα όσο μεγαλώνω τόσο δέχομαι τα λάθη ή και τυχών ελαττώματα κάποιων. Κατανόηση χρειάζεται σε όλα και καλή διάθεση. Καλά να μαστε δεν θα αλλάξει η ζωή μου επειδή δεν πήρα χτες το kamiq ούτε θα αλλάξει επειδή θα το πάρω σήμερα. 

Karoq πήρε πριν κανα μήνα ο φίλος  noobios 

Ε εντάξει αφού σου έδωσαν και αμάξι πάλι καλά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει προφανώς δεν θα πάρουμε το κεφάλι κανενός για ένα λάθος. Απλά έτσι όπως το περιέγραψες ήταν σαν να σε είχε γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αφού ξηγηθηκε και σκάλα για το σπίτι σε εξυπηρέτησε ο άνθρωπος. Απλά και εγώ για να το πάρω έπρεπε να κανονίσω να φύγω από την δουλειά νωρίτερα κτλ όποτε ήθελα να είμαι 100% σίγουρος ότι όλα ήταν οκ. 

Όπως είπε και ο φίλος τσοφρας για καμικ πηγα και με καροκ έφυγα😜 

 

 

Επεξ/σία από Noobios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα όντως ήρθε ωραίο δείχνει απέξω , έφεραν την xllence , το FR πρέπει να είναι πιο όμορφο

Μόλις ήρθε και μία πωλήτρια και με είδε απέξω και αγχώθηκε 🤣

Φωτό μετά δεν ανεβαίνει γιατί είναι πάνω από 2mb

Edit Την έκοψα από βαρεμάρα

 

 

IMG_20200709_085431.jpg

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Noobios είπε

Εντάξει προφανώς δεν θα πάρουμε το κεφάλι κανενός για ένα λάθος. Απλά έτσι όπως το περιέγραψες ήταν σαν να σε είχε γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αφού ξηγηθηκε και σκάλα για το σπίτι σε εξυπηρέτησε ο άνθρωπος. Απλά και εγώ για να το πάρω έπρεπε να κανονίσω να φύγω από την δουλειά νωρίτερα κτλ όποτε ήθελα να είμαι 100% σίγουρος ότι όλα ήταν οκ. 

Όπως είπε και ο φίλος τσοφρας για καμικ πηγα και με καροκ έφυγα😜 

Πάλι καλά που πήρες το καρογκ. Οκ με λίγη προσπάθεια τρώγετε.. Το Κάμιγκ και το σκάλα δεν τρώγονται με τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Καλημέρα όντως ήρθε ωραίο δείχνει απέξω , έφεραν την xllence , το FR πρέπει να είναι πιο όμορφο

Μόλις ήρθε και μία πωλήτρια και με είδε απέξω και αγχώθηκε 🤣

Φωτό μετά δεν ανεβαίνει γιατί είναι πάνω από 2mb

Edit Την έκοψα από βαρεμάρα

IMG_20200709_085431.jpg

Αυτό είδα χτες το απόγευμα απέξω. Ρώτα τους πότε θα φέρουν κάνα FR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chill είπε

Το λεπον 

Χτες Τρίτη ήταν να παραλαμβανα το kamiq... Τελικά το αμάξι δεν ήταν έτοιμο. Μου είπαν σήμερα Τετάρτη ότι θα ναι εκεί. Παίρνω τηλέφωνο το πρωί επιβεβαιώνω ότι είναι εκεί και λέω το αργότερο αύριο θα έχω έρθει να παραλάβω. Εντάξει; Εντάξει!!! 

Αγγαρευω κουμπάρο να πάμε στη skoda, παίρνω και όλα τα χαρτιά από τον άνθρωπο που αγόρασε το δικό μου για να πάω αύριο για τη μεταβίβαση. 

Πάμε skoda... με βλέπει ο πωλητής μου λέει.... ήρθατε να το δείτε; Τι να δω του λέω; Το αυτοκίνητο μου λέει. Γιατί να το δω; Να το πάρω ήρθα. Α μου λέει σήμερα θα το πάρετε; Νόμιζα αύριο, δεν έχω περάσει ούτε πινακίδες, ούτε είναι ασφαλισμένο. Εξηγώ ότι μένω 50 km μακριά, ότι έχω αγγαρέψει άνθρωπο σήμερα να με φέρει με το παλιό δικό μου να το γυρίσει πίσω ώστε αύριο να κάνω επιτέλους την μεταβίβαση του παλιού στον αγοραστή ο οποίος με έχει πληρώσει μια εβδομάδα τώρα και και αμάξι δεν έχει δει γιατί με εξυπηρετεί χωρίς να έχει καμία υποχρέωση. 

Με τα πολλά μου έδωσαν ένα scala για να πάω αυριο να το πάρω και να μην ταλαιπώρησω κανέναν. 

OK προφανώς και λάθη στη συνεννόηση μπορούν να προκύψουν αλλά φακ μι να πούμε 😂😂😂

Στα σοβαρά. Το αυτοκίνητο στις εγκοπές των πορτών έχει σε σημεία μαύρα. Μου εξήγησαν ότι είναι από ένα υγρό που τα περνανε όταν τα αποθηκεύουν προκειμενου να μην είναι επιρεπει στα καιρικά φαινόμενα(!!!) Γιατί δεν γνωρίζουν από την ώρα που θα έρθει στην Ελλάδα το όχημα μετά από πόσο καιρό θα φύγει. Με τα πολλά μου είπαν πως με ένα πλύσιμο θα βγει. Ισχύει ή να κάνω ενδελεχή έλεγχο αύριο; (photos παρακάτω) 

IMG_20200708_201051.jpg

IMG_20200708_235123.jpg

Μπράβο καλοτάξιδο!!!

Πολύ ωραία επιλογή και σε άσπρο με τη ζάντα αυτή συγκεκριμένα τα σπάει!!

Ξεφεύγει από τα "κανονικα"

Μπράβο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για να ειμαι ειλικρινής πάντως το περιμενα πιο εντυπωσιακό... ισως το αδικει και η φωτογραφία/χρώμα...

Μια χαρά βλέπεις. Δεν το αδικεί καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μια χαρά βλέπεις. Δεν το αδικεί καθόλου.

Για εμένα το αδικεί η φωτογραφία.

Λοιπόν γύρισα σπίτι περιμένω τηλέφωνο για να πάω να το κλείσω σήμερα το απόγευμα γιατί έχουν χάσει λίγο την μπάλα με τις τιμές τώρα που αλλάζουν και τα τέλη.

Φορτωμένο launch pack xllence 1.5 150 μηχανικό με τα πάντα όλα και acc και ηλεκτρική ανάρτηση τιμή γνωριμίας 26000€ από 30500€

Fr plus full LED και ηλιοροφή 1.5 150 μηχανικό 23800 , με χρώμα , τέλη, πινακίδες 24700€ έχουν βάλει παραγγελία 37η εβδομάδα

Fr mHyrbrid 1.5 150 DSG ( τα dsg έρχονται μόνο με τον υβριδικό) 25180€ ,με χρώμα τέλη πινακίδες 26000€ με 3.9 επιτόκιο 30η εβδομάδα παραγωγής σε 2 εβδομάδες δλδ

Περιμένω τιμή για FR 1.5 150 dsg mHyrbrid με plus πακέτο LED και ηλιοροφή κάπου στα 27000€ με το κλειδί στο χέρι. Έχει τα πάντα εκτός από αισθητήρες φωτός και βροχής ( έλεος)

Πολύ καλός εξοπλισμός , πανέμορφο μέσα και έξω, με το που μπήκα είπα εδώ είμαι.

Επειδή έχει χαμηλότερο επιτόκιο από τα 6.9+ σε άλλες μπορεί να κάνω την υπέρβαση και να βάλω και ηλιοροφή.

Οπότε περιμένω τελική τιμή και αν μπορεί να μπει το πακέτο σε αυτό που έχουν παραγγείλει ήδη και θα μπει παραγωγή σε 2 εβδομάδες και ευτυχώς είναι και ανθρακι.

Νεώτερα το απόγευμα

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...